Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Mnisi z Gouverneto zakazują kąpieli na plaży Avlaki

Mnisi zamieszkujący klasztor Gouverneto położony na półwyspie Akrotiri znani są z restrykcyjnych wymagań dotyczących stroju osób zwiedzających to miejsce. Jednak ostatnia ich decyzja „opublikowana” na przysłowiowych drzwiach klasztoru wywołała niemałe oburzenie mieszkańców półwyspu Akrotiri i Chanii oraz lokalnych organizacji turystycznych.

Moni Gouvernetou

Decyzja dotyczy plaży wieńczącej bardzo znany i piękny wąwóz Katholiko zwany także jako Avlaki. Dodamy że jest to wąwóz o szczególnej wartości religijnej, dawniej w jego jaskiniach zamieszkiwali mnisi i pustelnicy.
Ścieżka prowadząca do wąwozu rozpoczyna się w pobliżu klasztoru Gouvernetou, następnie biegnie obok Jaskini Niedźwiedziej i klasztoru Moni Katholiko i prowadzi dalej aż do niewielkiej plaży Αυλάκι του Αγίου.

Moni Katholiko

Od lat aktywni mieszkańcy Chanii oraz turyści po przejściu tej trasy i dojściu na wybrzeże kąpali się w krystalicznie czystej wodzie plaży Αυλάκι του Αγίου. I właśnie tych morskich kąpieli w tym miejscu zabronili mnisi z Gouverneto. Ich decyzją, wstęp na ten teren jest zabroniony dla tych, którzy chcą popływać w tym miejscu. Mile widziani są tu tylko pielgrzymi, podróżnicy i spacerowicze. Mnisi twierdzą, że mają prawo do tej decyzji, ponieważ cały obszar łącznie z okolicznymi górami i jaskiniami oraz kąpieliskiem i pozostałościami dawnego portu należą do nich. Mnisi informują, że nie jest to przestrzeń publiczna tylko prywatna, za którą odprowadzają podatki do państwowej kasy i w związku z tym mają prawo wymagać stosownego pełnego stroju zarówno na szlaku, jak i na plaży.

Nie jest to pierwsza tak kontrowersyjna decyzja mnichów z Gouverneto. Pięć lat temu duchowni postanowili zmniejszyć liczbę turystów odwiedzających opuszczony klasztor Moni Katholiko. Wówczas na ścieżce prowadzącej do dna wąwozu i pieszego szlaku wiodącego w kierunku wybrzeża postawili kamienne murki, które miały zatrzymać turystów.

Gosia i Piotrek,  data_2020-10-09 20:10:11 2020-10-09 20:10:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2020-10-10 22:18:46

Mnisi z Gouverneto są wogóle antyunijni i antyturystyczni, przynajmniej takie wrażenie odniosłem po rozmowie z jednym z nich kilka lat temu. A nawet na "świętej" plaży w Moni Koudouma, gdzie w niektóre święta odbywa się liturgia na piasku nie ma problemu z kąpielą i plażowaniem, a nawet możesz przyjechać na kilka dni na plażę i spać za darmo w domkach dla pielgrzymów, my tam też nocowaliśmy.

A poza tym gdzieś czytałem że w Grecji kilka metrów najbliżej morza nie może mieć prywatnego właściciela - dlatego nie ma tam znanych z Włoch czy Francji hoteli z prywatną plażą.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157476070567551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gabi Fabis: Byliśmy
Gabi Fabis: 
Basia Skye: Ja byłam
Krzysztof Klamann: Jak tylko będzie można to pierwsza miejscówka - pozdrawiam i trzymajcie się.
Elżbieta Jędrzejczyk: A ja byłam
Gabriela Marcin: My też tak mieliśmy i tak myśleliśmy
Anna Ostapowicz: Sezon którego nie było
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera