Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Góry Asterousia dołączone do Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO

Góry Asterousia zlokalizowane w środkowej części Krety to jedno z najrzadziej odwiedzanych turystycznych miejsc na wyspie. To górskie pasmo oddziela równinę Messara od nielicznych miejscowości na południowym wybrzeżu. To właśnie ten obszar o powierzchni 367 km kw. został włączony do światowej sieci Rezerwatów Biosfery programu UNESCO „Człowiek i biosfera”, o czym poinformowano podczas specjalnej internetowej konferencji. Jest to tym ważniejsze dokonanie gdyż jest to dopiero trzeci region Grecji, który został włączony do tego programu. Pozostałe dwa regiony to kreteński wąwóz Samaria oraz góra Olimp, oba włączone do programu w 1981 roku.

W regionie gór Asterousia znajdują się trzy obszary sieci Natura 2000, 7 stanowisk archeologicznych i duża liczba pojedynczych zabytków. Ale przede wszystkim to niezwykłe krajobrazy, dzikie wąwozy, strome ściany, wymagające piesze szlaki oraz odizolowane plaże. W obszarze tym mieszka 192 gatunków ptaków, ssaków, gadów i płazów.

Dołączenie pasma Asterousia do listy rezerwatów jest bardzo ważnym sukcesem Grecji, w który włożono wiele wysiłku zarówno na szczeblach regionalnych, jak i centralnych. Rezerwaty biosfery są dziś bardzo prestiżowymi obszarami ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego.

Program „Człowiek i biosfera istnieje” od 1971 roku i obecnie skupia ponad 700 rezerwatów biosfery w 124 krajach. Celem jego powstania było kreowanie i propagowanie prawidłowych relacji pomiędzy ludźmi i biosferą. Tworzone rezerwaty służą nie tylko społecznemu uświadamianiu powiązań między różnorodnością ekologiczną i kulturową ale także ochronie różnorodności biologicznej. Warto wiedzieć, że na terenie Polski jest 11 takich rezerwatów.

Sama formuła tych rezerwatów zmieniała się w czasie istnienia. Pierwotnie silny nacisk kładziono na ochronę biosfery, z biegiem lat jednak zrezygnowano z tworzenia wyizolowanych stref z utrudnionym dostępem. Obecnie są to miejsca, w których ludzie żyją w zgodzie z otaczającą przyrodą, a wszelki rozwój musi zachowywać biologiczną różnorodność. Pod ścisłą ochroną pozostaje tylko strefa centralna, zaś obszary ją otaczające są uznawane za strefę buforową i przejściową, w której są mniejsze ograniczenia użytkowania, a więc możliwe jest prowadzenie różnych funkcji typu edukacja, badania naukowe, ekoturystyka oraz tworzenie siedzib ludzkich, upraw itp.

Koniecznie obejrzyjcie załączony film!

Gosia,  data_2020-06-30 20:30:39 2020-06-30 20:30:39
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Magdalena Woszczek
Magdalena Woszczek
2020-06-30 18:40:49

Grzegorz Sprawka:)

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-30 22:26:05

Kilka lat temu mieszkaliśmy w Lentas, rok później w Tsoutsouras a dwa lata temu przeszliśmy w 10 dni z Tris Eklisies do Matali śpiąc tam gdzie nie było pensjonatów na plażach. Nam się bardzo podobało, rano wychodzisz z plaży idziesz przez góry a po południu schodzisz z powrotem na plażę. Jak ktoś szuka spokoju to polecam Asterousię - szosa idzie za górami dochodząc tylko odnogami do niektórych miejscowości, a pomiędzy góry schodzą wprost do morza.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157248753667551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera