Szlaki zachodniej Krety do poprawy

Chociaż duża część turystów odwiedzających Kretę ogranicza swoją aktywność głównie do wypoczynku na plaży to jednak z roku na rok coraz większą popularnością, szczególnie wśród turystów indywidualnych, cieszą się piesze szlaki. Choćby właśnie z tego względu coraz więcej instytucji samorządowych oraz niezależnych stowarzyszeń apeluje o ich rewitalizację. Tym co wydaje się być szczególnie palącym problemem jest słabe oznakowanie. O szybkie podjęcie interwencji apeluje między innymi Stowarzyszenie Górskie z Chanii (ΕΟΣ Χανίων).

Szlak Krios - Elafonisi

Stavros Badogiannis, prezes tej organizacji zwraca uwagę, że wiele pieszych szlaków wymaga interwencji już w tej chwili. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych, które chętnie wybierane są przez mniej doświadczonych turystów. Jako przykład takiego szlaku można choćby podać ten łączący Chora Sfakion z Loutro. W szczycie sezonu na trasie tej każdego dnia można spotkać turystów. Mimo że naszym zdaniem ten szlak jest prosty i ciężko na nim się zgubić, to jednak są osoby którym jednak sprawia on problemy.

Szlak Chora Sfakion - Loutro

Według prezesa EOS nie mniej istotna wydaje się również interwencja w przypadku innych pieszych szlaków znajdujących się w południowej części prefektury Chania. W jego opinii ścieżki te bywają nie tylko źle oznakowane ale również niejednokrotnie niebezpieczne dla mniej doświadczonych albo nieprzygotowanych turystów. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na szlaku znajdującym się między miejscowościami Sougia a Agia Roumeli. Stavros Badogiannis twierdzi, że właśnie na tym odcinku jest przynajmniej kilka miejsc sprawiających turystom trudności, które powinny być przeprojektowane. Pomimo tego, że stowarzyszenie już kilka razy zgłaszało chęć podjęcia interwencji w tej kwestii to jednak do tej pory nie spotkało się z odzewem ze strony lokalnych władz.

Jak na razie większych efektów nie przyniosła również praca Komitetu Doradczego ds. Działań Alpinistycznych (Συμβουλευτικές Επιτροπές Ορειβατικών Δραστηριοτήτων -ΣΕΠΟΔ). W organizacji tej działają przedstawiciele służb leśnych, stowarzyszeń wspinaczy oraz władz samorządowych. W ramach prac tego komitetu wypracowano wiele ciekawych pomysłów, jednak do tej pory nie przekuto ich w żadne konkretne działania. Niestety podobnie jak w przypadku innych tego typu inicjatyw wszystko rozbija się o brak funduszy.

Szlak Chora Sfakion - Loutro

Mimo wszystko osoby skupione wokół tego komitetu nie ustają w swojej pracy i po jednym z ostatnich posiedzeń przekazana została lista pieszych szlaków wymagających najpilniejszej interwencji. Zasugerowane trasy wymagające poprawy to:

Gosia i Piotrek,  data_2020-04-18 19:54:32 2020-04-18 19:54:32
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Marta Szakalicka
Marta Szakalicka
2020-04-18 19:35:14

Mieliśmy plan na ten rok żeby połączyć wypoczynek i trekking. Kreta jest zbyt piekna żeby ograniczać się tylko do plażowania. W obecnej sytuacji plan raczej nie wypali. Bedziemy czekać z utęsknieniem na możliwość wyjazdu.

1
 gość}
gość PiotrWie
2020-04-18 21:58:10

Od kilkunastu lat chodzimy po szlakach Krety, okres " romantyczny" skończył się tak ok 2013, od tego czasu ilość turystów wzrasta systematycznie i prawdopodobnie jeśli turystyka wróci to za kolejne 10 lat będzie jak wszędzie - szlaki pełne łudzi, jak w Samarii. Jak ktoś jeszcze chce tam trafić w warunkach gdy przez dzień marszu spotka 10 -15 osób a na rzadko uczęszczanych szlakach 1-2 to po odmrożeniu turystyki będzie ostatni moment

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157033125012551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
gość PiotrWie: My dzisiaj byliśmy na okrężnej trasie przez wąwozy Kato Poros i Moundros. Pierwszy bardzo ładny ale bardzo niejasny szlak - spore odcinki szliśmy po prostu strumieniem. Było dość trudno, ale przeszliśmy. Drugi dużo łatwiejszy - ale też ciekawy, przez całą drogę wzdłuż strumienia rosną platany. 11 km zajęło nam 6 godzin.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera