Gigantes plaki to popularne greckie danie, którego głównym składnikiem jest duża fasola zapiekana w pomidorowo-warzywnym sosie. Być może niektórzy z Was podczas swoich wakacji mieli już okazję spróbować tego pysznego i sycącego dania. Jeśli nie to warto przygotować je w domu. Powinno ono przypaść do gustu także wegetarianom, bo warzywa przygotowywane według greckich receptur są pełne smaku i bardzo aromatyczne.
Przygotowując Gigantes plaki trzeba pamiętać o długim czasie przyrządzania, gdyż podstawowy składnik, czyli fasola wymaga namoczenia a następnie ugotowania. Jednak sam przepis jest dość prosty w przygotowaniu, a składniki ogólnodostępne. Danie dobrze znosi odgrzewanie, co więcej odstawione na dzień nawet jeszcze zyskuje na smaku. Możecie to wykorzystać sporządzając odpowiednio większą porcję Gigantes Plaki.
Część Greków przygotowując sos najpierw podgotowując jego składniki w garnku, my do tej pory też tak robiliśmy. Ostatnio jednak podpatrzyliśmy u Greczynki nieco inny sposób jego przygotowania i efekt końcowy wydaje nam się o wiele lepszy.
1. Suszoną fasolę zalewamy zimną osoloną wodą i pozostawiamy do namoczenia na około 10 godzin. Następnie odsączamy fasolę z wody, płuczemy, przekładamy do garnka i ponownie zalewamy zimną osoloną wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na dużym ogniu przez 10 minut, po czym powtarzamy czynności zalewając ponownie odsączoną fasolę dużą ilością zimnej wody. Tym razem doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 30 minut.
2. W czasie gdy gotuje się fasola przygotowujemy warzywa: marchewkę kroimy w cienkie półplasterki, łodygi selera kroimy w cienkie plasterki. Cebulę kroimy bardzo drobno albo ścieramy na tarce o grubych oczkach. Pomidory ścieramy na tarce o grubych oczkach odrzucając skórę i dolewamy około 1/2 filiżanki oliwy z oliwek, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem po czym dokładnie mieszamy.
3. Po ugotowaniu fasoli odcedzamy ją i przekładamy do dość dużego naczynia żaroodpornego. Dodajemy do niego pokrojoną wcześniej marchew, seler, cebulę i mieszamy. Całość zalewamy startymi wcześniej pomidorami, wkładamy 2 liście laurowe i posypujemy posiekaną natką pietruszki. Na niektórych wyspach greckich danie to jest polewane małą ilością miodu. Na koniec całość dopełniamy maksymalną ilością wody.
4. Gigantes plaki pieczemy bez przykrycia w 180 stopniach przez przynajmniej godzinę. Po tym czasie sprawdzamy czy fasola jest miękka oraz czy pozostałe warzywa także są upieczone. Jeśli ich stan wymaga jeszcze dłuższego pieczenia to pozostawiamy je w piekarniku na dalsze 15-20 minut (warto regularnie kontrolować ich miękkość i sprawdzać ilość wody, gdyż fasola nie powinna wyschnąć).
Geneza pizzy nie jest aż tak jednoznaczna jak się to przyjęło uważać, gdyż to właśnie starożytni Grecy zaczęli wypiekać ziołowe płaskie chleby posmarowanie oliwą oraz czosnkiem. Mimo iż pizzy raczej nie zaliczamy do kanonu kuchni greckiej to jednak współcześni Grecy tworzą swoje wersję pizzy oparte w największym stopniu na lokalnych warzywach, serach, nie szczędzą też oliwek.
Boureki to bardzo klasyczna kreteńska zapiekana potrawa składająca się przede wszystkim z dwóch składników: ziemniaków i cukinii. W kreteńskich tawernach można spotkać ją w dwóch wersjach: w cieście oraz bez ciasta.
Nie będziemy Was oszukiwać. Imam Bayildi nie jest dietetycznym daniem i takim być nie powinno. Duża ilość oliwy jest tu potrzebna do wytworzenia pysznego sosu, w którym bakłażan będzie niemalże pływać. Takiego też smakowitego “pływającego” Imama jedliśmy między innymi w Matali na Krecie i właśnie on był pierwowzorem dla naszego przepisu.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152766187612551,10153246786882551,10154305606902551