Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Sezon 2020, czyli wróżenie z fusów

Chociaż zdecydowana większość przedsiębiorców, wciąż znajduje się w sytuacji dalekiej od normalności to jednak część firm działających w branży turystycznej stara się patrzeć w przyszłość szukając perspektyw na choćby częściowe uruchomienie swojej działalności. Powolne luzowanie obostrzeń pozwala również na swego rodzaju snucie wizji przyszłości tego jak będzie wyglądał tegoroczny sezon wakacyjny. Jedno jest z pewnością pewne: nie można liczyć na to, że Kreta zostanie odwiedzona w tym roku przez taką liczbę gości jaka odnotowywana była w latach ubiegłych. Na powtórzenie scenariusza 4 milionów zagranicznych turystów nie ma szans.

Chania w sezonie

Dziś już wiadomo, że przynajmniej w teorii, sezon turystyczny na wyspach rozpocznie się w lipcu wraz z pierwszymi międzynarodowymi lotami. Oczywiście data początku uzależniona będzie w dużej mierze od sytuacji epidemiologicznej, jaka będzie panować w tym okresie nie tylko w Grecji, ale również i w innych europejskich krajach. W Grecji kontynentalnej termin ten wypadnie dwa tygodnie wcześniej, ale przyjechać będą mogli obywatele wybranych 19 krajów.

Jakie są zatem szacunki liczby turystów, którzy odwiedzą Kretę przy tak skróconym sezonie? Niestety nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach wartość ta ma być około ponad 3,5 razy mniejsza w stosunku do ubiegłych lat. Oznacza to, że w sprzyjających okolicznościach Kretę odwiedzi zaledwie 1,2 mln turystów. W najbardziej pesymistycznych scenariuszach liczba zagranicznych gości szacowana jest na zaledwie 500 tys. osób. Szacunki te przekładają się na bardzo sceptyczne opinie hotelarzy, którzy nie widzą sensu otwierania hoteli w połowie czerwca, kiedy na wyspach nie będzie jeszcze turystów zza granicy.

Wstępne analizy pokazują również, że najbardziej stabilnymi rynkami dla Krety są Niemcy oraz Wielka Brytania. Mimo tego, że oba kraje wciąż zmagają się z pandemią koronawirusa, utrzymuje się duże zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi na Kretę.

Alternatywa dla zorganizowanych wakacji

O bardzo dużym zainteresowaniu wynajmem domów oraz wakacyjnych mieszkań w Heraklionie wspomina natomiast George Christodoulakis, prezes stowarzyszenia Philoxenia. Jest to wyraźny sygnał, że wiele osób będzie w tym roku szukać alternatywnych form wypoczynku w stosunku do oferty zorganizowanych wyjazdów. Z pewnością w tym wypadku nie bez znaczenia jest to, że w tym roku pobyt greckich hotelach będzie obarczonych wieloma dodatkowymi regulacjami oraz obostrzeniami. Najprawdopodobniej nie będzie możliwa realizacja klasycznej formuły wypoczynku typu all inclusive.

Turystyka krajowa a sens otwierania hoteli

Raz na jakiś czas w greckiej przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, aby w walce o przetrwanie tamtejszej branży turystycznej sięgnąć po krajowych turystów. Chociaż sam pomysł wydaje się dosyć racjonalny to jednak liczby nie przemawiają na jego korzyść. Manolis Tsakalakis, prezes Stowarzyszenia Hoteli w Rethymno, jako koronny argument studzący tego typu głosy podaje, że turystyka krajowa na Krecie to zaledwie 3% wszystkich odwiedzających. Taka liczba gości powiększona nawet 2-3 krotnie, nie pozwoli na zapełnieni hoteli.

Właśnie dlatego w kwestii przetrwania tego sezonu dla hoteli na Krecie jest tak istotne sięgnięcie po zagranicznych turystów. Jednak nawet w przypadku najbardziej pozytywnego scenariusza nie będzie możliwości otworzenia się wszystkich obiektów. Dla wielu z nich po prostu zabraknie gości, którzy będą mogli zapewnić przychody wystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania. Manolis Tsakalakis szacuje, że większość hoteli będzie zamykać swój budżet na zero w przypadku zapełnienia około 60-70 % pokoi. Wszystkie wartości poniżej tego progu będą równoznaczne ze stratami.

Problemy pracowników sezonowych

Niestety oznacza to duże problemy na rynku pracy. Duża część pracowników sezonowych pracujących w hotelach może pozostać w tym roku przez większą część sezonu turystycznego bez zajęcia. Ograniczenia ilości potrzebnych etatów będzie wynikać nie tylko z tego, że część hoteli pozostanie w tym roku zamknięta, ale również z innych względów. Jednym z ważniejszych czynników, który wpłynie na redukcję zatrudnienia, będzie najprawdopodobniej również to, że hotele będą w tym roku w zdecydowany sposób ograniczać formułę wypoczynku typu all inclusive. Do obsługi tak okrojonych pełnych wakacyjnych pakietów potrzebna będzie z pewnością o wiele mniejsza kadra. Manolis Tsakalakis szacuje nawet, że część hoteli całkowicie zrezygnuje w tym roku z AI oferując swoim gościom tylko noclegi.

Nie powinno więc nikogo dziwić to, że w środę głównymi ulicami Heraklionu przeszła liczna grupa przedstawicieli pracowników hoteli, którzy w ten sposób chcieli zwrócić uwagę władz centralnych na swoją trudną sytuację. Wśród wielu postulatów wysuwanych przez nich pojawiły się żądania wsparcia ze strony rządu.

Piotrek,  data_2020-05-21 19:33:53 2020-05-21 19:33:53
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Michał Balcer
Michał Balcer
2020-05-22 12:45:57

Może i dobrze, znajomi mieszkańcy Chanii twierdzą, że ilość turystów zrobiła się koszmarem.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-05-22 13:17:05

To jedna strona medalu. Druga jest taka że ludzie są bez pracy. Nie tylko hotelarze, ale i sklepikarze, kierowcy autobusów, producenci żywności, kelnerzy itd itp. Łańcuszek żyjących z turystów których teraz nie ma jest długi, niestety.

 Michał Balcer
Michał Balcer
2020-05-22 15:45:25

CRETE - Kreta Tak, zdaję sobie sprawę. Nie napisałem dokładnie a miałem na myśli turystów ze statków wycieczkowych. Oni wręcz zarzynają miasto.

1
 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-05-23 04:25:19

CRETE - Kreta uwielbiam Greków i kocham ich cudowny kraj. Życzę im wszystkiego najlepszego, dobrego życia

3
 Jacek Gola
Jacek Gola
2020-05-22 14:41:47

Moje loty Wrocław-Chania na Sierpień zniknęły z rozkładu Ryanair :/ zostały piątkowe, ja miałem lecieć w poniedziałek

1
 Paula Staniszewska
Paula Staniszewska
2020-05-22 19:18:20

Mój lot powrotny z Chani do Wiednia został odlowany ( mimo, że z Wiednia na Kretę dalej jest aktualny, ale w tym wypadku muszę zrezygnować)...moze w przyszłym roku

1
 Szymczyk Estera
Szymczyk Estera
2020-05-22 19:47:46

Tez mialam poleciec w sierpniu nadal nic niewiadomo

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157139804062551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera