Booking.com

Obecna sytuacja w Grecji oraz perspektywa nadchodzącego sezonu

Grecja w porównaniu do innych krajów wypada o wiele lepiej, jeśli chodzi o statystyki nowych zakażeń koronawirusem. Jednak stale pogarszające się dane epidemiologiczne w kilku regionach tego kraju spowodowały, że na osoby zamieszkujące te miejsca nałożone zostały nowe ograniczenia zdecydowanie bardziej restrykcyjne w stosunku do dotychczas obowiązujących. Od czwartku w „czerwonej” strefie znalazła się cała Attyka wraz z Atenami, region Zakhyntos, oraz kilka mniejszych jednostek regionalnych. Od sobotniego poranka podobne ograniczenia nałożono na całą prefekturę Rethymno na Krecie. Poważna sytuacja jest też w rejonie kreteńskiego Agios Nikolaos.

Rethymno

Nowe ograniczenia

Co konkretnie oznaczają te nowe ograniczenia dla tych regionów? Warto wspomnieć choćby o rozszerzeniu zakazu przemieszczania na godziny między 18.00 a 5.00 rano, zamknięciu handlu detalicznego oraz usług. Wprowadzona zostaje również zdalna edukacja, a w miejscach kultu religijnego maksymalną liczbę wiernych ograniczono do 9 osób.

Dodatkowo w piątek podjęto decyzję o rozszerzeniu ograniczeń w krajowych podróżach lotniczych pomiędzy prefekturami Grecji. Zaktualizowana dyrektywa lotnicza dopuszcza jedynie niezbędne podróże z powodów biznesowych, zdrowotnych, niezbędnych rodzinnych oraz powrotów do miejsc stałego pobytu. Ograniczenia te mają obowiązywać do 1 marca.

Lądowanie w Grecji

Kiedy początek sezonu?

Większość osób planujących tegoroczne wakacje w Grecji czeka jednak niecierpliwie na wiadomości o warunkach otwarcia greckich granic dla turystów. Pierwsze przewidywania dotyczące otwarcia Grecji na turystów wiąże się z terminem greckich świąt Wielkanocy, które w tym roku wypadają na początku maja. Ograniczenia, które właśnie zostały zaostrzone, mają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa i przygotować jednocześnie Grecję do przyjęcia turystów pod koniec wiosny.

Kontrowersyjny certyfikat

Premier Kyriakos Mitsotakis nie ukrywa jednak, że największą nadzieję w powrocie do normalności, pokłada w szczepieniach. Pewnie pamiętacie, że premier Mitsotakis pod koniec stycznia wystąpił do Komisji Europejskiej z propozycją stworzenia szczepionkowych certyfikatów dla podróżujących, co wzbudziło wśród części turystów zaniepokojenie. Jak jednak zapewnia Minister Turystyki Harry Theoharis w tym roku zaświadczenie o szczepieniach nie będzie jedynym warunkiem wjazdu, zaś sam paszport zdrowotny miałby być ułatwieniem w podróżowaniu dla osób, które go posiadają.

Dla osób nie posiadających takiego „szczepionkowego paszportu” alternatywą pozostaną testy. Na razie jednak otwarta pozostaje kwestia, czy będą one obowiązkowe dla każdej osoby przekraczającej grecką granicę czy też będą oparte na innych zasadach. Tu decyzji na razie nie ma, nie pozostaje w tym momencie nic innego jak cierpliwie czekać na zarządzenia greckiego rządu co do wytycznych obowiązujących latem. Na obecną chwilę Grecja ma obowiązkową 7-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających i wpuszcza tylko osoby posiadające negatywny wynik testu PCR.

Chania

Stopniowe zainteresowanie

Po początkowym sceptycyzmie co do szczepionkowych paszportów coraz więcej krajów zaczyna się jednak przychylać do propozycji greckiego premiera. Ministrowie turystyki Grecji i Serbii już podpisali memorandum o współpracy dotyczącej wymogów wjazdu dla obywateli obu krajów w sezonie turystycznym od 1 maja do 1 października. Warunkiem wjazdu jest albo posiadanie certyfikatu o zaszczepieniu albo przedstawienie negatywnego wyniku testu.

Opracowywanie takiego certyfikatu dla swoich obywateli zaczęła właśnie także Wielka Brytania, której minister spraw zagranicznym miał powiedzieć, że „to kraje do których przyjeżdżają wczasowicze będą decydować o tym czy szczepionkowe paszporty będą potrzebne”. Brytyjczycy chcą aby dzięki takiemu certyfikatowi ich zaszczepieni obywatele bez dodatkowych problemów mogli wyjechać na tegoroczne wakacje. To ważna deklaracja bo Grecję co roku odwiedza około 2 milionów Brytyjczyków.

Pomysł ten mają popierać także Dania i Szwecja, które do lata chcą taki certyfikat przygotować. Inne kraje, które wyraziły do tej pory zainteresowanie takim rozwiązaniem to Hiszpania, Belgia, Islandia, Estonia, Polska, Rumunia oraz Seszele. Portugalia i Tajlandia także rozważają ten pomysł.

Wakacje last minute?

Brak wypracowanych pewnych rozwiązań na ten moment sprawia, że część turystów odkłada decyzję o wyjeździe na wakacje na ostatnią chwilę. Sekretarz generalny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO) powiedział ostatnio, że spodziewa się iż w tym roku rezerwacje dokonywane w ostatniej chwili odegrają decydującą rolę w wynikach greckiej turystyki. Przewidywania te potwierdzają aktualizacje przesłane przez zagraniczne biura GNTO oraz dane przekazane przez firmę Sojern. Zbadała ona ostatnio zachowania podróżnych aby uzyskać obraz tego jak ludzie planują wyjazdy europejskie.

Analizując wyszukania lotów Sojern odkrył, że nie ma wyraźnie wyróżniającego się tygodnia albo daty rozpoczęcia wyjazdów wakacyjnych. Wynika to zapewne z niestabilności warunków podróży oraz trwających aktualnie blokad. Jednak mimo tego, że w tym momencie poziom rezerwacji jest wyjątkowo niski, to jednak Grecja znajduje się w czołówce europejskich krajów, do których turyści mają rosnące zaufanie. Spostrzeżenia firmy opierają się na ponad 350 milionach profili podróżnych ale oczywiście nie obejmują 100% rynku turystycznego.

Gosia,  data_2021-02-13 20:53:09 2021-02-13 20:53:09
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2021-02-13 21:01:08

Też czekam bo ostatni raz w Grecji* byliśmy w 2017 roku i bardzo tęsknimy ale nie robię sobie nadzieji. Jak się uda będzie wspaniale.

* No bo jednak Cypr to nie do konca Grecja. Byliśmy na Cyprze zimą 2020 krótko przed tym jak to szaleństwo się rozpoczęło.

1
 Beata Hendzel
Beata Hendzel
2021-02-14 02:41:56

Czyli jak szczpionkiwy paszport będzie potrzebny to marne szanse

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-14 06:08:38

Beata Hendzel Tak jak napisaliśmy certyfikat to na pewno nie będzie jedyna opcja do wjazdu.

 Beata Niedźwiedź
Beata Niedźwiedź
2021-02-14 11:33:15

Beata Hendzel Mi za jakiś rok najwcześniej, a syn to już nie wiadomo kiedy.

 Beata Hendzel
Beata Hendzel
2021-02-14 12:35:21

CRETE - Kreta mam nadzieję która nie umarła jeszcze

1
 gość}
gość PiotrWie
2021-02-14 14:34:50

Myślę że oprócz szczepienia będą też testy- albo przed przyjazdem albo jak w zeszłym roku wytypowane osoby po przylocie. Żeby wpuszczali bez testów musiała by ilość zakażeń w Europie spaść w okolicę zera a to niestety mało prawdopodobne.1a

 Dariusz Dragon
Dariusz Dragon
2021-02-14 17:32:19

A my na Zakyntos mamy wyjazd

 Katarzyna Rutkowska
Katarzyna Rutkowska
2021-02-14 17:49:27

Wyczytałam gdzieś, że Grecja nie wprowadzi jeszcze w tym roku paszportu szczepień. Potrzebują turystów.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-02-15 11:41:35

Katarzyna Rutkowska Tak, piszemy o tym w artykule.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157750148342551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Magdalena Mróz: Super
Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera