Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Fraport kończy modernizację greckich lotnisk

W 2017 roku po wygranym przetargu niemiecki Fraport przejął kontrolę nad 14 regionalnymi portami lotniczymi w Grecji. Sytuacja ta budziła emocje zarówno po stronie lokalnych mieszkańców, jak i zwykłych użytkowników tych lotnisk. Większość tych obiektów znajdowała się bowiem na popularnych turystycznych wyspach takich jak Kreta, Rodos, Kefalonia, Kos, Mykonos, Santorini, Zakhyntos i Rodos.

Prywatyzacja czternastu regionalnych portów lotniczych była wymuszona przez warunki programu pomocowego udzielonego Grecji, która w ramach umowy zawartej z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, zobowiązała się do wdrożenia szeroko zakrojonego programu prywatyzacji opiewającego na łączną kwotę 240 miliardów €. Duże emocje budziło też to, że Fraport w ramach tej umowy miał zarządzać lotniskami przez 40 lat, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 10 lat.

Lotnisko w Chania

Fraport oprócz zarządzania lotniskami miał sfinansować modernizacje konieczne do dalszego rozwoju tych portów lotniczych. Wstępne szacunki mówiły o kwocie 300 mln euro wyłożonych na te inwestycje przez pierwsze lata. Przekazanie greckich lotnisk niemieckiej firmie budziło duże niezadowolenie ze strony lokalnych społeczności, które obawiały się wzrostu opłat i odpływu turystów.

O tym że obawy te nie były nieuzasadnione świadczy to, że rok po przejęciu lotnisk, Fraport podniósł znacząco opłaty za lądowania i postój samolotów na lotnisku w Chanii. Przyczyniło się to bezpośrednio do likwidacji niektórych połączeń oraz zamknięcia bazy samolotowej Ryanaira, który przeniósł swoje maszyny do Niemiec. Dodamy tylko że lotnisko w Chania było od 2013 roku pierwszą bazą Ryanair w Grecji.

Tyle historii…

Dzisiaj zaś Fraport ogłosił zakończenie swojego czteroletniego programu rozwoju infrastruktury na zarządzanych przez siebie greckich lotniskach. Prace budowlane były kontynuowane nawet w czasie zeszłego roku pomimo różnych covidowych ograniczeń. W styczniu tego roku Fraport Greece zakończył ostatnią z prac budowlanych na lotnisku Thessaloniki. Wszystkie obiekty zostały w pełni przebudowane, zapewniają większe bezpieczeństwo, komfort, nowe usługi oraz udogodnienia. Koszty przebudowy lotnisk ostatecznie zamknęły się w kwocie 440 mln euro.

Zmodernizowany terminal w Chania

Na pięciu lotniskach powstały zupełnie nowe terminale, kolejne pięć zostało rozbudowane i zmodernizowane. Na czterech pozostałych dokonano tylko prac modernizacyjnych. Jednak lotniska to nie tylko terminale. Dokonano także renowacji 12 pasów startowych, obszarów ramp praz budowę i renowację 12 remiz. Wszystkie lotniska zostały również wyposażone w najnowocześniejsze systemy obsługi bagażu i kontroli bezpieczeństwa.

Terminal im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii jako jeden z pierwszych został całkowicie zmodernizowany, liczba bramek wzrosła o 25%, a liczba punktów kontroli podwoiła się. Jeśli lądowaliście na tym lotnisku przed wykonaną modernizacją oraz po jej zakończeniu z pewnością zauważyliście różnicę. Mimo że samo lotnisko jest niewielkie to obecnie jest o wiele bardziej komfortowe niż poprzednio.

I to na obecną chwilę jedyna dobra wiadomość jaka napłynęła z Grecji…

Gosia,  data_2021-02-10 19:40:45 2021-02-10 19:40:45
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157743915072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera