Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Rocznica wydarzeń w Kandanos

Kandanos to obecnie współczesna wioska położona niespełna 20 km na północ od Paleochory. 3 czerwca 1941 roku po tym jak wojska niemieckie przejęły kontrolę nad Kretą doszło tu do masowej zagłady 180 niewinnych kreteńskich cywilów. Współcześnie zagładę w Kandanos uznaje się za jedną z najbardziej okropnych zbrodni wojennych popełnionych na Krecie w trakcie II wojny światowej.

Kandanos - pomnik

Zniszczenie wsi oraz masakra na ludności została dokonana na rozkaz nazistowskiego dowódcy Karla Studenta, który w ten sposób chciał ukarać cywilów za udział w bitwie o Kretę oraz rzekome zbrodnie na niemieckich żołnierzach. Podczas pierwszych dni walk o wyspę Kandanos było bombardowane, zaś niemieckie siły usiłowały przedrzeć się przez wioskę aby dostać się do Paleochory. Niemieckie plany pokrzyżowali słabo uzbrojeni mieszkańcy Kandanos oraz innych okolicznych wiosek. W pobliskim wąwozie urządzono nawet zasadzkę na żołnierzy wroga i wybito oddział. Zwłok dwóch żołnierzy nie odnaleziono. Ostatecznie kreteńscy partyzanci zostali zmuszeni do wycofania się w góry.

Opór miejscowej ludności irytował Niemców, był dla nich bezprecedensowy. Dodatkowo ich wściekłość podsycały krążące historie o rzekomych torturach i okaleczeniach, jakich mieli dokonywać Kreteńczycy na niemieckich spadochroniarzach. Jak się okazało po przeprowadzonych dochodzeniach historie te były fałszywe. Udowodniono tylko kilka przypadków takich okaleczeń na całej wyspie, dodatkowo nastąpiły one już po śmierci żołnierzy. To co Niemcy wzięli za rany po torturach w rzeczywistości było efektem działania wysokiej temperatury, ptaków oraz innych zwierząt.


Niemniej jednak w tamtym momencie generał Student postanowił wziąć odwet za obronę Krety przez jej mieszkańców, ich opór oraz rzekome zbrodnie na niemieckich żołnierzach. Wydał rozkaz rozpoczęcia brutalnych represji na miejscowej ludności.

Kandanos było jednym z wielu miejsc gdzie dokonano rzezi mieszkańców. Kilka dni wcześniej podobny los spotkał Kondomari, Kakopetros, Floria czy Prases.

W Kandanos naziści zabili około 180 mieszkańców, wszystkie domy zostały spalone i zrównane z ziemią. Jakby tej zbrodni było mało, Niemcy zabronili ocalałym powrotu i odbudowania wioski uznając ją za „martwą strefę”. Jak opowiadał nam jeden z mieszkańców Kandanos, którego poznaliśmy, zabito także wszystkie zwierzęta, łącznie z kurami, aby ci co przeżyli tę masakrę nie mieli co jeść.

Kandanos - pomnik

Przy każdej drodze prowadzącej do wioski Niemcy postawili tablice z tekstem w języku niemieckim oraz greckim głoszącym że „Kandanos zostało zniszczone w odwecie za bestialskie zamordowanie niemieckich spadochroniarzy i strzelców górskich przez miejscowych mężczyzn i kobiety. Ta wieś nigdy nie będzie odbudowana.”

Wbrew temu jednak Kandanos zostało odbudowane. Dziś to niewielkie i nowoczesne miasteczko liczące około tysiąca mieszkańców. Miejscowy pomnik wojenny przypomina na co dzień tragiczne wydarzenia, jakich dokonali tu naziści. Warto zatrzymać się w samym centrum miejscowości i poświęcić chwilę aby przeczytać nazwiska poległych oraz obejrzeć pamiątkowe tablice.

Gosia,  data_2020-06-04 20:55:23 2020-06-04 20:55:23
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157177602202551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera