Fontanna Rimondi w Rethymno

W dawnych czasach miejskie fontanny powstawały w odpowiedzi na problem zaopatrzenia miast w wodę pitną. Nie inaczej było w Rethymno, gdzie do dzisiejszych czasów zachowało się kilka fontann osmańskich oraz jedna zbudowana za czasów panowania Wenecjan na Krecie. Fontanna Rimondi jest znana wszystkim, którzy zwiedzali to miasto. Jest to zresztą jedyna fontanna z tego okresu, która przetrwała w tym mieście do naszych czasów. Wówczas była ważną częścią systemu zaopatrującego mieszkańców miasta w świeżą wodę.

Fontanna Rimondi

Fontanna, która powstała w 1626 roku, została ufundowana przez ówczesnego weneckiego gubernatora tego miasta, pana Alviso Rimondiego. Jak można się domyślić to właśnie na jego cześć nazwano fontannę. Niektóre źródła podają jednak, że fontanna powstała w miejscu dawnej studni, o której wzmianki pojawiają się już w 1588 roku.


W czasach weneckich fontanna wraz z Loggią oraz nieistniejącą już dziś Wieżą Zegarową wyznaczały granice starego weneckiego placu. Podobno zaprojektowano go tak aby konstrukcyjnie nawiązywał do placu Św. Marka w Wenecji. To zresztą nie jedyne odniesienie do Wenecji. Jej bezpośrednim symbolem są także kamienne lwie głowy umieszczone pomiędzy kolumnami zwieńczonymi korynckimi kapitelami. Ponad nimi wyryto słowa, z których przetrwały do dziś: Liberalitatis oraz Fontes. Z lwich paszcz do dziś tryska woda, więc w gorące dni kreteńskiego lata wielu turystów szuka tu ochłody.

Fontanna Rimondi

Po przejęciu Krety przez Turków nad fontanną zbudowano zadaszenie z kopułą, która jednak nie przetrwała w całości do dzisiejszych czasów. Kopułę zniszczono częściowo w 1913 roku podczas przejazdu samochodu wiozącego ówczesnego premiera Grecji Eleftheriosa Venizelosa. Limuzyna okazała się zbyt wielka na wąskie uliczki Rethymno.

Z czasem fontanna Rimondi stała się jedną z turystycznych atrakcji Rethymno oraz jednym z symboli tego miasta. Położona w samym centrum Starego Miasta w wysokim sezonie przyciąga wielu turystów. W jej sąsiedztwie jest mnóstwo kawiarni, tawern i sklepów, więc w ciągu dnia przechodzi tędy bardzo wiele osób. Aby zrobić zdjęcie samej fontanny trzeba wykazać się cierpliwością i wykorzystać szybko moment, gdy z kadru na dosłownie kilka sekund znikną turyści.

Fontanna Rimondi

Fontanna mieści się przy niewielkim placu Platanou.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2020-12-18 20:02:54

Nice place rythmno

1
2020-12-18 20:04:58

Zaraz naprzeciwko jest knajpa, w której zawsze lubię przysiąść na zimne piwo

4
2020-12-18 21:26:21

Robert Mch tez mialem okazje w niej byc i rowniez polecam

1
2020-12-18 22:29:49

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157619824812551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Bazylika św. Marka w Heraklionie

Bazylika św. Marka w Heraklionie

Bazylika Św. Marka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Heraklionu i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ta charakterystyczna budowla znajduje się naprzeciwko słynnej Fontanny z Lwami Morosiniego na placu Eleftheriou Venizelou w samym centrum Heraklionu.

Dom Napoleona w Ierapetra

Dom Napoleona w Ierapetra

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. Ukryty w gąszczu bocznych uliczek budynek ten nie oferuje nic więcej ponad widok swojej skromnej zresztą i dosyć zaniedbanej fasady.

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
 rosna z 10 tys lat ,a ci medytuja.
 Co roku te same informacje....
Christian Arnidis - Moja Grecja  A skad informacje i spadku cen oliwy w hurcie? Bo sprowadzam oliwe i az takich spadkow nie widze nigdzie. Bardzie brak oliwy w tloczarniach i u producentow.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera