2020-09-07 20:20:04
Jak podaje portal rethemnosnews.gr, w Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie wystawiane są obecnie pozostałości prehistorycznego zwierzęcia zwanego „straszną bestią”. Deinotherium to jego naukowa łacińska nazwa. Zwierzę to jest dalekim przodkiem współczesnego słonia. Co ciekawe niewielkie szczątki wystawiane w muzeum zostały odnalezione w okolicach Agia Fotia oraz Sitia na Krecie.
Budynek Muzeum Historii Naturalnej Krety w Heraklionie
Jak podają źródła „bestia” była straszna raczej tylko z powodu swojego wyglądu i imponujących rozmiarów, bowiem Deinotherium należał do rzędu roślinożernych trąbowców. Niektóre dorosłe osobniki mogły nawet mierzyć 5 metrów i ważyć do 10-15 ton. Pod względem wielkości „straszna bestia” rywalizowała więc z mamutami. Gatunek ten odkryto w XIX wieku, szacuje się, że Deinotherium żyły od czasów wczesnego miocenu do środkowego plejstocenu, czyli od około 20 mln do 1 mln lat temu.
Szkic Deinotherium pochodzi z Wikipedii
Największe różnice pomiędzy Deinotherium a innymi trąbowcami występują w budowie zębów. Ogromne kły wyrastały z dolnej szczęki, były one zakrzywione i skierowane ku dołowi. Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku słoni czy mamutów. Specjaliści do dziś poszukują odpowiedzi na pytanie o zastosowanie tego typu kłów w codziennym życiu zwierząt. Jedna z teorii mówi że służyły one do wykopywania z ziemi korzeni i bulw roślin. W Muzeum Historii Naturalnej można zobaczyć właśnie część takiego kła wraz fragmentem dolnej szczęki Deinotherium.
Montaż odnalezionego fragmentu Deinotherium w Muzeum.
Zdjęcie pochodzi z portalu rethemnosnews.gr
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, w weekendy od 10 do 18. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 7,5 €, ulgowy 4,5 €.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157408900112551