Siedem kroków do nowej normalności

Wczoraj wieczorem grecki premier Kyriakos Mitsotakis wygłosił przesłanie do obywateli, a następnie wraz z sześcioma wiceministrami przedstawił dość szczegółowy plan otwierania gospodarki i stopniowego powrotu do codziennego życia. Informacje te pokrywają się z ramowym planem, o którym pisaliśmy wcześniej, są jednak znacznie bardziej szczegółowe i osadzone w konkretnych datach.

Parasole na plaży
Droga do wakacji z ubiegłych lat wydaje się wciąż bardzo odległa

Premier Mitsotakis zaznaczył przede wszystkim, że szybko podjęte środki zapobiegawcze przyniosły efekty, gdyż dotychczasowa łączna liczba chorych (2576 osób - dane na dzień 29 kwietnia) na koronawirusa jest wielokrotnie mniejsza niż w innych krajach. W ostatnich dniach liczba nowych zachorowań jest minimalna (dzisiaj 10 zachorowań). Dzięki znacznemu powstrzymaniu rozwoju epidemii możliwe jest przejście do stopniowego zdejmowaniu ograniczeń, które jednak będzie połączone z wykonywaniem większej liczby testów, co umożliwi szybkie identyfikowanie nowych ognisk choroby.

Zaznaczył też że obywatele będą musieli przestrzegać nowych środków higieny, trzymania się na dystans, stosowania maseczek ochronnych oraz rezygnacji z niektórych dotychczasowych zachowań, np. podawania rąk. Musi to stać drugą naturą bo nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed koronawirusa.

Mitsotakis zapowiadając szczegóły odmrażania gospodarki zaznaczył, że wyjście z kwarantanny będzie odbywało się krok po kroku. Nie można jednak wykluczyć odnowienia się zagrożenia. Stąd też pomimo przedstawienia rozbudowanych etapów, zaznaczył że jest to nadal tylko plan, który będzie podlegał ciągłej ocenie. Premier powiedział także, że jego priorytetem jest i będzie życie i zdrowie Greków. Dlatego każda podjęta decyzja będzie oparta na przejrzystości, uczciwości i obustronnemu zaufaniu. “Zatem naszym nowym hasłem jest „Jesteśmy bezpieczni”. Wychodzimy z domu, ale zawsze jesteśmy odpowiedzialni.

Nowa Droga - samochody

Przejdźmy zatem do konkretów. Przywracanie funkcjonowania życia społecznego i gospodarki zostało podzielone wstępnie na 7 etapów. Pierwsze zniesienie ograniczeń nastąpi 4 maja. Tego dnia przestanie obowiązywać wysyłanie smsów przed każdym opuszczeniem domów. Mimo to do 18 maja będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się poza prefekturę, w której ludzie mieszkają i pracują.

Tego dnia nastąpi także otwarcie pierwszych firm, małych sklepów i usług takich jak: salony fryzjerskie i salony piękności, jednak w ich przypadku trzeba będzie umówić się na konkretną godzinę. Otwarte zostaną także księgarnie, sklepy obuwnicze, sklepy ogrodnicze i salony optyczne.

Sklepy będą musiały funkcjonować zgodnie z nowymi zasadami, czyli stosowane będą maski, środki odkażające, jednorazowe rękawiczki oraz zachowana musi być odległość 2 metrów. Ograniczona będzie także liczba klientów, którzy będą mogli przebywać na terenie sklepu. Zalecane jest także nie korzystanie z wind.

W przypadku salonów fryzjerskich ograniczona będzie liczba osób która będzie mogła przebywać na terenie salonu. Będzie ona uzależniona od wielkości salonu. Także fotele na których siadają klienci będą stały co najmniej metr od siebie. Konieczne będą otwarte drzwi i okna aby następowała wymiana powietrza, klimatyzatory powinny pozostać niewłączone. Zarówno pracownicy jak i klienci będą musieli nosić maseczki. Podobne regulacje będą obowiązywać w salonach piękności.

Istotne dla pacjentów będzie to, że 4 maja szpitale wznowią wykonywanie zabiegów i operacji. Po dwumiesięcznej przerwie w normalnym funkcjonowaniu szpitali rośnie bowiem pula pilnych zabiegów.

W tym terminie otwarte mają także zostać kościoły, jednak liczba osób która będzie mogła przebywać na ich terenie, została ograniczona do 10 osób. Odrębne zasady zaczną funkcjonować w przypadku kościołów od 17 maja.

Dozwolone będzie uprawianie sportów wodnych i kąpieli. Jednak zorganizowane plaże nadal pozostają zamknięte.

Snurkowanie

Następny krok w udostępnianiu handlu wykonany będzie 11 maja, kiedy otwarta zostanie reszta niewielkich sklepów detalicznych. Tu także będą obowiązywać nowe zasady funkcjonowania.

Tego dnia też, ze względu na czekające na nich egzaminy, wrócą do szkół  uczniowie ostatniej klasy liceów. W przypadku pozostałych dzieci w okresie tym nadal rekomendowane jest nauczanie zdalne. Przedszkola i szkoła podstawowa ma być zamknięta do czasu aż rząd zyska pewność że epidemia faktycznie będzie się kończyć. 

W ramach nowo wdrażanych procedur w szkołach mają być stworzone warunki do ochrony zdrowia uczniów za pomocą środków antyseptycznych. Liczba uczniów w klasie zostanie zmniejszona tak aby nie  przekraczała 15 osób. Aby sprostać temu ograniczeniu prawdopodobnie zostanie wprowadzona zmianowość i rotacyjność prowadzenia zajęć lekcyjnych. W razie potrzeby władze nie wykluczają także stosowania maseczek. Szkoły wyższe nadal mają funkcjonować w oparciu o nauczanie zdalne. Tego dnia otwarte mają zostać także szkoły nauki jazdy. 

Kolejnych kroków należy oczekiwać 18 maja. Jeśli wcześniej wprowadzone etapy nie spowodują zwiększenia liczby zachorowań, to tego dnia pozostali uczniowie liceów będą mogli wrócić do ławek. Tego dnia planowane jest także otwarcie stanowisk archeologicznych, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz częściowo kasyn. Jeśli oceny przebiegu epidemii będą pomyślne zniesiony ma być także zakaz podróżowania poza prefekturę.

1 czerwca można się spodziewać otwarcia dużych centrów handlowych i domów towarowych. Jednak tu liczba klientów ma być ograniczona i dostosowana do powierzchni sklepu. Stosowane mają być także maseczki i rękawiczki zarówno przez obsługę jak i przez klientów.

Tego dnia pierwszych klientów mogą przyjąć restauracje, kawiarnie i tawerny. Będzie to jednak możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Goście będą mogli siedzieć tylko przy stolikach wystawionych na zewnątrz. Dodatkowym ograniczeniem będzie zwiększona odległość między stolikami oraz ograniczona do czterech osób liczba gości przy jednym stole. Obowiązywać ma tu także reżim sanitarny obejmujący zarówno pracowników, jak i klientów.

W piątym etapie znoszenia restrykcji którego dokładna data wprowadzenia będzie określona w czerwcu mają zostać otwarte letnie kina. Ich działalność będzie możliwa z zachowaniem odległości 1,5 metra między widzami w rzędzie i przy wypełnieniem do 60% wszystkich miejsc. Mało prawdopodobne jest jednak to, aby w terminie tym dozwolone były duże spotkania z udziałem publiczności, takie jak festiwale, koncerty lub imprezy sportowe.

Hotel w Heraklionie

Na początku czerwca mają także zostać otwarte hotele, ale tyle te które swoją działalność prowadzą przez cały rok.

W szóstym etapie przewidziane jest otwarcie parków rekreacyjnych, parków rozrywki i zewnętrznych placów zabaw. W ostatnim siódmym etapie mają być otwierane natomiast restauracje i kawiarnie z obsługą wewnątrz lokalu, obiekty sportowe oraz sezonowo działające hotele i kwatery wakacyjne.

Stosowanie maseczek będzie także wymagane w transporcie publicznym (przez pracowników i przez pasażerów), w sklepach, supermarketach, wszelkich usługach gdzie wymagany będzie kontakt fizyczny, a także we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz osoby starsze.

Jednocześnie zapowiedziano kary za niestosowanie się do narzuconych środków bezpieczeństwa. W przypadku nie stosowania maski kara ma wynieść 150 €. Rząd rekomenduje także aby uniknąć nadmiernej ilości ludzi w miejscach pracy oraz środkach transportu poprzez zmianę godzin rozpoczęcia pracy. Kładziony też jest nacisk na stosowanie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe.

Gosia,  data_2020-04-29 20:03:17 2020-04-29 20:03:17
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Monika Hapke-Pomianowska
Monika Hapke-Pomianowska
2020-04-29 18:50:06

Bardzo mądre decyzje ❤️

2
 Anna Sławska
Anna Sławska
2020-04-29 20:21:04

Z dostosowaniem i na spokojnie :) racjonalne podejście

2
 Beata Baer
Beata Baer
2020-04-30 04:42:18

Jak dobrze pójdzie to sierpień i możliwośc przyjechania

2
 Marta Wolny-Lis
Marta Wolny-Lis
2020-04-30 06:23:48

Racjonalne i rozsądne podejście, reszta Europy może się uczyć.

2

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157072218862551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

A wiecie może, gdzie są sprzedawcy? Bo przydałyby mi się oliwki "bobki", które prawie tylko tam można było kupić.
Coś czuję, że ten remont pozbawi Agorę dawnego klimatu
Gosia | crete.pl : Poszukaj czegoś przez AirBNB. Komunikacji brak.
Rozkopana na max od góry
gość miłośnik CRETY: witam mam pytani czy są w tym miasteczku kwatery do wynajęcia? czy kursuje tam komunikacja?
Super i fajny podkład dźwiękowy :)
Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera