Wpływ pandemii na podróżnicze trendy

data_2021-02-06 19:16:25 2021-02-06 19:16:25

Booking.com to bardzo popularny serwis internetowy pośredniczący w rezerwacjach pomiędzy osobami podróżującymi a hotelami i pensjonatami. Serwis ten jest na tyle znanym i liczącym się medium, że w wielu hotelach przy recepcji możecie zobaczyć informację o ocenie, jaką ma dany obiekt w tym serwisie. Oczywiście oceny te są wystawiane przez osoby podróżujące, które dzielą się w ten sposób swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat pobytu w danym miejscu.

Tym razem jednak booking.com postanowił sam przeprowadzić pośród swoich użytkowników ankietę na temat przyszłości turystyki. Jej wyniki omówiono na konferencji internetowej przeprowadzonej w dniach 25-26 stycznia. Tematem przewodnim oczywiście był wpływ pandemii na trendy podróżnicze. Booking przeanalizował dane ankietowe 20 000 podróżnych z 28 światowych rynków, które wskazały pewne kluczowe trendy dotyczące przyszłych podróżniczych wyborów.

Ankieta booking.com

Koszty

62% podróżnych deklaruje, że podczas planowania podróży będzie bardziej zwracać uwagę na ceny. To akurat nie dziwi bo w kryzysowych czasach rozważniej wydajemy pieniądze.

Turystyka regionalna oraz powroty w miejsca sobie znane

Połowa ankietowanych chce wrócić w miejsca, w których już kiedyś była, ponieważ je zna. Nieco mniej, bo 43% osób, planuje eksplorować nowe miejsca ale te położone w swoim kraju, a nawet pobliskim regionie. Jest to w zasadzie kontynuacja trendu, który pojawił się w zeszłym roku. Spora część osób w 2020 roku eksplorowała miejsca położone w swoich krajach, a nawet bliskim sąsiedztwie zamieszkania. Trend ten nazwano mikroturystyką i jak wskazują specjaliści w najbliższej przyszłości będzie on coraz popularniejszy.

Wyszukiwarkowy eskapizm

Eskapizm to ucieczka od problemów życia codziennego w świat marzeń. Jak się okazuje obecnie stał się on pewnego rodzaju trendem, bo ponad jedna trzecia ankietowanych osób (38%) przyznaje, że szuka potencjalnych celów podróży przynajmniej raz w tygodniu tak "dla sportu", zaś 36% regularnie czatuje z rodziną bądź przyjaciółmi na temat podróży. Brak możliwości realnego podróżowania powoduje zapewne, że ludzie zaczynają podróżować „palcem po mapie”.

Bezpieczeństwo

Najbardziej dostrzegalnym trendem w tej ankiecie stało się zdrowie i bezpieczeństwo. Aż 75% badanych deklaruje, że preferuje miejsca z dostępnymi środkami antybakteryjnymi i odkażającymi. Jednak dbałość o bezpieczeństwo nie kończy się tylko na dezynfekcji, bo aż 70% osób twierdzi, że zarezerwuje zakwaterowanie tylko wtedy, gdy będzie ono spełniało aktualne zasady sanitarne i zdrowotne. Z tą preferencją niewątpliwie będą musieli zmierzyć się właściciele hoteli i pensjonatów.

Zrównoważony rozwój

Ponad połowa podróżujących (53%) chce w przyszłości podróżować w bardziej zrównoważony dla środowiska sposób, a 69% oczekuje że to branża turystyczna będzie miała w swojej ofercie takie zrównoważone opcje podróży. Takie oczekiwania pojawiały się już w epoce przedcovidowej, teraz jednak przybrały wyraźnie na sile.

Cyfrowi nomadzi

Praca zdalna to dla części osób okazja aby przenieść się na dłuższy czas do wymarzonego miejsca i stamtąd pracować aby po pracy cieszyć się wolnym czasem w wybranym przez siebie miejscu. Ponad jedna trzecia podróżnych (37%) przyznaje, że rozważała takie dłuższe rezerwacje połączone z zamiarem pracy zdalnej. Część ankietowanych deklaruje przedłużanie podróży biznesowych by połączyć je z wypoczynkiem. Przewiduje się, że cyfrowi nomadzi oraz pracownicy zdalni będą stanowić sporą część klientów rynku wynajmu krótkoterminowego.

Docenienie prostych przyjemności

Konieczność stosowania uciążliwych masek oraz różne zakazy przemieszczania i stosowania dystansu wpływają na to, że ponad dwie trzecie podróżujących w przyszłości będzie chciało docenić proste doświadczenia takie jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub z rodziną. 56% chce poszukiwać wiejskich klimatów i mało utartych szlaków. Ten trend doskonale rozumiemy i Wy pewnie także.

Pozostałe wnioski

Pozostałe kluczowe wnioski, jakie omawiano na wspomnianej konferencji, to preferowanie podróży na krótkich dystansach. Z ankiet wynika, że w chwili obecnej Europejczycy nie są zbyt zainteresowani podróżami poza granice Europy. Więcej podróżnych deklaruje wybór opcji wynajmu krótkoterminowego bo jest on postrzegany jako bezpieczniejszy i przystępniejszy cenowo. Badani wskazują też większą prywatność, elastyczność takiej oferty, dostępność szybkiego internetu, czystości oraz możliwość korzystania z takich terenów jak ogrody i tarasy.

Wyniki ankiet jasno pokazały, że lockdown’y i inne ograniczenia mają wpływ na nasze preferencje podróżnicze. Ograniczenie możliwości podróżowania, z jakim mamy do czynienia od prawie roku sprawiło, że 42% ankietowanych osób deklaruje, że w przyszłości chce podróżować jeszcze więcej aby w ten sposób odrobić stracony 2020 rok. Jednocześnie 62% przyznaje, że teraz docenia podróżowanie bardziej niż przed pandemią. Swoboda podróżowania przed 2020 rokiem wydawała się czymś oczywistym i normalnym, teraz wydaje się być luksusem.

Ankiety wskazały także na rosnące zainteresowanie krótkoterminowym wynajmem mieszkań.

Gosia,  data_2021-02-06 19:16:25 2021-02-06 19:16:25
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agnieszka Sowińska
Agnieszka Sowińska
2021-02-07 09:51:27

Wyszukiwarkowy eskapizm to teraz stały trend przy takiej dynamice zdarzeń.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157735191912551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera