Wiosenne prace w Samarii i nowe projekty turystyczne w Messarze

data_2020-04-02 19:25:46 2020-04-02 19:25:46

Początek tegorocznego sezonu turystycznego na Krecie trudno uznać za normalny. Ze względu na administracyjne ograniczenia działalności hotele oraz wiele innych miejsc zamroziło swoje wszelkie przygotowania. Są jednak również miejsca, które muszą i starają się funkcjonować zupełnie niezależnie od obecnej sytuacji. Jednym z nich jest wąwóz Samaria, gdzie prowadzone są obecnie prace konserwacyjne w obrębie szlaku oraz tej części parku, która dostępna jest dla zwiedzających. Oczywiście wiadomo już w tej chwili, że tegoroczny sezon turystyczny w wąwozie Samaria nie rozpocznie się zbyt szybko.

Samaria

Równocześnie władze Dyrekcji Lasów w Chanii zaznaczają jednak, że wstęp do wąwozu byłby możliwy już nawet w połowie kwietnia. Oczywiście taki scenariusz byłby możliwy w sytuacji, gdyby w Europie i na świecie nie panowała pandemia koronawirusa. Na koniec warto tylko dodać, że prowadzone obecnie roboty nie są związane jedynie z konserwacją samego szlaku turystycznego. Nie mniej ważnym aspektem tych prac jest ochrona ekosystemu, która jest jednym z ważniejszych działań realizowanych przez strażników pracujących w parku.

Rewitalizacja szlaku E4 w rejonie Messary

Pozostając w tematyce pieszych wędrówek warto odnotować, że w tym tygodniu władze regionu Messara podpisały dokumenty odpowiedzialne za uruchomienie dwóch ważnych projektów współfinansowanych z środków unijnych, których łączna wartość opiewa na kwotę 1,3 mln €. Ich głównym celem ma być wsparcie lokalnej kultury oraz zrównoważonej turystyki. Jednym z ważniejszych elementów tych przedsięwzięć ma być rewitalizacja szlaku E4 przebiegającego w tej części Krety.

W ramach budżetu o łącznej wartości 600 tys. € mają być przeprowadzone prace związane z ponownym oznaczeniem przebiegu szlaku. W projekcie przewidziane jest również stworzenie różnego rodzaju źródeł informacji łatwo dostępnych dla turystów. Obok klasycznych map, broszur oraz książek dostępne mają być również media oparte na cyfrowych technologiach. Planowane jest także stworzenie aplikacji dedykowanej do użytku na smartfonach.

W ramach pozostałych środków przewidziane zostało stworzenie zintegrowanej sieci tras turystycznych (Messara Cultural Route Network), które połączyłyby wszystkie zabytki oraz stanowiska archeologiczne znajdujące się w rejonie Messary. Centralnym punktem tej atrakcji turystycznej ma być Nowe Muzeum Archeologiczne tego regionu. Sieć tras nie ominie również atrakcji turystycznych i ma uwzględniać także takie miejsca jak wąwóz Agiofarago, czy też wąwóz Św. Mikołaja.

Osobiście mamy nadzieję, że środki znajdujące się w budżecie tych przedsięwzięć zostaną dobrze wykorzystane. Rejon Messary to jeden z tych rejonów Krety, który nie tylko może poszczycić się bogactwem miejsc historycznych, ale również dużą ilością ciekawych pieszych szlaków.

Piotrek,  data_2020-04-02 19:25:46 2020-04-02 19:25:46
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2020-04-02 20:36:53

Piotrze czy mógłbyś konkretniej napisac o który odcinek E4 chodzi? Region Messary jest położony na południe od gór Idajskich więc tradycyjny przebieg E4 tam nie przebiega - przychodzi z północnego - wschodu w góry idajskie, idzie przez Las Rouvas na Nidę , dalej na szczyt Psiloritisa i schodzi do Fourfouras i dalej idzie Doliną Amari do Spili.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2020-04-02 20:59:48

Niestety nie było to uszczegółowione w artykule, ale domyślam się, że może chodzi o część odcinków o których Ty piszesz. Niestety ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje jak wygląda przebieg granic regionu Messary. Być może jakieś szczegółowe informacje można byłoby znaleźć w dokumentacji tego projektu, ale przekopywanie się przez takie greckie dokumenty, które może nawet nie zostały zdygitalizowane to już zdecydowanie ponad moje siły ;). Sam news niestety nie zawierał wiele więcej informacji w stosunku do tego co napisaliśmy.

 gość}
gość PiotrWie
2020-04-02 21:51:49

Może tez tak być że wielu nie chodzących po szlakach mieszkańców Krety uważa że E4 to nazwa kazdego szlaku pieszego a nie tego konkretnego - w związku z tym autor mógł mieć na myśli jakiekolwiek szlaki turystyczne.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156981927802551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Kiedyś ponoć tak tu było
 Podobno z tego m.in powodu lokalne władze obawiajac się "zadeptania" zakazały tworzenia kampingów. Tak mówiła nam osoba z Kato Zakros.
 To, że nie ma dużo ludzi , to jego zaleta. Generalnie to zaleta całego Kato Zakros i okolic
 Nie zgodziłbym się z wypowiedzią o małej gęstości zamieszkania okolicy Kato Zakros. Na 30-to kilometrowym odcinku wschodniego wybrzeża Kreta znajdowały się cztery duże i bardzo duże miasta: od północy Itanos, Russolakos, Kato Zakros oraz Ambelos. Największe z nich, dzisiaj częściiwo leżące na dnie morza, Itanos i Russolakos, zbadane zostały tylko w minimalnym stopniu.
 Byliśmy w zeszłym roku. Robi wrażenie wielkość tego pałacu. Ale zwiedzanie go w godzinach przedpołudniowych, w pełnym słońcu wymaga sporo samozaparcia, dobrego nakrycia głowy i dużej ilości wody do picia. Byliśmy tam w czerwcu i prócz nas nie było nikogo. Z jednej strony szkoda, że to miejsce jest tak mało popularne, a z drugiej... Cisza i spokój okolicy urzeka.
 dzieki,wybieramy sie za 2 tygodnie,tylko wschod,baza w Ierapetra.
gość PiotrWie  My obecnie jesteśmy na Alonissos, wiem że nie jest to jakiś znaczący region uprawy oliwek ale patrząc po drzewach jest całkiem sporo owoców i wydaje nam się że tu jest jakiś inny gatunek - są widocznie większe niż na Krecie 
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera