Błękitne Flagi - rekordowy rok Grecji

data_2023-05-13 20:45:52 2023-05-13 20:45:52

Aż 617 greckich plaż, 18 marin i 6 turystycznych statków uzyskało w tym roku międzynarodowe wyróżnienie Błękitną Flagą. Kolejny rok z rzędu Grecja zajęła w tym rankingu drugie miejsce pośród 52 krajów i to do niej należy 15% nagrodzonej linii brzegowej. Więcej wyróżnionych plaż ma jedynie Hiszpania, która od wielu lat zdobywa pierwsze miejsca. W przypadku Grecji warto zauważyć, że w tym roku po raz pierwszy liczba przyznanych wyróżnień przekroczyła 600. Jeśli chodzi o Kretę to na wyspie w tym roku charakterystyczna niebieska flaga pojawi się w 139 miejscach co oznacza że ubiegłoroczny wynik (128) został znacznie poprawiony.

Błękitne Flagi 2023

Najwięcej wyróżnionych plaż znajduje się w prefekturze Lassithi (48), następna w kolejności jest prefekura Chania (38), Heraklion (33), zaś prefektura Rethymno tradycyjnie ma najmniej wyróżnień (20). Listę wyróżnionych kreteńskich plaż znajdziecie na końcu tego artykułu.

Kontrowersje wokół plaży Voulisma

W tym roku tego wyróżnienia nie otrzymała miejska plaża Voulisma w Istro czyli najpopularniejsza plaża gminy Agios Nikolaos. Voulisma jest piękną piaszczystą plażą, na której w sezonie trudno znaleźć kawałek wolnego miejsca. Turkusowa woda, piasek i piękna zatoka przyciągają dużą liczbę turystów na czym zyskuje miejscowość oraz lokalni przedsiębiorcy z branży turystycznej. Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody uznało jednak aby w tym roku nie przyznawać tej plaży wyróżnienia. Powodem są odpady z tworzyw sztucznych, które regularnie na plażę wyrzucają prądy morskie oraz pozostałości mikroplastiku. Uporczywa obecność śmieci wyrzucanych przez morze w tym miejscu jest spowodowana położeniem geograficznym, a nie zaniedbaniami ze strony lokalnych władz, jednak kryteria przyznawania Błękitnej Flagi są surowe. Obecność odpadów oznacza, że nie spełnione zostało obowiązkowe kryterium czystości plaży. Gmina próbuje sobie poradzić z tym kłopotliwym problemem, podpisano nawet umowę na dzierżawę łodzi by za jej pomocą zbierać pływające w wodzie śmieci.

Decyzja o pozbawieniu plaży Voulisma błękitnej flagi budzi duże kontrowersje, ponieważ jednocześnie dwie sąsiednie plaże: Agios Panteleimonas i Karavostasi, borykające się w tym samym problemem z odpadami, otrzymały w tym roku wyróżnienie.

36 lat programu Błękitna Flaga

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) w Danii. W Grecji natomiast Błękitna Flaga przyznawana jest przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF), które koordynuje ten program.

Blue Flag na Krecie

Flagi z butelek

Co ciekawe od 2021 roku charakterystyczne błękitne flagi są produkowane w 100% ze zużytych butelek PET. Zbierane są one w supermarketach i innych punktach zbiórek w Europie Zachodniej. Butelki są siekane na małe płatki, które następnie są przetapiane na przędzę poliestrową, z której tworzona jest tkanina używana finalnie do produkowania flag.

Narodziny idei

Historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się wysoką jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag. Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Blue Flag na Krecie

Jakie kryteria musi spełniać plaża aby otrzymać wyróżnienie Błękitną Flagą?

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów, łodzi wycieczkowych 51). Warunkiem wstępnym przyznania tego wyróżnienia jest doskonała jakość wody. Żadna inna klasyfikacja jakości, nawet „dobra”, nie jest akceptowalna. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.

Czyste morze i wybrzeże

Organizacja przybrzeżna

Bezpieczeństwo gości

Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne

Lista wyróżnionych miejsc na Krecie w 2023 roku

Region Chania (38)

Gmina Kantanos-Selino

Gmina Kissamos

Gmina Platanias

Gmina Chania

Gmina Apokoronos

 

Region Rethymno (20)

Gmina Rethymno

Gmina Mylopotamos

Gmina Agios Vassilios

Region Heraklion (33)

Gmina Malevizi

Gmina Iraklio

Gmina Phaistos

 

Region Lassithi (48)

Gmina Agios Nikolaos

Gmina Sitia

Gmina IerapetraGosia,  data_2023-05-13 20:45:52 2023-05-13 20:45:52
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/619078350266433

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Dokładnie tak właśnie spędzam kwietniowy urlop na Krecie i jest cudnie
https://youtu.be/nkUFqIvmrEE?si=fiJ2H8A7GvPCG44Y ❤️
gość PiotrWie: Od kilkunastu lat unikamy czerwca, lipca i sierpnia, ale jak zrobi się to popularne to chyba przestawimy się na kwiecień i październik 
gość dodekanezowiec: W Grecji (a mam tu na myśli swoje ulubione wyspy czyli Kos, Kreta, Rodos) jednak bym preferował sezon (15 czerwca - 15 września). (...)
Kto by się spodziewał, że zmiana klimatu na coś się przyda?
Gosia | crete.pl : Bardzo się cieszymy :) Sami też mamy często takie spostrzeżenia w tawernach :D
Czerwiec to wg mnie najlepszy czas na wakacje np. w Grecji czy Chorwacji. Ze względu na bombelki, staramy się wyjeżdżać w ostatnim tygodniu czerwca. Choć byłem na Krecie w 2021r. w drugim tygodniu lipca to pogoda była idealna, a spotkałem naszych rodaków, którzy będąc w czerwcu mieli wówczas straszne upały.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera