Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Na wschód od Heraklionu: Gournes

Gournes oddalone o nieco ponad 15 km od Herkalionu to jedna typowych wypoczynkowych miejscowości znajdujących się w tej części wybrzeża Krety. W szczycie normalnego sezonu turystycznego bywa tu naprawdę gwarnie i tłoczno co dla jednych może być wielką zaletą, a dla innych ogromną wadą. Oglądając poniższy film warto zwrócić uwagę na dużą ilość sztucznych falochronów, które wcinają się w morze. Ich obecność nie jest przypadkowa, gdyż podobnie jak wiele innych miejscowości położonych na północy Krety wybrzeże Gournes nie jest chronione przed naporem silnych fal. Zadaniem kamiennych ostróg jest nie tylko pochłanianie energii fal, ale również zatrzymanie piasku na nabrzeżu.

Chociaż dziś to właśnie turystyka jest głównym źródłem utrzymania dla większości osób zamieszkujących ten rejon Krety to jednak warto wspomnieć, że w jeszcze niedalekiej przeszłości najważniejszą gałęzią lokalnej gospodarki było rolnictwo. Równina rozpościerająca się w okolicach Gournes do dziś jest znana i ceniona ze względu za żyzność tamtejszej ziemi. Nie powinno więc dziwić, że nawet współcześnie niczym nadzwyczajnym jest to, że sąsiedztwie hoteli znajdują się wciąż użytkowane pola uprawne oraz gaje oliwne.

W przeszłości Gournes było oddzielną wioską, ale szybki rozwój regionu sprawił, że obecnie znajduje się ono w wielokilometrowym nieprzerwanym pasie turystycznych miejscowości, pomiędzy którymi ciężko znaleźć wyraźną granicę. Początek tego 23-kilometrowego maratonu wyznacza Vathianos Kampos, koniec zaś popularna Malia. Gournes być może kojarzą także te osoby, które odwiedziły tutejsze Cretaquarium, które wraz z kompleksem badawczym Hellenic Centre for Marine Research, do którego należy centrum badań morskich.

Piotrek,  data_2021-02-02 19:18:34 2021-02-02 19:18:34
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2021-02-03 08:42:17

W Cretaquarium byliśmy, ale pozostałą część miejscowość, podobnie jak inne rejony "hotelowisk" omijamy szerokim łukiem - na szczęście Kreta jest na tyle duża że nie ma z tym problemu. Ale tego typu miejsca są potrzebne by w innych dało się znaleźć puste plaże. Goście w większości nie opuszczają hoteli więc w interiorze oraz innych częściach wybrzeża jest spokój - choć nie da się ukryć że nie taki jak przed 10-ciu laty.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157725681527551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera