Ograniczona liczba połączeń KTEL

W zeszłym tygodniu informowaliśmy Was o trudnej sytuacji KTEL, czyli komunikacji zbiorowej na Krecie. Firma ta w rejonie Heraklion-Lassithi odnotowała 85% spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie spadek wpływów za sprzedaż biletów. Za tę sytuację odpowiada oczywiście brak turystów, nieczynne hotele oraz ograniczenie podróży przez mieszkańców. W konsekwencji powoduje to coraz większe problemy finansowe tych przedsiębiorstw. Jak okazało się w ostatnich dniach, równie trudną sytuację ma KTEL działający w regionie Chania. W piątek gmina Kantanos-Selino za pośrednictwem FB poinformowała o bezprecedensowej redukcji połączeń autobusowych łączących popularną miejscowość Paleochora z Chanią.

Paleochora - Chania - KTEL

Do tej pory na tej trasie wykonywanych było kilka kursów dziennie. Od 15 czerwca od poniedziałku do piątku realizowane jest tylko jedno połączenie dziennie, zaś w weekendy nie kursuje na tej trasie żaden autobus. Z dotychczasowych połączeń poza sezonem turystycznym licznie korzystali mieszkańcy wiosek położonych na trasie autobusu, zarówno pracownicy, osoby starsze jak i dzieci dojeżdżające do szkół. W tym momencie bez częstego i regularnego transportu zbiorowego społeczność mieszkańców została wykluczona. W sezonie była to linia popularna wśród turystów przede wszystkim indywidualnych, którzy spędzali wakacje właśnie w Paleochorze. Sami z niej korzystaliśmy też wielokrotnie, bo to było tanie i wygodne połączenie realizowane 4 - 5 razy dziennie.

Przeglądając rozkłady jazdy zauważyliśmy że w podobny sposób zostały ograniczone połączenia z Chania do Chora Sfakion. W przypadku Sfakii kursy KTEL będą realizowane tylko raz dziennie wyłącznie w poniedziałki, środy i piątki. Chora Sfakion także należy do tych miejscowości, którą chętnie wybierają turyści indywidualni. W poprzednich latach osoby zainteresowany tym połączeniem mogły skorzystać nawet z pięciu kursów dziennie.

Chania - Paleochora - KTEL - bilety

Ograniczenia liczby połączeń autobusowych dotknęły także lotnisko w Chanii z miastem. Od 1 czerwca są to zaledwie dwa kursy dziennie w poniedziałki, środy, piątki oraz w weekendy. We wtorki i czwartki będą 3 połączenia dziennie. Jest to znaczne ograniczenie, które odczuwalne będzie przede wszystkim dla tych, którzy postanowią przylecieć na wyspę na własną rękę. Jeśli sytuacja ta nie ulegnie zmianie po przywróceniu lotów to tanie i częste kursy autobusowe trzeba będzie zamienić na drogie taksówki. Warto przypomnieć tylko, że w ubiegłych latach w czasie trwania sezonu turystycznego każdego dnia można było korzystać z blisko 30 kursów realizowanych pomiędzy miastem Chania a lotniskiem.

Również częstotliwość połączeń pomiędzy głównymi miastami Krety uległa zmniejszeniu. Do tej pory w sezonie kursy odbywały się praktycznie co godzinę. Obecnie będą realizowane co dwie godziny, zaś ostatni autobus podążający w kierunku Heraklionu opuści dworzec autobusowy w Chania już o 19:45.

Nie sposób oczywiście przeanalizować zmian na każdej linii obsługiwanej przez KTEL. Opisaliśmy to co szczególnie zwróciło naszą uwagę. Jeśli więc mimo wszystko wybieracie się w tym roku na Kretę i planujecie przemieszczanie się po wyspie przy pomocy komunikacji zbiorowej, to musicie uwzględnić te redukcje kursów KTEL w swoich planach. Najprawdopodobniej nie warto sugerować się także częstotliwością połączeń jaka była w latach ubiegłych. Oczywiście istnieje możliwość, że częstotliwość kursowania autobusów na poszczególnych trasach zostanie zwiększona jednak trudno oczekiwać aby została ona przywrócona do pierwotnej postaci. Tak czy inaczej szczegółowe rozkłady jazdy znajdziecie na stronach KTEL

Gosia i Piotrek,  data_2020-06-21 19:50:32 2020-06-21 19:50:32
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2020-06-21 18:03:27

mam nadzieję ,ze do września zmieni sie ta sytuacja !

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-06-21 18:07:08

Może ale na rewolucję nie ma co liczyć.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2020-06-21 18:11:41

kurcze,coś tam bardzo nie hallo,mam nadzieję,że sami mieszkańcy Paleochory przyczynią się do szybkiej zmiany.Nie może być tak,żeby było jedno połączenie dziennie,pogrzebią to miejsce...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-06-21 18:42:30

Dana, władze apelują do KTELa. Zobaczymy z jakim skutkiem.

1
 Michał Michał
Michał Michał
2020-06-21 20:08:49

Hej.czy jtos juz die kupil bilety na Krete?my planujemy lot do Chani pod koniec lipca sle jest takie zamieszanie ze nie wiemy kupowac czy nie?

 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-06-22 04:45:48

Kurczę... 1.07. lecę na Kretę

3
 Monika MamaKarola
Monika MamaKarola
2020-06-22 05:12:04

Alicja Zielińska..to już za chwilę.Czekam na lipcowe informacje

 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-06-22 05:13:17

Monika MamaKarola wypożyczalnie aut działają?

 Patrycja Pc
Patrycja Pc
2020-06-25 20:22:55

Alicja Zielińska my tez:)

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-22 14:44:59

Trudno żeby KTEL działał według letniego rozkładu jak nie ma turystów - to pewnie z 50% klientów latem. Jak zaczną wracać - pewnie zwiększą częstotliwość - zależy czy zaczną korzystać czy wszyscy będą siedzieć w hotelu lub jeździć wynajętymi samochodami. na pewno nie będzie tak jak w zwykłym sezonie. A już kilkanaście kursów dziennie na nieczynne lotnisko to raczej rzecz nigdzie nie spotykana - myślę że też od pierwszego lipca jak zaczną latać samoloty to będą zwiększać. Na pewno jak ktoś przyleci indywidualnie w pierwszych dniach lipca powinien raczej wynająć samochód.

PS. U nas jak się zaczął lockdown to PKS natychmiast zawiesił wszystkie kursy - i do dziś nie przywrócił nawet połowy - a nie mieszkam w rejonie turystycznym.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-22 20:28:22

Piotrze, jeśli chodzi o lotnisko to zgoda, na razie turystów brak, ale decyzja o redukcji połączeń do Paleochory jest absurdalna. Normalnie było tam 5 połączeń dziennie a teraz jedno w dni robocze. Na tej trasie komunikacja autobusowa jest bardzo popularna wśród mieszkańców.

 gość}
gość PiotrWie
2020-06-22 20:40:07

Nie wiem - nie byłem na Krecie w okresie pandemii, całkowicie bez turystów. Ale nie podejrzewam by KTEL "na złość" mieszkańcom zlikwidował autobusy jeżdżące z pasażerami - raczej dostosował do obserwowanego wykorzystania.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-23 11:00:49

Tak czy inaczej decyzja ta spowodowała ostry protest władz gminy Kantanos-Selino. Czasem nożyczki tną za dużo.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157222661812551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera