Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Kreta pod śniegiem

Tak jak pisaliśmy wczoraj, Kreta dostała się w obszar zimowej pogody, za którą odpowiada front Medea. Mieszkańcy wyspy oraz służby publiczne muszą zmierzyć się z różnymi utrudnieniami typowymi dla takiej aury. Niektóre drogi, zwłaszcza górskie, są nieprzejezdne i zostały zamknięte. Tam gdzie drogi są nadal przejezdne niezbędne są łańcuchy na kołach. Na terenie gminy Heraklion czasowo zabroniony jest ruch ciężarówek o masie wyższej niż 3,5 tony i innych ciężkich pojazdów. Według prognoz taka zimowa aura ma utrzymać się do jutra, jednak zanim Medea odpuści spodziewane są jeszcze opady śniegu także na niżej położonych rejonach.

AnogiaZdjęcie: George Ntagiantas. Anogia

Silny wiatr spowodował w wielu miejscach uszkodzenia sieci elektrycznej, w konsekwencji niektóre gminy zostały pozbawione prądu, np. Sfakia, Selino, Platanias. Braki prądu uniemożliwiły także zdalne nauczanie.

W najbardziej wymagającej sytuacji znajdują się mieszkańcy wiosek położonych w wyższych partiach gór. W rejonie Sfakia, znajdującym się na południu wyspy, drogi zostały częściowo zablokowane. Dotyczy to zwłaszcza rejonu Askifou, Imbros, Asfendou i Kallikratis. Jeśli jakieś drogi są tu otwarte, to kierowcy muszą używać łańcuchów śniegowych. Dodatkowym problemem w rejonie Askifou i Kallikratis jest brak prądu. Niestety prawdopodobnie górskie wioski pozostaną bez zasilania kolejną noc. Opady śniegu odcięły od świata także wyżej położone miejscowości znajdujące się w rejonie Kissamos. Tu również występują uszkodzenia sieci elektrycznej.

W gminie Kantanos-Selion w rejonie zachodniej Krety, a zwłaszcza wschodniego Selino mieszkańcy zostali pozbawieni dostępności sieci telefonicznej, a niektóre obszary zostały zablokowane przez znaczne opady śniegu. Zamknięta była między innymi droga do doskonale znanej miejscowości Sougia.

Również w rejonie środkowej Krety śnieg zmienił krajobraz górskich wiosek, np. Zoniana oraz Anogia, gdzie rano było około 30 cm śniegu. Tu jednak obyło się bez problemów drogowych, służby sprawnie odśnieżają zasypane drogi, aczkolwiek podobnie jak w przypadku innych rejonów Krety konieczne jest zakładanie na koła łańcuchów. Dwukrotnie więcej śniegu spadło w Krousonas w gmienie Malevizi. Taki sam krajobraz panuje na płaskowyżu Lassithi.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć głównie z rejonu Askifou. Jak podoba Wam się taka zimowa Kreta?

AnogiaZdjęcie: Socrates Kefalogiannis. Anogia

Zima 2021Rejon Askifou (źródło zdjęcia: https://flashnews.gr/)

AskifouRejon Askifou (źródło zdjęcia: https://flashnews.gr/)

AskifouRejon Askifou (źródło zdjęcia: https://flashnews.gr/)

Askifou

AskifouRejon Askifou (źródło zdjęcia: https://flashnews.gr/)

Gosia,  data_2021-02-16 19:34:02 2021-02-16 19:34:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2021-02-16 19:20:04

Zaczyna się zima

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157756787727551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: To chyba ostatnia miejscowość na Krecie do której nie da się dojechać asfaltem. Przed kilku laty wyasfaltowali nawet drgę do Tris Ekklisies. Mam nadzieję że nikt nie wpadnie na pomysł wyasfaltowania drogi przez Livanianę ( prawie) do Loutro. Choć przypomniałem sobie -jeszcze nie wyasfaltowali drogi z Kapetaniany do Agios Joanis - i mam nadzieję że tak zostanie.
Basia Dąbrowska: Cisza, spokój i przepiekne widoki... Tęsknić...
Małgorzata Lipiec: Bajka. Wygląda na odcięte od świata. I chyba to jest najlepsze
gość dodekanezowiec: Zresztą Lampedusa to jedno z niewielu miejsc we Włoszech które urokiem i klimatem może konkurować z wyspami greckimi... Ale zważywszy na inny "klimat" tego miejsca to ja już wolę np. Chrissi...  
Oc Morin: Floriane Brd est ce que tu te rappelles ????
Mariusz Bart: U mnie, mimo przeolbrzymiej miłości do Krety, wygrywają pomidory na Sycylii ;)
gość Andy: O rany!jak tam pusto i smutno! i jeszcze ta muzyka pogrzebowa.....To było takie cudne miejsce....
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera