Dwa scenariusze dla greckiej turystyki

Na portalu neakriti.gr został opublikowany ciekawy artykuł, w którym opisane zostały dwa scenariusze na temat tego, jaki będzie dalszy los turystyki międzynarodowej w Grecji. Oczywiście są to tylko hipotetyczne dywagacje na temat przyszłości, które w wciąż nie są poparte żadnymi regulacjami prawnymi. Mimo wszystko warto jednak popatrzeć na problem pandemii w branży turystycznej z perspektywy Greków.

Chania w pełni sezonu turystycznego

Pierwszy scenariusz jest bardzo prosty i zarazem bardzo negatywny: sezonu turystycznego nie będzie wcale lub będzie on realizowany w szczątkowym ujęciu. To pesymistyczne założenie opiera się między innymi na tym, że wiele hoteli pozostanie zamkniętych, a inne będą musiały zawieszać swoją działalność ze względu na wykrywane na ich terenie przypadki zachorowań na koronawirusa. W artykule neakriti podkreślano, że takie przewidywania są częściowo zgodne z rekomendacjami, jakie pojawiają się, ze strony urzędników UE. Warto wspomnieć choćby o słowach Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, która powiedziała aby na razie wstrzymać się z planowaniem wakacji na tegoroczny lipiec i sierpień. Według niej warto to zrobić choćby z tego względu, że sytuacja wciąż jest trudna do przewidzenia.

Drugi scenariusz jest dużo bardziej skomplikowany i opiera się na założeniu, że w perspektywie kilku tygodni nastąpi stopniowe odmrażanie restrykcji związanych z przyjmowaniem zagranicznych gości w Grecji, a także, że kraje UE będą znosić ograniczenia związane z przekraczaniem swoich granic. Oczywiście rozwiązanie takie będzie stanowić duże wyzwanie nie tylko dla służb państwowych ale i również dla samej branży turystycznej. Wymagane będzie z pewnością opracowanie szeregu procedur wspólnych dla wszystkich państw członkowskich UE.

Działania powinny być skupione nie tylko na zapewnieniu stosownego bezpieczeństwa dla turystów, ale również na minimalizowaniu ryzyka zachorowania wśród lokalnych mieszkańców. Strategia odmrażania ruchu turystycznego, będzie wymagała opracowania odpowiedniego systemu zarządzania i oceny ryzyka. Według neakriti jego działanie powinno opierać się na trzech głównych filarach, obejmujących:

Oczywiście opracowanie i wdrożenie takich procedur będzie wymagało współpracy urzędów oraz prywatnych przedsiębiorców nie tylko na poziomie lokalnym, ale również na szczeblu międzypaństwowym. Określenie ryzyka oraz krytycznych punktów będzie wymagane dla każdego podmiotu uczestniczącego w realizacji ruchu turystycznego.

Transport lotniczy to jeden ze słabych punktów w kontekście epidemii

Transport lotniczy to jeden z wielu słabych punktów w kontekście epidemii

Wdrożenie procedur będzie oznaczało również przeprowadzenie dodatkowych szkoleń dla personelu. Duża część pracowników, będzie musiała także wykonywać dodatkowe czynności związane choćby z dezynfekcją. Zmianie będą podlegały praktycznie wszystkie procesy związane z obsługą ruchu turystycznego. Począwszy od sposobu przyjęcia turystów na lotnisku i ich transporcie, a skończywszy na tak trywialnych czynnościach jak rejestracja w hotelowej recepcji. Konieczne będzie więc zdefiniowanie na nowo zasad oraz protokołów związanych z bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia w każdym niemal aspekcie wakacyjnego pobytu.

Zmiana zachowań będzie wymagana również po stronie turystów. Osoby odwiedzające Grecję, będą musiały przestrzegać obostrzeń związanych z zachowywaniem dystansu społecznego. Przepisy te będą obowiązywać niezależnie od tego, czy w danej chwili turysta znajduje się, na plaży, basenie czy też hotelowej restauracji. Nie da się ukryć, że w tej postaci wypoczynek w Grecji będzie mieć niewiele wspólnego z wakacyjną beztroską i letnim luzem. Pod dużym znakiem zapytania stoją także posiłki w postaci szwedzkiego stołu w hotelach, które zapewniają pełne wyżywienie.

Elafonisi 2019

Procedury to jednak nie jedyne niezbędne narzędzia, które wymagane są do zapewnienia bezpiecznego pobytu turystów w Grecji. Wraz z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych wymagane będzie posiadanie odpowiednio wiarygodnych testów wykrywających zarówno obecność samego koronawirusa, jak i obecności przeciwciał. Niestety w tej chwili tego typu szybkie testy dające prawie 100% szanse wykrycia nie są dostępne. Jest to szczególnie istotne w sytuacji gdy wizja powstania szczepionki czy też opracowania skutecznej terapii leczniczej postrzegana jest wciąż jako odległa perspektywa.

Zagrożeniem, na które zwraca uwagę neakriti, jest duże ryzyko tego, że osoby chore na koronawirusa przejdą niezauważone przez punkty kontrolne znajdujące się np. na lotnisku. Oczywiście chodzi w tym przypadku o osoby, które chorują bezobjawowo lub znajdują się w bardzo wczesnej fazie infekcji. Właśnie w ich przypadku szybkie testy mogą dać fałszywy wynik negatywny, podobnie jak pomiar temperatury przeprowadzony kamerą termowizyjną.

Pewnym rozwiązaniem wydają się być “paszporty zdrowotne”, które miałyby być wydawane dla osób, które przeszły chorobę COVID-19. Linie lotnicze, rządy poszczególnych państw oraz centra epidemiologiczne dyskutują o tego typu rozwiązaniach. Na razie jednak wciąż nic nie wiadomo o utworzeniu tego typu medycznej “przepustki”. Pod znakiem zapytania stoi również słuszność twierdzenia, że odporność uzyskana w ramach choroby jest trwała. W ostatnich czasach pojawiały się publikacje medyczne, które podważały takie twierdzenie.

Jedno jest pewne: ten sezon nie będzie normalny. Niezależnie od tego, czy turyści odwiedzą Grecję, czy też nie.

Piotrek,  data_2020-04-28 19:24:06 2020-04-28 19:24:06
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Anna Zalewska
Anna Zalewska
2020-04-28 18:37:23

Ten sezon od początku miał być trudny. Najpierw turystyka zadrżała po upadku Thomasa Cooka, a resztę zrobiła pandemia.
Oby to był jedyny tak kiepski sezon.

 Alicja Zielińska
Alicja Zielińska
2020-04-29 04:26:46

Anna Zalewska Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis ogłosił dziś po południu plan działania, zgodnie z którym obostrzenia będą stopniowo zniesione. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lista będzie realizowana jak poniżej: •4 maja: -Zniesienie obowiązku posiadania zezwoleń na wyjścia z domu, za pośrednictwem wiadomości SMS lub odręcznych sporządzonych dokumentów/przepustek.
-Dozwolone będą ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz pływanie w morzu. Zorganizowane plaże zostaną otwarte w późniejszym terminie.
-Otwarcie małych sklepów, salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych,
księgarni, sklepów sportowych,
sklepów ogrodniczych i optycznych.
-Kościoły będą otwarte ale tylko na potrzeby indywidualnej modlitwy.
-W pojazdach, dozwolony kierowca i 2 pasażerów. Zakaz wyjeżdżania poza prefekturę zamieszkania będzie nadal obowiązywał.
•11 maja:
-Uczniowie trzeciej klasy liceum powrócą na zajęcia. Pozostałe klasy liceów i szkół średnich zostaną otwarte 18 maja. Oficjalne ogłoszenia o szkołach zostaną przedstawione w środę, 29 kwietnia, przez ministra edukacji Niki Kerameosa.
-Pozostałe sklepy detaliczne zostaną ponownie otwarte.
•17 maja:
-Kościoły otwarte dla większych zgromadzeń, wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach religijnych na ściśle określonych zasadach.
•18 maja:
-Zoo i ogrody botaniczne, stanowiska archeologiczne, zostaną ponownie otwarte.
-Ograniczenia ruchu, w całym kraju zostaną zniesione w tym samym czasie , to znaczy że przemieszczanie się z jednej prefektury i z dala od obszaru zezwolenia na pobyt będzie znowu możliwe. •1 czerwca:
-Centra handlowe i domy towarowe zostaną ponownie otwarte.
-Kawiarnie, bary i restauracje, będą przyjmować klientów tylko na przestrzeni zewnętrznej.
-Hotele działające całorocznie zostaną ponownie otwarte.
Poniżej znajduje się przybliżony harmonogram zniesienia pozostałych ograniczeń:

Na początek czerwca planowane jest ponownie otwarcie: -Obiektów rozrywkowych i sportowych (kina, teatry, centra rozrywki, siłownie itp.)
-szkół podstawowych i przedszkoli
-Przywrócenie lotów krajowych

W połowie czerwca planowane jest: -Otwarcie sezonowego zakwaterowania turystycznego
-Otwarcie zorganizowanych plaż
-Przywrócenie ruchu morskiego na wyspy greckie
-Sporty grupowe

***Oczekuje się, że jednostki hotelowe na wyspach i obszarach, na których nie ma wystarczającej infrastruktury zdrowotnej, zostaną otwarte na przełomie czerwca i lipca oraz po rozwiązaniu problemu z transportem lotniczym.

Koniec czerwca:
-Przywrócenie lotów międzynarodowych
Początek lipca:
-Otwarcie sezonowych obiektów zakwaterowania turystycznego również na wyspach.

 Krzysztof Łabuszewski
Krzysztof Łabuszewski
2020-04-30 13:25:56

Anna Zalewska piszesz tak,jak by Ci sieć hoteli zamykali.

 Anna Zalewska
Anna Zalewska
2020-04-30 14:27:08

Mi tam nic nie zamykają. Ale biorąc pod uwagę turystykę całościowo, to kiepsko się zapowiadał ten sezon już w zeszłym roku.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-04-30 15:05:20

Wiele hoteli już zostało wystawionych na sprzedaż. Przypuszcza się też że nawet gdy sezon ruszy to niektóre hotele pozostaną zamknięte. Pozostałe będą musiały przystosować się do nowych zasad. Tak, to zdecydowanie zły rok.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2020-04-28 18:39:34

Nadzieję wciąż mam

1
 Daniel Kołodziejczyk
Daniel Kołodziejczyk
2020-04-29 17:29:56

W tym roku pozostaną tylko wspomnienia i zdjęcia. Ale Jeszce wrócimy!!!

7
 Bogusława Miądowicz
Bogusława Miądowicz
2020-04-30 05:53:18

Dokładnie: ten sezon nie będzie normalny! Dlatego ja już zdecydowałam o przełożeniu mojej rezerwacji na 2021 .. a w tym roku na otarcie łez domek nad jeziorem Drawskim ☺️

1
 Krzysztof Łabuszewski
Krzysztof Łabuszewski
2020-04-30 13:35:11

Bogusława Miądowicz przyjedziemy!!!!!:):)

 Beata Eckert
Beata Eckert
2020-05-02 13:51:29

Sierpień 2019❤❤❤

 Beata Eckert
Beata Eckert
2020-05-02 13:53:07

 Beata Eckert
Beata Eckert
2020-05-02 13:55:19

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157068529727551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Zaszczepcie się a zaoszczędzicie 2/3 z tego.
18 maja nie jest piątkiem :)
Hej, lecę na Kretę w poniedziałek i faktycznie nie mogłam znaleźć żadnych konkretnych informacji na temat otwarcia wąwozu, ale... Od 20.05 mozna wykupić wycieczki zorganizowane, więc zakładam, że wtedy Samaria otworzy się na turystów, tzn. mam taką ogromną nadzieję...
gość PiotrWie: Sezon się zaczyna. Od rana już trzeci samochód z dostawą do tawerny przy plaży
gość dodekanezowiec: 2 osoby dorosłe + 5,5 latek - ceny z Itaką - 340 x 3 + kwestia powrotu 3 x 99, aczkolwiek: - z kwarantanny po powrocie są zwolnione osoby wracające z przedszkolakiem,  - a wooj z wami, nie byde płocić, łobkupie sie, na kworontonnę se po powrocie pujde, do roboty tysz nie bynde musioł!   A na poważnie - liczę że od czerwca może antygen wprowadzą. 
gość PiotrWie: Bez przesady- Samaria jest mniej więcej tak niebezpieczna jak Droga Pod Reglami w Karkonoszach Szlak jest wyrównany, co kilkadziesiąt minut drogi są źródła wody, a w razie skręcenie nogi obsługa zawiezie delikwenta na koniu. Widziałam tam takich co szli w butach do wody i jakoś doszli. Jak dla kogoś Samaria jest bardzo niebezpieczna to niech lepiej nie opuszcza nadmorskiej promenady. (...)
gość PiotrWie: My dzisiaj byliśmy na okrężnej trasie przez wąwozy Kato Poros i Moundros. Pierwszy bardzo ładny ale bardzo niejasny szlak - spore odcinki szliśmy po prostu strumieniem. Było dość trudno, ale przeszliśmy. Drugi dużo łatwiejszy - ale też ciekawy, przez całą drogę wzdłuż strumienia rosną platany. 11 km zajęło nam 6 godzin.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera