Jak płacić na Krecie

Wśród wielu pytań, jakie stawiają osoby wybierające się pierwszy raz do Grecji, dosyć często przewija się pytanie o sposób płatności w tamtejszych sklepach i tawernach. Dużo osób zastanawia się, czy wakacyjny budżet zabierać ze sobą w postaci żywej gotówki czy też w formie elektronicznej bazując na kartach płatniczych. Właśnie z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, który w pewien sposób zbiera nasze własne doświadczenia związane z tą tematyką. Chcielibyśmy również rozwiać pewne mity nie zawsze znajdujące pokrycia w rzeczywistości, a często powielane na różnego rodzaju grupach dyskusyjnych.

Banknoty euro - każdy nominał
Płatności banknotami są wciąż popularne w Grecji

Zapomnij o kartach, tylko gotówka ...

... tak mawia wielu stałych bywalców Grecji i Krety. Jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy, która jednak naszym zdaniem jest prawdą w pewnej części dosyć historyczną. Jeszcze kilka lat temu, płatności kartami w niektórych miejscach w Grecji bywały uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich lat uległo to jednak dosyć dużej zmianie. Terminale płatnicze w punktach handlowych oraz usługowych są coraz popularniejsze. Dziś bardzo często nawet w niewielkich sklepikach nie powinniście mieć problemu z opłaceniem rachunku kartą.

Tym co w znacznym stopniu przyspieszyło tę rewolucję był kryzys finansowy, który do dnia dzisiejszego jest odczuwalny w Grecji. Wśród wielu restrykcji, jakie dotknęły wówczas tamtejszych mieszkańców, były ograniczone możliwości wypłaty gotówki z bankomatów oraz z banków. W tamtym czasie w znacznym stopniu zmniejszyło to dostępność fizycznego pieniądza na rynku. W wielu przypadkach jedyną możliwością opłacania bieżących zakupów oraz rachunków było korzystanie z kart płatniczych. W konsekwencji wiele punktów handlowych oraz usługowych, które do tego czasu broniły się przed założeniem terminali płatniczych, zostało zmuszonych do tego aby otworzyć się na taką formę płatności. Dziś w wielu miejscach możemy korzystać z tej wymuszonej rewolucji. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż w podróż po Krecie warto wyruszyć ...

z banknotami i bilonem w kieszeni

Na wyspie wciąż można znaleźć wiele miejsc, w których płatności kartą są niedostępne. Warto choćby wspomnieć o możliwości kupna biletów autobusowych KTEL. O ile w punktach kasowych na większości dworców możecie liczyć na obecność terminali płatniczych, to już opłacenie przejazdu bezpośrednio w autobusie nie będzie możliwe inaczej niż za pomocą fizycznych pieniędzy. Być może sytuacja ta zmieni się w niedalekiej przyszłości, jednak na tę chwilę podróżując po Krecie komunikacją zbiorową warto mieć ze sobą gotówkę.

O możliwość płatności kartą, szczególnie jeśli nie posiadacie przy sobie klasycznych pieniędzy, powinniście zapytać się również wsiadając do taksówki. Unikniecie w ten sposób niemiłych sytuacji związanych z brakiem możliwości uiszczenia opłaty za przejazd. Większość taksówkarzy to wyznawcy transferów pieniężnych pod postacią przekazania gotówki z ręki do ręki. Warto w tym miejscu wspomnieć również, że często wysokość opłaty za kurs jest uzgadniana jeszcze przed wyruszeniem, a taksometr pełni jedynie funkcję nic nie znaczącego ozdobnika.

Do sięgnięcia po fizyczne pieniądze możecie być również zmuszeni korzystając z tawern oraz robiąc zakupy w sklepach, które znajdują się z dala od cywilizacji. W przypadku takich miejsc brak terminali płatniczych wynika czasami nie tyle z niechęci właścicieli do posiadania takich urządzeń, ale po prostu z faktu, że terminale nie mają możliwości technicznych do poprawnego działania. Podstawowym problemem może być brak dostępności komórkowej sieci gsm. W konsekwencji może to również oznaczać brak połączenia internetowego, które często jest niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Dlatego jeśli macie w planach eksploracje tzw. dziczy, to warto przed wyruszeniem zaopatrzyć się w odpowiedni zapas fizycznych pieniędzy.

Szlak za Agios Pavlos
Z dala od cywilizacji płatności kartą mogą być niemożliwe - gdzieś na szlaku za Agios Pavlos

Drobne kwoty mogą być też przydatne na plaży, gdzie zazwyczaj inaczej niż gotówką nie zapłacicie za leżaki, napoje czy też drobne przekąski kupowane w beach barach. Nawet więc jeśli jesteście zwolennikami plastikowego pieniądza oraz zbliżeniowych płatności, to w Grecji warto odnowić znajomość z fizycznym pieniądzem szczególnie tym o mniejszych nominałach.

Czy aby te banknoty nie są fałszywe?

Biada temu kto sięgając do portfela wyciągnie z niego banknot o wysokim nominale. W wielu miejscach podejrzliwość mogą nawet wzbudzić te, na których nadrukowana jest wartość 200 €. Banknot będzie najprawdopodobniej wnikliwie oglądany, sprawdzany i weryfikowany z każdej strony. Nie powinno Was to dziwić, gdyż na Krecie bardzo żywy jest mit jakoby banknoty o dużych nominałach to często falsyfikaty. Nie zdziwcie się, więc jeśli sprzedawca nagle zacznie narzekać na nieokreślone problemy techniczne, na brak możliwości wydania i tym podobne wymówki, które pozwolą mu odstąpić od transakcji.

Zdarza się, że w takich przypadkach niejeden życzliwy sprzedawca pokieruje Was do najbliższego banku, gdzie po odstaniu odpowiedniej ilości czasu w kolejce, będziecie mieć możliwość rozmienienia tak grubej gotówki. A teraz wyobraźcie sobie, co jeśli będziecie szczęśliwymi posiadaczami banknotu o nominale 500 €. Wyjęcie go spowoduje popłoch, zdenerwowanie, a nawet być może niechęć lub agresję ze strony sprzedawcy. Z własnego doświadczenia proponujemy Wam aby w miarę możliwości dla własnego spokoju operować banknotami o niskich nominałach.

A co zrobić jeśli już jesteście posiadaczem takiego banknotu o wysokim nominale? No cóż, jedyna pewna możliwość to skorzystać z jakiejś usługi, która opłacana jest już po skonsumowaniu. Można pójść do restauracji na obiad lub zatankować samochód. Usługa została zrealizowana, więc i płatność musi być przyjęta.

Fizyczne €

Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie: gdzie kupować euro w postaci fizycznych banknotów? Odpowiedź jest bardzo prosta: w kantorze, który zaoferuje Wam w waszym miejscu zamieszkania najlepszy kurs wymiany. Unikajcie natomiast takich miejsc, jak: klasyczne placówki banków czy też pokątne osoby oferujące tego typu usługi. Przede wszystkim, ze względu na zazwyczaj dosłownie bandycki kurs wymiany, nie korzystajcie też z kantorów znajdujących się bezpośrednio na lotniskach. O tym jak niekorzystnie tego typu kantory wypadają na tle innych rozwiązań i miejsc możecie przekonać się przechodząc do sekcji podsumowania.

Uniwersalna karta płatnicza

Jeśli czytając artykuł do tego akapitu odnieśliście wrażenie, że mimo wszystko staramy się Was namówić do tego aby wakacyjny budżet trzymać w postaci fizycznych pieniędzy, to poniżej postaramy się odwrócić tę sytuację o 180 stopni.

Od pewnego czasu w coraz większym stopniu odchodzimy od używania w Grecji fizycznych pieniędzy na rzecz kart. Taka metoda płatności jest nie tylko wygodna i bezpieczna, ale jest również coraz bardziej dostępna w tamtejszych sklepach, tawernach czy też punktach usługowych. Nie będzie przesadą jeśli napiszemy, że na naszym ostatnim wyjeździe około 90% płatności było realizowanych właśnie w ten sposób. Poprzez operacje bezgotówkowe uiszczaliśmy rachunki za noclegi, rejsy promowe ANENDYK, bilety KTEL w dworcowych kasach, zakupy w sklepach i wiele … wiele innych.

Obecnie bardzo chętnie używamy kart płatniczych i najprawdopodobniej się to nie zmieni. Nieprzypadkowo w miejscu tym pojawia się liczba mnoga, gdyż staramy się testować przynajmniej kilka rozwiązań.

Jeśli karta płatnicza to tylko karta wielowalutowa …

… to jeden z głównych warunków, jakie obecnie stawiamy wobec takiej formy płatności. Wymaganie to pozwala uniknąć takich uciążliwych kosztów, jak spready wynikające z przewalutowania płatności. Drugim bardzo istotnym warunkiem jest możliwość łatwego i jak najtańszego zasilenia karty dodatkowymi środkami. Poniżej opiszemy Wam przykłady trzech kart wielowalutowych, jakie używamy i testujemy (i bynajmniej nasz artykuł NIE JEST sponsorowany przez jakiekolwiek instytucje finansowe).

Bank Pekao - wielowalutowa karta Mastercard

Jednym z bardziej oczywistych rozwiązań jest sięgnięcie po kartę wielowalutową wydaną przez bank. Niestety bank, w którym prowadzimy nasze codzienne rachunki, nie pozwala na skorzystanie z takiego rozwiązania. Jednak na szczęście na rynku znajdziecie kilka innych banków, które oferują karty wielowalutowe. Jednym z takich banków jest Bank Pekao. Otworzenie, rachunku jest stosunkowo proste i można je w całości wykonać przez internet. Koszt wydania oraz prowadzenia konta można zminimalizować do zera pod warunkiem zapewnienia minimalnych miesięcznych wpływów na konto na poziomie 500 zł. Do uniknięcia opłat wymagane jest aby przynajmniej raz w miesiącu wykonać kartą jedną operację płatności.

Zasilenie konta walutowego jest bardzo proste i można je wykonać na przynajmniej kilka sposobów. Jednym z nich najmniej wygodnym jest wpłacenie pieniędzy w klasyczny sposób bezpośrednio w placówce banku. Oczywiście nie musimy korzystać z takiego archaizmu i obcą walutę możemy wpłacić na nasze konto w banku korzystając z przelewów online z wirtualnych kantorów.

Kolejnym sposobem dostępnym w ramach otwartego konta jest wykonanie przelewu wewnętrznego między naszym rachunkiem złotówkowym a kontem denominowanym w euro. Musicie wiedzieć, że ten sposób niesie ze sobą jednak konieczność pogodzenia się z wysokim kosztem takiej operacji. W chwili obecnej spread banku, czyli różnica pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży waluty, wynosi około 35 groszy. Oznacza to tym samym, że kurs wymiany waluty będzie dużo mniej korzystny w stosunku do konkurencyjnych kantorów internetowych. Różnica na każdym wymienionym euro może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy. Relatywnie wysoki koszt tego typu zasilenia jest to niewątpliwie największy minus tej karty.

Wszelkie opcje związane z ustawieniem limitów na karcie czy też jej zablokowaniem jest możliwe do wykonania za pomocą serwisu internetowego banku lub też przez aplikację mobilną. Wszystko jest stosunkowo łatwe i intuicyjne. Nie mamy również uwag co do samych płatności kartą, które dostępne są zarówno w klasyczny sposób, jak i przez płatności zbliżeniowe. Wszystko odbywa się podobnie jak w przypadku kart złotówkowych. No może jeszcze jednym drobnym aspektem, o którym trzeba wspomnieć jest to, że karta w niektórych greckich terminalach zgłasza się właśnie jako karta złotówkowa i terminale proponują wykonanie operacji w PLNach. Trzeba mieć to na uwadze i odrzucać takie operacje, prosząc jednocześnie sprzedawcę aby płatność była wyrażona w euro.

Bankomat Sitia
Pamiętaj, że wypłaty z bankomatu mogą być obarczone dodatkowymi prowizjami

Cinkciarz.pl - karta wielowalutowa Visa

W ramach indywidualnego konta prowadzonego przez kantor online cinkciarz.pl macie możliwość wyrobienia fizycznej karty Visa, która może być podpięta do 20 rachunków walutowych. W początkowym okresie karta ta była oferowana całkowicie za darmo, jednak w chwili obecnej wyrobienie jej wiąże się z poniesieniem kosztu 15 zł. Opłata ta jest pobierana tylko jeden raz na cały okres ważności karty. W chwili obecnej obsługa karty jest darmowa, a w ramach standardowego pakietu macie możliwość do skorzystania miesięcznie z dwóch wypłat z dowolnych bankomatów znajdujących się w krajach UE.

Zasilenie karty nowymi środkami jest stosunkowo proste, choć jego opis może wydawać się skomplikowany. W ramach swojego konta w serwisie cinkciarz.pl będziecie dysponować listą rachunków bankowych, na które możecie wykonać przelewy sygnowane Waszym identyfikatorem. W celu pozyskania euro wystarczy przelać na swoje konto złotówkowe odpowiednią kwotę, którą chcecie wymienić na tę walutę. Następnie korzystając z opcji wymiany walut dokonać transakcji zamiany PLN na EUR. Środki te w dowolnym wymiarze możecie przekładać pomiędzy swoim wirtualnym portfelem walut a karta płatniczą. Daje to bardzo dużą elastyczność oraz kontrolę nad wydatkami. Dodatkowo ogranicza również dostępność z poziomu karty płatniczej do wszystkich środków zgromadzonych w ramach konta.

Transfery pieniędzy pomiędzy kartą a wirtualnym portfelem mogą być wykonywane z poziomu serwisu cinkciarz.pl, a także, co jest bardzo wygodne, z poziomu dedykowanej aplikacji. Jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia jest dostępność internetu (co przy obecnych tanich pakietach roamingowych nie powinno stanowić problemu).

W ramach swojego konta w serwisie cinkciarz.pl możecie także wyrobić sobie wirtualną kartę, która wydawana jest za darmo.

Sklep w Agios Nikolaos
W sklepach za drobne zakupy najchętniej płacimy kartą

Ze swojej strony musimy przyznać, że bardzo chętnie korzystaliśmy z karty płatniczej oferowanej przez cinkciarza. Tym co nas przekonało do tej karty, to prosta intuicyjna aplikacja mobilna, a także łatwość ograniczenia środków dostępnych na karcie oraz wprowadzanie różnego rodzaju limitów. Kartę tę traktowaliśmy jako swego rodzaju kartę przedpłaconą, która była naszym podstawowym środkiem płatniczym przy wszelkiego rodzaju drobnych zakupach lub opłatach.

Revolut - wielowalutowe fizyczne i wirtualne karty płatnicze

Revolut jest kolejnym rozwiązaniem wakacyjnych płatności, jakie testowaliśmy w czasie naszych wyjazdów na Kretę. To, że ten fintech znalazł się na końcu naszej listy bynajmniej nie oznacza, że jest rozwiązanie najgorsze czy też takie, z którego korzystaliśmy najrzadziej. W przypadku Revoluta używaliśmy zarówno karty fizycznej, jak i kart wirtualnych. Te drugie karty wykorzystywane były przez nas do płatności online w serwisie rezerwacyjnym booking. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wirtualne karty dostępne są również w formie kart jednorazowych, które tracą ważność po wykonaniu płatności. Może to być szczególnie przydatne np. w internetowych sklepach, w przypadku których nie macie pełnego zaufania do sposobu przechowywania danych.

Konto w Revolut można doładować na przynajmniej kilka sposobów w tym np. za pomocą przelewów. Naszym zdaniem jednak zdecydowanie najwygodniejszą formą jest doładowanie konta za pomocą innej karty płatniczej. Wpłacając w ten sposób środki, będziecie je mieć dostępne natychmiast w obrębie waszego konta w Revolut. Sprzedaż złotego można wykonać w trybie natychmiastowym. Co ważne oferowane kursy walut są bardzo atrakcyjne. Kursy wymiany różni się od kursów giełdowych dosłownie o grosze.

Hotelik na Krecie
W większości noclegi można opłacać kartą płatniczą

Warto w tym miejscu wspomnieć, że możliwość personalizacji ustawień, czy też zarządzania kontem jest dostępna w pełnym zakresie jedynie przez dedykowaną aplikację mobilną. Serwis internetowy fintechu Revolut nie posiada pełnych możliwości i pozwala na zmianę tylko niektórych opcji. Natomiast trzeba podkreślić, że sama aplikacja jest bardzo prosta w użytkowaniu.

Co wybrać?

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Dobór tego optymalnego powinniście analizować na podstawie własnych potrzeb oraz własnego poczucia wygody. My, ze swojej strony możemy się z Wami podzielić jedynie taką informacją, że na chwilę obecną wszystkie opisane przez nas sposoby płatności, a także rozwiązania, będą nam towarzyszyć w kolejnych podróżach po Krecie i nie tylko. Co więcej w ramach dostępnych opcji będziemy je miksować między sobą wybierając z nich to co mają najlepsze.

Na koniec jeszcze w ramach ciekawostki wrzucamy Wam informacje o koszcie zakupu 1€ (na dzień pisania tego artykułu - 10.06.2022) w poszczególnych miejscach w uszeregowaniu od najdroższego do najtańszego:

 • kantor na lotnisku: 4,89 zł
 • kantor w oddziale Poczty Polskiej: 4,78 zł
 • opisywany w artykule Bank Pekao: 4,77 zł
 • klasyczny bardzo tani kantor (zakup fizycznego €): 4,62 zł (dla operacji od 3 tys. zł)
 • internetowy kantor wymiany cinkciarz.pl: 4,62 zł
 • Revolut (wymiana waluty w dzień powszedni): 4,61 zł

 

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-06-19 18:34:04

Wszędzie płaciłam kartą. Nawet za leżaki na plaży...

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-06-19 18:43:20

Aleksandra tak, na części plaż nawet z płatnościami za leżaki nie ma problemów. Jeśli tylko obsługa posiada terminale to można ograniczyć się do zabierania na plażę karty płatniczej :)

2022-06-19 18:58:03

Każda rada cenna ❤

1
 gość}
gość dodekanezowiec
2022-06-22 09:13:21

różne spostrzeżenia

Santander daje wielowalutowość. 

Ostatnio też np. dużo bilonu euro udało mi się kupić za 4,10 zł. 

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2022-06-22 09:47:57

Rozumiem, że kupowałeś bilon w kantorze tak?

2022-06-22 15:08:57

Na Krecie bylam w 2020 roku... Malia,Heraklion, nie bylo problemów z płatnościami kartą.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158593860302551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

KTEL, czyli autobusem po Krecie

KTEL, czyli autobusem po Krecie

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam zalety korzystania ze zbiorowej komunikacji, czyli charakterystycznych zielonych autokarów. Naszym zdaniem warto przybliżyć ten temat, gdyż być może nie każda osoba przybywająca na Kretę ma świadomość, że w obrębie tej wyspy działa duże przedsiębiorstwo KTEL świadczące usługi transportu publicznego.

Zdjęcia z odzysku

Zdjęcia z odzysku

Nasza karta pamięci, która była używana już od dobrych kilku lat i przeżyła z nami niejeden wyjazd do Grecji, sprawiła nam bardzo niemiłą niespodziankę i w czasie jednej z wycieczek zupełnie odmówiła wszelkiej współpracy. W ciągu jednej chwili przestała pracować i pozbawiła nas zdjęć z całego tygodnia wypoczynku na Krecie.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
gość Marek: No i rzeczywiście, prognozy się sprawdziły. Wczoraj pogoda fatalna na całej Krecie ale za to dziś, już ponownie przepiękna pogoda i cudownie świeci słoneczko. Pozdrowienia z Jerapetry
Jestem od niedzieli na Thasos, pogoda słoneczna, temperatury 22-26 stopni. Sprawdzając prognozy przed wylotem, byłam przerażona, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie
A kwiecień był super
Już jest czerwiec :o o matulu. Turcja też zimna w tym roku
gość PiotrWie: My byliśmy od 7 do 31 maja na Cykladach, było rzeczywiście zimniej niż zwykle ( od 2012 roku jeździmy corocznie w maju do Grecji) ale myślę że pomimo tego że kol. w Sztokholmie miał kilka stopni więcej w dzień niż w Grecji to w nocy miał ich zdecydowanie mniej więc w sumie było zimniej.
gość Waldek: W tej chwili dostępny jest tylko parking płatny. Dalszy wjazd bliżej plaży i parkowanie pod drzewami jest niemożliwe bo zagrodzili drogę. Koszt parkingu to 5E za cały dzień.Parkng najbliżej wejście jest naprzeciwko resortu Elafonisi.
Doświadczyliśmy na własnej skórze.
Ale od Soboty to wyglada na to ze caly tydzien calkiem sloneczyny ☀️
W tym roku będąc w Sztokholmie w maju miałem wyższe temperatury niż na Krecie.
gość PiotrWie : Może przynajmniej nauczą się trochę oszczędzać wodę - bo jak widzieliśmy jak leją hektolitrami chodniki przed domami to stwierdzaliśmy że woda w Grecji musi być bardzo tania i marnują ją w sposób tragiczny.
Gosia | crete.pl : Dzięki za spostrzegawczość :) Faktycznie nie uaktualniliśmy tej informacji.
gość Waldek: Bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska w maju 2023 to koszt” 20 € 
Zmiana klimatu W tym roku było bardzo mało opadów deszczu
Super miejsce piękne widoki
Ale super.
Polka na Kretowisku: Pogoda taka że nic tylko pić
Czu gdzieś jest dostępna lista winiarni na zachodniej części wyspy?
Jak jest jakaś dobra impreza, to albo przed moim urlopem, albo chwilę po.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera