Kreta - aktualności z lutego 2020 r.

Oliwy polifenolowe - najnowsze doniesienia naukowe

Na temat właściwości oliw polifenolowych pisaliśmy na łamach naszej strony już kilkukrotnie. Przypomnijmy, że są to oliwy, które dzięki starannemu procesowi pozyskiwania ze ściśle wyselekcjonowanych niedojrzałych oliwek, zawierają duże ilości cennych fenoli takich jak oleocanthal, oleaceina, oleuropeina czy tyrosol. Zdrowotne działanie takiej oliwy jest ciągle przedmiotem wielu badań, które dokumentują jej niezwykle korzystny wpływ na rozmaite choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe. Oliwy polifenolowe są uznawane w Unii Europejskiej za produkty przynoszące zdrowotne korzyści. Ich producenci po uzyskaniu stosownych certyfikatów wydawanych po badaniach laboratoryjnych, mogą posługiwać się oznaczeniem Health Claim. Generalnie jest to temat-rzeka, więc zainteresowanych odsyłamy do naszych artykułów na temat oliw polifenolowych oraz oliw Eliama.

Oliwki

Koronawirus przyczyną odwołania imprez karnawałowych na Krecie

Koronawirus to jeden z najgorętszych tematów, jakie pojawiają się obecnie w mediach na całym świecie. Zagrożenie epidemią tego wirusa niestety nie omija także Grecji i tym samym Krety. Najprawdopodobniej większość z Was wie już o tym, że lokalne służby medyczne odnotowały pierwsze zachorowania również w Grecji. Obecnie zdiagnozowane zostały cztery osoby, których testy obecności tego zachorowania wykazały pozytywny wynik. W związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa (COVID-19) grecki minister zdrowia V. Kikilii (Β. Κικίλια) podjął decyzję o odwołaniu imprez karnawałowych na terenie całego kraju. Oczywiście zarządzenie to dotyczy także Krety.

Powyżej możecie zobaczyć jak wyglądała ubiegłoroczna impreza karnawałowa w Rethymno.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-28 17:57:00 2020-02-28 17:57:00 Liczba komentarzy: brak

Spinalonga z drona

Wiele z Was było już z pewnością na Spinalondze, dawnej kolonii trędowatych. To jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc na Krecie, popularnością ustępujące tylko pałacowi w Knossos. Na prezentowanym dzisiaj filmie można spojrzeć na Spinalongę z góry, bowiem ujęcia zostały nakręcony z drona. Oprócz Spinalongi jest też sporo ujęć prezentujących oszałamiającego koloru wody zatoki Mirambello.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-27 20:20:58 2020-02-27 20:20:58 Liczba komentarzy: brak

Kreta w czołówce najpopularniejszych miejsc świata

Jak co roku o tej porze popularny portal podróżniczy TripAdvisor ogłosił wyniki rankingów Traveller Choice na 2020 rok. Powstają one na podstawie recenzji i ocen użytkowników portalu, więc są dobrym barometrem popularności turystycznych miejsc.

Miło nam donieść, że w kategorii Best of the Best najpopularniejszych światowych kierunków, Kreta kolejny rok znalazła się wśród 25 najlepszych miejsc na świecie. Dodatkowo Kreta nie tylko utrzymała się w tym rankingu ale i zajęła jeszcze wyższe miejsce niż w latach ubiegłych. W tym roku nasza wyspa zajęła aż 3. miejsce, a popularnością wyprzedziły ją tylko Londyn (1.) oraz Paryż (2.). Przypomnijmy że w 2019 roku Kreta uplasowała się na 4. miejscu, a w 2018 na 5. miejscu. Tym samym okazała się popularniejszym miejscem niż Bali (4), czy Rzym (5). Warto też podkreślić, że w rankingu tym znalazła się jeszcze tylko jedna grecka wyspa. 18. miejsce zajęło bowiem popularne i piękne Rodos. 

Kreta w czołówce najpopularniejszych miejsc świata


Grecja walczy z nielegalną działalnością Airbnb

Od wielu lat rośnie popularność wynajmu krótkoterminowego oferowanego między innymi za pośrednictwem internetowego serwisu Airbnb. Jest to zupełnie nowy typ obsługi noclegów turystów, stanowiący swego rodzaju połączenie tradycyjnych usług hotelarskich z klasycznym wynajmowaniem mieszkania. Z pewnością jedną z najważniejszych zalet, spośród wszystkich korzyści, jakie ma do zaoferowania wynajem krótkoterminowy, jest z pewnością konkurencyjna cena. Wielu hotelarzy oraz właścicieli pensjonatów wskazuje jednak, że tak niski koszt wynajęcia mieszkań dostępnych w ramach Airbnb to wynik niepłacenia podatków i tym samym działania w tak zwanej szarej strefie.

Wynajem AirBnb

Piotrek,  data_2020-02-24 20:32:29 2020-02-24 20:32:29 Liczba komentarzy: brak

Dieta śródziemnomorska opóźnia starzenie się

Na początku lutego naukowcy opublikowali wyniki badań nad wpływem diety śródziemnomorskiej na bakterie jelitowe u osób starszych. Wyniki dowodzą, że osoby starsze, które regularnie przestrzegały diety śródziemnomorskiej przez co najmniej rok, miały w swoich jelitach więcej dobrych i przyjaznych bakterii, co sprzyja zdrowemu starzeniu się.

Sałatka grecka

Starzenie się jest powiązane nie tylko ze zmniejszeniem funkcji motorycznych ale i przewlekłym stanem zapalnym, który przyczynia się do stanu ogólnego osłabienia. W przypadku starszych osób, szeroko rozumiane zdrowie pogarszane jest dodatkowo mało zróżnicowaną dieta, która ma bezpośredni wpływ na “skład” bakterii jelitowych. Dieta śródziemnomorska zmniejsza zaś ilość mikroorganizmów sprzyjających stanom zapalnym, co zapobiega przedwczesnemu pogorszeniu funkcji motorycznych i poznawczych.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-23 18:16:16 2020-02-23 18:16:16 Liczba komentarzy: brak

Matala Beach Festival 2020

Ogłoszono już oficjalnie datę tegorocznego Matala Beach Festival, czyli corocznej imprezy muzycznej odbywającej się w Matali. W kwestii terminu nie ma niespodzianek, jak co roku festiwal odbędzie się w 3. weekend czerwca, czyli w dniach 19-21.06.2020.

Matala Beach Festival

Jeśli ktoś planuje wziąć udział w całym festiwalu i chciałby w tym czasie wynająć pokój w apartamencie to już teraz powinien pomyśleć o rezerwacji. Jak podaje portal booking.com w tym zakresie dat już 90% miejsc zostało zajętych. Matala Beach Festival cieszy się dużą popularnością, a stali bywalcy tej imprezy dokonują rezerwacji zaraz po ogłoszeniu terminu.

Gosia,  data_2020-02-21 19:02:28 2020-02-21 19:02:28 Liczba komentarzy: brak

Oliwa dla każdego turysty

Z ciekawą inicjatywą, która mogłaby wspomóc produkcję oliwy na Krecie wystąpił Myron Chiletzakis, wiceprezes tamtejszego stowarzyszenia plantatorów oliwek. Zaproponował on, aby restauracje – szczególnie te serwujące tradycyjną kuchnię grecką, zrezygnowały z używania tanich olei stosowanych obecnie jako zamiennik droższej oliwy z oliwek. Jego zdaniem ten niewielki krok wykonany ze strony właścicieli lokali gastronomicznych zdecydowanie polepszyłby obecną sytuację plantatorów oliwek. Zwiększona sprzedaż oliwy bezpośrednio na Krecie pozwoliłaby producentom uniezależnić się od niskich cen skupu narzucanych przez zagraniczne firmy.

Oliwa w jednorazowych opakowaniach

Piotrek,  data_2020-02-19 19:23:20 2020-02-19 19:23:20 Liczba komentarzy: brak

Spetzofai - jednogarnkowe danie z papryki i kiełbasy

Mimo że σπετζοφάϊ nie jest daniem charakterystycznym dla Krety to jednak właśnie tam pierwszy raz je jadłam. W jednej z tawern w Chania spetzofai podano na początek ucztowania. Po jego zjedzeniu nie miałam ochoty już na nic innego. Czym zatem jest Spetzofai? To bardzo smaczne jednogarnkowe danie, w którym główną rolę odgrywa papryka oraz kiełbasa.

Spetzofai

Gosia,  data_2020-02-18 20:08:13 2020-02-18 20:08:13 Liczba komentarzy: brak

Propozycje kolejnych zmian na plaży Elafonisi

Od dłuższego czasu wiadomo, że część plaż szczególnie popularnych wśród turystów, boryka się z problemem nadmiernej liczby osób przybywających na nie w szczycie sezonu urlopowego. Co jakiś czas pojawiają się różnego rodzaju propozycje, które mają poprawić tę sytuację. Niestety do dnia dzisiejszego żadna z tych inicjatyw nie została przekuta w realne działanie. Dziś na portalu lokalnej gazety Haniotika Nea opublikowany został kolejny artykuł dotyczący plaży Elafonisi.

Propozycje zmian na ElafonisiDotychczasowy dziki parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży
czyli w obrębie chronionego obszaru

Piotrek,  data_2020-02-17 19:52:56 2020-02-17 19:52:56 Liczba komentarzy: brak

Zachód słońca nad plażą Red Beach

Red Beach (Kokkini Ammos - Κόκκινη Άμμος), czyli w dosłownym tłumaczeniu czerwona plaża znajduje się tuż obok słynnej Matali. Mając w planach pobyt w tej miejscowości warto pomyśleć o zobaczeniu także tej sąsiedniej plaży. Oba miejsca są położone relatywnie blisko siebie i dzieli je tylko niewielki skalisty półwysep, przez który poprowadzony jest pieszy szlak prowadzący do Red Beach. Chociaż ścieżka ta nie jest szczególnie trudna do pokonania to jednak ze względu na stromiznę może być dla niektórych dosyć męcząca. Właśnie na tym szlaku nagrany został poniższy film, na którym uchwyciliśmy zachód słońca. Życzymy Wam miłego oglądania.

Piotrek,  data_2020-02-16 18:38:17 2020-02-16 18:38:17 Liczba komentarzy: brak

Zielony wąwóz Richtis

W czasie naszych wyjazdów na Kretę zawsze staramy się zwiedzać jak najbardziej rozmaite i zróżnicowane miejsca. Zarówno te powiązane z historią wyspy jak i takie, które uznawane są za atrakcje turystyczne ze względu na swoje naturalne piękno. Jednym z miejsc należących do drugiej kategorii jest wąwóz Richtis znajdujący się we wschodniej części Krety. Nadzwyczaj zielony i bardzo urozmaicony szlak jaki został tam wytyczony na długo zapadł nam w naszej pamięci. Jeśli zamierzacie w tym roku odwiedzić ten rejon wyspy to zachęcamy Was do zapoznania się z naszym opisem i ewentualnym dodaniem wąwozy Richtis do swojej listy planów.

Wąwóz Richtis

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-15 20:06:21 2020-02-15 20:06:21 Liczba komentarzy: brak

Chania - miejsce gdzie przyszłość spotyka się z przeszłością

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia najnowszego spotu reklamowego przygotowanego przez gminę Chania. Bardzo sugestywny tytuł nie tylko doskonale odzwierciedla charakter tej części Krety, ale równie trafnie opisuje całą wyspę. Zwiedzając ją nie sposób choćby nie otrzeć się o wiele miejsc będących częścią niezwykle bogatej historii sięgającej odległych czasów. Ten krótki klip to jednak również dowód na to, że Kreta ma do zaoferowania wiele innowacyjnych i nowoczesnych miejsc, które nie zawsze powiązane są wprost z turystyką. Warto choćby wspomnieć o uczelniach wyższych, które cenione są nie tylko w Grecji, ale również i w innych krajach.

Piotrek,  data_2020-02-13 19:49:22 2020-02-13 19:49:22 Liczba komentarzy: brak

Omalos - nauka jazdy na nartach

Podoba nam się to, że od dłuższego czasu pojawia się coraz więcej inicjatyw, które przełamują mocno zakorzeniony stereotyp tego, że Kreta to doskonałe miejsce tylko do letniego wakacyjnego wypoczynku.  Tego typu dosyć ograniczone postrzeganie obecne jest zarówno w świadomości sporej części turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Jednym z projektów wymykających się poza te ramy są różnego rodzaju cykliczne spotkania mające na celu popularyzowanie narciarstwa na Krecie. Najbliższa tego typu impreza, której przewodzić będzie hasło: „Zabierz dzieci na śnieg”, odbędzie  w ten weekend na płaskowyżu Omalos.

O tym, że na Krecie można uprawiać różnego rodzaju narciarstwo widać doskonale na powyższym filmie, który jest relacją pięciu zawodniczek zespołu Dynafit Team. W 2017 roku wybrały się one na zimową wyprawę w górskie rejony Krety. W doskonały sposób połączyły aktywny sposób zwiedzania dzikich rejonów Krety z czasem spędzonym na typowym wypoczynku.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-12 19:16:01 2020-02-12 19:16:01 Liczba komentarzy: brak

Niemieckie tunele w Platanias

Platanias to popularna miejscowość turystyczna znajdująca się na północnym wybrzeżu Krety położona między Chanią a Maleme. Znajdują się tu tunele pochodzące z czasów II wojny światowej. To bardzo ciekawe miejsce powinny odwiedzić nie tylko osoby zainteresowane tą częścią historii Krety.

Tunele w Platanias

Gosia,  data_2020-02-10 19:38:05 2020-02-10 19:38:05 Liczba komentarzy: brak

Lutowy spacer po Heraklionie

Dziś zapraszamy Was na lutowy spacer po ulicach i deptakach Heraklionu. Miasto prawie zupełnie pozbawione turystów tętni swoim codziennym rytmem życia. Część mieszkańców pochłoniętych jest załatwianiem swoim mniej lub bardziej ważnych codziennych spraw. Inni natomiast żyjąc zgodnie z greckim "siga-siga" rozpoczyna swój dzień od wizyty w kawiarniach.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-09 19:17:13 2020-02-09 19:17:13 Liczba komentarzy: brak

Grecja, czyli kozie królestwo

Będąc na Krecie łatwo dojść do wniosku, że to wyspa gdzie kozy widoczne są prawie wszędzie. Oczywiście może niedosłownie wszędzie, bo raczej nie spotkacie ich na ulicach miast, czy też w bardziej zurbanizowanych rejonach, jednak dostrzeżenie kozy poza tymi obszarami raczej nie nastręcza większej trudności. Łatwo domyślić się, że są one w Grecji jednymi z najpopularniejszych gospodarskich zwierząt. Swoją liczbą ustępują one tylko liczbie owiec. Wedle najnowszych danych statystycznych zebranych przez Eurostat w całkowita liczba kóz w Grecji sięga aż 3,65 mln sztuk co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich krajów należących do UE.

Kozy na Psiloritis

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-08 18:51:51 2020-02-08 18:51:51 Liczba komentarzy: brak

Najlepszy hotel historyczny w Grecji znajduje się w Chanii

We wtorek 4 lutego w Atenach podczas gali w Fundacji Basil & Elisha Goulandris przyznawano nagrody Greek Hotel Awards 2020, czyli wyróżnienia dla najlepszych hoteli. Jedną z nagród otrzymał Domus Renier Boutique Hotel w Chanii w kategorii najlepszego historycznego hotelu w Grecji.


zdjęcie Domus Renier Boutique Hotel pochodzi z serwisu www.booking.com

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-06 19:51:15 2020-02-06 19:51:15 Liczba komentarzy: brak

Nowy termin oddania Muzeum Archeologicznego w Chania

W ostatnich dniach naszą uwagę w kreteńskich serwisach zwróciła informacja o terminie oddania do użytku nowego budynku Muzeum Archeologicznego w Chania. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że termin ten był przekładany wielokrotnie. Ostatnie nasze informacje koniec prac przewidywały na końcówkę … 2015 roku… 

Nowy termin oddania muzeum został określony na czerwiec 2021 roku… Wygląda więc że znowu potwierdza się reguła niespiesznego tempa prac budowlanych oraz organizacyjnych w Grecji. 

Z bardzo dużym opóźnieniem mieliśmy do czynienia w przypadku Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, czy w Eleftherna. Mamy tylko nadzieję że w tym przypadku także będzie warto czekać i że nowy termin faktycznie zostanie dotrzymany.

Muzeum Archeologiczne w ChaniaWnętrze dotychczasowej siedziby Muzeum Archeologicznego w Chania

Kolejna wizyta zimy na Krecie

W ostatnich dniach na Krecie panowała ciepła wiosenna pogoda. Wszystko jednak wskazuje na to, że część mieszkańców wyspy, szczególnie tych mieszkających w górskich rejonach, będzie musiała ponownie zmierzyć się z zimowymi warunkami. Synoptycy przewidują, że już od środy na Kretę napłyną kolejne masy zimnego powietrza, które spowodują diametralny spadek temperatur. Wszystko wskazuje na to, że słupek rtęci w termometrach może opaść nawet o kilkanaście stopni.

Deszcz na Krecie

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-04 19:58:11 2020-02-04 19:58:11 Liczba komentarzy: brak

Stowarzyszenie Iardanos zwraca uwagę na problem wakacji AI

Od wielu lat wypoczynek typu All Inclusive jest bardzo chętnie wybierany przez turystów i cieszy się wśród nich niesłabnącą popularnością. Jako główne atuty tego typu wakacji wskazywana jest atrakcyjna cena oraz duża wygoda. Warto mieć jednak na uwadze to, że bogata oferta wakacji All Inclusive oferowanych przez hotele znajdujące się w danym rejonie nie zawsze wpływają pozytywnie na rozwój lokalnych społeczności. Problem ten został zauważony także przez Stowarzyszenie Iardanos (Ιάρδανος) zrzeszające lokalnych przedsiębiorców z gminy Platanias.

Hotel All Inclusive w Analipsi obok Makry GialosJeden z hoteli typu All Inclusive znajdujący się w miejscowości Analipsi obok Makry Gialos

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-03 19:16:24 2020-02-03 19:16:24 Liczba komentarzy: brak

Plaże Xerokambos

Dziś zapraszamy Was na filmowy przegląd plaż zlokalizowanych w rejonie Xerokambos. Miejsce to my nazywamy dzikim wschodem Krety. Brak zorganizowanej turystyki i infrastruktury plażowej czynią te miejsca idealnym do prawdziwego wypoczynku od codziennego zgiełku. Jedynym warunkiem jest tylko to że trzeba lubić takie odludzia. Brak typowych turystycznych atrakcji sprawia, że tu Kreta oferuje nam to co ma najlepszego: wspaniałe plaże, idealnie czystą wodę, piękno otaczającej przyrody oraz gościnność mieszkających tu ludzi.

Gosia i Piotrek,  data_2020-02-02 19:05:11 2020-02-02 19:05:11 Liczba komentarzy: brak

Plastikowa dieta żółwi Caretta caretta

Archelon to grecka organizacja oparta na wolontariacie, która zajmuje się ochroną żółwi Caretta caretta w Grecji, w tym także na Krecie. Poza monitorowaniem obszarów lęgowych, prowadzi ona badania oraz pracę nad odnową siedlisk, zajmuje się także rehabilitacją chorych i rannych żółwi. Od kilku lat śledzimy z uwagą doniesienia o założonych na Krecie gniazdach Caretta caretta oraz inne informacje, jakimi dzieli się ta organizacja. Współdziała ona z rządową organizacją: Greckim Centrum Badań Morskich (HCMR). Ostatnio Archelon podało dane, że z 36 żółwi, które trafiły do Centrum Ratunkowego w Glyfadzie aż 70% z nich połknęło plastik.

Caretta caretta

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. (...)
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. (...)
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera