Trochę aktualności i o obowiązująch zasadach podróżowania do Grecji

Dzisiaj Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował aktualizację zasad dotyczących podróżowania do Grecji, które będą obowiązywały do 8 marca. Poniżej więc znajdziecie aktualnie obowiązuje przepisy, a także kilka informacji dotyczących sytuacji na Krecie oraz kwestii słynnej propozycji greckiego premiera.

Samoloty na Krecie

7-dniowa obowiązkowa kwarantanna

Jak do tej pory nadal obowiązywać będzie 7-dniowa kwarantanna dla wszystkich pasażerów przybywających do Grecji z dowolnego obcego kraju. Oznacza to konieczność samoizolacji w swoim domu (w przypadku stałych mieszkańców) lub w miejscu tymczasowego pobytu zadeklarowanego w formularzu PLF przez okres 7 dni.

Grecja wpuszcza obywateli spoza UE, ale tylko niektórych

Zaktualizowany został tymczasowy zakaz wjazdu do Grecji dla obywateli spoza UE. Wyłączeni z niego zostają obywatele 10 następujących krajów: Wielkiej Brytanii, Singapuru, Izraela, Nowej Zelandii, Australii, Rwandy, Korei Południowej, Tajlandii, Federacji Rosyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jednakże pomimo zniesienia tego zakazu obywateli poszczególnych krajów obowiązują pewne ograniczenia. W przypadku Rosji tylko 500 jej obywateli może tygodniowo wjechać do Grecji. Przy czym samoloty z Rosji lądują wyłącznie na trzech lotniskach: w Atenach, Salonikach oraz Heraklionie.

Wszyscy podróżujący z Wielkiej Brytanii muszą wykonać test PCR po siódmym dniu kwarantanny w Grecji. W przypadku pozytywnego wyniku testu kwarantanna zostaje rozszerzona do 14 dni.

Nadal zawieszone są loty między Turcją i Grecją, a HCAA przedłużyło zakaz podróżowania między tymi krajami.

Tylko niezbędne podróże krajowe

Nadal obowiązuje ograniczenie w podróżowaniu w przypadku lotów krajowych, czyli między greckimi prefekturami. Ograniczenie to oznacza że dozwolone jest przemieszczanie się tylko i wyłącznie w przypadku niezbędnych sytuacji.

Obowiązkowy PLF i negatywny wynik testu

Wszyscy podróżujący do Grecji nadal są zobowiązani do wypełnienia formularza PLF oraz przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin przed przybyciem do Grecji. Mimo spełnienia tych wymogów po przybyciu na teren Grecji należy liczyć się z tym, że podróżny może zostać wytypowany do wykonania dodatkowego szybkiego testu.

Oczywiście jak napisaliśmy wcześniej powyższe zasady obowiązują do 8 marca. Zatem w okolicach tej daty można spodziewać się kolejnej aktualizacji przepisów.

Czerwony Heraklion

W poprzednim newsie na tematy okołocovidowe informowaliśmy, że ze względu na zwiększającą się liczbę zakażeń prefektura Rethymno „wskoczyła” do czerwonej strefy ograniczeń. Od wczoraj do grupy czerwonych rejonów dołączyła gmina Heraklion, gdzie dodatkowe zaostrzone środki mają obowiązywać do 1 marca. Oznacza to między innymi zakaz przemieszczania się między godziną 18.00 a 5.00, nauczanie zdalne, ograniczenia w ilości osób w miejscach kultu religijnego oraz ograniczenia w handlu i usługach. Oczywiście nadal obowiązują maski, zakazy działalności dla gastronomii i ograniczenia w podróżowaniu między prefekturami. Przeprowadzane są regularne kontrole a łamiący zakazy otrzymują surowe mandaty. Jednym z przykładów jest kara 5000 € dla właściciela kawiarni w gminie Phaistos, który w zeszłym tygodniu otworzył swój biznes i serwował klientom kawę :(

HeraklionHeraklion

Theoharis dementuje plotki

Informacje przekazane przez greckiego ministra turystyki, którego wypowiedzi często ostatnio przywołujemy na naszej stronie, daje pewien obraz tego jakie zasady podróży będą obowiązywać w czasie nadchodzącego sezonu wakacyjnego. W miniony wtorek Theoharis miał powiedzieć, że Grecja w tym roku będzie otwarta dla wszystkich odwiedzających posiadających świadectwo szczepienia albo negatywny wynik testu molekularnego. Chcąc położyć kres plotkom, że szczepienie przeciwko Covid-19 będzie wyłącznym warunkiem wjazdu do Grecji, minister poinformował, że żaden hotel w kraju nie odmówi przyjęcia gościa, który nie został zaszczepiony. Jednakże „warunkiem koniecznym do podróży do naszego kraju (i pobytu) będzie negatywny test molekularny lub zaświadczenie o szczepieniu”. Należy zauważyć, że Grecja nie wyznaczyła jeszcze daty, kiedy świadectwa szczepień będą przyjmowane do wjazdu. Ponadto w wywiadzie dla lokalnych mediów, minister Theoharis wyraził swój optymizm co do turystyki. Powiedział także iż spodziewa się, że rok 2021 będzie dla Grecji lepszy niż rok 2020 i oszacował, że podróże mogą nabrać tempa po Wielkanocy.

Propozycja Mitsotakisa będzie ponownie omawiana

O tym jednak, że świadectwa szczepień zdobywają coraz więcej zwolenników wśród unijnych polityków, może świadczyć to co powiedziała ostatnio Przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen nie tylko wyraziła poparcie dla propozycji greckiego premiera w sprawie ujednoliconych przepisów podróżowania i ogólnounijnego paszportu szczepień. Dodała także, że KE wróci do omówienia propozycji Mitsotakisa, gdy szczepienia w UE będą przebiegać w szybszym tempie. Przypomnijmy tylko, że jeszcze pod koniec stycznia propozycja Mitsotakisa została zignorowana podczas obrad KE.

O tym, że sami Grecy jak najbardziej poważnie podchodzą do tego pomysłu niech świadczy to, że ci mieszkańcy Grecji, którzy już otrzymali obie dawki szczepienia mogą prosić o wystawienie cyfrowego świadectwa.

Destination Greece. Health first

Warto też na koniec dodać, że Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna zaktualizowała swoją stronę internetową greecehealthfirst.gr, która została uruchomiona w lipcu 2020 roku. Strona ta ma zapewnić podróżnym z zagranicy wszystkie potrzebne informacje na temat protokołów zdrowotnych wdrożonych w Grecji. Jej zawartość jest od teraz dostępna w sześciu językach, niestety bez polskiego. Oprócz aktualnych informacji na temat krajowych protokołów zdrowotnych witryna ta zawiera również informacje o ograniczeniach dotyczących podróży z / do Grecji. Warto zapamiętać ten adres na przyszłość.

Gosia,  data_2021-02-21 19:51:37 2021-02-21 19:51:37
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Barbara B-c
Barbara B-c
2021-02-21 19:33:40

Ciekawe czy będzie dużo chętnych

5
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-21 19:54:39

Barbara B-c Czas pokaże.

 Michał Ef
Michał Ef
2021-02-21 20:19:36

Niech wprowadzą jeszcze nakaz noszenia kurtki zimowej w lecie.

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-21 20:27:07

Michał Ef na takie atrakcje przy odpowiedniej pogodzie możesz liczyć spędzając wakacje nad polskim morzem.

4
 gość}
gość PiotrWie
2021-02-21 22:29:31

Niestety w tym roku bez testów lub szczepienia prawdopodobnie tylko do Tanzanii lub na Madagaskar. Tamtejsi kacycy ogłosili że nie ma tam koronawirusa bo pomodlili się i wirus został zabrany. A ludzie umierają na zapalenie płuc - w końcu przecież zawsze umierali.

 Artur Zielnik
Artur Zielnik
2021-02-22 08:58:37

Jeżeli zasady wjazdu do Grecji będą takie jak powiedział minister (szczepienie lub test) to nie byłbym takim optymistą co do turystyki w roku 2021.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-22 11:03:31

Artur Zielnik Ale nie warto też snuć zbyt pesymistycznych wizji. Z sondaży wynika, że ponad połowa Europejczyków chce podróżować od początku lata, a Grecja jest w ścisłej czołówce preferowanych krajów. Grecy postawili sobie wstępny cel osiągnięcia 50% tego co w "normalnym" sezonie. Aż 69% ankietowanych oczekuje przestrzegania surowych protokołów zdrowotnych. Także to co dla jednych jest wadą (testy/szczepienia), dla innych jest zaletą.

 Artur Zielnik
Artur Zielnik
2021-02-22 11:08:29

CRETE - Kreta W to, że chcą podróżować to wierzę. Sam też chcę. Pytanie tylko czy przylecą jeśli będą musieli wykonać test. Osobiście mam wątpliwości, chyba że Grecja wróci ostatecznie do zeszłorocznego pomysłu testów wyrywkowych.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-22 11:12:48

Artur Zielnik Oczywiście wszystko pokaże czas, ale trzeba też pamiętać, że najważniejszymi klientami Grecji są mieszkańcy bogatych krajów europejskich, dla których dodatkowy koszt testu nie stanowi dużego obciążenia finansowego.

 Beata Niedźwiedź
Beata Niedźwiedź
2021-02-22 18:00:15

Mam plan na lipiec, wakacje w okolicy Salonik, dojazd z Polski własnym samochodem. Jeśli będzie wymagany test, to nie jadę, wybieram inny kraj. Z bólem, bo w 2020 Grecji nie było, ślę nie będę robić testów drogich i jeszcze dających fałszywie dodatnie wyniki.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-22 21:09:28

Beata Niedźwiedź Zobaczymy jak długa będzie lista krajów nie wymagających testów. Na chwilę obecną to tylko trzy kraje w Europie.

 Beata Niedźwiedź
Beata Niedźwiedź
2021-02-22 21:17:35

Z jakich krajów nie trzeba mieć testów?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-22 21:22:33

Albania, Czarnogóra i Macedonia. Poza tym póki co Polska także przy wjeździe też wymaga testu albo nakłada kwarantannę. Oczywiście do lipca coś się pewnie zmieni ale teraz nie wiadomo w jakim zakresie.

 Beata Niedźwiedź
Beata Niedźwiedź
2021-02-23 10:59:16

Przy wjedzie do PL samochodem nie trzeba mieć testów, bo to nie jest komunikacja zbiorowa. Nie ma też wtedy kwarantanny. Stan na dziś.

 gość}
gość PiotrWie
2021-02-22 11:43:31

Zgadzam się że będzie mniej turystów - ale myślę że bardziej obawiają się wizji takiej fali jak w Czechach czy Słowacji - szczególnie w kraju który ma o połowę mniej łóżek szpitalnych niż Polska.

 gość}
gość Arturrro
2021-02-23 10:28:54

Bardziej obawiałbym się wizji bankructw przy kolejnym nieudanym sezonie, co przełoży się na wpływy do budżetu i w konsekwencji na finansowanie Służby Zdrowia w ogóle. Nie liczyłbym, że turyści z Europy Zachodniej będą aż tacy wylewni i będą wydawać na testy, szczególnie gdy trafią się kraje które tych testów wymagać nie będą. Jaką decyzje ostatecznie podejmie rząd Grecji okaże się zapewne bliżej rozpoczęcia sezonu. Natomiast rozmawiałem z koleżanka z biura podroży. Większość rezerwacji to te przeniesione z roku 2020 (dot. nie tylko Grecji). Nowych jest bardzo mało, ludzie czekają na zasady wjazdu. Z tego co mówiła to Polska nie jest pod tym względem wyjątkowa. Ja tez czekam na ostateczne decyzje.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-02-23 11:27:58

Tak jak pisałam wyżej: czas pokaże jak te nastroje przełożą się na rzeczywistość. Wszystko zależy od decyzji poszczególnych krajów i ile z nich zdecyduje się wpuszczać bez dodatkowych wymogów. Póki co lista jest krótka. Oczywiście że ludzie czekają z nowymi rezerwacjami. Władować pieniądze jest łatwo, trudniej odzyskać. W poprzednim art. pisałam że to będzie lato lastów i chyba wszyscy się tego spodziewają. Co prawda gdzieś czytałam jak polscy właściciele pensjonatów w Grecji zarzekali się że rezerwacji mają sporo ale to pewnie albo przeniesione z 2020 albo jakieś piarowe bajki.

 gość}
gość PiotrWie
2021-02-23 12:01:14

Rezerwacji od turystów indywidualnych może być sporo bo w przeważającej większości są to rezerwacje zwrotne nie wymagające zaliczki - sam przed kilkoma tygodniami odwołałem rezerwację na marzec na Cyprze . Gorzej z imprezami zorganiowanymi- bo tam jest opłata rezerwacyjna. Ale dla lokalsów ważniejsza jest turystyka indywidualna - z jednego euro wydanego na imprezę typu All do społeczności lokalnej trafia 10 eurocentów, reszta do korporacji, z jednego euro wydanego przez turystę indywidualnego do lokalsów trafia 90 eurocentów. W zeszłym roku było indywidualnych całkiem sporo i myślę że w tym roku też tak będzie.

 gość}
gość Arturrro
2021-02-24 11:35:50

Rezerwacje indywidualne tez są rożne, w moim przypadku zazwyczaj właściciel chciał zaliczkę. Zresztą klient indywidualny to nie tylko turysta mieszkający w apartamenciku czy małym hoteliku i jedzący "na mieście" ale i podróżujący do molochu hotelowego. Nie wiem jak wygląda to przeliczenie ile dostają lokalsi ale nie deprecjonowałbym resortów, bo one płaca podatki, zatrudniają zapewne tysiące osób, kupują towary i usługi co przekłada się na zatrudnienie, poziom życia i wpływy podatkowe. Nie znam dokładnie tematu Grecji ale na np. Majorce wszyscy liczą, i oczywiście na turystę indywidualnego, ale głownie na otwarcie hoteli właśnie z opisanych wyżej przyczyn. No nic, czekamy na decyzje a te im wcześniej zostaną ogłoszone tym lepiej dla turystyki.

 gość}
gość PiotrWie
2021-02-24 13:26:40

Molochy należą do korporacji, najczęściej międzynarodowych,  zatrudniają pracowników sezonowych spoza Krety i często spoza Grecji,  zaopatrują się w dużych hurtowniach nie lokalnie. Jak korporacje płacą podatki jest ogólnie wiadome - nie twierdzę że oszukują - ale stać je by sporo podatków omijać, myślisz że politycy greccy są inni niż wszyscy? Wszędzie w systemach podatkowych są luki, trzeba tylko mieć odpowiednie środki by ci je wskazano - w końcu największe korporacje świata płacą najmniejsze podatki.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-02-24 13:28:37

Nie no indywidualny to indywidualny. Sam sobie organizuje podróż, miejscówki i wyżywienie. Nie ma czegoś takiego jak turysta indywidualny All Inclusive. Jeśli ktoś jedzie do molochu hotelowego to mała szansa, że z niego wyjdzie choćby nawet na kawę poza stołówką hotelową. A nie daj boże jeszcze przepadnie mu kolacja. Zdarzają się wyjątki ale relatywnie za mało. Co do zatrudniania i kupowania jedzenia od lokalsów do hoteli to bywa różnie. Sieciówki robią przetargi albo ściągają jedzenie z nawet kontynentu jeśli tak jest taniej, obsługa też bywa spoza Grecji.

To że z turystów indywidualnych lokalni mieszkańcy mają więcej pokazywały już różne badania Bank of Greece, który analizuje te proporcje co roku. Przykładowo z danych za 2018 rok (czyli "normalny" sezon) niespełna 32% przychodów wygenerowała turystyka zorganizowana, i tu była tendencja spadkowa w porównaniu do roku poprzedniego. Pozostałe 2/3 przychodów z czerpanych z turystyki Grecja miała z turystyki indywidualnej. A co ciekawe turystów indywidualnych jest dużo mniej niż zorganizowanych. Jak pokazały analizy tylko 25% osób wybiera pensjonaty i małe hotele.

 gość}
gość Arturrro
2021-02-25 14:21:11

Nie spieram się bo nie wiem jak to finansowo dla Greków wygląda. Ja podróżuje zarówno z biurem jak i samodzielnie, w zależności jak mam ochotę. Wydaje mi się natomiast, ze nie jest tak ze ludzie w hotelach All tylko siedzą w hotelu. Owszem nie ruszają się może każdego dnia zwiedzać ale teren hotelu opuszczają. Sam mam auto zawsze wynajęte na prawie cały pobyt i jeżdżę, zwiedzam, czy jadę na inna niż hotelowa plaza. Opieram się na znajomych i osobach które poznałem w hotelu. No ale to oczywiście wycinek wiec może nie reprezentatywny. Co do obsługi to ja akurat spotykam praktycznie samych Greków (oprócz animatorów bo tutaj większość to obcokrajowcy), lubię z Grekami czy Hiszpanami porozmawiać. Fajnie się kontakt nawiązuje, dlatego w tym roku liczę ze uda mi się Grecję odwiedzić :).

Pozdrawiam

 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157767370712551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera