Fasoláda to grecka zupa fasolowa uznawana za jedną z najpopularniejszych zup tego kraju. Fantastycznie sprawdza się w zimowe dni, gdyż jest gęsta, rozgrzewająca i sycąca. Mimo tego że nie jest gotowana na mięsie, a jej głównymi składnikami są wyłącznie warzywa to zupa ta jest pyszna, pełna smaku i aromatu. W naszym domu na stałe weszła do kanonu ulubionych zup.
Na przygotowanie fasolady trzeba przeznaczyć sporo czasu, jednak jej smak w pełni rekompensuje długość przyrządzania tej zupy. Warto również pamiętać o tym, że do fasolady używa się suszonych ziaren białej fasoli, którą trzeba wstępnie namoczyć odpowiednio wcześniej. Gotową fasoládę podajemy z posiekanymi czarnymi oliwkami. Ewentualnie można ją także posypać odrobiną posiekanej natki pietruszki. Gorąco polecamy!
1. Fasolę zalewamy dużą ilością wody i pozostawiamy na noc do namoczenia. Na drugi dzień odlewamy wodę, fasolę płuczemy pod bieżącą zimną wodą i ponownie w garnku zalewamy wodą.
2. Na dużym ogniu doprowdzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy około pół godziny.
3. W tym czasie przygotowujemy warzywa. Cebulę i czosnek siekamy dość grubo, obraną marchew i łodygi selera kroimy na cienkie plasterki. Pomidory z puszki miksujemy w blenderze.
4. Po pół godzinie do garnka z podgotowaną fasolą dodajemy posiekane warzywa, pomidory, cukier, oliwę, tymianek i liść laurowy. Cebulę posmażamy do zeszklenia na oliwie i także dodajemy do zupy. Przyprawiamy pieprzem. Po zagotowaniu przykrywamy garnek pokrywką i powoli gotujemy na wolnym ogniu, aż fasola będzie miękka. Przeciętnie zajmie to około godziny czasu.
5. Na koniec, do smaku, doprawiamy zupę solą. Wcześniej nie stosujemy soli, gdyż jej użycie spowodowałby to, że fasola będzie twarda. Podajemy z posiekanymi oliwkami i ewentualnie natką pietruszki. Doskonale też będzie smakować z fetą.
Καλή όρεξη!
Fakes to popularna grecka zupa przygotowywana na bazie soczewicy. Jest ona dość zawiesista i sycąca toteż szczególnie chętnie jest podawana w czasie postu poprzedzającego greckie święta. W naszym klimacie na pewno sprawdzi się w trakcie zimowych i jesiennych miesięcy.
Niedawno pisaliśmy o xinochondros czyli specyficznym kreteńskim produkcie wytwarzanym z ziaren pszenicy oraz kwaśnego mleka. Dziś zaprezentujemy pierwszy sposób wykorzystania xinochondros w bardzo prostej i jednocześnie zaskakująco smacznej zupie pomidorowej. Jej chlebowy i lekko kwaskowy posmak sprawia, że jest ona zupełnie inna od naszych zup.
Prezentowana zupa jarzynowa z dodatkiem xinochodros jest smaczna ale zupełnie inna w smaku niż tradycyjne polskie zupy warzywne. Jest także prosta i szybka w przygotowaniu. A oprócz xinochondros nie wymaga w zasadzie innych kreteńskich specjałów.
Komentarze
komentarz z
Ale smaka robicie ;) uwielbiam :D
komentarz z
Ta zupa jest fenomenalna. Dopiero co zjedliśmy garnek tej zupy i już mamy ochotę na powtórkę :)
komentarz z
Wiem ze jest fenomenalna ale teraz nie moge bo nie mam woreczka,,,,,,,,kiedys jadlam jak pracowalam w Grecji ......pozdrawiam .
komentarz z
Cóż możemy Ci napisać, strasznie nam przykro z tego powodu.
komentarz z
Pyszna...polecam :)
komentarz z
P Y C H O L A D A ;)
"fasolada,najbardziej lubiana,poprawiająca nastrój potrawa w Grecji"
Ten powyższy cytat pochodzi z książki "Smakując Grecję "; dziś do domu wróciłam zamarznięta a tam czekała gorrrąca fasolada! Pyszna! Szkoda,że człowiek żołądek ma taki mały! Zupa ugotowana wg waszego przepisu. Mniam mniam, dziękuję
komentarz z
I juz mam obiad
komentarz z
Koniecznie napisz jak wyszło :)
komentarz z
Karina
komentarz z
Ta zupa to "żelazny" punkt moich wyjazdów na Św. Górę Athos. Za namowa jedynego polskiego mnicha na Św. Górze Athos od kilku lat zawsze staram się zaprowadzić swoja grupę do Karies na tą zupę - jest świetna. Tym bardziej chętnie zrobię ją w kraju.
komentarz z
Moja zupa na zime to Metaxada he he
komentarz z
Piszecie o zupie, którą akurat przez ostatnie 2 dni jadłem
komentarz z
Aleksander Ryszka Bardzo nas to cieszy
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153235271737551,10155946295187551,10158381646582551