2023-05-13 20:45:52
Aż 617 greckich plaż, 18 marin i 6 turystycznych statków uzyskało w tym roku międzynarodowe wyróżnienie Błękitną Flagą. Kolejny rok z rzędu Grecja zajęła w tym rankingu drugie miejsce pośród 52 krajów i to do niej należy 15% nagrodzonej linii brzegowej. Więcej wyróżnionych plaż ma jedynie Hiszpania, która od wielu lat zdobywa pierwsze miejsca. W przypadku Grecji warto zauważyć, że w tym roku po raz pierwszy liczba przyznanych wyróżnień przekroczyła 600. Jeśli chodzi o Kretę to na wyspie w tym roku charakterystyczna niebieska flaga pojawi się w 139 miejscach co oznacza że ubiegłoroczny wynik (128) został znacznie poprawiony.
Najwięcej wyróżnionych plaż znajduje się w prefekturze Lassithi (48), następna w kolejności jest prefekura Chania (38), Heraklion (33), zaś prefektura Rethymno tradycyjnie ma najmniej wyróżnień (20). Listę wyróżnionych kreteńskich plaż znajdziecie na końcu tego artykułu.
W tym roku tego wyróżnienia nie otrzymała miejska plaża Voulisma w Istro czyli najpopularniejsza plaża gminy Agios Nikolaos. Voulisma jest piękną piaszczystą plażą, na której w sezonie trudno znaleźć kawałek wolnego miejsca. Turkusowa woda, piasek i piękna zatoka przyciągają dużą liczbę turystów na czym zyskuje miejscowość oraz lokalni przedsiębiorcy z branży turystycznej. Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody uznało jednak aby w tym roku nie przyznawać tej plaży wyróżnienia. Powodem są odpady z tworzyw sztucznych, które regularnie na plażę wyrzucają prądy morskie oraz pozostałości mikroplastiku. Uporczywa obecność śmieci wyrzucanych przez morze w tym miejscu jest spowodowana położeniem geograficznym, a nie zaniedbaniami ze strony lokalnych władz, jednak kryteria przyznawania Błękitnej Flagi są surowe. Obecność odpadów oznacza, że nie spełnione zostało obowiązkowe kryterium czystości plaży. Gmina próbuje sobie poradzić z tym kłopotliwym problemem, podpisano nawet umowę na dzierżawę łodzi by za jej pomocą zbierać pływające w wodzie śmieci.
Decyzja o pozbawieniu plaży Voulisma błękitnej flagi budzi duże kontrowersje, ponieważ jednocześnie dwie sąsiednie plaże: Agios Panteleimonas i Karavostasi, borykające się w tym samym problemem z odpadami, otrzymały w tym roku wyróżnienie.
Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) w Danii. W Grecji natomiast Błękitna Flaga przyznawana jest przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF), które koordynuje ten program.
Co ciekawe od 2021 roku charakterystyczne błękitne flagi są produkowane w 100% ze zużytych butelek PET. Zbierane są one w supermarketach i innych punktach zbiórek w Europie Zachodniej. Butelki są siekane na małe płatki, które następnie są przetapiane na przędzę poliestrową, z której tworzona jest tkanina używana finalnie do produkowania flag.
Historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się wysoką jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag. Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.
Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów, łodzi wycieczkowych 51). Warunkiem wstępnym przyznania tego wyróżnienia jest doskonała jakość wody. Żadna inna klasyfikacja jakości, nawet „dobra”, nie jest akceptowalna. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.
Czyste morze i wybrzeże
Organizacja przybrzeżna
Bezpieczeństwo gości
Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne
Gmina Kantanos-Selino
Gmina Kissamos
Gmina Platanias
Gmina Chania
Gmina Apokoronos
Gmina Rethymno
Gmina Mylopotamos
Gmina Agios Vassilios
Gmina Malevizi
Gmina Iraklio
Gmina Phaistos
Gmina Agios Nikolaos
Gmina Sitia
Gmina Ierapetra
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/619078350266433