Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Nowy zasady turystyki morskiej i żeglugi przybrzeżnej w Grecji

Greckie Ministerstwo Żeglugi opracowało wytyczne odnośnie żeglugi przybrzeżnej oraz turystyki morskiej, które będą obowiązywały od najbliższego poniedziałku, czyli 18 maja do 15 czerwca. Można się jednak spodziewać, że część tych zasad będzie także obowiązywać w trakcie sezonu. Zaplanowane procedury mają na celu ochronę zdrowia pasażerów oraz załóg statków, a także zdrowia mieszkańców wysp. Dalsze znoszenie ograniczeń dotyczących środków transportu będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Prom w Heraklionie

Promy i żegluga międzynarodowa

Poniższe wytyczne dotyczą podróżowania promami pasażerskimi oraz pasażersko-samochodowymi oraz statkami pływającymi na wodach międzynarodowych pod banderą Grecji.

Najistotniejsze ograniczenie dotyczy maksymalnej liczby pasażerów, którą ustalono na poziomie 50% całkowitej liczby pasażerów określonej dla każdego statku. W przypadku, gdy statek dysponuje kabinami, liczba pasażerów jest określona na poziomie 55%.

Każdy pasażer wchodzący na pokład oprócz wypełnienia specjalnego kwestionariusza będzie miał także zmierzoną temperaturę. W przypadku rejsów grecko-włoskich będzie wymagana specjalna deklaracja zdrowotna. Konieczne będzie utrzymywanie 1,5 metrowych odstępów pomiędzy pasażerami podczas wchodzenia i schodzenia z pokładu oraz we wszystkich obszarach statków.

W każdej kabinie będzie zaokrętowana tylko jedna osoba. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podróżuje najbliższa rodzina. W takim przypadku w kajucie będzie mogło przebywać maksimum czterech pasażerów. W przypadku osób niepełnosprawnych, mogą one podróżować w kajucie z opiekunem.

Obowiązkowe będzie noszenie maski zarówno przez pasażerów, jak i członków załogi statku.

Na otwartych pokładach pasażerowie będą mogli zajmować co drugie siedzenie.

Wymagane będzie stosowanie zasad higieny, statki zaś będą musiały stworzyć stacje antyseptyczne w różnych miejscach. Załogi będą musiały przejść specjalne szkolenia, będą bowiem odpowiadać za dezynfekcję statków oraz zapewnianie wentylacji. W przypadku, gdy podczas rejsu u podróżujących pojawią się podejrzane objawy, nakazana będzie izolacja w wyznaczonymi obszarze oraz zejście na ląd w najbliższym porcie przygotowanym do zarządzania osobami chorymi.

Także funkcjonowanie punktów obsługi pasażerów typu bary, restauracje, jadalnie, będzie podlegać ścisłym wytycznym. Na statkach będą dostępne też specjalne broszury instruktażowe, mają być też odtwarzane komunikaty oraz spoty informacyjne.

Marina w Heraklionie

Prywatne łodzie i jachty

Nieco inne wytyczne opracowano dla zagranicznych prywatnych jachtów i niewielkich łodzi rekreacyjnych wpływających do greckich portów i marin.

Będzie to między innymi przestrzeganie zasad sanitarnych oraz uzyskanie zgody na wpłynięcie, obowiązkowa kontrola stanu zdrowia załóg i pasażerów w certyfikowanym laboratorium (na koszt pasażerów), wdrożenie wytycznych WHO dotyczących statków długotrwale cumujących w portach, przekazywanie pasażerom informacji o przepisach dotyczących COVID-19 obowiązujących w poszczególnych portach. W przypadku zachorowania wśród pasażerów bądź załogi łodzi konieczne będzie odizolowanie chorego na pokładzie w wyznaczonym miejscu.

Gosia,  data_2020-05-15 21:11:02 2020-05-15 21:11:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157123648152551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera