Placki warzywne to specjalność greckiej kuchni. Mnogość warzyw dostępnych o każdej porze roku prowokuje wręcz do pomysłowego ich wykorzystania. Tomatokeftedes, czyli placki z pomidorów, to właśnie przepis, który tę teorię udowadnia. Danie to jest popularne na Cykladach oraz w tradycyjnej kuchni Syros, Andros, Tinos, czy Santorini. Najbardziej charakterystyczny smak tomatokeftedes osiągają właśnie mieszkańcy tej ostatniej wyspy ze względu na specyficzny smak rosnących tam niewielkich pomidorów. Wulkaniczne podłoże, silne nasłonecznienie oraz brak dostępu do wody gruntowej powoduje, że ich smak jest bardzo charakterystyczny i intensywny. W polskich warunkach najlepsze wychodzą z podłużnych pomidorów, które mają mało soku a dużo miąższu.
W zależności od wyspy przepis ten jest nieco inny. Są wersje z dodatkiem czosnku, koperku, oregano, czy cynamonu. My proponujemy wersję o świeżym smaku, który placki zawdzięczają sporemu dodatkowi mięty. Ich doskonałym uzupełnieniem jest zwykły grecki jogurt.
1. Pomidory należy zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wyrzucając skórę. Starte pomidory odsączamy z nadmiaru wody, warto jednak zachować ten sok w razie gdyby ciasto wymagało rozrzedzenia.
2. Cebulę bardzo drobno siekamy lub ścieramy na tarce i dodajemy do pomidorów. Następnie dodajemy posiekaną natkę, miętę, sól i pieprz.
3. Teraz stopniowo dosypujemy mąkę i mieszamy. Ciasto powinno mieć konsystencję przypominającą ciasto na placki ziemniaczane. Ilość mąki zależy od tego czy pomidory mają więcej miąższu czy więcej soku. Na pewno nie warto przesadzać z jej ilością bo placki staną się nieco gumowate. Jednak jeśli dodacie jej za mało placki będą rozpadać się podczas smażenia.
4. Rozgrzewamy oliwę na dużej ciężkiej patelni a następnie dużą łyżką nakładamy porcje ciasta.. Placki smażymy na patelni z obu stron na złotawy kolor. Po usmażeniu odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach.
Καλή όρεξη!
Bakłażany są popularnym składnikiem greckich dań i można je odnaleźć w sztandarowych daniach takich jak moussaka czy briam. Główną rolę bakłażany grają także w papoutsakia, imam bayildi oraz melitzanosalata. Do tych smacznych potraw trzeba dopisać kolejny grecki sposób na przyrządzenie tego warzywa, czyli bakłażan z fetą.
Nie będziemy Was oszukiwać. Imam Bayildi nie jest dietetycznym daniem i takim być nie powinno. Duża ilość oliwy jest tu potrzebna do wytworzenia pysznego sosu, w którym bakłażan będzie niemalże pływać. Takiego też smakowitego “pływającego” Imama jedliśmy między innymi w Matali na Krecie i właśnie on był pierwowzorem dla naszego przepisu.
Briam to jedno z najbardziej znanych dań kuchni greckiej. W zależności od regionu Grecji ta warzywna zapiekanka w skład której wchodzą cukinia, ziemniaki i bakłażan ma wiele wariantów. Nawet u nas na stronie znajdują się dwa przepisy na jej przygotowanie. Dziś zaś dołożymy jeszcze kolejny, który nas zdecydowanie zaskoczył. Tak przygotowanym briam zajadaliśmy się w tym roku w Paleochorze w jednej z naszych ulubionych rodzinnych tradycyjnych tawern.
Komentarze
komentarz z
Jadłam na Santorini. Pychotka
komentarz z
Joanna Chmielewska Ja też...pyszne były
komentarz z
Ja też
komentarz z
Pomidory na Santorini są bardzo specyficzne co przekłada się na smak placków. Na Krecie tomatokeftedes już takie dobre nie są, o ile w ogóle gdzieś je podadzą bo to rzadkość na tej wyspie. Ale naszym zdaniem z przepisu który zamieszczamy placki wychodzą bardzo dobre. O ile pomidory są mocno dojrzałe i mają dużo miąższu i mało soku oraz pestek.
komentarz z
Niewątpliwie smaczne, ale czy te pomidorki dojrzewały w pełnym słońcu?
komentarz z
Nie wiem jak twoje, nasze tak :)
komentarz z
CRETE - Kreta . Jeżeli wasze dojrzewają w pełnym słońcu tak jak moje, a nie w tunelach foliowych , to zapewne są pyszne. Pozdrawiam.
komentarz z
Jadłam na Santorini. Bomba
komentarz z
Muszę spróbować
komentarz z
Są pyszne
komentarz z
Kocham grecką kuchnię
komentarz z
Narobiliście mi smaka
komentarz z
Brawo! Jak smakują?
komentarz z
CRETE - Kreta pyszne
komentarz z
Jadłam na Santorini
komentarz z
komentarz z
Są pyszne..jadłam je na Santorini
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157444117487551,10158169169507551