Kreta - aktualności z kwietnia 2020 r.

Siedem kroków do nowej normalności

Wczoraj wieczorem grecki premier Kyriakos Mitsotakis wygłosił przesłanie do obywateli, a następnie wraz z sześcioma wiceministrami przedstawił dość szczegółowy plan otwierania gospodarki i stopniowego powrotu do codziennego życia. Informacje te pokrywają się z ramowym planem, o którym pisaliśmy wcześniej, są jednak znacznie bardziej szczegółowe i osadzone w konkretnych datach.

Parasole na plaży
Droga do wakacji z ubiegłych lat wydaje się wciąż bardzo odległa

Dwa scenariusze dla greckiej turystyki

Na portalu neakriti.gr został opublikowany ciekawy artykuł, w którym opisane zostały dwa scenariusze na temat tego, jaki będzie dalszy los turystyki międzynarodowej w Grecji. Oczywiście są to tylko hipotetyczne dywagacje na temat przyszłości, które w wciąż nie są poparte żadnymi regulacjami prawnymi. Mimo wszystko warto jednak popatrzeć na problem pandemii w branży turystycznej z perspektywy Greków.

Chania w pełni sezonu turystycznego

Piotrek,  data_2020-04-28 19:24:06 2020-04-28 19:24:06 Liczba komentarzy: brak

Klasztor Agios Georgios w Karydi

Mniej więcej w połowie drogi między Chania a Rethymno, w małej miejscowości Karydii znajduje się niepozorny klasztor Agios Georgios. To jedno z takich miejsc, którego na próżno szukać w spisie atrakcji przewodników turystycznych poświęconych Krecie. Jak pewnie się domyślacie ten brak reklamy był dla nas wystarczającym powodem aby tu przyjechać. 

Agios Georgios - tłocznia oliwy oraz magazyny

Gosia,  data_2020-04-26 20:13:40 2020-04-26 20:13:40 Liczba komentarzy: brak

Jaskinia przy drodze - Agia Sofia

Niespełna 50 km od Chanii między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia oraz Mądrości Bożej. Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos. Jak podają źródła Agia Sofia była dawniej miejscem kultu, na jej terenie odnaleziono sporo artefaktów z czasów neolitu.

Agia Sofia

Gosia,  data_2020-04-25 19:18:04 2020-04-25 19:18:04 Liczba komentarzy: brak

Kreta - wyspa dla każdego

Kreta jest pełna pięknych miejsc zarówno znanych, jak i tych nieznanych. Na dzisiejszym filmie z pewnością bez problemu rozpoznacie te najbardziej popularne, w których być może sami byliście. Wypatrzycie pewnie też sporo zakamarków, do których dociera mniej osób. Taka to już wyspa, na której każdy możne znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy na film!

Gosia,  data_2020-04-24 20:28:52 2020-04-24 20:28:52 Liczba komentarzy: brak

Opustoszały Heraklion

W ostatnich tygodniach przez większość portali informacyjnych przewijały się migawki wielu miast, których ulice ze względu na kwarantannę świecą pustkami. Bardzo podobne obrazy można również zobaczyć w wielu greckich miastach. Nie inaczej jest również w Heraklionie. Na poniższym filmie udostępnionym na youtube przez Chamilakisa Manolisa możecie zobaczyć jak obecnie wygląda stolica Krety. Wszystkie tawerny i lokale gastronomiczne oraz większość sklepów jest zamknięta. Na ulicach poruszają się pojedyncze samochody, a tętniące niegdyś życiem piesze deptaki są praktycznie puste. Dla nas to bardzo poruszający obraz.

Piotrek,  data_2020-04-23 19:57:19 2020-04-23 19:57:19 Liczba komentarzy: brak

Grecki plan na powrót

W tym tygodniu w greckich mediach ujawnione zostały plany stopniowego zdejmowania ograniczeń narzuconych z powodu pandemii koronawirusa. Warto na wstępie nadmienić, że nie jest to jednak sztywny scenariusz działania. Wiele decyzji ma być podejmowanych przez rząd w ciągu najbliższych dni na podstawie informacji zwrotnych od specjalistów ds. chorób zakaźnych.

Grecki plan na powrót

Spektakularna Aradena

Raczej nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że Aradena to jedno z bardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej zapisujących się w pamięci miejsc na Krecie. Z pewnością potwierdzić to mogą wszyscy Ci, którzy mieli okazję przejechać samochodem przez kratownicowy most przewieszony nad Aradeną. Chociaż konstrukcja spinające dwie strome ściany tego wąwozu robi dosyć filigranowe wrażenie to jednak możemy Was zapewnić, że jest w stanie wytrzymać nawet przejazd autobusu. Dziś jednak poza wspomnieniem tego miejsca chcielibyśmy również podzielić się z Wami krótkim filmem jaki został przygotowany przez Nikosa Sarantosa. Na kilku ujęciach jakie zostały uchwycone w tym miejscu widać nie tylko wspomniany wcześniej most, ale również i opuszczoną wioskę Aradena. Zapraszamy do oglądania oraz dzielenia się w komentarzach swoimi zdjęciami wykonanymi w tym miejscu.

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-20 19:04:54 2020-04-20 19:04:54 Liczba komentarzy: brak

Szlaki zachodniej Krety do poprawy

Chociaż duża część turystów odwiedzających Kretę ogranicza swoją aktywność głównie do wypoczynku na plaży to jednak z roku na rok coraz większą popularnością, szczególnie wśród turystów indywidualnych, cieszą się piesze szlaki. Choćby właśnie z tego względu coraz więcej instytucji samorządowych oraz niezależnych stowarzyszeń apeluje o ich rewitalizację. Tym co wydaje się być szczególnie palącym problemem jest słabe oznakowanie. O szybkie podjęcie interwencji apeluje między innymi Stowarzyszenie Górskie z Chanii (ΕΟΣ Χανίων).

Szlak Krios - Elafonisi

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-18 19:54:32 2020-04-18 19:54:32 Liczba komentarzy: brak

Mieszkanki Anogia szyją maseczki

Anogia to jedna z bardziej znanych górskich miejscowości Krety. Mieszkająca tu społeczność to ludzie o dużym harcie ducha, którzy bywają dosyć zamknięci i nieufni w stosunku do obcych. Jednak teraz kiedy koronawirus stanowi zagrożenie wszystko to schodzi na dalszy plan. Swoje trzy grosze w walce z tym wirusem postanowiły dołożyć gospodynie mieszkające właśnie w Anogii. W ciągu kilku dni, uszyły one ponad setkę maseczek, korzystając przy tym niejednokrotnie z bardzo wiekowych maszyn. Maseczki zostaną przekazane do jednej z instytucji społecznej w Rethymno.

Mieszkanki Anogia szyją maseczkiZdjęcia pochodzą z www.neakriti.gr

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-17 20:07:09 2020-04-17 20:07:09 Liczba komentarzy: brak

Przewidywania dla greckiej turystyki

Wszyscy eksperci zajmujący się ekonomią są zgodni w tym, że obecne obostrzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej będą miały bezpośredni wpływ na gospodarki większości państw na świecie. Dyskusji nie podlega również to, że w bliskiej perspektywie czeka nas kryzys gospodarczy, którego geneza będzie wywodzić się nie tak jak w 2008 roku ze strony banków, ale ze strony upadających przedsiębiorców. Niektórzy ekonomiści wskazują, że nadchodzące załamanie gospodarcze ma być szczególnie odczuwalne w przypadku państw, dla których szczególne znaczenie ma turystyka. Niestety do grona tych krajów zalicza się również Grecja. Wedle różnego rodzaju szacunków i scenariuszy tegoroczne greckie PKB może skurczyć się nawet o kilkanaście procent.

Chania w 2019Tak wyglądały ulice Chania w sezonie 2019

Piotrek,  data_2020-04-16 19:24:13 2020-04-16 19:24:13 Liczba komentarzy: brak

Przedłużony zakaz lotów z i do Grecji

W związku z wiadomą pandemią wirusa Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego przedłużył dziś zakaz lotów pasażerskich między Grecją a Włochami, Hiszpanią, Turcją, Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami do 15 maja 2020 r. włącznie. W przypadku Niemiec dozwolone są tylko loty realizowane na lotnisko w Atenach.

Zakaz lotów utrzymano

Górska wioska Kritsa

Kritsa to jedno z naszych ulubionych miejsc na Krecie i choćby właśnie z tej przyczyny gości często na naszej stronie. Przy okazji każdych kolejnych odwiedzin w tej miejscowości bardzo duże wrażenie robi na nas jej malownicze położenie. Wioska znajdująca się na końcu rozległej doliny gęsto porośniętej gajami oliwnymi, góruje nad nią mieniąc się swoimi białymi domami. Gęsta tarasowa zabudowa ulokowana na stromym zboczu sprawia, że spacerowanie po Kritsie bywa dosyć męczące. Warto jednak zapuścić się w gąszcz jej uliczek, gdyż można tu odnaleźć wiele fotogenicznych zaułków. Dziś chcielibyśmy pokazać Wam Kritsę z zupełnie innej powietrznej perspektywy.

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-14 18:16:34 2020-04-14 18:16:34 Liczba komentarzy: brak

Życzenia wielkanocne 2020

W zasadzie chyba nie ważne, jakie będą te święta, bo wszyscy wiemy, że będą inne niż wszystkie dotąd. Najważniejsze abyśmy wszyscy byli zdrowi i nie powariowali w tych dziwnych czasach.

Zatem Zdrowych Świąt dla wszystkich od nas.

Gosia & Piotrek, czyli crete.pl

Wielkanoc 2020

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-11 13:35:05 2020-04-11 13:35:05 Liczba komentarzy: brak

Wycieczka górską drogą do płaskowyżu Lassithi

Chociaż z każdym dniem robi się coraz cieplej, to jednak w wysokich górach na Krecie pogoda wciąż bywa kapryśna i lubi płatać figle. Przekonać się można to tym między innymi na najnowszym filmie Giannisa Psaroudakisa, który ostatnio wybrał się na płaskowyż Lassithi. W czasie swojej wycieczki pokonał bardzo malowniczą krętą górską drogę wiodącą przez wioski Xeniakos oraz Katofygi. Przy okazji wizyty na Lassithi odwiedził on również niewielki płaskowyż Limnakaro, który znajduje się na wysokości przeszło 1120 m. n. p. m. W jego zachodniej części znajduje się niewielki kościółek Świętego Ducha, którego powstanie datowane jest na mniej więcej X wiek.

Piotrek,  data_2020-04-09 18:46:18 2020-04-09 18:46:18 Liczba komentarzy: brak

Rethymno i jego okolice

Rethymno wraz z kilkoma miejscowościami znajdującymi się w jego okolicy to jeden tych rejonów Krety, który jest szczególnie popularny wśród turystów. Doskonałe położenie w centralnej części wyspy pozwala planować wycieczki obejmujące zarówno zachód, wschód jak i też południe Krety. Dużym atutem tego miejsca jest także malownicze wybrzeże, wzdłuż którego ciągnie się rozległa piaszczysta plaża. Dziś chcielibyśmy zaproponować Wam obejrzenie krótkiego filmu, na którym pokazane zostało Rethymno i jego okolice.

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-06 19:08:09 2020-04-06 19:08:09 Liczba komentarzy: brak

Fasola mavromatika ze szpinakiem

Fasola ze szpinakiem to kolejne proste, tradycyjne danie. Sekretem jego smaku jest wspólne gotowanie fasolki mavromatika ze świeżym szpinakiem z dodatkiem pomidorów. Taki krótki skład występuje w najprostszej i najbardziej ortodoksyjnej wersji tego dania. Można go jednak rozbudować o inne warzywa, jak na przykład marchew czy paprykę, dzięki czemu danie będzie jeszcze bardziej aromatyczne i sycące.

mavromatika-ze-szpinakiem

Gosia,  data_2020-04-04 19:11:34 2020-04-04 19:11:34 Liczba komentarzy: brak

Wiosenne prace w Samarii i nowe projekty turystyczne w Messarze

Początek tegorocznego sezonu turystycznego na Krecie trudno uznać za normalny. Ze względu na administracyjne ograniczenia działalności hotele oraz wiele innych miejsc zamroziło swoje wszelkie przygotowania. Są jednak również miejsca, które muszą i starają się funkcjonować zupełnie niezależnie od obecnej sytuacji. Jednym z nich jest wąwóz Samaria, gdzie prowadzone są obecnie prace konserwacyjne w obrębie szlaku oraz tej części parku, która dostępna jest dla zwiedzających. Oczywiście wiadomo już w tej chwili, że tegoroczny sezon turystyczny w wąwozie Samaria nie rozpocznie się zbyt szybko.

Samaria

Piotrek,  data_2020-04-02 19:25:46 2020-04-02 19:25:46 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE. (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera