Chłodne atrakcje na gorące dni

W najbliższych dniach na Krecie spodziewana jest druga fala upałów, w trakcie której lokalnie temperatura może sięgnąć nawet 45 stopni. Przewiduje się, że bardzo wysokie temperatury utrzymają się nawet do końca lipca. Co zatem można robić i czego nie robić gdy żar leje się z nieba?

Plaża a Agios Pavlos

Pierwszym wyborem jest spędzanie czasu na plaży i szukanie ochłody w morzu, ewentualnie niewychodzenie z basenowego hotelu. Co jednak jeśli, już nie macie ochoty na taką „aktywność”, a tak długo wyczekiwane „ciepełko” staje się trudne do zniesienia nawet w sąsiedztwie wody? Niestety niezbyt dobrym pomysłem jest zwiedzenie miast w trakcie gdy temperatury w cieniu przekraczają choćby 37-38 stopni w cieniu. Rozgrzane jezdnie, chodniki i budynki jeszcze bardziej podnoszą temperaturę powietrza przez co szybko tracimy ochotę na spacery choćby po najpiękniejszych ulicach.

W gorące dni warto unikać również zwiedzania terenu wykopalisk archeologicznych. Niestety zazwyczaj są to miejsca całkowicie eksponowane na promienie słoneczne a czasami również pozbawione zacienionych miejsc. Zwiedzani ich w gorące dni może dosłownie wyciskać siódme poty.

Równie nietrafionym pomysłem będzie wycieczka do wąwozów, zwłaszcza tych gdzie są wysokie skaliste ściany. Temperatury panujące w takich miejscach są o wiele wyższe bo ciepło kumuluje się w wąskiej przestrzeni. Tego typu atrakcji zatem unikajcie, podobnie jak szlaków poprowadzonych zwłaszcza południowymi stokami.

Wycieczka w góry też nie będzie dobrą koncepcją bo nawet gdy pojedziemy znacznie wyżej wielce prawdopodobne będzie to, że nie znajdziemy spodziewanej ochłody. Na wysokości około 1500 m n.p.m. w najbliższych dniach temperatury mają być nawet o 14 stopni wyższe od średniej temperatury z okresu 1991-2020.

Chłodna muzealna ścieżka

Znacznie lepszą opcją jest zaplanowanie trasy „muzealnej” zwłaszcza po nowoczesnych placówkach ze sprawnie działającą klimatyzacją. Chyba najbardziej naturalną w przypadku Krety opcją będą muzea archeologiczne, w których można zapoznać się z historią Krety. Dodatkowo na oglądaniu rozbudowanych zbiorów można spędzić naprawdę wiele czasu. Co mamy zatem do wyboru? Na pewno możemy polecić Muzeum Archeologiczne w Heraklionie oraz nową siedzibę Muzeum Archeologicznego w Chanii. I wydaje nam się, że miejsca te są na tyle znane iż nie potrzebują dodatkowych rekomendacji.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie
Nowoczesne Muzeum Archeologiczne w Heraklionie nie tylko daje ochłodę, ale również przyciąga każdego dnia dużą liczbę turystów.

Nowe muzeum Archeologiczne znajdziecie też w Elefthernie. Choć nie jest ono aż tak duże jak poprzednio wymienione placówki to jednak jest zrobione w bardzo ciekawy sposób a wystawione artefakty pochodzą spoza okresu kultury minojskiej. Oznacza to, że odwiedzający to miejsce mogą spojrzeć i poznać pozostałości pochodzące od zarania cywilizacji greckiej opisywanej przez Homera. Jak mówią pracownicy muzeum jest to unikat na skalę światową. Do tej pory bowiem zbiory kreteńskich muzeów archeologicznych kojarzone były głównie z późniejszą epoką minojską oraz okresem panowania rzymskiego.


Muzeum w Elefthernie
Nowoczesne muzeum w Elefthernie

W weekendy do godz. 15-tej można odwiedzić też udostępnione ponownie niedawno Muzeum Archeologiczne w Agios Nikolaos. Muzeum jest całkowicie odnowione i zorganizowane zgodnie z najnowszymi koncepcjami muzeologicznymi i muzeograficznymi. Już zostało uznane za jedno z najnowocześniejszych muzeów jakie powstały w ostatnich latach w Grecji.

Podziemna naturalna klimatyzacja

A co jeśli już obejrzeliśmy wszystko i chcemy zaczerpnąć (świeżego choć gorącego) powietrza? Warto pamiętać o jaskiniach, zwłaszcza tych największych. Panująca w nich stała przyjemnie chłodna temperatura to naturalna klima, która sprawi że nie będziecie chcieli wyjść z podziemi. Co zatem warto wybrać aby spędzić w nich więcej czasu? Dwie z najdłuższymi trasami to piękna Jaskinia Dikte kojarzona jako jaskinia Zeusa oraz niezwykła Jaskinia Sfendoni należąca do Parku Narodowego Psiloritis obok miejscowości Zoniana.

Jaskinia Sfendoni
Jaskinia Sfendoni to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Grecji

Sfendoni to jedna z najważniejszych i zarazem najpiękniejszych jaskiń Grecji oraz najbogatsza na Krecie pod względem naturalnej dekoracji. Z uwagi na to, że wejście do jaskini jest zamykane szczelnymi drzwiami, temperatura panująca wewnątrz jest stała i wynosi 16-17 stopni Celsjusza.

Znacznie mniejsza choć ciekawa jest jaskinia Melidoni która kojarzona jest niestety z tragicznymi wydarzeniami z 1824 roku, chociaż jej historia jest znacznie dłuższa a w epoce minojskiej było to jedno z ważniejszych miejsc kultu.

Jaskinia MelidoniJaskinia Melidoni

Inna jaskinia kojarzona z mitologią czyli Ida znajdująca się na płaskowyżu o tej samej nazwie już takiej ochłody nie przyniesie aż takiego odpoczynku od gorąca ze względu na dość szerokie naturalne wejście. Ale pojechać warto.

Niższe temperatury też znajdziecie zwiedzając poniemieckie tunele w Platanias wydrążone w skale. Co prawda mają długość to zaledwie 120 metrów ale wystawa zdjęć i pamiątek z czasów niemieckiej inwazji na Kretę przyciągną uwagę miłośników historii.

I jak zawsze dobrą opcją będą również rejsy, zwłaszcza te dłuższe. Tu oferty warto poszukać lokalnie lub w pobliżu miejsca, w którym aktualnie jesteście. Na pewno coś znajdziecie.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-07-19 20:45:28

Siedzieć blisko morza i włazić tam co chwilę (w nakryciu głowy). Nie łazić, nie pić alko. Zdarzyło mi się trzy razy (Korfu, Djerba, Alanya) i alternatywa to siedzenie w pokoju z klimą. To nie są temperatury na zwiedzanie lub zgrywanie nieśmiertelnego. Na Krecie (i nie tylko) można zupełnie poważnie umrzeć, udar to udar. I woda, duuużo wody.

3
2023-07-19 22:07:47

CRETE - Kreta Czytałam artykuł. Muzeum z klimą ok, ale nie ciągajmy tam bąbelków z przesiadkami autobusami itd. Żeby komuś coś nie strzeliło do głowy. Samochód z klimą jest w porządku, ale... jakakolwiek wycieczka to zapas wody. Złapiesz gumę gdzieś w górach i stoisz. Ja może zanadto zapobiegliwa, jednak wolę lekką panikę niż ususzyć się na wiórek :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-07-19 20:58:28

Maria Dziekan Niestety w ostatnich dniach dwie osoby zmarły w wąwozach. Zwiedzać można ale z głową i bez szarżowania. Tak jak to podkreśliliśmy w artykule.

1
2023-07-20 08:33:56

Maria Dziekan masz rację. Wracałam w taki upał z Elafonisi, pasek klinowy się zerwał w aucie...staliśmy 3h w upale z minimalną ilością wody...

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/659454562895478

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

KTEL, czyli autobusem po Krecie

KTEL, czyli autobusem po Krecie

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam zalety korzystania ze zbiorowej komunikacji, czyli charakterystycznych zielonych autokarów. Naszym zdaniem warto przybliżyć ten temat, gdyż być może nie każda osoba przybywająca na Kretę ma świadomość, że w obrębie tej wyspy działa duże przedsiębiorstwo KTEL świadczące usługi transportu publicznego.

Zdjęcia z odzysku

Zdjęcia z odzysku

Nasza karta pamięci, która była używana już od dobrych kilku lat i przeżyła z nami niejeden wyjazd do Grecji, sprawiła nam bardzo niemiłą niespodziankę i w czasie jednej z wycieczek zupełnie odmówiła wszelkiej współpracy. W ciągu jednej chwili przestała pracować i pozbawiła nas zdjęć z całego tygodnia wypoczynku na Krecie.

Jak płacić na Krecie

Jak płacić na Krecie

Wśród wielu pytań, jakie stawiają osoby wybierające się pierwszy raz do Grecji, dosyć często przewija się pytanie o sposób płatności w tamtejszych sklepach i tawernach. Dużo osób zastanawia się, czy wakacyjny budżet zabierać ze sobą w postaci żywej gotówki czy też w formie elektronicznej bazując na kartach płatniczych. Właśnie z tego względu postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, który w pewien sposób zbiera nasze własne doświadczenia związane z tą tematyką.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
gość PiotrWie : Przez długi czas nie było żadnych linek ani znaków. Po serii mniej lub bardziej niebezpiecznych wypadków ktoś powiesił linki. Zamiast krytykować trzeba było napisać zgodnie z prawdą że wreszcie powiesili linki i szlak przestał być niebezpieczny.
https://pomagam.pl/drogadosamodzielnosci
i was there during august .... good value for your holyday money !
gość PiotrWie : Teraz jesteśmy na Siros, w następny wtorek płyniemy na Serifos. Do chodzenia polecam Sifnos, do chodzenia i kąpieli Donoussę i Kimolos, MacOS też nam się podobała - trochę więcej ludzi, ale plaże ładne i jest gdzie pochodzić - tylko trochę słabo znakowane trasy. Miłość też ma ładne plaże - ale trasy do chodzenia praktycznie nie istnieją. (...)
Nawet gdyby chciał na gapę , kimkolwiek by był , tak nie postępuje człowiek , tylko bestia
Gosia | crete.pl : Piotrze, która wyspa tym razem? Co polecasz z Cyklad?
gość PiotrWie: My właśnie jesteśmy trzeci raz , ponownie na Cykladach i znowu ponad trzy tygodnie
gość dodekanezowiec: Hiszpania droga (za dziecko dużo sobie życzą), Riwiera Turecka tańsza ale nie tak ładna jak Turcja Egejska (ta ostatnia nie jest juz tańsza od Grecji), do Egiptu czy Albanii nie ciągnie, Włochy drogie i hotele na odludziach.  
gość Patrycja: Weszliśmy i zeszliśmy z 5 letni dzieckiem bez żadnych problemów. Trzeba iść powoli i rozważnie. Są linki, których można się trzymać. Takie negatywne komentarze odstraszają turystów - może i dobrze, bo jest ich tam mało. Miejsce cudowne! Trzeba tam być i nie bać się zejścia. Polecam 
Grecja najlepsza
DZIKUSY… wystarczy popatrzec jak żyją .. syf brud i zacofanie.
Jaka dziwna sprawa? Pasażer na gapę w wbiega na zamykająca się furtę rufową. Nie wiadomo kim jest. Może uchodźca, może terrorysta, może spóźnialski. Marynarze bronią się przed intruzem. Intruz robi to na własną odpowiedzialność. Na własne życzenie umiera. Tyle.
Było widać mnóstwo turystów z Polski na każdym zakręcie i w każdej tawernie. Grecja jest poprostu piękna. Będę tam wracał nie raz. Ludzie są wyluzowani mimo drożyzny mają luźne podejście do życia. Najchętniej bym się tam przeprowadził.
Co roku to lepiej
Cholera, podbuduję im statystyki, bo wybieram się po raz drugi w tym sezonie ;)
Nie zadzierać z matrosami.
Dziwna sprawa
Po obejrzeniu tego filmu stwierdzam, że i tak miał szczęście że go jakiś samochód nie rozjechał. Zamiast siedzieć na pokładzie szukał pecha aż go znalazl
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera