Bezpośredni wkład turystyki w grecką gospodarkę w 2019 roku

Sezon turystyczny 2019 pod wieloma względami był dla Grecji wyjątkowy. Tamtejsza branża turystyczna osiągnęła w tamtym okresie najlepsze wyniki spośród tych jakie kiedykolwiek zostały odnotowane. W praktycznie każdym względzie osiągane były rekordowe wartości. O tym, że powtórzenie tego wyniku w czasie tegorocznego sezonu będzie bardzo ciężkie, było wiadomo już w czasie ubiegłorocznej jesieni. Już wtedy pojawiały się pierwsze informacje o spadkach ilości wczesnych rezerwacji oraz mniejszej ilości pokoi hotelowych rezerwowanych przez biura podróży. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, że grecka branża turystyczna będzie musiała dodatkowo borykać się z poważnym i globalnym problemem jakim jest pandemia koronawirusa.

Wkład turystyki w grecką gospodarkę

Globalne spadki

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że spadki dochodów w 2020 roku firm działających w sektorze turystyki mogą wynieść od 60 do 80% w stosunku do 2019 roku. Niestety nie inaczej będzie w przypadku przedsiębiorstw działających w tej branży w Grecji. Przedstawiciele UNWTO podkreślają jednak, że w ujęciu długofalowym turystyka jest działalnością, która szybko wychodzi z recesji i na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci odnotowuje stały wzrost.

Na chwilę obecną pojawiły się dopiero pierwsze dane opublikowane przez Bank Grecji (Bank of Greece, Τράπεζα της Ελλάδας) za okres od stycznia do lipca 2020 roku. Wedle wstępnych szacunków grecka branża turystyczna odnotowała w tym czasie zaledwie 1,25 mld € wpływów. Piszemy zaledwie, gdyż w analogicznym okresie w roku ubiegłym wartość wpływów sięgała kwocie 9,1 mld €. Oznacza to, że na przestrzeni pierwszych 7 miesięcy tego roku przychody greckiej turystyki skurczyły się aż o ponad 86%. Oczywiście tak zredukowana liczba wpływów wynika wprost ze spadku liczby odwiedzających. Łącznie od stycznia do lipca Grecję odwiedziło o około 80% mniej turystów w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Globalne spadki

Rekordowy rok 2019

Na koniec warto przytoczyć kilka faktów, jakie zostały opublikowane w najnowszym raporcie INSETE podsumowującym ubiegłoroczny rekordowy sezon turystyczny w Grecji. Jednym z bardziej imponujących aspektów jest to, że w III kwartale odnotowane zostało historycznie najwyższe zatrudnienie w branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Łączne w przedsiębiorstwach działających w tych sektorach gospodarki zatrudnionych było blisko 430 tys. osób. Pozostałe dane powiązane z grecką branżą turystyczną w ubiegłym roku wyglądają następująco:

Powyższe dane dotyczyły oczywiście ubiegłego roku, dane za 2020 rok poznamy dopiero za kilka miesięcy. Jednak na pewno trzeba spodziewać się dużo gorszych wskaźników.

Piotrek,  data_2020-09-23 19:11:02 2020-09-23 19:11:02
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Bogumila Winnicka
Bogumila Winnicka
2020-09-24 05:40:47

A rok 2020 to katasrofa dla turystyki greckiej i panstwa

 Andrzej Malik
Andrzej Malik
2020-09-24 19:37:36

Mam bardzo miłe wspomnienia z pobytów w Grecji, i mam nadzieje że w następnym roku znów będzie mi dane podziwiać ten przepiękny kraj.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157442119107551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Czy wiadomo czy na rejs pomiędzy Kretą a Balos też będzie trzeba mieć test lub jakieś zaświadczenie? Bo zaczynam popadać w paranoję
gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera