Fraport kończy modernizację greckich lotnisk

W 2017 roku po wygranym przetargu niemiecki Fraport przejął kontrolę nad 14 regionalnymi portami lotniczymi w Grecji. Sytuacja ta budziła emocje zarówno po stronie lokalnych mieszkańców, jak i zwykłych użytkowników tych lotnisk. Większość tych obiektów znajdowała się bowiem na popularnych turystycznych wyspach takich jak Kreta, Rodos, Kefalonia, Kos, Mykonos, Santorini, Zakhyntos i Rodos.

Prywatyzacja czternastu regionalnych portów lotniczych była wymuszona przez warunki programu pomocowego udzielonego Grecji, która w ramach umowy zawartej z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, zobowiązała się do wdrożenia szeroko zakrojonego programu prywatyzacji opiewającego na łączną kwotę 240 miliardów €. Duże emocje budziło też to, że Fraport w ramach tej umowy miał zarządzać lotniskami przez 40 lat, z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 10 lat.

Lotnisko w Chania

Fraport oprócz zarządzania lotniskami miał sfinansować modernizacje konieczne do dalszego rozwoju tych portów lotniczych. Wstępne szacunki mówiły o kwocie 300 mln euro wyłożonych na te inwestycje przez pierwsze lata. Przekazanie greckich lotnisk niemieckiej firmie budziło duże niezadowolenie ze strony lokalnych społeczności, które obawiały się wzrostu opłat i odpływu turystów.

O tym że obawy te nie były nieuzasadnione świadczy to, że rok po przejęciu lotnisk, Fraport podniósł znacząco opłaty za lądowania i postój samolotów na lotnisku w Chanii. Przyczyniło się to bezpośrednio do likwidacji niektórych połączeń oraz zamknięcia bazy samolotowej Ryanaira, który przeniósł swoje maszyny do Niemiec. Dodamy tylko że lotnisko w Chania było od 2013 roku pierwszą bazą Ryanair w Grecji.

Tyle historii…

Dzisiaj zaś Fraport ogłosił zakończenie swojego czteroletniego programu rozwoju infrastruktury na zarządzanych przez siebie greckich lotniskach. Prace budowlane były kontynuowane nawet w czasie zeszłego roku pomimo różnych covidowych ograniczeń. W styczniu tego roku Fraport Greece zakończył ostatnią z prac budowlanych na lotnisku Thessaloniki. Wszystkie obiekty zostały w pełni przebudowane, zapewniają większe bezpieczeństwo, komfort, nowe usługi oraz udogodnienia. Koszty przebudowy lotnisk ostatecznie zamknęły się w kwocie 440 mln euro.

Zmodernizowany terminal w Chania

Na pięciu lotniskach powstały zupełnie nowe terminale, kolejne pięć zostało rozbudowane i zmodernizowane. Na czterech pozostałych dokonano tylko prac modernizacyjnych. Jednak lotniska to nie tylko terminale. Dokonano także renowacji 12 pasów startowych, obszarów ramp praz budowę i renowację 12 remiz. Wszystkie lotniska zostały również wyposażone w najnowocześniejsze systemy obsługi bagażu i kontroli bezpieczeństwa.

Terminal im. Ioannis Daskalogiannis w Chanii jako jeden z pierwszych został całkowicie zmodernizowany, liczba bramek wzrosła o 25%, a liczba punktów kontroli podwoiła się. Jeśli lądowaliście na tym lotnisku przed wykonaną modernizacją oraz po jej zakończeniu z pewnością zauważyliście różnicę. Mimo że samo lotnisko jest niewielkie to obecnie jest o wiele bardziej komfortowe niż poprzednio.

I to na obecną chwilę jedyna dobra wiadomość jaka napłynęła z Grecji…

Gosia,  data_2021-02-10 19:40:45 2021-02-10 19:40:45
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157743915072551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera