Booking.com

Szczątki "strasznej bestii" w Muzeum Historii Naturalnej Krety

Jak podaje portal rethemnosnews.gr, w Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie wystawiane są obecnie pozostałości prehistorycznego zwierzęcia zwanego „straszną bestią”. Deinotherium to jego naukowa łacińska nazwa. Zwierzę to jest dalekim przodkiem współczesnego słonia. Co ciekawe niewielkie szczątki wystawiane w muzeum zostały odnalezione w okolicach Agia Fotia oraz Sitia na Krecie.

Muzeum Historii Naturalnej KretyBudynek Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie

Jak podają źródła „bestia” była straszna raczej tylko z powodu swojego wyglądu i imponujących rozmiarów, bowiem Deinotherium należał do rzędu roślinożernych trąbowców. Niektóre dorosłe osobniki mogły nawet mierzyć 5 metrów i ważyć do 10-15 ton. Pod względem wielkości „straszna bestia” rywalizowała więc z mamutami. Gatunek ten odkryto w XIX wieku, szacuje się, że Deinotherium żyły od czasów wczesnego miocenu do środkowego plejstocenu, czyli od około 20 mln do 1 mln lat temu.

DeinotheriumSzkic Deinotherium pochodzi z Wikipedii

Największe różnice pomiędzy Deinotherium a innymi trąbowcami występują w budowie zębów. Ogromne kły wyrastały z dolnej szczęki, były one zakrzywione i skierowane ku dołowi. Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku słoni czy mamutów. Specjaliści do dziś poszukują odpowiedzi na pytanie o zastosowanie tego typu kłów w codziennym życiu zwierząt. Jedna z teorii mówi że służyły one do wykopywania z ziemi korzeni i bulw roślin. W Muzeum Historii Naturalnej można zobaczyć właśnie część takiego kła wraz fragmentem dolnej szczęki Deinotherium.

Szczątki stasznej bestiiMontaż odnalezionego fragmentu Deinotherium w Muzeum.
Zdjęcie pochodzi z portalu rethemnosnews.gr

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, w weekendy od 10 do 18. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 7,5 €, ulgowy 4,5 €.

Gosia,  data_2020-09-07 20:20:04 2020-09-07 20:20:04
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157408900112551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Czy wiadomo czy na rejs pomiędzy Kretą a Balos też będzie trzeba mieć test lub jakieś zaświadczenie? Bo zaczynam popadać w paranoję
gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera