Kreta - aktualności z września 2020 r.

Klasztor Panagia Odigitria - Gonia

Klasztor Panagia Odigitria znajdujący się niedaleko miejscowości Kolimbari to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych znajdujących się na Krecie. Podobnie jak wiele innych monastyrów również i ten miał silny wkład w historię wyspy. Mnisi zamieszkujący ten klasztor zawsze brali czynny udział we wszelkich przejawach walki o wolność zarówno w czach panowania Osmanów jak i bardziej współcześnie w czasie II wojny światowej. Warto wiedzieć, że mury tej budowli gościły wiele znamienitych osobistości warto wspomnieć choćby o Misaelu Apostolidisie, czyli pierwszym rektorze Uniwersytetu Ateńskiego. Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia, krótkiego filmu nakręconego w tym miejscu przez Giannisa Psaroudakisa.

Piotrek,  data_2020-09-30 19:41:27 2020-09-30 19:41:27 Liczba komentarzy: brak

Wirtualny półmaraton na Krecie lub gdziekolwiek

Obecna szczególna sytuacja reżimu sanitarnego ma wpływ na życie i działalność wielu osób, a także firm. Wprowadzane ograniczenia w znacznym stopniu uniemożliwiają organizowanie różnego rodzaju imprez masowych w tym również tych związanych z aktywnością sportową. Nie inaczej niestety jest także w przypadku zawodów biegowych, które w tym roku wyjątkowo organizowane są w formule wirtualnej. Nie inaczej zrealizowany zostanie tegoroczny półmaraton Krety - Crete Halfmarathon.

Wirtualny półmaraton 2020

Piotrek,  data_2020-09-29 19:54:57 2020-09-29 19:54:57 Liczba komentarzy: brak

Gorący koniec września na Krecie

Nikogo raczej nie dziwi, gdy pod koniec września na Krecie jest jeszcze gorąco. Jednak temperatury, jakie dziś zarejestrowano na wyspie, są bardziej charakterystyczne dla gorącego lipca aniżeli początku jesieni. Miejscami temperatura przekraczała w cieniu nawet 37 stopni. Nawet wieczór nie przyniósł zdecydowanego ochłodzenia. I to jest w zasadzie odpowiedź na pytanie czy warto jechać na Kretę pod koniec września ;-)

Na poniższym zrzucie możecie zobaczyć 8 najwyższych wartości temperatur zarejestrowanych dzisiaj na Krecie przez Narodowe Obserwatorium w Atenach.

Temperatury na Krecie

Gosia,  data_2020-09-28 19:46:21 2020-09-28 19:46:21 Liczba komentarzy: brak

Spacer po Paleochorze

Powiadają, że Paleochora (Παλαιόχωρα) zbudowana na ruinach starożytnego miasta Kalamydi, jest “oblubienicą morza Libijskiego”. Do małych rodzinnych hoteli, pensjonatów, tawern i barów, ściągają tu co roku turyści, którzy lubią samodzielnie skomponowane wakacje. Część z nich przyjeżdża do Paleochory od wielu lat, kilkunastu, czasem nawet kilkudziesięciu. To zjawisko prawie nieznane w komercyjnych miejscowościach obsługujących masową, zorganizowaną turystykę. Paleochora do tej pory jest wciąż jest pomijana przez większe biura podróży, dzięki czemu panujący tam klimat jest niepowtarzalny. Osobiście mamy nadzieję, że stan ten będzie trwał jak najdłużej. W tej miejscowości znamy prawie każdy kąt, dlatego z prawdziwą przyjemnością zabieramy Was na dzisiejszy spacer po zakamarkach tej miejscowości.

Gosia i Piotrek,  data_2020-09-27 19:44:36 2020-09-27 19:44:36 Liczba komentarzy: brak

Pomidorowe placki, czyli tomatokeftedes

Koniec września to już w zasadzie jest ostatni moment na przygotowanie tomatokeftedes (Ντοματοκεφτέδες), czyli placków z pomidorów. Najsmaczniejsze tomatokeftedes wychodzą bowiem z pomidorów, które dojrzewały w letnim słońcu. Odkurzamy zatem ten przepis i namawiamy do wypróbowania. Καλή όρεξη!

Tomatokeftedes

Gosia,  data_2020-09-24 19:58:59 2020-09-24 19:58:59 Liczba komentarzy: brak

Bezpośredni wkład turystyki w grecką gospodarkę w 2019 roku

Sezon turystyczny 2019 pod wieloma względami był dla Grecji wyjątkowy. Tamtejsza branża turystyczna osiągnęła w tamtym okresie najlepsze wyniki spośród tych jakie kiedykolwiek zostały odnotowane. W praktycznie każdym względzie osiągane były rekordowe wartości. O tym, że powtórzenie tego wyniku w czasie tegorocznego sezonu będzie bardzo ciężkie, było wiadomo już w czasie ubiegłorocznej jesieni. Już wtedy pojawiały się pierwsze informacje o spadkach ilości wczesnych rezerwacji oraz mniejszej ilości pokoi hotelowych rezerwowanych przez biura podróży. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, że grecka branża turystyczna będzie musiała dodatkowo borykać się z poważnym i globalnym problemem jakim jest pandemia koronawirusa.

Wkład turystyki w grecką gospodarkę

Piotrek,  data_2020-09-23 19:11:02 2020-09-23 19:11:02 Liczba komentarzy: brak

Niewielkie wykopaliska w Trypitos na wschodzie Krety

Wschodni kraniec Krety to rejon bogaty w najrozmaitsze stanowiska archeologiczne. Najczęściej są to pozostałości po niedużych ale położonych blisko siebie osadach. Jednym z takich miejsc jest niewielki cypel Tripitos (Trypitos - Τρυπητος‬) położony około 3 km od współczesnego kreteńskiego miasta Sitia. To właśnie tu odnaleziono pozostałości helleńskiego miasta datowanego na 350-50 p.n.e., które utożsamiane jest prawdopodobnie ze starożytnym miastem Eteia.

Tripitos

Gosia,  data_2020-09-22 20:03:18 2020-09-22 20:03:18 Liczba komentarzy: brak

Za górami Asterousia

Dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenia obszernego zestawienia plaż południowego wybrzeża Krety w rejonie prefektury Heraklion. Na filmie przygotowanym przez Giannisa Psaroudakisa znajdziecie wiele ciekawych zakątków, które bardzo często znane są tylko nielicznym turystom. My rozpoznaliśmy sporo znanych nam miejsc, ale ciekawi jesteśmy ile pokazanych tam plaż udało się Wam odwiedzić?

Gosia,  data_2020-09-21 20:07:17 2020-09-21 20:07:17 Liczba komentarzy: brak

Samaria: otwarta, chyba że zamknięta

Dyrekcja Lasów Chanii ogłosiła dziś, że po dwudniowym zamknięciu wąwozu Samaria, w poniedziałek szlak zostanie ponownie otwarty dla odwiedzających. Jednocześnie zastrzeżono, że w przypadku pogorszenia się warunków pogodowych, Samaria zostanie natychmiast ponownie zamknięta. Weekendowe zamknięcie wąwozu było wymuszone przechodzącym cyklonem Ianos, który na Krecie spowodował znaczne pogorszenie pogody, gwałtowne opady i lokalne podtopienia.

Samaria - ponowne otwarcie

Gosia,  data_2020-09-20 18:52:00 2020-09-20 18:52:00 Liczba komentarzy: brak

Ianos przynosi załamanie pogody na Krecie. Zamknięta Samaria.

Jeśli ktoś z Was miał w weekendowych planach wycieczkę do wąwozu Samaria to niestety będzie musiał zmienić plany. Nadleśnictwo Chania poinformowało dzisiaj, że w najbliższą sobotę oraz w niedzielę wąwóz ten będzie zamknięty ze względu na zbliżający się do zachodniej Krety cyklon Ianos. Jeśli zła pogoda będzie utrzymywać się dłużej albo na szlaku powstaną znaczne szkody to także w poniedziałek wąwóz pozostanie zamknięty. Natomiast gdy warunki pogodowe unormują się, a w wąwozie nie będzie szkód to w poniedziałek Samaria będzie otwarta.

Cyklon Ianos na Morzu Śródziemnym

Cyklon Ianos nad Morzem Śródziemnym. Źródło zdjęcia www.nytimes.com

Przepis na kolokithokeftedes

Ostatnie dni upływają nam pod znakiem kolokithokeftedes, czyli placków z cukinii. Przyrządzanie kolokithokeftedes to chyba najlepszy sposób na przerobienie dużej ilości cukinii na pyszne greckie danie. Zamieszczony dziś przepis dostaliśmy kiedyś od naszych kreteńskich przyjaciół. Placuszki według tej receptury robimy latem regularnie i uważamy że jest to jeden z najlepszych przepisów na te placki jaki znamy. A trzeba wiedzieć, że przepisów na kolokithokeftedes jest sporo. Nawet na naszej stronie znajdziecie jeszcze jeden z innymi składnikami, ale także pyszny. Kolokithokeftedes świetnie smakują z greckim jogurtem. Polecamy!

Kolokithokeftedes

Gosia,  data_2020-09-17 19:57:11 2020-09-17 19:57:11 Liczba komentarzy: brak

Przedłużenie ograniczeń w rejonie prefektur Chania i Heraklion

Dziś mała aktualizacja covidowych obostrzeń na Krecie. Jak być może pamiętacie ograniczenia, które zostały wprowadzone na terenie prefektury między innymi Chania i Heraklion, miały obowiązywać do 15 września. Wczoraj grecki rząd podjął jednak decyzję o dalszym przedłużeniu środków restrykcyjnych o kolejne 15 dni, czyli do 30 września. To samo dotyczy także rejonu Halkidiki oraz między innymi wysp Lesbos, Zakynthos, Mykonos.

Tawerna w Chania

Gosia,  data_2020-09-16 20:11:37 2020-09-16 20:11:37 Liczba komentarzy: brak

Gortyna - dawna stolica Krety

Wykopaliska archeologiczne starożytnej Gortyny to bezsprzecznie jedne z najciekawszych i zarazem najbardziej rozległych wykopalisk na Krecie. Na zwiedzanie choćby części ruin składających się na ten kompleks trzeba zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Większość obiektów rozsiana jest na okolicznych wzgórzach oraz w znajdujących się nieopodal gajach oliwnych. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zwiedzić tych wykopalisk to zachęcamy Was do wpisania ich do swoich planów. Dziś na dobry początek mamy krótki film nakręcony w tym miejscu, który został zamieszczony na kanale youtube użytkownika Cretanis.

Szczegółowy opis Gortyny oraz sporo zdjęć znajdziecie natomiast bezpośrednio na naszej stronie: Gortyna - ruiny starożytnej metropolii.

Piotrek,  data_2020-09-15 19:51:51 2020-09-15 19:51:51 Liczba komentarzy: brak

Duża liczba gniazd żółwi Caretta caretta

Według oficjalnych danych organizacji Archelon, w tym roku zarówno w Grecji, jak i w całym basenie Morza Śródziemnego odnotowano w tym roku niespodziewanie dużą liczbę gniazd żółwi Caretta caretta. Na 75 kilometrach plaż tarłowych w Grecji odnaleziono i oznaczono łącznie 6500 gniazd. Liczba ta jest znacznie wyższa niż w 2019 roku, kiedy zarejestrowano oficjalnie 5400 gniazd na dokładnie tych samych plażach.Tak dobry wynik według Archelonu daje prawo aby nazwać rok 2020 Rokiem Żółwia Morskiego.

Gniazdo Caretta caretta

Zamknięcie dotychczasowej siedziby Muzeum Archeologicznego w Chania

Dziś po raz ostatni Muzeum Archeologiczne w Chanii było otwarte dla zwiedzających w swojej dotychczasowej siedzibie w dawnym kościele Agios Frangiskos. Ta charakterystyczna budowla znajdująca się w sercu starego miasta gościła muzealne zbiory przez blisko 60 lat od 14 lipca 1962 roku. Oczywiście tymczasowe zamknięcie działalności Muzeum Archeologicznego w Chanii wcale nie oznacza, że miejsce to definitywnie zniknie z mapy turystycznych atrakcji tego miasta. Zgodnie z zapowiedziami już od przyszłego roku muzeum powinno wznowić swoją działalność w zupełnie nowym nowoczesnym budynku znajdującym się w dzielnicy Chalepa.

Dotychczasowa siedziba muzeumDotychczasowa siedziba Muzeum Archeologicznego w Chania

Piotrek,  data_2020-09-13 19:21:11 2020-09-13 19:21:11 Liczba komentarzy: brak

Trudna końcówka sezonu

Na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister ochrony ludności i zarządzania kryzysowego Nikos Hardalias zapowiedział, że region Chania i Heraklionu pozostają nadal pod specjalnym reżimem wprowadzonych niedawno ograniczeń. Podobnie jest w rejonach Lesbos, Zakyntos, Mykonos oraz Halkidiki. Hardalias zaapelował do mieszkańców powyższych regionów o przestrzeganie narzuconych ograniczeń, bo jak stwierdził obecna sytuacja jest krytyczna.

Dziwne greckie wakacje

Gosia,  data_2020-09-11 20:25:05 2020-09-11 20:25:05 Liczba komentarzy: brak

Bakłażan z fetą

Bakłażany są popularnym składnikiem greckich dań i można je odnaleźć w sztandarowych daniach takich jak moussaka czy briam. Główną rolę bakłażany grają także w papoutsakia, imam bayildi oraz melitzanosalata. Do tych smacznych potraw trzeba dopisać kolejny grecki sposób na przyrządzenie tego warzywa, czyli bakłażana z fetą.

Bakłażan z fetą

Gosia,  data_2020-09-10 20:30:18 2020-09-10 20:30:18 Liczba komentarzy: brak

Matala

Matala (gr. Ματαλα) jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka wówczas rybacka wioska stała się mekką hippisów. Jej znakiem rozpoznawczym jest skała z wydrążonymi jaskiniami, przy której ulokowana jest plaża. Od kilku lat organizowany jest tutaj Matala Beach Festival, który na jeden czerwcowy weekend ściąga tu wielbicieli dobrej muzyki i zabawy. Obecnie jest to jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc na Krecie.

Matala

Gosia i Piotrek,  data_2020-09-09 20:28:30 2020-09-09 20:28:30 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Trafoulas w górach Asterousia

Dziś wraz Giannisem Psaroudakisem chcielibyśmy Was zabrać na wirtualną pieszą wędrówkę wąwozem Trafoulas  (Τράφουλα) znajdującym się na południu Krety w rejonie gór Asterousia. Pierwsza część wąwozu prowadzi wąskimi korytarzami, ponad którymi górują pionowe skalne ściany. Trzeba przyznać, że miejsca te robią wrażenie. Druga znacznie bardziej obszerna część wąwozu ma swój koniec na zacisznej żwirkowej plaży. Jeśli chcielibyście dopisać te miejsca do swoich wakacyjnych planów to warto ze względu na uciążliwy dojazd przez góry Asterousia. pomyśleć o tym, aby zarezerwować nocleg w znajdującej się niedaleko miejscowości Lentas.

Piotrek,  data_2020-09-08 19:32:06 2020-09-08 19:32:06 Liczba komentarzy: brak

Szczątki "strasznej bestii" w Muzeum Historii Naturalnej Krety

Jak podaje portal rethemnosnews.gr, w Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie wystawiane są obecnie pozostałości prehistorycznego zwierzęcia zwanego „straszną bestią”. Deinotherium to jego naukowa łacińska nazwa. Zwierzę to jest dalekim przodkiem współczesnego słonia. Co ciekawe niewielkie szczątki wystawiane w muzeum zostały odnalezione w okolicach Agia Fotia oraz Sitia na Krecie.

Muzeum Historii Naturalnej KretyBudynek Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie

351. rocznica kapitulacji Heraklionu

Chcielibyśmy dzisiaj przypomnieć o ważnej dacie 6 września 1669 roku. W tym celu musimy się cofnąć w czasie o 351 lat. Tego dnia po trwającym aż 22 lata oblężeniu tureckim Heraklion (zwany wówczas jako Candia) ostatecznie skapitulował przed wojskami wroga. Miasto po tak długich walkach nie mogło już dłużej wytrzymać ataków hord sułtana. Kapitulacja Candia było w zasadzie ostatnim fragmentem trwającej od 25 lat wojny kreteńskiej. W jej trakcie ginęły całe pokolenia żołnierzy. W tym czasie co najmniej dwóch tureckich paszów straciło głowy, gdyż nie mogli ofiarować sułtanowi całej wyspy.

Mury miejskie HeraklionuImponujące miejskie mury w Heraklionie

Gosia,  data_2020-09-06 20:17:44 2020-09-06 20:17:44 Liczba komentarzy: brak

Spanakopita - szpinak z fetą zapiekany w filo

Spanakopita to jeden z najlepszych sposobów na przyrządzenie szpinaku z fetą. To także jedno z najbardziej znanych greckich dań, które warto spróbować podczas greckich wakacji. Jeśli zaś Wam zasmakuje to nie stoi nic nie przeszkodzie aby spanakopitę przyrządzić w domu i mieć całą blachę tej pysznej zapiekanki tylko dla siebie ;)

Spanakopita

Gosia,  data_2020-09-05 21:12:32 2020-09-05 21:12:32 Liczba komentarzy: brak

Chora Sfakion i okolice

Rejon Sfakii to naszym zdaniem jeden z najbardziej malowniczych zakątków Krety. Wysokie góry, jakie sąsiadują tu bezpośrednio z wybrzeżem sprawiają, że miejsce to ma swój unikalny klimat. Rejon ten jest szczególnie chętnie odwiedzany przez osoby nastawione na bardziej aktywny wypoczynek. Duża ilość szlaków w połączeniu z dobrą komunikacją morską sprawia, że bardzo łatwo jest zrealizować tu pieszą wycieczkę. To jednak temat na zupełnie inny artykuł, gdyż dziś przede wszystkim chcielibyśmy zaprosić Was na wirtualną podróż zarejestrowaną w tym rejonie Krety przez użytkownika Tourister. Na jego filmie będziecie mogli zobaczyć takie miejsca jak choćby: Chora Sfakion, Loutro, Glyka Nera, czy też plażę Ilingas.

Piotrek,  data_2020-09-04 19:49:25 2020-09-04 19:49:25 Liczba komentarzy: brak

Środki ograniczające na terenie prefektury Heraklion

Od dzisiaj od godziny 6 rano na terenie całej prefektury Heraklion wprowadzono nadzwyczajne środki ograniczające związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w tym rejonie. Ograniczenia te będą obowiązywać do 15 września i są one dokładnie takie same, jakie zostały wprowadzone 25 sierpnia w prefekturze Chania. Jak na razie dane epidemiologiczne nie wskazują na to aby podobne rozwiązania miały być wprowadzone na terenie prefektur Rethynmo i Lassithi.

Heraklion

Gosia,  data_2020-09-01 10:19:57 2020-09-01 10:19:57 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

To lotnisko to stan umysłu
Lotnisko w Hanii jest o niebo lepsze ,Heraklion to małe piekiełko .
Wspominam koszmarnie, popsute pasy transmisyjne do transportu walizek, galop wokół budynku żeby zdać walizkę ręcznie, gigantyczna kolejka na zewnątrz, w upale, bez wody. (...)
Ma swój urok
Ja się zgadzam to lotnisko nie ogarnia .Jest za małe na tak dużą rzesze turystów . Tylko tam siedzieliśmy w samolocie a byliśmy z 15 do startu z tego samego pasa co inne samoloty. A jak przylecieliśmy to krążyliśmy nad lotniskiem bo też wszyscy na jednym pasie wylądować nie mogli .
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera