Kreta - aktualności z maja 2020 r.

Grecja wita świat

W ciągu ostatnich godzin grecki rząd ponownie zmienił decyzje dotyczące możliwości wjazdu turystów na teren Grecji. Przypomnijmy, że w piątkowy wieczór opublikowano kolejną, nową listę 29 krajów, z których turyści mogą przyjechać do Grecji począwszy od 15 czerwca. Zapewne pamiętacie, że na tej liście nie było Polski. Natomiast wczoraj wieczorem greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Turystyki po raz kolejny zmieniły zasady wjazdu dla obywateli różnych krajów. Wszystkie zmiany zostały opublikowane w wytycznych zatytułowanych „Grecja wita świat”. Według informacji w nich zawartych Grecja powita świat w kilku fazach i jednak nie bezwarunkowo.

Grecja wita świat

Polska jednak poza grecką listą

Jak większość z Was już wie, Grecja zweryfikowała wcześniejszą listę krajów, z których mogą przylecieć pierwsi turyści. Początkowo wśród 19 krajów wymieniona była również Polska. Jednak Grecja po przeanalizowaniu danych epidemiologicznych każdego kraju oraz uwzględnieniu zaleceń Komisji ds. Chorób Zakaźnych i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wczoraj przedstawiła nową listę 29 krajów, na której jednak ostatecznie zabrakło Polski. Ta decyzja potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi greckiego rządu, który już kilka tygodni wcześniej mówił o tym, że podjęte postanowienia będą miały przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo własnych obywateli. Jednocześnie warto pamiętać że decyzja ta dotyczy na razie tych turystów, którzy chcieli przylecieć do Grecji od 15 czerwca, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie. W tym terminie międzynarodowe loty do Grecji mają być realizowane tylko do Aten i Salonik. Na chwilę obecną bowiem wiadomo, że regionalne lotniska np. w Chanii czy Heraklionie w tym czasie mają być nadal nieczynne. Chyba że rząd postanowi inaczej ;)

Samolot pasażerski


Aegean Airlines - loty w czasach pandemii

Greckie linie lotnicze Aegean Airlines ogłosiły swoje wytyczne odnośnie sposobu realizacji lotów w reżimie sanitarnym. Warto wczytać się w nie, gdyż właśnie najprawdopodobniej zgodnie z takimi regułami będą odbywać się tegoroczne loty do Grecji. Poza oczywistymi zaleceniami dotyczącymi samego lotu w informacji prasowej znalazły się również wytyczne dotyczące zachowania na lotnisku.

Na wstępie warto podkreślić coś co nie powinno dziwić nikogo: konieczność używania maseczek będzie obowiązywać nie tylko podczas przebywania na terenie lotniska, ale również podczas całego lotu. Ważną uwagą jest również to, że ze względów bezpieczeństwa oraz usprawnienia obsługi, pasażerowie będą mogli posiadać ze sobą tylko jeden przedmiot osobisty: jedną damską/męską torebkę lub jeden pokrowiec na urządzenie elektroniczne (laptop/aparat fotograficzny) lub jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach oraz wadze zgodnej z taryfą lotu.

Aegean Airlines

Piotrek,  data_2020-05-29 19:42:17 2020-05-29 19:42:17 Liczba komentarzy: brak

Jutro 79. rocznica zajęcia Heraklionu

Kilka dni temu przypominaliśmy o kolejnej rocznicy Bitwy o Kretę, która była początkiem niemieckiej okupacji wyspy. Po kilku dniach zaciętych walk, 26-28 maja 1941 roku wojska niemieckie pokonały obrońców Chanii i Soudy i zajęły oba miasta. Pokonując góry Alianci z rejonu Chanii przedostali się w okolice miejscowości Chora Sfakion na południowym wybrzeżu Krety, skąd w dniach 28 maja-1 czerwca zostali ewakuowani drogą morską. W taki sposób opuściło wyspę ponad 11 tysięcy żołnierzy. Najdłużej opór stawiały Heraklion i Rethymno. Jednak brytyjskie oddziały broniące stolicy Krety również zostały ewakuowane w nocy z 28 na 29 maja, bez informowania o tym fakcie sił greckich.

Miejsce pamięcie w Chora Sfakion

Chora Sfakion: miejsce upamiętniające ewakuację aliantów

Gosia,  data_2020-05-28 19:35:26 2020-05-28 19:35:26 Liczba komentarzy: brak

Amunicja w okolicy Elounda

Zarząd portu Agios Nikolaos został wczoraj poinformowany przez prywatną osobę o zidentyfikowaniu około 10 pocisków na skalistym dnie morskim w pobliżu miejscowości Plaka obok Elounda. Amunicja pochodzi prawdopodobnie z okresu II wojny światowej i została znaleziona na głębokości zaledwie 1,5 - 2 metrów. Każdy pocisk ma długość około 0,3 metra. Część z nich uległa już korozji, więc odpowiedni zespół marynarki wojennej w ciągu tygodnia ma podjąć się usunięcia tego znaleziska. Żołnierze mają także przeszukać większy obszar morskiego dna, bo być może to nie jedyna tego typu pamiątka w tym obszarze.

Plaka

Gosia,  data_2020-05-27 20:17:31 2020-05-27 20:17:31 Liczba komentarzy: brak

Godzinna podróż po Krecie

Dziś mamy coś dla tych wszystkich, którym Kreta uciekła w tym roku z wakacyjnych planów. Jeśli tęsknicie za jej krajobrazami to zachęcamy Was do obejrzenia poniższego około godzinnego filmu. W tym bardzo długim klipie znajdziecie wiele miejsc charakterystycznych dla Krety. To czego nam osobiście najbardziej brakuje, a co praktycznie non stop przewija się przez kolejne ujęcia tego filmu, to widok na morze oraz na wybrzeże Krety. Miłego oglądania!

Piotrek,  data_2020-05-25 19:49:39 2020-05-25 19:49:39 Liczba komentarzy: brak

Błękitne Flagi 2020

Jak co roku w maju została ogłoszona lista plaż, którym w tym roku przyznano odznaczenie Błękitną Flagą. Na całym świecie Międzynarodowa Komisja przyznała to wyróżnienie dla 3895 plaż, 691 marin oraz 82 łodzi turystycznych. W Grecji w tym roku charakterystyczna Błękitna Flaga będzie powiewać na 497 plażach, w 14 marinach oraz na 6 łodziach turystycznych. Oznacza to, że Grecja w światowym rankingu zajęła 2. miejsce pośród 47 krajów uczestniczących w tym programie. W przypadku Krety odznaczono 117 plaż, czyli o dwie więcej niż w ubiegłym roku.

 Błękitna Flaga 2020

Pozostałaści wraku przy wyspie Gramvousa

Upływające lata, a w szczególności każdy zimowy sezon sprawia, że wrak znajdujący się obok wyspy Gramvousa w coraz mniejszym stopniu przypomina statek. O tym, że dawniej była to jednostka kursująca pomiędzy portami znajdującymi się na morzu Śródziemnym świadczą przeżarte rdzą pozostałości części dziobowej. Z całości zdecydowanie najlepiej zachował się ładunek przewożony przez ten niegdyś grecki statek handlowy noszący imię Dimitros P. Na poniższym filmie możecie z łatwością zobaczyć setki, jeśli nie tysiące, worków cementu, które ułożone w uporządkowanych warstwach zaściełają dno dawnej ładowni.

Pełną historię tego wraku znajdziecie w naszym obszernym opisie, który kilka lat temu zamieściliśmy na naszej stronie: Dimitrios P. - historia wraku z Gramvousa

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-22 20:41:59 2020-05-22 20:41:59 Liczba komentarzy: brak

Sezon 2020, czyli wróżenie z fusów

Chociaż zdecydowana większość przedsiębiorców, wciąż znajduje się w sytuacji dalekiej od normalności to jednak część firm działających w branży turystycznej stara się patrzeć w przyszłość szukając perspektyw na choćby częściowe uruchomienie swojej działalności. Powolne luzowanie obostrzeń pozwala również na swego rodzaju snucie wizji przyszłości tego jak będzie wyglądał tegoroczny sezon wakacyjny. Jedno jest z pewnością pewne: nie można liczyć na to, że Kreta zostanie odwiedzona w tym roku przez taką liczbę gości jaka odnotowywana była w latach ubiegłych. Na powtórzenie scenariusza 4 milionów zagranicznych turystów nie ma szans.

Chania w sezonie

Piotrek,  data_2020-05-21 19:33:53 2020-05-21 19:33:53 Liczba komentarzy: brak

Grecja zapowiada otwarcie granic

Dziś rano pojawiły się najnowsze informacje dotyczące rozpoczęciu sezonu turystycznego oraz wznowieniu lotów. Grecki rząd zdecydował o szybszym niż wcześniej zakładano, rozpoczęciu sezonu turystycznego.

Już 25 maja nastąpi otwarcie dla turystyki krajowej, ale tak naprawdę pierwszą krytyczną datą będzie 29 maja, kiedy nastąpi otwarcie dużych hoteli oraz kempingów. To na czekają pracownicy turystyki, czyli uruchomienie hoteli sezonowych ma nastąpić 15 czerwca. Tego samego dnia Grecja ma otworzyć granice dla pierwszych turystów z zagranicy. W tym terminie jednak będzie można dolecieć tylko na międzynarodowe lotnisko w Atenach. Przy czym władze zadecydowały, że na początek na terytorium Grecji będą mogli wjechać tylko turyści z 19 krajów, które mają dobre wskaźniki epidemiologiczne. Będą to: Cypr, Izrael, Chiny, Japonia, Australia, Norwegia, Dania, Austria, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Albania, Północna Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Polska, Węgry, Słowacja i Republika Czeska.

Grecja otwiera granice

79. rocznica Bitwy o Kretę

Z okazji, że dziś przypada 79. rocznica Bitwy o Kretę, chcielibyśmy przypomnieć Wam historię tych wydarzeń, które rozpoczęły się 20 maja 1941 roku. Operacja ta nosiła kryptonim Merkury (niem. Unternehmen Merkur) i jej celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Już od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała ludność cywilna, która wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich a Kreteńczycy zaznali potwornych represji.

Niemieccy skoczkowie nad KretąNiemieccy skoczkowie nad Kretą 20 maja 1941 roku
(źródło zdjęcia wikipedia.org)Gosia i Piotrek,  data_2020-05-20 19:30:31 2020-05-20 19:30:31 Liczba komentarzy: brak

Pasażerowie wracają na promy

Od wczoraj w Grecji obowiązują nowe przepisy regulujące możliwość swobodnego przemieszczania się na Kretę. Ich uruchomienie wpłynęło w znaczny sposób na frekwencję liczby osób podróżujących promami kursującymi na trasach pomiędzy Pireusem a portami na Krecie. W stosunku do ubiegłego tygodnia liczba podróżnych na poszczególnych połączeniach zwiększyła się nawet 10 razy.

Kreta - kobieta na promie

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-19 19:53:46 2020-05-19 19:53:46 Liczba komentarzy: brak

Rejony Malia

Malia to jedna z najpopularniejszych turystycznych miejscowości północnego wybrzeża. W sezonie jest głośna i mocno rozrywkowa, poza sezonem o wiele spokojniejsza. Jej położenie czyni z niej dobrą bazę wypadową do zwiedzania wyspy. Krajobrazy, plaże oraz pobliski pałac minojski to duże atuty tego rejonu. Dziś pokażemy Wam okolice Malii nakręcone z drona. Ci którzy mieli okazję tu spędzić wakacje z pewnością pamiętają niewielki charakterystyczny kościółek na pobliskiej wysepce. Wypatrzycie go też na tym filmie, gdyż autor poświęcił mu sporo czasu. Warto też zwrócić uwagę na to jak bardzo zielona jest Kreta o tej porze roku.

Gosia,  data_2020-05-18 20:28:44 2020-05-18 20:28:44 Liczba komentarzy: brak

Wykopaliska w Grecji witają ponownie

Od 18 maja nastąpi w Grecji kolejny krok zdejmowania ograniczeń. Oprócz ponownego uruchomienia rozmaitych usług i sklepów, dostępnych będzie także ponad dwieście różnych stanowisk archeologicznych. Zatem jeśli ktoś miałby ochotę odwiedzić na Kreciem na przykład Knossos, Fajstos czy Elefthernę to od jutra będzie to ponownie możliwe.

Ruiny Knossos

Kreteńczycy wylegli na plaże

W ten weekend na Krecie panuje iście wakacyjna pogoda, której towarzyszą bardzo wysokie temperatury. W niektórych miejscach słupek rtęci przekroczył wartości nawet 40’C. Sytuacja taka miała miejsce między innymi w Heraklionie oraz w Moires. Nie powinno więc nikogo dziwić, że lokalni mieszkańcy bardzo chętnie spędzali dzisiejszy dzień nad morzem na plażach. Niestety ze względu na obecną sytuację wiele miejsc jeszcze nie funkcjonuje lub jest dopiero w okresie przygotowań do obsługi gości.

Plaża w Heraklionie

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-16 20:01:00 2020-05-16 20:01:00 Liczba komentarzy: brak

Nowy zasady turystyki morskiej i żeglugi przybrzeżnej w Grecji

Greckie Ministerstwo Żeglugi opracowało wytyczne odnośnie żeglugi przybrzeżnej oraz turystyki morskiej, które będą obowiązywały od najbliższego poniedziałku, czyli 18 maja do 15 czerwca. Można się jednak spodziewać, że część tych zasad będzie także obowiązywać w trakcie sezonu. Zaplanowane procedury mają na celu ochronę zdrowia pasażerów oraz załóg statków, a także zdrowia mieszkańców wysp. Dalsze znoszenie ograniczeń dotyczących środków transportu będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Prom w Heraklionie

Kreteńskie krajobrazy

Dziś w ramach odskoczni od poważniejszych tematów mamy dla Was krótki film składający się z sekwencji powietrznych ujęć Krety. Niektórzy z naszych czytelników z pewnością wypatrzą dobrze sobie znane miejsca, które mieli okazję widzieć w czasie swoich pobytów. Wszyscy natomiast na pewno z chęcią przypomną sobie tę charakterystyczną paletę barw, jaką tworzą kreteńskie góry, plaże i miejscowości.

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-14 19:15:38 2020-05-14 19:15:38 Liczba komentarzy: brak

Plaże z zasadami

Jak pisaliśmy ostatnio nad Kretę napłynęło bardzo gorące powietrze znad Afryki. Wysokie temperatury mają utrzymać się także w czasie weekendu. To spowodowało, że grecki rząd zdecydował o otwarciu w najbliższą sobotę zorganizowanych plaż dla mieszkańców. Plaże te dotąd były zamknięte ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem. Informacja ta jest o tyle ciekawa, ponieważ ministerstwo przedstawiło jednocześnie zasady  funkcjonowania, których trzeba będzie przestrzegać. Można się także spodziewać, że z podobnymi ograniczeniami zorganizowane plaże będą funkcjonować także, gdy Grecja otworzy się na międzynarodowy ruch turystyczny.

Plaża po staremuTakiego zagęszczenia leżaków na plaży pewnie długo nie zobaczymy

Kolejny etap otwierania wysp

Od wczoraj pracownicy i przedsiębiorcy mogą przemieszczać się pomiędzy greckimi wyspami, po okazaniu stosownych dokumentów. Dziś natomiast ogłoszono, że od 18 maja na wyspy będą mogli udać się także pracownicy sektora turystycznego. Oczywiście także za okazaniem stosowanych certyfikatów od pracodawcy. Od tego dnia zniesiony zostanie też zakaz podróży do kontynentalnej części Grecji.

Promy w Heraklionie

Elounda i jej okolice

Elounda to jedna z najładniej położonych miejscowości północnego wybrzeża Krety. Oszałamiający kolor morza, okoliczne wzniesienia i urokliwe zabudowania tworzą malowniczy krajobraz. To właśnie tu powstały jedne z najdroższych hoteli na Krecie. Można więc powiedzieć. że widoki tu warte są miliony. Jednocześnie jest to też okolica pełna historycznych pozostałości. Wąski przesmyk łączący Eloundę z półwyspem Kalydon to miejsce, gdzie pod wodą znajdują się pozostałości zatopionego, antycznego miasta Olous. Położona nieopodal wyspa Spinalonga to dawna kolonia trędowatych, którzy mieszkali tu aż do 1957 roku. Można by długo jeszcze wymieniać zalety tej okolicy. Proponujemy dziś popatrzeć na piękną Eloundę i jej rejon z góry.

Gosia,  data_2020-05-11 19:32:44 2020-05-11 19:32:44 Liczba komentarzy: brak

Muły porzucone w wąwozie Samaria

O zasmucającym zdarzeniu poinformowało ostatnio stowarzyszenie ochrony zwierząt Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων. Jeden ze wspinaczy zauważył, że na terenie wąwozu Samaria zostały uwięzione dwa muły, które prawdopodobnie spędziły tu całą zimę wystawione na działanie złej pogody. Zwierzęta te zostały zauważone w pobliżu Żelaznych Wrót. Zimą jest to miejsce, gdzie bardzo podnosi się poziom wody spływającej z gór. Jak wynika ze zdjęć muły nie miały możliwości zdobycia wystarczającej ilości pożywienia. Obydwa są bardzo wychudzone, ale niepokój budzi zwłaszcza stan starszego z nich.

Porzucone mułyWszystkie zdjęcia pochodzą ze strony stowarzyszenia Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων

Lato, starożytne miasto-państwo

Ruiny starożytnego miasta Lato można odnaleźć w odległości 3 kilometrów od miejscowości Krista. Zostało ono założone przez Dorian w VII wieku p.n.e. Ufortyfikowane Lato jest jednym z najlepiej zachowanych miast-państwo z okresu hellenistycznego i jednocześnie było także jednym z najsilniejszych miast Krety. Na dzisiejszym filmiku możecie zobaczyć jego pozostałości dzięki ujęciom z drona. Jeśli w przyszłości będziecie w pobliżu Kritsa czy Agios Nikolaos to zajrzycie do Lato. Naprawdę warto!
Gosia,  data_2020-05-09 19:53:34 2020-05-09 19:53:34 Liczba komentarzy: brak

Protest pustych krzeseł

W minioną środę w godzinach popołudniowych place głównych miast Krety zapełniły się pustymi krzesłami. Ustawione zostały one w równych uporządkowanych rzędach w zwiększonych odległościach między sobą. Poprzez tę akcję wyspa dołączyła do ogólnogreckiego protestu “pustych krzeseł” zorganizowanego przez branżę gastronomiczną, spożywczą i rozrywkową. W ten sposób firmy z tych sektorów chcą zwrócić uwagę na to, że one także mierzą się z ogromnymi problemami finansowymi spowodowanymi przez epidemię koronawirusa. Tysiącom przedsiębiorców każdego dnia narastają długi, a mimo to nie uzyskują rządowego wsparcia.

Sezon z perspektywy hotelarzy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Grecja odniosła spektakularny sukces w aspekcie budowania swojego wizerunku, jako kraju niezwykle atrakcyjnego dla turystów. Każdy nadchodzący sezon oceniany był przez pryzmat wzrostów oraz kolejnych rekordów liczby odwiedzających. I chociaż tegoroczne wakacje były przewidywane przez branżę turystyczną jako okres stabilizacji, a być może nawet niewielkich spadków, to jednak nikt nie spodziewał się, że sezon ten będzie dla Grecji aż tak ciężki. Wielu właścicieli hoteli i pensjonatów szacuje, że tegoroczne spadki przychodów związane z pandemią koronawirusa będą sięgać od 50 do aż 75% w stosunku do ubiegłych lat.

Pusty hotel

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-06 20:33:30 2020-05-06 20:33:30 Liczba komentarzy: brak

Spacerkiem po Kritsie

Chociaż jeszcze na jakiś czas wszyscy musimy odłożyć swoje ewentualne plany wyjazdu na Kretę, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby w każdej dowolnej chwili wybrać się choćby wirtualnie do dobrze znanych i lubianych tam miejsc. Dziś właśnie korzystając z dobrodziejstwa współczesnego internetu chcielibyśmy zaprosić Was do udziału w całkiem długim, bo około półgodzinnym spacerze po wąskich uliczkach Kritsy. Jeśli znacie tę miejscowość to z pewnością wypatrzycie wiele doskonale znanych sobie zaułków i zakątków. My wręcz wypatrywaliśmy czy na filmie wśród mijanych osób nie migną nam dobrzy znajomi, którzy tam mieszkają.

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-05 19:47:23 2020-05-05 19:47:23 Liczba komentarzy: brak

Trzęsienie ziemi na południe od Krety

Dziś około godziny 16 na południe od Krety odnotowane zostało relatywnie mocne trzęsienie ziemi, którego siła została oszacowana na 6 stopni w skali Richtera. Na szczęście ze względu na znaczną odległość dzielącą miejsce wstrząsów od wybrzeża Krety tamtejsze służby nie donoszą o żadnych zniszczeniach zarówno w zabudowie, jak i w infrastrukturze. Wedle aparatury Instytutu Geodynamicznego epicentrum tego trzęsienia ziemi znajdowało się około 120 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Avri. Warto zauważyć, że wstrząsom tym towarzyszyło również cofnięcie się morza w rejonie wybrzeża oraz pojawienie się niewielkich fal, które przez lokalne media zostały okrzyknięte mini-tsunami.

Gosia i Piotrek,  data_2020-05-02 19:02:13 2020-05-02 19:02:13 Liczba komentarzy: brak

Klimatyczny film z Moni Arkadiou

Monastyr w Arkadi to jedno z tych miejsc, które miały najsilniejszy wpływ na historię Krety. O tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce w 1866 roku pisaliśmy wielokrotnie. Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia krótkiego, ale bardzo klimatycznego filmu nakręconego w tym klasztorze.

Piotrek,  data_2020-05-01 19:06:07 2020-05-01 19:06:07 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość maniek: Właśnie dziś rano wróciłem... Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się że 2 godziny na odprawę w normalnym trybie może nie wystarczyć. Totalny chaos i jeden wielki tłum  zamiast jakiś uporządkowanych kolejek. (...)
gość dodekanezowiec: Na Majorce czesto za dziecko 8-10 letnie mniej więcej liczą prawie jak za dorosłego. Po drugie, Turcja Egejska prawie tak droga jak Kreta. 
gość PiotrWie : No przecież wszystkim wzrastają dochody więc mają z czego.
gość Grecja: Masakra, wszystko coraz droższe, ceny samochodów do wynajęcia na greckich wyspach też sporo podrożały, paliwo również drogie. To teraz jeszcze podatki w górę,  nic tylko płakać i płacić. 
Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera