Bakłażan z fetą

Bakłażan z fetą

Składniki

  • 1 spory bakłażan
  • 200 g fety
  • puszka pomidorów lub 5-6 świeżych
  • 1 ząbek czosnku
  • oliwa
  • sól, pieprz
  • szczypta suszonego oregano
  • pęczek natki pietruszki

Bakłażany są popularnym składnikiem greckich dań i można je odnaleźć w sztandarowych daniach takich jak moussaka czy briam. Główną rolę bakłażany grają także w papoutsakia, imam bayildi oraz melitzanosalata. Do tych smacznych potraw trzeba dopisać kolejny grecki sposób na przyrządzenie tego warzywa, czyli bakłażana z fetą.

1. Bakłażany należy przekroić wzdłuż, posypać porządnie solą i odstawić na pół godziny. Po tym czasie, gdy warzywa puszczą sok, opłukujemy je pod bieżącą wodą i dobrze osuszamy papierowymi ręcznikami.

2. Na patelni rozgrzewamy oliwę i kładziemy połówki bakłażana. Każdą z nich podsmażamy z obu stron do momentu aż skórka stanie się lekko brązowa.

3. W czasie kiedy bakłażan się smaży, na osobnej patelni przygotowujemy sos. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek i smażymy go nie dłużej niż minutę. Następnie dodajemy albo pomidory z puszki, albo świeże starte na tarce do warzyw. Całość doprawiamy solą, pieprzem oraz oregano i smażymy do momentu aż odparuje część wody, a sam sos stanie się dość gęsty.

4. Chwilę przed zakończeniem smażenia dodajemy do pomidorów posiekaną natkę pietruszki oraz część pokruszonej fety i mieszamy składniki.

5. Podsmażone bakłażany przekładamy do niewielkiego naczynia żaroodpornego skropionego oliwą, układając je przekrojoną częścią do góry. Wielkość naczynia powinna być dobrana tak, aby bakłażany nie przewracały się.

6. Na każdą połówkę bakłażana nakładamy sos i na koniec posypujemy resztą pokruszonej fety.

7. Naczynie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni i pieczemy do momentu aż bakłażan będzie miękki. Na ogół zajmuje to około 30-40 minut.

Danie podajemy na gorąco.

Καλή όρεξη!

Bakłażan z fetą

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.96
Liczba ocen: 12
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.96 na 5 (0) liczba ocen 12
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2017-10-27 19:53:09

Uwielbiam

1
2017-10-27 21:54:30

2017-10-28 05:44:52

2017-10-30 21:45:16

są też na Krecie miejsca gdzie karmią tak...

2019-11-25 20:18:16

Jak nazywa sie to danie po grecku?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-11-25 21:01:20

Μελιτζάνες στο φούρνο με φέτα albo po prostu Μελιτζάνα με φέτα.

2019-11-25 22:56:40

Dziękuje

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154928666107551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Arakas laderos - grecki przepis na groszek

Arakas laderos - grecki przepis na groszek

Gdy zapytacie lokalnego mieszkańca w Grecji jakie pyszne danie można zrobić z zielonego groszku to odpowiedzią pewnie będzie: Αράκας Λαδερος! Ta potrawa od pierwszej chwili stała się także jedną z naszych ulubionych. Na wstępie warto podkreślić, że aby ją przyrządzić nie potrzeba wielu produktów oraz czasochłonnych przygotowań. Oprócz świeżego lub mrożonego groszku niezbędna będzie tylko cebula, marchewka, ziemniaki, dobry domowy przecier pomidorowy (albo starte świeże pomidory) oraz koperek.

Bakłażany z Xinochondros

Bakłażany z Xinochondros

Dziś proponujemy bakłażany duszone z sosie z tym dodatkiem. Zamiast xinochondros można ewentualnie dodać równie popularne trahanas, ale naszym zdaniem wtedy potrawa robi się zbyt mdła i wymaga mocniejszego doprawienia. Według nas Xinochondros pasuje o wiele bardziej do tej potrawy. Zarówno xinochondros jaki i trahanas można oczywiście kupić na Krecie w typowych sklepach spożywczych.

Grecka pizza z fetą

Grecka pizza z fetą

Geneza pizzy nie jest aż tak jednoznaczna jak się to przyjęło uważać, gdyż to właśnie starożytni Grecy zaczęli wypiekać ziołowe płaskie chleby posmarowanie oliwą oraz czosnkiem. Mimo iż pizzy raczej nie zaliczamy do kanonu kuchni greckiej to jednak współcześni Grecy tworzą swoje wersję pizzy oparte w największym stopniu na lokalnych warzywach, serach, nie szczędzą też oliwek.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
 rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
 Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja  A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera