Kreta - aktualności z lutego 2021 r.

Naleśniki ze szpinakiem

Chociaż część osób unika ulicznego jedzenia to my jednak ze swojej strony zachęcamy Was do korzystania z tego typu "fast foodów" w Grecji. Szczególne Wasze zainteresowanie powinny budzić te miejsca, do których zaglądają miejscowi. Warto szukać nie tylko miejsc oferujących popularne pita gyrosy, które choć na ogół smaczne, nie są jedyną alternatywą. Miejsca oferujące dania opierające się na odłamach lokalnej kuchni mogą okazać się naprawdę ciekawymi odkryciami. Warto zaglądać do lokalnych piekarni, gdzie bez problemu kupicie różnego rodzaju pitakia z rozmaitymi farszami. Właśnie tym sposobem w naleśnikarni w Kerkyra na Korfu odkryliśmy naleśniki faszerowane szpinakiem oraz serem feta. Podpatrzyliśmy składniki i sposób przygotowania i tym sposobem te naleśniki od wielu lat regularnie pojawiają się na naszym stole. Kto wie, może i Wam przypadną do gustu.

Naleśniki ze szpinakiem

Gosia,  data_2021-02-28 19:47:14 2021-02-28 19:47:14 Liczba komentarzy: brak

Spacer po Rethymno

Zapraszamy na małą filmową rundkę po Rethymno. Najbardziej rozpoznawalna okolica Portu Weneckiego latem przyciąga niezliczone rzesze turystów. W sezonie wokół portowego nabrzeża rozstawione są gęsto tawerniane stoliki, tak że czasem ciężko jest przejść. Jednak gwarne i zatłoczone latem uliczki, teraz są zupełnie puste. Wyjątkowo tu spokojnie i...smutno. 

Gosia,  data_2021-02-27 19:47:03 2021-02-27 19:47:03 Liczba komentarzy: brak

Najsłynniejszy fotograf Grecji

Frederic Boissonnas (1858-1946) był pierwszym zagranicznym fotografem, który na swoich zdjęciach dokumentował obrazy Grecji w początkach XX wieku. Jego hipnotyzujące fotografie są dziś częścią współczesnej historii Grecji, którą Boissonnas zwiedził prawie w całości. Oczywiście w czasach współczesnych, gdy ludzie mają możliwość wygodnego podróżowania po dobrych drogach i fotografowania komórkami, dokonania Boissonnasa mogą nie robić wielkiego wrażenia, jednak w początkach ubiegłego wieku jego praca i podróże były niezwykłe.

Mieszkańcy Omalos na KrecieMieszkańcy Omalos na Krecie, 1911 rok. Licencja CC

Gosia,  data_2021-02-26 20:45:54 2021-02-26 20:45:54 Liczba komentarzy: brak

Jezioro Votomos / Zaros

Kilometr na północ za miejscowością Zaros, położoną w środkowej części Krety, znajduje się niewielkie sztuczne jeziorko. To właśnie Votomos zwane także Zaros, które przyciąga wzrok swoim kolorem wody. To bardzo spokojne, otoczone drzewami miejsce, które jednocześnie wyznacza początek szlaku prowadzącego do wąwozu Rouvas oraz niezwykłego lasu Rouvas. Aby dostać się na szlak prowadzący do wąwozu Rouvas należy okrążyć ten niewielki zbiornik wodny. Obejście go to dobra okazja do podziwiania jeziora Zaros z każdej strony.

Jezioro Zaros

Gosia,  data_2021-02-25 20:17:41 2021-02-25 20:17:41 Liczba komentarzy: brak

Plaże Krety wśród najlepszych na świecie

Pod koniec stycznia publikowaliśmy wyniki rankingu przeprowadzanego przez TripAdvisor na najpopularniejsze miejsca świata na ten rok. Przypominamy, że Kreta zajęła w nim 7. miejsce, co jest sygnałem że kolejny rok z rzędu zainteresowanie podróżników tą wyspą utrzymuje się na wysokim poziomie. Tym razem TripAdvisor opublikował ranking 25 najlepszych plaż świata. I tu także znalazły się dwie najpopularniejsze kreteńskie plaże.

Trip Advisor - najlepsze plaże 2021Balos to jedno z najpopularniejszych miejsc na Krecie

Gosia,  data_2021-02-24 19:22:48 2021-02-24 19:22:48 Liczba komentarzy: brak

Nieudana zimowa wyprawa do jaskini Ida

Dziś mamy dla Was film Zameera Pactyana z próby dojechania do jaskini Ida, znajdującej się na wschodnim stoku masywu Psiloritis. Niestety wyprawa ta zakończyła się niepowodzeniem. Na filmie doskonale widać, że wraz wjeżdżaniem w coraz wyższe rejony gór rośnie też ilość śniegu zalegającego na drodze, który finalnie uniemożliwia dojazd do jaskini. Mimo wszystko wycieczka ta z pewnością była warta czasu poświęconego na przejazd, gdyż naszym zdaniem widoki rozpościerające się zimą w tej części Krety są zjawiskowe. Poza tym ta wąska i pełna zakrętów droga należy do naszych ulubionych na wyspie.

Gosia,  data_2021-02-23 19:30:35 2021-02-23 19:30:35 Liczba komentarzy: brak

Trochę aktualności i o obowiązująch zasadach podróżowania do Grecji

Dzisiaj Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował aktualizację zasad dotyczących podróżowania do Grecji, które będą obowiązywały do 8 marca. Poniżej więc znajdziecie aktualnie obowiązuje przepisy, a także kilka informacji dotyczących sytuacji na Krecie oraz kwestii słynnej propozycji greckiego premiera.

Samoloty na Krecie

Gosia,  data_2021-02-21 19:51:37 2021-02-21 19:51:37 Liczba komentarzy: brak

Agia Roumeli z góry

Niewielka Agia Roumeli to dobrze znane miejsce tym, którzy przeszli wąwóz Samaria. Po wielokilometrowej wędrówce przez wąwóz Agia Roumeli oznacza możliwość zregenerowania się w morzu i przy tawernianym stoliku (kolejność dowolna). Po kilometrach spędzonych na szlaku rzadko kto ma ochotę pozwiedzać jeszcze okolice tej miejscowości.
Dziś możecie spojrzeć na Agia Roumeli z góry na filmie nakręconym z drona. Będzie tu charakterystyczna długa plaża, przystań, z której odpływają promy, kilkanaście domów oraz ujście rzeczki przepływającej przez wąwóz. W zasadzie dopiero na filmie widać jak mała jest to miejscowość. Miłego wspominania i oglądania!

Gosia,  data_2021-02-18 19:21:59 2021-02-18 19:21:59 Liczba komentarzy: brak

Koncerty kreteńskich muzyków

Kreta to nie tylko piękne krajobrazy, historia i pyszne jedzenie. Kreta to także specyficzna, wibrująca i zapadająca w pamięć muzyka. Jedni za nią nie przepadają, inni za to kochają. Tych drugich z pewnością zainteresuje to, że na YouTubie w ramach kanału Regionu Krety w ostatnich dniach powstała specjalna playlista, na której zamieszczono trzydzieści koncertowych nagrań kreteńskich muzyków. Z pewnością dzięki tej muzyce można przez chwilę chociaż poczuć atmosferę koncertów na żywo. Link do playlisty znajduje się tutaj, a poniżej osadzony jest jeden z koncertów.

Gosia,  data_2021-02-17 18:28:44 2021-02-17 18:28:44 Liczba komentarzy: brak

Kreta pod śniegiem

Tak jak pisaliśmy wczoraj, Kreta dostała się w obszar zimowej pogody, za którą odpowiada front Medea. Mieszkańcy wyspy oraz służby publiczne muszą zmierzyć się z różnymi utrudnieniami typowymi dla takiej aury. Niektóre drogi, zwłaszcza górskie, są nieprzejezdne i zostały zamknięte. Tam gdzie drogi są nadal przejezdne niezbędne są łańcuchy na kołach. Na terenie gminy Heraklion czasowo zabroniony jest ruch ciężarówek o masie wyższej niż 3,5 tony i innych ciężkich pojazdów. Według prognoz taka zimowa aura ma utrzymać się do jutra, jednak zanim Medea odpuści spodziewane są jeszcze opady śniegu także na niżej położonych rejonach.

AnogiaZdjęcie: George Ntagiantas. Anogia

Gosia,  data_2021-02-16 19:34:02 2021-02-16 19:34:02 Liczba komentarzy: brak

Medea przynosi zimę do Grecji

Medea to imię jednej z ważniejszych postaci greckiej mitologii i … nazwa frontu atmosferycznego, który w ostatnich godzinach przyniósł do Grecji znaczne pogorszenie pogody. W wielu miejscach pojawiły się opady śniegu. Także na Krecie Medea przypomniała o tym, że panuje astronomiczna zima. W górach, na płaskowyżu Lassithi i Kalikratis oraz wyżej położonych rejonach pojawił się śnieg, a na terenach położonych niżej deszcz. W nocy spodziewane są większe opady śniegu na znacznej części wyspy.

Gosia,  data_2021-02-15 19:56:14 2021-02-15 19:56:14 Liczba komentarzy: brak

Wioska Tertsa

Chociaż część wybrzeża Krety, szczególnie ta znajdująca się w północnym rejonie wyspy, zdominowana została przez masową turystykę to jednak wciąż można odnaleźć wiele zakątków, których największym atutem jest cisza oraz spokój. Miejsca te przy niezakłóconym akompaniamencie fal pozwalają wyciszyć się oraz uciec od natłoku bodźców współczesnej "cywilizacji". Jeśli w ramach kolejnego wyjazdu na Kretę chcielibyście zaplanować właśnie tego typu wakacje to powinniście wziąć pod uwagę miejscowości znajdujące się na południowym wybrzeżu. Poniże na naszej stronie osadziliśmy krótki film prezentujący jedną z nich, czyli wioskę Tertsa.

Piotrek,  data_2021-02-14 19:21:19 2021-02-14 19:21:19 Liczba komentarzy: brak

Obecna sytuacja w Grecji oraz perspektywa nadchodzącego sezonu

Grecja w porównaniu do innych krajów wypada o wiele lepiej, jeśli chodzi o statystyki nowych zakażeń koronawirusem. Jednak stale pogarszające się dane epidemiologiczne w kilku regionach tego kraju spowodowały, że na osoby zamieszkujące te miejsca nałożone zostały nowe ograniczenia zdecydowanie bardziej restrykcyjne w stosunku do dotychczas obowiązujących. Od czwartku w „czerwonej” strefie znalazła się cała Attyka wraz z Atenami, region Zakhyntos, oraz kilka mniejszych jednostek regionalnych. Od sobotniego poranka podobne ograniczenia nałożono na całą prefekturę Rethymno na Krecie. Poważna sytuacja jest też w rejonie kreteńskiego Agios Nikolaos.

Rethymno

Gosia,  data_2021-02-13 20:53:09 2021-02-13 20:53:09 Liczba komentarzy: brak

Najpopularniejszy kreteński produkt

Jak wynika z ankiet przeprowadzanych wśród turystów ponad połowa z nich podczas wakacji na Krecie kupiła oliwę. To znakomity i zdrowy wybór, jednak trzeba pamiętać, że ta popularna "pamiątka" jest dość nietrwała. Po przyjeździe do domu nie warto więc jej zostawiać tylko na specjalne okazje.

Oliwa jest bowiem zaliczana do tych produktów, które muszą być prawidłowo przechowywane i spożyte w przeciągu 2 lat od zbioru oliwek. Niektórzy producenci podają taką datę na opakowaniach, więc w momencie zakupu możemy sprawdzić jak świeża jest kupowana oliwa. To istotne bo właściwości oraz walory smakowe oliwy praktycznie od momentu uzyskania gotowego produktu ulegają powolnej degradacji. Trzeba więc wiedzieć jak przechowywać oliwę aby spowolnić proces  jej starzenia. W odpowiedzi na to pytanie pomogą badania naukowe, w których sprawdzono wpływ różnego rodzaju opakowań na skład chemiczny, zmiany kwasowości i walorów smakowych oliwy.

Oliwa kreteńska

Gosia,  data_2021-02-12 19:52:49 2021-02-12 19:52:49 Liczba komentarzy: brak

Fraport kończy modernizację greckich lotnisk

W 2017 roku po wygranym przetargu niemiecki Fraport przejął kontrolę nad 14 regionalnymi portami lotniczymi w Grecji. Sytuacja ta budziła emocje zarówno po stronie lokalnych mieszkańców, jak i zwykłych użytkowników tych lotnisk. Większość tych obiektów znajdowała się bowiem na popularnych turystycznych wyspach takich jak Kreta, Rodos, Kefalonia, Kos, Mykonos, Santorini, Zakhyntos i Rodos.

Prywatyzacja czternastu regionalnych portów lotniczych była wymuszona przez warunki programu pomocowego udzielonego Grecji, która w ramach umowy zawartej z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, zobowiązała się do wdrożenia szeroko zakrojonego programu prywatyzacji opiewającego na łączną kwotę 240 miliardów €. Duże emocje budziło też to, że Fraport w ramach tej umowy miał zarządzać lotniskami przez 40 lat, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 10 lat.

Lotnisko w Chania

Gosia,  data_2021-02-10 19:40:45 2021-02-10 19:40:45 Liczba komentarzy: brak

Smaki greckich oliwek

Czy próbowaliście kiedykolwiek zjeść oliwkę prosto z drzewa? Jeśli tak to z pewnością pamiętacie jej bardzo gorzki smak, który uniemożliwia jedzenie surowych owoców. Charakterystyczną goryczkę świeże oliwki zawdzięczają zawartości różnych związków fenolowych. Aby oliwki były jadalne należy częściowo pozbyć się tego gorzkiego smaku poprzez ich przetwarzanie. Dlaczego jednak inaczej smakują oliwki greckie, a inaczej hiszpańskie? O tych zawiłościach piszemy w naszym artykule.

Oliwki

Gosia,  data_2021-02-09 19:56:24 2021-02-09 19:56:24 Liczba komentarzy: brak

Wypoczynkowa Sissi

Duża część turystycznych miejscowości ulokowanych na północnym wybrzeżu Krety jest do siebie bardzo podobna. Jednakowa zabudowa, brak charakterystycznych punktów oraz wyraźnych granic pomiędzy tymi miasteczkami powodują, że ciężko zorientować w której aktualnie jesteśmy. Nieco inaczej jest z niewielką Sissi (Σίσι) położoną kilka kilometrów za Malia. Charakterystyczny malowniczy porcik wokół którego ulokowane są tawerny sprawia, że miejscowość ta wyróżnia się na korzyść na tle innych mu podobnych. Tym co jest odmienne to również fakt, że w tej części wybrzeża w ląd wbija się dość długa i wąska zatoka, którą można nawet pomylić z ujściem rzeki. Miejscowość jest niewielka, więc nie ma tu aż takiej ilości turystów jak w pobliskiej Malii czy Hersonissos, a atmosfera jest spokojniejsza. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokaże Wam to urocze miejsce z góry. Kto wie, może się komuś tu spodoba na tyle aby wybrać Sissi na swoje wakacje.

Gosia i Piotrek,  data_2021-02-07 19:48:28 2021-02-07 19:48:28 Liczba komentarzy: brak

Wpływ pandemii na podróżnicze trendy

Booking.com to bardzo popularny serwis internetowy pośredniczący w rezerwacjach pomiędzy osobami podróżującymi a hotelami i pensjonatami. Serwis ten jest na tyle znanym i liczącym się medium, że w wielu hotelach przy recepcji możecie zobaczyć informację o ocenie, jaką ma dany obiekt w tym serwisie. Oczywiście oceny te są wystawiane przez osoby podróżujące, które dzielą się w ten sposób swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat pobytu w danym miejscu.

Tym razem jednak booking.com postanowił sam przeprowadzić pośród swoich użytkowników ankietę na temat przyszłości turystyki. Jej wyniki omówiono na konferencji internetowej przeprowadzonej w dniach 25-26 stycznia. Tematem przewodnim oczywiście był wpływ pandemii na trendy podróżnicze. Booking przeanalizował dane ankietowe 20 000 podróżnych z 28 światowych rynków, które wskazały pewne kluczowe trendy dotyczące przyszłych podróżniczych wyborów.

Ankieta booking.com

Gosia,  data_2021-02-06 19:16:25 2021-02-06 19:16:25 Liczba komentarzy: brak

Smażony ser saganaki

Jedliście kiedyś ser saganaki? Na Krecie to bardzo popularne meze. Po zjedzeniu takiego kawałka długo nie będziecie mieli ochoty na cokolwiek innego, bo ten tłusty obsmażony ser jest prawdziwą bombą kaloryczną. Przyrządza się go na niewielkiej patelni zwanej właśnie "saganaki", stąd bierze się nazwa tego dania i nie tylko tego!
My mamy słabość to tej przekąski, choć nie przyrządzamy jej zbyt często. Jeśli mielibyście ochotę przygotować w domu to podrzucamy przepis.
Saganaki tiri
Gosia,  data_2021-02-04 20:03:05 2021-02-04 20:03:05 Liczba komentarzy: brak

Grecki pomysł na otwarcie turystyki

Harry Theoharis, grecki minister turystyki powiedział dzisiaj, że Grecja opracowuje plan bezpiecznego ponownego otwarcia się na turystykę w nadchodzącym sezonie. Na tę propozycję rozwiązań czekają nie tylko turyści snujący już wakacyjne plany, ale przede wszystkim branża turystyczna oraz przedsiębiorcy bezpośrednio z nią powiązani.

Grecki pomysł na otwarcie

Minister powiedział, że centralnym elementem rządowego planu są szczepienia osób zawodowo działających w turystyce. Według Theoharisa plan zaszczepienia greckiej branży turystycznej będzie kwestią priorytetową. Pierwszym etapem będzie przeanalizowanie tego pomysłu przez ekspertów, zaś otwarcie granic będzie zależało od przebiegu szczepień w Grecji.

Minister dodał jednocześnie, że w międzyczasie rząd będzie nadal wspierał sektory, które ponoszą negatywne konsekwencje pandemii koronawirusa. Właściciele firm turystycznych oraz pracownicy mają otrzymać dodatkowe środki finansowe.

Gosia,  data_2021-02-03 18:57:46 2021-02-03 18:57:46 Liczba komentarzy: brak

Na wschód od Heraklionu: Gournes

Gournes oddalone o nieco ponad 15 km od Herkalionu to jedna typowych wypoczynkowych miejscowości znajdujących się w tej części wybrzeża Krety. W szczycie normalnego sezonu turystycznego bywa tu naprawdę gwarnie i tłoczno co dla jednych może być wielką zaletą, a dla innych ogromną wadą. Oglądając poniższy film warto zwrócić uwagę na dużą ilość sztucznych falochronów, które wcinają się w morze. Ich obecność nie jest przypadkowa, gdyż podobnie jak wiele innych miejscowości położonych na północy Krety wybrzeże Gournes nie jest chronione przed naporem silnych fal. Zadaniem kamiennych ostróg jest nie tylko pochłanianie energii fal, ale również zatrzymanie piasku na nabrzeżu.

Piotrek,  data_2021-02-02 19:18:34 2021-02-02 19:18:34 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość maniek: Właśnie dziś rano wróciłem... Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się że 2 godziny na odprawę w normalnym trybie może nie wystarczyć. Totalny chaos i jeden wielki tłum  zamiast jakiś uporządkowanych kolejek. (...)
gość dodekanezowiec: Na Majorce czesto za dziecko 8-10 letnie mniej więcej liczą prawie jak za dorosłego. Po drugie, Turcja Egejska prawie tak droga jak Kreta. 
gość PiotrWie : No przecież wszystkim wzrastają dochody więc mają z czego.
gość Grecja: Masakra, wszystko coraz droższe, ceny samochodów do wynajęcia na greckich wyspach też sporo podrożały, paliwo również drogie. To teraz jeszcze podatki w górę,  nic tylko płakać i płacić. 
Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera