Kreta - aktualności z czerwca 2020 r.

Góry Asterousia dołączone do Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO

Góry Asterousia zlokalizowane w środkowej części Krety to jedno z najrzadziej odwiedzanych turystycznych miejsc na wyspie. To górskie pasmo oddziela równinę Messara od nielicznych miejscowości na południowym wybrzeżu. To właśnie ten obszar o powierzchni 367 km kw. został włączony do światowej sieci Rezerwatów Biosfery programu UNESCO „Człowiek i biosfera”, o czym poinformowano podczas specjalnej internetowej konferencji. Jest to tym ważniejsze dokonanie gdyż jest to dopiero trzeci region Grecji, który został włączony do tego programu. Pozostałe dwa regiony to kreteński wąwóz Samaria oraz góra Olimp, oba włączone do programu w 1981 roku.

Nocny spacer po Heraklionie

Kilka dni temu udostępniliśmy na naszej stronie film Zameera Pactyana, na którym spacerował on po ulicach Heraklionu. Pozostając w tej tematyce dziś publikujemy kolejne wideo wykonane przez tego użytkownika. Skoro pokazane zostało to jak obecnie wygląda typowy dzień w Heraklionie to tym razem przyszedł czas na pokazanie tego, jak miasto to tętni życiem po zmierzchu. Trzeba przyznać, że o tej porze dnia stolica Krety sprawia wrażenie zdecydowanie bardziej aktywnego miasta. My także gdy jesteśmy w Heraklionie staramy się korzystać z nocnych walorów tego miasta.

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-29 20:12:22 2020-06-29 20:12:22 Liczba komentarzy: brak

Nowe procedury przy wjeździe do Grecji

Od 1 lipca uruchomione zostaną międzynarodowe loty na regionalne porty lotnicze w Grecji. Na lotniskach w Chania i Heraklionie pojawią się pierwsi pasażerowie w tym również między innymi z Polski. Jak zapowiedział wizytujący dziś lotnisko w Chania pan Nikos Hardalias wiceminister ds. ochrony ludności, na lotniskach będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. W przypadku lotniska w Chania będzie to maksymalnie 275 kontroli dziennie, natomiast w Heraklionie wykonywanych będzie dziennie do 835 testów.

Dodatkową informacją jest opublikowana dzisiaj dyrektywa greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, która będzie obowiązywać od dnia dzisiejszego do 31 sierpnia 2020 r. Przewiduje ona obowiązkowe wypełnienie formularza lokalizacji pasażerów lotów międzynarodowych (PLF). Wszyscy podróżujący do Grecji niezależnie od formy transportu są zobowiązani do wypełnienia tego formularza co najmniej 48 godzin przed planowanym przybyciem do Grecji.

Nowe procedury przy wjeździe do Grecji

Filmowy spacer ulicami Heraklionu

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was na wirtualny spacer po Heraklionie, który został nakręcony wczoraj przez Zameera Pactyana goszczącego często na naszej stronie. Film ten powinien szczególnie zainteresować tych spośród naszych czytelników, którzy chcieliby zobaczyć jak obecnie wygląda stolica Krety. To co nam najbardziej rzuciło się w oczy to niezwykły spokój i bardzo mała ilość osób na większości deptaków.

Piotrek,  data_2020-06-25 20:12:05 2020-06-25 20:12:05 Liczba komentarzy: brak

Likwidacja plantacji konopi indyjskich

Kreta kojarzy się najczęściej ze słońcem, gościnnymi gospodarzami, pysznym jedzeniem oraz pięknymi plażami. Ot kolejna grecka wyspa w sam raz na wakacyjny wyjazd. Dzisiejszy news zapewne może u niektórych zaburzyć ten sielski obrazek. Niestety jak każde miejsce, Kreta także ma swoje ciemne strony, dzisiejszy temat to właśnie jedna z nich.

Akcja policjiZdjęcia pochodzą z portalu www.cretalive.gr

Otwarcie wąwozu Samaria 2020

Już od najbliższej soboty 27 czerwca od godziny 7.00 otworzony zostanie wstęp do wąwozu Samaria. Ze względu na tak późną inaugurację sezonu udostępnienie będzie oczywiście dotyczyć całej długości szlaku począwszy od Xyloskalo, a skończywszy na dolnym punkcie końcowym znajdującym się w rejonie starej wioski Agia Roumeli.

Władze parku zastrzegają sobie równocześnie, że decyzja o ewentualnej dostępności szlaku może być zmieniona. W szczególności dotyczyć może to sytuacji, gdy warunki pogodowe ulegną drastycznej zmianie (np. prognozowane będą bardzo silne opady deszczu).

Samaria - punkt kasowy

Piotrek,  data_2020-06-23 20:08:48 2020-06-23 20:08:48 Liczba komentarzy: brak

Ograniczona liczba połączeń KTEL

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o trudnej sytuacji KTEL, czyli komunikacji zbiorowej na Krecie. Firma ta w rejonie Heraklion-Lassithi odnotowała 85% spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie spadek wpływów za sprzedaż biletów. Za tę sytuację odpowiada oczywiście brak turystów, nieczynne hotele oraz ograniczenie podróży przez mieszkańców. W konsekwencji powoduje to coraz większe problemy finansowe tych przedsiębiorstw. Jak okazało się w ostatnich dniach, równie trudną sytuację ma KTEL działający w regionie Chania. W piątek gmina Kantanos-Selino za pośrednictwem FB poinformowała o bezprecedensowej redukcji połączeń autobusowych łączących popularną miejscowość Paleochora z Chanią.

Paleochora - Chania - KTEL

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-21 19:50:32 2020-06-21 19:50:32 Liczba komentarzy: brak

Kreta na filmie BitGym

Jedna z czytelniczek podesłała nam film, który został zmontowany i udostępniony przez profil BitGym na YouTube. Chociaż video to jest z założenia wirtualną trasą do biegania na bieżni, to naszym zdaniem można je obejrzeć także leżąc na kanapie. W aplikacji BitGym dostępne są także inne filmy (także bezpłatne), które mają wspomagać treningi na bieżni oraz innych sprzętach kardio. Zapraszamy do oglądania i trenowania!

Gosia,  data_2020-06-20 20:21:12 2020-06-20 20:21:12 Liczba komentarzy: brak

Kolejna grecka batalia o fetę

Od 2007 roku produkcja oraz skład greckiego sera feta jest chroniona unijnymi przepisami. Producenci, którzy chcą używać tej nazwy dla swoich produktów muszą spełnić wiele szczegółowo opisanych warunków. Wśród nich najważniejszy jest ten, który dotyczy rejonu produkcji. Nazwa Feta może odnosić się tylko do serów wytworzonych na terenie Grecji na wyznaczonym obszarze geograficznym. Inne równie ważne parametry określają rodzaj mleka, z którego może być wytwarzany ten ser. Przepisy te zostały wprowadzone po 12-letniej batalii greckich producentów, którzy walczyli z europejskimi podróbkami swojego sztandarowego produktu.

Feta

Gosia,  data_2020-06-19 19:23:37 2020-06-19 19:23:37 Liczba komentarzy: brak

Trudna sytuacja KTEL Heraklion-Lassithi

W coraz trudniejszej kondycji finansowej znajduje się komunikacja autobusowa KTEL obsługująca rejon Heraklion-Lassithi. Za sytuacje tę w głównej mierze odpowiada znikoma ilość turystów a także to, że duża część hoteli oraz innych przedsiębiorstw pracuje na potoczne pół gwizdka. Prezes KTEL, Manolis Chachlioutis zauważa również, że także sami mieszkańcy starają się ogranicza swoje podróże. Wszystko to sprawia, że spadek liczby pasażerów jaki jest obecnie odnotowywany wynosił około 85% w stosunku do analogicznego okresu w latach ubiegłych. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawiała się w okresie ścisłej kwarantanny, gdy liczba pasażerów na liniach między miastami spadła o około 99%.

Nowy dworzec autobusowy w Heraklionie

Piotrek,  data_2020-06-18 19:40:29 2020-06-18 19:40:29 Liczba komentarzy: brak

Wpływ sposobu przechowywania oliwy na jej właściwości - wyniki badań

W świecie produktów kulinarnych jest niezbyt liczna grupa takich, w przypadku których czas przechowywania to korzystny czynnik pozwalający na uzyskanie większej szlachetności smaku. Jako dobry przykład można wspomnieć wina, które dojrzewając przez dziesięciolecia cieszą podniebienia zamożnych koneserów. Niestety reguła ta nie dotyczy oliwy, której właściwości oraz walory smakowe praktycznie od momentu uzyskania gotowego produktu ulegają powolnej degradacji. Warto więc zadać sobie pytanie: jak przechowywać oliwę aby spowolnić ten proces starzenia?

Oliwki

Piotrek,  data_2020-06-16 19:57:44 2020-06-16 19:57:44 Liczba komentarzy: brak

Zapomnieli o Samarii

Wczoraj kreteński portal flashnews.gr poruszył istotny problem dotyczący wąwozu Samaria. Ze względu na wirusa, dla wszystkich publicznych miejsc w Grecji, zostały opracowane różnego rodzaju procedury zdrowotne. Są to między innymi wytyczne dotyczące ilości osób, które mogą przebywać w danej przestrzeni; zachowania bezpiecznych odległości, czyli tak zwanego dystansu społecznego; ustalenia punktów do dezynfekcji, itd. Takie zasady zostały opracowane i wdrożone dla wszystkich publicznych miejsc takich jak sklepy, środki transportu, restauracje, usługi, sklepy, muzea i wykopaliska, plaże, place zabaw itp. Wygląda jednak na to, że w tym wszystkim zapomniano o zestawie procedur dla Samarii. Wydaje się to aż niewiarygodne, ale jest jednak prawdziwe.

Samaria

Wykopaliska w Chamaizi

11 kilometrów od miasta Sitia w pobliżu współczesnej wioski Chamaizi znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne. Na szczycie stożkowatego wzgórza zwanego Souvloto Mouri odkryto pozostałości niezwykłej budowli o wyjątkowym owalnym kształcie. Mimo niedużych rozmiarów jest to jedno z najważniejszych odkryć, które pochodzi z okresu środkowo-minojskiego. Jak dotąd jest to jedyny na Krecie owalny budynek pochodzący z tego okresu.

Chamaizi - wykopaliska

Gosia,  data_2020-06-14 20:50:15 2020-06-14 20:50:15 Liczba komentarzy: brak

Omlet ze szparagami

Omlet to doskonała przekąska, która daje odpowiedni zastrzyk energii na początek dnia. W Grecji popularne są wersje tego dania z dodatkiem różnego rodzaju warzyw, takich choćby jak cukinia, szpinak, czy też pomidory. Inspirując się tymi greckimi pierwowzorami stworzyliśmy nasz autorski przepis na omlet z zielonymi szparagami. Szparagi, cebula dymka oraz feta tworzą bardzo smaczne połączenie, które powinno przypaść do gustu wszystkim wielbicielom greckich smaków, omletów i zielonych szparagów. Warto go przyrządzić właśnie teraz gdy dostępne są świeże szparagi.

Omlet ze szparagami

Gosia,  data_2020-06-13 20:31:25 2020-06-13 20:31:25 Liczba komentarzy: brak

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie w nowym reżimie sanitarnym

Już od najbliższego poniedziałku (15 czerwca) swoją działalność wznowi Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. Miejsce to będzie czynne każdego dnia tygodnia w godzinach od 8 do 20 (z wyłączeniem wtorków kiedy muzeum czynne jest od godziny 10 do 20). Jeśli macie w planach w tym roku wizytę na Krecie i jednym z punktów, który chcecie zwiedzić, jest to miejsce to warto pamiętać także, że muzeum będzie działać wedle wytycznych związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Piotrek,  data_2020-06-12 20:09:28 2020-06-12 20:09:28 Liczba komentarzy: brak

Plaża Kedrodasos posprzątana przez rugbistów

Malownicza plaża Kedrodasos znana jest szczególnie z cedrowego lasu znajdującego się w tym miejscu. W szczycie sezonu wakacyjnego ta naturalna leśna ostoja jest dosyć popularna wśród osób preferujących dzikie biwakowanie. Z pewnością część turystów preferujących ten sposób wypoczynku zachowuje się w sposób odpowiedzialny starając się nie szkodzić tamtejszemu środowisku naturalnemu. Niestety jak się okazuje jest jednak dosyć pokaźne grono osób, które nie przejmują się tego typu kwestiami. Doskonale widać to po efektach pracy wolontariuszy grupy „Cretan Gunners”, którzy postanowili posprzątać rejon tej plaży.

Kedrodaosos

Piotrek,  data_2020-06-11 19:45:24 2020-06-11 19:45:24 Liczba komentarzy: brak

Bitwa o Kretę - dokument w TV

Jeśli pasjonuje Was historia Krety, nie tylko ta skupiająca się wokół odległych czasowo starożytnych wykopalisk, ale również bardziej współczesna dotycząca czasów II wojny światowej to może zainteresować Was dokument „Bitwa o Kretę”. Jego najbliższa emisja w postaci 3 odcinków (Inwazja, Ewakuacja, Okupacja) puszczonych w jednym bloku filmowym przewidziana jest w dniu jutrzejszym (11 czerwca) o godzinie 9:45 na programie Polsat Viasat History. Jest to relatywnie nowy film dokumentalny, nad którym prace zakończyły się w tym roku. Warto odnotować, że przy jego produkcji brał udział między innymi znany brytyjski historyk Anthony Beevor, który bezsprzecznie jest specjalistą w tej tematyce. O jego książce "Bitwa o Kretę" pisaliśmy wielokrotnie.

Jeśli będziecie chcieli obejrzeć cały dokument to pamiętajcie aby zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu. Wedle programu telewizyjnego ostatni film skończy się w okolicach godziny 13. Gorąco zachęcamy!

bitwa o Kretę

Piotrek,  data_2020-06-10 19:42:34 2020-06-10 19:42:34 Liczba komentarzy: brak

Dom Napoleona

Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetra. Ukryty w gąszczu bocznych uliczek skromny i dość zaniedbany budynek od lat powoduje spory dotyczące niejednoznacznej historii rzekomego (lub nie) noclegu Napoleona w tym miejscu.

Dom Napoleona w Ierapetra

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-09 20:44:24 2020-06-09 20:44:24 Liczba komentarzy: brak

Przygotowania do sezonu na plażach

W ostatnim dniach na coraz większej liczbie greckich plaż instalowana jest różnego rodzaju infrastruktura taka choćby jak parasole czy też leżaki. Nie powinno więc dziwić, że w ostatnim czasie na plażach pojawia się coraz więcej osób. Do wypoczynku nad morzem z pewnością zachęca także coraz lepsza pogoda. Parasole oraz leżaki instalowane są między innymi na plaży w Elafonisi. Mamy nadzieję, że prace te odbywają się zgodnie z przepisami jakie obowiązują obecnie w Grecji ;-)

Parasole na plaży na Krecie

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-08 19:47:00 2020-06-08 19:47:00 Liczba komentarzy: brak

Początek okresu lęgowego Caretta caretta na Krecie

Ostatnie dni maja i początek czerwca to okres, w którym na plażach Krety pojawiają się gniazda żółwi morskich Caretta caretta. Tak stało się i w tym roku, bo pierwsze z nich zostało zlokalizowane 23 maja na plaży obok Kommos w zatoce Messara. Po zidentyfikowaniu tego miejsca wolontariusze organizacji Archelon oznaczyli ją za pomocą ochronnej klatki. Od tego momentu co rano zespoły Archelonu rozpoczęły regularne poranne patrole plaż, na których do tej pory żółwie zakładały gniazda, czyli między innymi w okolicy Rethymno, Chania oraz plaży między Kommos a Kalamaki. Sporadycznie gniazda pojawiają się także w okolicy miasta Sitia na północno-wschodnim krańcu Krety. Warto też wiedzieć, że to właśnie w Grecji Caretta caretta zakładają największą liczbę gniazd w całym basenie Morza Śródziemnego.

Gniazdo żółwia Caretta caretta

Filmowy spacer po Elounda

Jeśli w ten piątkowy wieczór macie trochę wolnego czasu to zapraszamy na filmowy spacer po Elouda. Miejscowość tę pewnie znacie jeśli wypływaliście z niej w rejs na Spinalongę. Spacer po miasteczku kończy się na wąskim przesmyku Poros, który łączy Eloundę z półwyspem Kalydon. To w rejonie tego przesmyku można pod wodą dostrzec pozostałości antycznego zatopionego miasta Olous. Miłego spacerowania!

Gosia,  data_2020-06-05 20:01:08 2020-06-05 20:01:08 Liczba komentarzy: brak

Rocznica wydarzeń w Kandanos

Kandanos to obecnie współczesna wioska położona niespełna 20 km na północ od Paleochory. 3 czerwca 1941 roku po tym jak wojska niemieckie przejęły kontrolę nad Kretą doszło tu do masowej zagłady 180 niewinnych kreteńskich cywilów. Współcześnie zagładę w Kandanos uznaje się za jedną z najbardziej okropnych zbrodni wojennych popełnionych na Krecie w trakcie II wojny światowej.

Kandanos - pomnik

Gosia,  data_2020-06-04 20:55:23 2020-06-04 20:55:23 Liczba komentarzy: brak

Koronawirus z Kataru

O tym, że tegoroczny sezon wakacyjny oraz przyloty do Grecji będą realizowane w bardzo specyficznych warunkach pisaliśmy Wam w kilku ostatnich newsach zamieszczanych na naszej stronie. Niestety nie trzeba było czekać zbyt długo aby przekonać się jak będzie wyglądała w praktyce obsługa lotów, gdzie wśród pasażerów znajdą się osoby zarażone koronawirusem. Tego typu zdarzenie miało w miejsce w dniu wczorajszym w przypadku lotu Qatar Airlines z Doha do Aten. Wśród 91 pasażerów podróżujących tym samolotem znalazło się aż 12 osób, u których stwierdzone zostało zakażenie koronawirusem.

Koronawirus u pasażerów samolotu

Piotrek,  data_2020-06-03 19:51:43 2020-06-03 19:51:43 Liczba komentarzy: brak

Teoretyczne otwarcie hoteli na Krecie

Od wczoraj oficjalnie dozwolone jest w Grecji funkcjonowanie całorocznych hoteli. Wielu turystów, szczególnie tych czekających na swoje bliskie wakacyjne wyjazdy, traktuje ten fakt jako swoisty przełom w luzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że data 1 czerwca w niewielki sposób wpłynęła na funkcjonowanie branży hotelarskiej na Krecie. W dalszym ciągu większość hoteli, nawet tych które teoretycznie mogłyby już działać, pozostaje wciąż zamknięta. No cóż zwykły rachunek ekonomiczny wyraźnie pokazuje, że rozpoczęcie działalności tego dnia, przy braku zagranicznych turystów, ma wymiar tylko i wyłącznie symboliczny.

Hotel Megaron w HeraklionieHotel Megaron w Heraklionie

Piotrek,  data_2020-06-02 20:18:32 2020-06-02 20:18:32 Liczba komentarzy: brak

Porządki w Porcie Weneckim w Chania

Port Wenecki w Chania to jedno z najlepiej znanych turystycznych miejsc na Krecie. Z portem kojarzą się malownicze kamieniczki, latarnia Faros, charakterystyczne ławeczki oraz ogromna ilość tawern ulokowanych wzdłuż nabrzeża. W sezonie Port Wenecki przyciąga tłumy od rana aż do późnych godzin nocnych. Nie dziwi nas więc, że w ramach akcji charytatywnej, Kreteńczycy postanowili doprowadzić do porządku, tę wizytówkę miasta.

Porządki w PorcieZdjęcia pochodzą z serwisu zarpanews.gr

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
dla mnie Falasarna też jest najlepsza i najładniejsza i chętnie tam pojadę może kiedyś:)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera