Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Teoretyczne otwarcie hoteli na Krecie

Od wczoraj oficjalnie dozwolone jest w Grecji funkcjonowanie całorocznych hoteli. Wielu turystów, szczególnie tych czekających na swoje bliskie wakacyjne wyjazdy, traktuje ten fakt jako swoisty przełom w luzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że data 1 czerwca w niewielki sposób wpłynęła na funkcjonowanie branży hotelarskiej na Krecie. W dalszym ciągu większość hoteli, nawet tych które teoretycznie mogłyby już działać, pozostaje wciąż zamknięta. No cóż zwykły rachunek ekonomiczny wyraźnie pokazuje, że rozpoczęcie działalności tego dnia, przy braku zagranicznych turystów, ma wymiar tylko i wyłącznie symboliczny.

Hotel Megaron w HeraklionieHotel Megaron w Heraklionie

Sytuacja ta najprawdopodobniej nie ulegnie diametralnej zmianie do czasu, aż nie zostaną otworzone lokalne lotniska w Chanii oraz w Heraklionie. Obecnie nieliczną grupa turystów przybywających na Kretę są osoby podróżujące promami. Z pewnością jest ich zbyt mało w stosunku do liczby miejsc noclegowych oferowanych w Chanii, Heraklionie czy też Rethymno. Widać to praktycznie w każdym zakątku z tych miast, który uznawany jest turystyczną atrakcję. W artykule neakriti jako przykład podana została ulica 25 sierpnia, która jest swoistym reprezentacyjnym deptakiem Heraklionu. W ubiegłym roku miejsce to na początku czerwca tętniło już życiem. A dziś … połowa sklepów wciąż pozostaje zamknięta.

ulica 25 sierpnia w Heraklionie
ulica 25 sierpnia w Heraklionie

Właściciele hoteli zaznaczają też, że w wielu miejscach wciąż jeszcze trwają również przygotowania do otwarcia. Obiekty muszą być dostosowane do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, a pracujący w nich personel musi przejść odpowiednie szkolenia. Jedno jest pewne, branża hotelarska na Krecie powoli budzi się z tego przymusowego letargu. Jednak do pełnego przebudzenia wciąż potrzebny jest czas … a przede wszystkim zagraniczni goście.

Eftychis Vourdoumbakis, hotelarz z Chanii, jako datę otwarcia swojego obiektu wskazał dzień 12 czerwca. Jak powiedział „nie otworzyliśmy się, bo z jednej strony nie jesteśmy jeszcze gotowi, a z drugiej strony nie mieliśmy żadnych rezerwacji”. W analogicznej sytuacji znajduje się wiele innych całorocznych hoteli na Krecie. W podobnym tonie na portalu neakriti wypowiadał się również Giannis Oikonomou hotelarz z Heraklionu: „W tej chwili przygotowujemy się do wdrożenia protokołów (zdrowotnych), które wymagają dużo pracy. Mamy nadzieję, że otworzymy się w ciągu kilku najbliższych dni”.

Prawdziwą przełomową datą będzie najprawdopodobniej 1 lipca, kiedy dozwolone zostaną loty międzynarodowe do Heraklionu oraz do Chanii. Jednak nawet wtedy wiele osób z branży szacuje, że funkcjonować będzie tylko około 50-60% wszystkich hoteli na Krecie.

Wymagania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa to z pewnością jeden z elementów zniechęcających do wczesnego otwierania hoteli. Tym bardziej, że wedle władz centralnych przestrzeganie procedur będzie kontrolowane, a wszelkie odstępstwa mają być surowo karane mandatami o wysokości od 500 do 1500 €. A w szczególnych przypadkach naruszenia mają skutkować zawieszeniem działalności nawet na okres 90 dni.

Piotrek,  data_2020-06-02 20:18:32 2020-06-02 20:18:32
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Piotr
2020-06-03 08:36:01

Lotniska na Krecie

Czy lotniska w Chanii i Heraklionie dla ruchu międzynarodowego otwarte będą dopiero od 1 lipca br. ?

 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-03 09:35:19

odp. Lotniska na Krecie

Tak, na ten moment taka jest właśnie decyzja.

 gość}
gość Arturrro
2020-06-03 11:56:02

Wymogi sanitarne

W artykule piszecie, że hotele przygotowują się do protokołu sanitarnego(zdrowotnego). Znane są już konkretne wymogi sanitarne stawiane hotelom? Bez wątpienia będzie to jeden z elementów wpływających na decyzję o przylocie do Grecji.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-06-06 11:02:49

Wymogi sanitarne

Zmieni się forma podawania posiłków. Jeśli hotel oferuje wyżywienie to nie będzie funkcjonować szwedzki stół. Potrawy będą nakładać pracownicy. Chodzi o to aby goście nie mieli kontaktu ze sztućcami i naczyniami w których wykładane jest jedzenie. Wszystko będzie ze pleksi. Na basenie leżaki muszą być szerzej rozstawione i dezynfekowane po każdym kliencie. Zmniejszy się przez to liczba miejsc, zwiększą kolejki chętnych. Jeśli do tej pory leżaki były wykładane materacami czy poduszkami to teraz ich ma nie być. Wszędzie ma być dezynfekcja. W sklepach i transporcie mają obowiązywać maski, większe odległości. Zmieniają się też zasady wynajmu samochodów (mniej pasażerów niż wynika to z liczby siedzeń), podróżowania autokarami itp.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157171525927551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera