Fasola ze szpinakiem to kolejne proste, tradycyjne danie. Sekretem jego smaku jest wspólne gotowanie fasolki mavromatika ze świeżym szpinakiem z dodatkiem pomidorów. Taki krótki skład występuje w najprostszej i najbardziej ortodoksyjnej wersji tego dania. Można go jednak rozbudować o inne warzywa, jak na przykład marchew czy paprykę, dzięki czemu danie będzie jeszcze bardziej aromatyczne i sycące.
Mavromatika to charakterystycznego rodzaju fasola znana u nas także jako czarne oczko. Fasola musi być wstępnie namoczona i ugotowana do miękkości. Dopiero wtedy można dodać do niej resztę składników i gotować do uzyskania właściwej konsystencji i smaku. Danie nie może być ani zbyt wodniste, ani zbyt gęste. Lepiej jest dodać nieco wody podczas gotowania aniżeli wlać jej zbyt dużo na początku. Małym sekretem jest dodanie pod koniec gotowania niewielkiej ilości tartej bułki. Ładnie zagęści ona sos i a konsystencja będzie taka jak trzeba. Gotowe danie podajemy z fetą, choć równie dobrze można je zjeść i bez tego dodatku. Skropienie na talerzu sokiem z cytryny jeszcze bardziej podkręci smak.
1. Suchą fasolę zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 10 godzin. Po tym czasie odsączamy ją, opłukujemy, przekładamy do garnka i ponownie zalewamy zimną wodą. Gotujemy do miękkości z dodatkiem liścia laurowego przez około 35-40 minut. Na koniec odlewamy wodę.
2. W garnku rozgrzewamy oliwę. Smażymy cebulę, marchewkę i paprykę przez około 5 minut. Po tym czasie dodajemy szpinak i kontynuujemy gotowanie do momentu aż szpinak zmięknie.
3. Dodajemy ugotowaną wcześniej fasolę, zmiksowane (lub starte) pomidory oraz 3/4 kubka gorącej wody. Całość solimy, doprawiamy pieprzem, mieszamy i dalej gotujemy na wolnym ogniu przez około 25 minut aż sos będzie dość gęsty. Jeśli woda wyparuje zbyt szybko, wtedy w trakcie gotowania dodajemy nieco gorącej wody.
4. Tuż przed zakończeniem gotowania dodajemy 2 łyżeczki tartej bułki i dobrze mieszamy.
5. Po nałożeniu na talerze danie doprawiamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny, posiekaną natką oraz pokruszoną fetą.
Briam to jedno z najbardziej znanych dań kuchni greckiej. W zależności od regionu Grecji ta warzywna zapiekanka w skład której wchodzą cukinia, ziemniaki i bakłażan ma wiele wariantów. Nawet u nas na stronie znajdują się dwa przepisy na jej przygotowanie. Dziś zaś dołożymy jeszcze kolejny, który nas zdecydowanie zaskoczył. Tak przygotowanym briam zajadaliśmy się w tym roku w Paleochorze w jednej z naszych ulubionych rodzinnych tradycyjnych tawern.
Na temat faszerowanych warzyw nigdy nie miałam dobrego zdania. Zawsze kojarzyłam je z mdłym i niezbyt smacznym daniem. Do czasu aż trafiłam na grecki sposób przygotowania farszu. Proporcje oraz jego składniki są wręcz doskonałe, więc faszerowana papryka na dobre zagościła na naszym stole. A Grecy po raz kolejny udowodnili, że wiedzą jak fantastycznie można przyrządzać warzywa. Danie to potrzebuje sporej liczby składników jednak ich kompilacja smakuje wyśmienicie, więc nie powinno się żadnego eliminować.W przypadku gdy zostanie nam trochę farszu, można użyć go do faszerowania pomidorów. Też będą dobre, aczkolwiek papryka lepiej się sprawdza ze względu na specyficzny, wyrazisty smak. Tak jak i w przypadku innych dań, w których występuje feta nie należy używać jej polskich bądź niemieckich zamienników, gdyż sery te smakują zupełnie inaczej niż oryginalna grecka feta, która połączona ze sporą ilością ziół wyraźnie ożywia smak dania.
Placki warzywne to specjalność greckiej kuchni. Mnogość warzyw dostępnych o każdej porze roku prowokuje wręcz do pomysłowego ich wykorzystania. Tomatokeftedes, czyli placki z pomidorów, to właśnie przepis, który tę teorię udowadnia. Danie to jest popularne na Cykladach oraz w tradycyjnej kuchni Syros, Andros, Tinos, czy Santorini. Najbardziej charakterystyczny smak tomatokeftedes osiągają właśnie mieszkańcy tej ostatniej wyspy ze względu na specyficzny smak rosnących tam niewielkich pomidorów.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156988193502551