Wpływ pandemii na podróżnicze trendy

Booking.com to bardzo popularny serwis internetowy pośredniczący w rezerwacjach pomiędzy osobami podróżującymi a hotelami i pensjonatami. Serwis ten jest na tyle znanym i liczącym się medium, że w wielu hotelach przy recepcji możecie zobaczyć informację o ocenie, jaką ma dany obiekt w tym serwisie. Oczywiście oceny te są wystawiane przez osoby podróżujące, które dzielą się w ten sposób swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat pobytu w danym miejscu.

Tym razem jednak booking.com postanowił sam przeprowadzić pośród swoich użytkowników ankietę na temat przyszłości turystyki. Jej wyniki omówiono na konferencji internetowej przeprowadzonej w dniach 25-26 stycznia. Tematem przewodnim oczywiście był wpływ pandemii na trendy podróżnicze. Booking przeanalizował dane ankietowe 20 000 podróżnych z 28 światowych rynków, które wskazały pewne kluczowe trendy dotyczące przyszłych podróżniczych wyborów.

Ankieta booking.com

Koszty

62% podróżnych deklaruje, że podczas planowania podróży będzie bardziej zwracać uwagę na ceny. To akurat nie dziwi bo w kryzysowych czasach rozważniej wydajemy pieniądze.

Turystyka regionalna oraz powroty w miejsca sobie znane

Połowa ankietowanych chce wrócić w miejsca, w których już kiedyś była, ponieważ je zna. Nieco mniej, bo 43% osób, planuje eksplorować nowe miejsca ale te położone w swoim kraju, a nawet pobliskim regionie. Jest to w zasadzie kontynuacja trendu, który pojawił się w zeszłym roku. Spora część osób w 2020 roku eksplorowała miejsca położone w swoich krajach, a nawet bliskim sąsiedztwie zamieszkania. Trend ten nazwano mikroturystyką i jak wskazują specjaliści w najbliższej przyszłości będzie on coraz popularniejszy.

Wyszukiwarkowy eskapizm

Eskapizm to ucieczka od problemów życia codziennego w świat marzeń. Jak się okazuje obecnie stał się on pewnego rodzaju trendem, bo ponad jedna trzecia ankietowanych osób (38%) przyznaje, że szuka potencjalnych celów podróży przynajmniej raz w tygodniu tak "dla sportu", zaś 36% regularnie czatuje z rodziną bądź przyjaciółmi na temat podróży. Brak możliwości realnego podróżowania powoduje zapewne, że ludzie zaczynają podróżować „palcem po mapie”.

Bezpieczeństwo

Najbardziej dostrzegalnym trendem w tej ankiecie stało się zdrowie i bezpieczeństwo. Aż 75% badanych deklaruje, że preferuje miejsca z dostępnymi środkami antybakteryjnymi i odkażającymi. Jednak dbałość o bezpieczeństwo nie kończy się tylko na dezynfekcji, bo aż 70% osób twierdzi, że zarezerwuje zakwaterowanie tylko wtedy, gdy będzie ono spełniało aktualne zasady sanitarne i zdrowotne. Z tą preferencją niewątpliwie będą musieli zmierzyć się właściciele hoteli i pensjonatów.

Zrównoważony rozwój

Ponad połowa podróżujących (53%) chce w przyszłości podróżować w bardziej zrównoważony dla środowiska sposób, a 69% oczekuje że to branża turystyczna będzie miała w swojej ofercie takie zrównoważone opcje podróży. Takie oczekiwania pojawiały się już w epoce przedcovidowej, teraz jednak przybrały wyraźnie na sile.

Cyfrowi nomadzi

Praca zdalna to dla części osób okazja aby przenieść się na dłuższy czas do wymarzonego miejsca i stamtąd pracować aby po pracy cieszyć się wolnym czasem w wybranym przez siebie miejscu. Ponad jedna trzecia podróżnych (37%) przyznaje, że rozważała takie dłuższe rezerwacje połączone z zamiarem pracy zdalnej. Część ankietowanych deklaruje przedłużanie podróży biznesowych by połączyć je z wypoczynkiem. Przewiduje się, że cyfrowi nomadzi oraz pracownicy zdalni będą stanowić sporą część klientów rynku wynajmu krótkoterminowego.

Docenienie prostych przyjemności

Konieczność stosowania uciążliwych masek oraz różne zakazy przemieszczania i stosowania dystansu wpływają na to, że ponad dwie trzecie podróżujących w przyszłości będzie chciało docenić proste doświadczenia takie jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub z rodziną. 56% chce poszukiwać wiejskich klimatów i mało utartych szlaków. Ten trend doskonale rozumiemy i Wy pewnie także.

Pozostałe wnioski

Pozostałe kluczowe wnioski, jakie omawiano na wspomnianej konferencji, to preferowanie podróży na krótkich dystansach. Z ankiet wynika, że w chwili obecnej Europejczycy nie są zbyt zainteresowani podróżami poza granice Europy. Więcej podróżnych deklaruje wybór opcji wynajmu krótkoterminowego bo jest on postrzegany jako bezpieczniejszy i przystępniejszy cenowo. Badani wskazują też większą prywatność, elastyczność takiej oferty, dostępność szybkiego internetu, czystości oraz możliwość korzystania z takich terenów jak ogrody i tarasy.

Wyniki ankiet jasno pokazały, że lockdown’y i inne ograniczenia mają wpływ na nasze preferencje podróżnicze. Ograniczenie możliwości podróżowania, z jakim mamy do czynienia od prawie roku sprawiło, że 42% ankietowanych osób deklaruje, że w przyszłości chce podróżować jeszcze więcej aby w ten sposób odrobić stracony 2020 rok. Jednocześnie 62% przyznaje, że teraz docenia podróżowanie bardziej niż przed pandemią. Swoboda podróżowania przed 2020 rokiem wydawała się czymś oczywistym i normalnym, teraz wydaje się być luksusem.

Ankiety wskazały także na rosnące zainteresowanie krótkoterminowym wynajmem mieszkań.

Gosia,  data_2021-02-06 19:16:25 2021-02-06 19:16:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agnieszka Sowińska
Agnieszka Sowińska
2021-02-07 09:51:27

Wyszukiwarkowy eskapizm to teraz stały trend przy takiej dynamice zdarzeń.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157735191912551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera