2020-04-22 19:09:51
W tym tygodniu w greckich mediach ujawnione zostały plany stopniowego zdejmowania ograniczeń narzuconych z powodu pandemii koronawirusa. Warto na wstępie nadmienić, że nie jest to jednak sztywny scenariusz działania. Wiele decyzji ma być podejmowanych przez rząd w ciągu najbliższych dni na podstawie informacji zwrotnych od specjalistów ds. chorób zakaźnych.
Tak jak w przypadku innych krajów nie należy oczekiwać automatycznego przejścia do normalności. Zgodnie z zaleceniami KE oraz WHO powrót do funkcjonowania będzie stopniowy i długoterminowy. Jak mówi rzecznik rządu plan będzie wdrażany w kolejnych krokach rozpisanych na dwutygodniowe etapy. Każdy z nich ma być wprowadzany ostrożnie, a podejmowanie kolejnych działań będzie zależeć od wyników poprzedniego kroku. Rezultaty tej strategii będą codziennie dokładnie analizowane i dostosowane zależnie do bieżącej sytuacji oraz na podstawie aktualnych danych epidemiologicznych. Zbyt szybkie poluzowanie może dać bowiem społeczeństwu mylący sygnał i doprowadzić do niebezpiecznych w kontekście epidemii zachowań.
Pierwszą datą, która przyniesie częściowe zmiany, jest 4 maja. Wstępnie grecki rząd planował rozpoczęcie odmrażania tydzień później, jednak z uwagi na zmęczenie obywateli długotrwałymi ograniczeniami oraz potrzebami gospodarki zdecydowano o przesunięciu tej daty na nieco wcześniejszą. Jako pierwsze mają zostać otwarte małe i średnie firmy, w tym sklepy oraz zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Są to miejsca, w których nie ma dużych skupisk ludzi i stosunkowo łatwo można wprowadzić przestrzeganie ścisłych zasad higieny oraz dystansu społecznego. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść otwierania niewielkich biznesów jest ich ilość. 300 000 małych i średnich przedsiębiorstw jest w Grecji podstawą gospodarki i drugim co do wielkości “pracodawcą”. Duże sklepy, plaże i parki niestety będą musiały poczekać dłużej na otwarcie.
Prawdopodobnie wtedy będzie też częściowo zniesiony zakaz przemieszczania się dla obywateli. W pierwszym etapie zostaną dopuszczone podróże w obrębie prefektury, w której ludzie mieszkają i pracują. Prawdopodobnie jednak ograniczenia podróżowania zostaną podtrzymane dla osób po 65. roku życia ze względu na największe zagrożenie jakie w ich przypadku stanowi zakażenie się koronawirusem.
Wdrażanie kolejnych etapów łagodzenia wprowadzonych wcześniej ograniczeń planowane jest wstępnie co dwa tygodnie. Jest to czas niezbędny do analizy skutków znoszenia obostrzeń, a w szczególności monitorowanie liczby nowych zachorowań. Łatwo wyliczyć, że uruchomienia następnych etapów można spodziewać się 18 maja, na początku czerwca itd.
W kolejnych krokach znoszenia ograniczeń planowane jest otwarcie tawern, kawiarni i restauracji, jednak tylko tych które mają do dyspozycji przestrzeń zewnętrzną. Warunkiem funkcjonowania tych miejsc ma być podobnie jak wcześniej przestrzeganie wymaganych odległości oraz rozważane jest wprowadzenie ograniczenia liczby klientów. Harmonogram w tym przypadku nie został jeszcze dopracowany, być może nastąpi to pod koniec maja albo dopiero w czerwcu.
Jeśli chodzi o otwarcie szkół to konkretny scenariusz jeszcze nie został wypracowany, aktualnie rozpatrywane są różne warianty. Na chwilę obecną w pierwszej kolejności rozważany jest powrót uczniów ostatnich klas liceum z powodu zbliżających się egzaminów. O powrocie młodszych uczniów do szkolnych ławek ma decydować aktualna sytuacja epidemiczna. W najbliższym czasie można spodziewać się przedstawienia bardziej realnego scenariusza, tak przynajmniej zapowiada Ministerstwo Edukacji.
W połowie maja oczekiwane jest otwarcie sądów i administracji państwowej, w tym organów podatkowych. Otwarcie muzeów, miejsc kultury czy obiektów sportowych planowane jest na początek lata.
Co zrozumiałe otwarcie hoteli oraz pensjonatów to temat najbardziej interesujący dla turystów. Niestety, ale działalność tego typu przedsiębiorców to równocześnie jeden z bardziej problematycznych i złożonych do przeprowadzenia etapów odmrażania gospodarki. Funkcjonowanie hoteli i pensjonatów ma silne powiązania z transportem w tym w szczególności lotniczym. W tym kontekście pojawiła się data do 15 lipca i jest to jeden z ostatnich kroków wychodzenia Grecji z lock downu.
W pierwszej fazie można spodziewać się przywracania turystyki krajowej w powiązaniu z zasadami, jakie należy wprowadzić w funkcjonowaniu hoteli oraz organizacji wypoczynku na plażach. Podobnie w przypadku transportu publicznego oczekiwane jest wprowadzenie szczególnych środków bezpieczeństwa.
Przywrócenie turystyki międzynarodowej to najtrudniejsza część, która wymagać będzie koordynacji działań na poziomie europejskim. W UE odbywają się konsultacje i omawiane są obecnie różne rozwiązania, promowany jest pomysł stworzenia “paszportu zdrowotnego”, dla każdego obywatela europejskiego, który chce podróżować po terenie wspólnoty. Zielone światło dawałby przeprowadzony wiarygodny test wykrywający koronawirusa lub/i przeciwciała. Podjęte działania muszą być także skoordynowane z harmonogramem otwierania granic, przywracania połączeń lotniczych. Nie bez znaczenia będzie również sytuacja epidemiczna w krajach, z których turyści przylatują na wakacje do Grecji. Takie zapowiedzi pojawiły się też w wywiadach udzielanych przez greckiego Ministra Zdrowia. Na chwilę obecną wydaje się więc, że warunkiem przywracania turystyki międzynarodowej będzie masowe wykonywanie szybkich testów zarówno przed wylotem, jak i prawdopodobnie na terenie Grecji. Warunkiem koniecznym do przyjęcia tego rozwiązania jest oczywiście natychmiastowe stworzenie wiarygodnych, szybkich testów i dostarczenie ich w odpowiednich ilościach.
Mimo że turystyka jest dla Grecji tematem priorytetowym to jednak bezpieczeństwo podróżujących, a przede wszystkim własnych obywateli na pewno będą tu podstawowym wyznacznikiem podejmowanych dalszych działań. Szybkie decyzje greckiego rządu pozwoliły uniknąć scenariusza włoskiego, jednak relatywnie niewielka ilość zachorowań nie oznacza, że Grecja pójdzie na żywioł w pogoni za turystami. Mimo trudnej sytuacji zwłaszcza branży turystycznej z rozmaitych artykułów przebija raczej ostrożność, z jaką będą wykonywane kolejne kroki.
Komentarze
komentarz z
15 lipca dopiero? No to bardzo późno
komentarz z
Marta Vogel i to turystyka krajowa ...
komentarz z
Monika Pióro masakra
komentarz z
W przypadku turystyki jest najwięcej niewiadomych. Tak jak pisaliśmy, to wstępny plan. Jak będzie w rzeczywistości? Trzeba niestety czekać :(
komentarz z
CRETE - Kreta tak, to prawda... ale wirus nie zniknie, ludzie i tak będą się zarażać... moim zdaniem gospodarka jest ważniejsza, no ale cóż, decyzja nie zależy od nas.
komentarz z
Marta nie wszyscy ogarniają to, że bez gospodarki nie będzie ludzkości jaką aktualnie znamy..
Nie żyjemy już w czasach, gdzie każdy miał przy domu kawał poletka i świnkę w chlewiku na własne potrzeby - jesteśmy mega uzależnioną od międzynarodowej gospodarki cywilizacją. Wszyscy, cały świat.
Teraz na siłę cofanie się w rozwoju albo całkowite uniezależnianie się od innych potrwa tak długo, że przynieść może tylko ogólnoświatową zapaść oraz największy kryzys w historii.
komentarz z
Sezon i tak spisany na straty, oby za rok wszystko wróciło do normalności
komentarz z
Może nie cały ;)
komentarz z
11 lipca wylot Grecja -Kos
komentarz z
Trzeba czekać na konkrety.
komentarz z
Pracownicy sezonowi mają nie lada wyzwanie w tym roku
komentarz z
Ania Wojciuch Tak, sytuacja nie do pozazdroszczenia
komentarz z
Czyli czerwiec przekreślony
komentarz z
5 lipca mamy lecieć na Kretę. Raczej wątpię aby to było realne, chociaż biuro podróży twierdzi inaczej
komentarz z
Trzeba czekać. W nadchodzącym tygodniu grecki rząd ma przestawić więcej konkretów.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157047582107551