Na wschód od Heraklionu: Gournes

Gournes oddalone o nieco ponad 15 km od Herkalionu to jedna typowych wypoczynkowych miejscowości znajdujących się w tej części wybrzeża Krety. W szczycie normalnego sezonu turystycznego bywa tu naprawdę gwarnie i tłoczno co dla jednych może być wielką zaletą, a dla innych ogromną wadą. Oglądając poniższy film warto zwrócić uwagę na dużą ilość sztucznych falochronów, które wcinają się w morze. Ich obecność nie jest przypadkowa, gdyż podobnie jak wiele innych miejscowości położonych na północy Krety wybrzeże Gournes nie jest chronione przed naporem silnych fal. Zadaniem kamiennych ostróg jest nie tylko pochłanianie energii fal, ale również zatrzymanie piasku na nabrzeżu.

Chociaż dziś to właśnie turystyka jest głównym źródłem utrzymania dla większości osób zamieszkujących ten rejon Krety to jednak warto wspomnieć, że w jeszcze niedalekiej przeszłości najważniejszą gałęzią lokalnej gospodarki było rolnictwo. Równina rozpościerająca się w okolicach Gournes do dziś jest znana i ceniona ze względu za żyzność tamtejszej ziemi. Nie powinno więc dziwić, że nawet współcześnie niczym nadzwyczajnym jest to, że sąsiedztwie hoteli znajdują się wciąż użytkowane pola uprawne oraz gaje oliwne.

W przeszłości Gournes było oddzielną wioską, ale szybki rozwój regionu sprawił, że obecnie znajduje się ono w wielokilometrowym nieprzerwanym pasie turystycznych miejscowości, pomiędzy którymi ciężko znaleźć wyraźną granicę. Początek tego 23-kilometrowego maratonu wyznacza Vathianos Kampos, koniec zaś popularna Malia. Gournes być może kojarzą także te osoby, które odwiedziły tutejsze Cretaquarium, które wraz z kompleksem badawczym Hellenic Centre for Marine Research, do którego należy centrum badań morskich.

Piotrek,  data_2021-02-02 19:18:34 2021-02-02 19:18:34
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2021-02-03 08:42:17

W Cretaquarium byliśmy, ale pozostałą część miejscowość, podobnie jak inne rejony "hotelowisk" omijamy szerokim łukiem - na szczęście Kreta jest na tyle duża że nie ma z tym problemu. Ale tego typu miejsca są potrzebne by w innych dało się znaleźć puste plaże. Goście w większości nie opuszczają hoteli więc w interiorze oraz innych częściach wybrzeża jest spokój - choć nie da się ukryć że nie taki jak przed 10-ciu laty.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157725681527551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera