Kreta - aktualności z października 2022 r.

Sfkia Vertical Run i Sfakia Sky Marathon 2022

W minioną niedzielę 30 października, odbył się jeden z ciekawszych biegów, jakie cyklicznie organizowane są na Krecie. Mamy na myśli Sfakia Vertical Run, który już na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych. Wyjątkowo nie był on organizowany podczas pandemii, jednak obecnie powrócono do tej imprezy, organizując ją po raz ósmy.

Sfakia Vertical Run
Bardzo oryginalne ceramiczne medale Sfakia Vertical Run 2022
(źródło zdjęcia: https://runntrail.gr/)

Po tragedi w Agia Fotia

Dzisiejszymi mediami na Krecie wstrząsnęła tragedia w Agia Fotia, o której informowaliśmy rano. Skała, która w nocy oderwała się ze zbocza, zmiażdżyła dwa pokoje w pensjonacie powodując śmierć jednej z osób, które znajdowały się w tym apartamencie. W tym momencie znamy więcej szczegółów tej tragedii. Pojawiają się również opinie na temat przyczyn tego zdarzenia.

Na filmie Nikosa Sarantosa możecie zobaczyć wielkie odłamy skalne wciąż zagrażające zabudowaniom


Agia Fotia - skała spadła na pensjonat

Dzisiaj w nocy w miejscowości Agia Fotia w rejonie Ierapetra doszło do tragedii. Na pensjonat położony u stóp góry tuż nad plażą spadła skała, która oderwała się ze zbocza góry. Kompletnie zniszczone zostały dwa pokoje znajdujące się we wschodniej części budynku. Niestety w jednym z nich znajdowali się turyści.

Agia Fotia - skała zmiażdżyła pensjonat

Gosia,  data_2022-10-30 11:02:45 2022-10-30 11:02:45 Liczba komentarzy: brak

Nowe odkrycie w Lissos

Rzadko mamy okazję przekazywać tak dobre informacje, ale dzisiejszy news ucieszy szczególnie wielbicieli kreteńskich wykopalisk. W starożytnym Lissos położonym między Paleochorą a Sougią na południu wyspy przeprowadzane są wykopaliska archeologiczne, które już teraz ujawniły dużą część budynku użyteczności publicznej. Smaczku tej historii dodaje fakt, że są to pierwsze od 62 lat wykopaliska przeprowadzone w tym miejscu. Z pewnością te osoby, które w Lissos już były i widziały antyczne pozostałości świątyni Askelpiosa po zakończeniu prac będą miały powód do tego aby ponownie wybrać się do Lissos. Z przymrużeniem oka można też powiedzieć, że to okrycie to kolejny dowód na to, że na Krecie wystarczy wbić łopatę, a starożytne ruiny i artefakty same się znajdą.

Nowe odkrycie w Lissos

Źródło zdjęć z Lissos: flashnews.gr

Gosia,  data_2022-10-25 19:47:47 2022-10-25 19:47:47 Liczba komentarzy: brak

Kreta - 95 pogodowych katastrof przez ostatnie 22 lata

Katastrofalna szybka powódź, która kilkanaście dni temu zniszczyła kilka znanych miejscowości na Krecie to temat ciągle obecny w mediach. Dziennikarze wciąż przyglądają się jak poszkodowani ludzie radzą sobie z tą trudną sytuacją. Jednak to nie jedyny związany z powodzią temat, który przyciąga uwagę lokalnych mediów. Redaktorzy z portalu flashnews.gr przyjrzeli się pogodowym katastrofom, które wydarzyły się w Grecji oraz na samej Krecie w ciągu ostatnich 22 lat. Upraszczając te statystyki można powiedzieć na Krecie raz na kwartał dochodzi do takich zjawisk, a w całej Grecji co dwa tygodnie.

Agia Pelagia 2022Agia Pelagia, październik 2022 r. Źródło zdjęcia flashnews.gr

Gosia,  data_2022-10-24 20:13:21 2022-10-24 20:13:21 Liczba komentarzy: brak

Plaża Kedrodasos

Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze plaże Krety to Kedrodasos bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Chociaż jest ona położona zaledwie kilometr od Elafonissi, czyli najsłynniejszej plaży Krety, to nawet w szczycie sezonu Kedrodasos wciąż pozostaje dzika i nieoblegana przez tłumy. Nie znajdziecie tu, przynajmniej na razie, leżaków i parasoli oraz innej typowej infrastruktury turystycznej takiej jak przebieralnie, toalety, beach bary czy tawerny.

Kedrodasos

Gosia,  data_2022-10-23 18:55:04 2022-10-23 18:55:04 Liczba komentarzy: brak

Koniec sezonu na Krecie

Koniec sezonu turystycznego na Krecie zbliża się do definitywnego końca. W nadchodzącym tygodniu będą realizowane ostatnie loty Ryanaira z lotniska w Chania do Gdańska, Krakowa, Modlina oraz Wrocławia.

Swoją działalność na ten rok kończy też popularna firma Cretan Daily Cruises organizująca rejsy na BalosKoufonisi czy Chrissi. Jeśli jeszcze jesteście na Krecie i macie w planach rejs na Balos i Gramvousę to końcówka października to ostatni moment na zorganizowanie sobie takiej wycieczki. Zgodnie z informacją podaną na stronie organizatora w ostatni w tym roku rejs na Balos można wybrać się 31 października o godzinie 10:40. Warto zauważyć, że rejsy na tę malowniczą lagunę są dostępne najdłużej. Rejsy na pozostałe okoliczne wyspy zostały już bowiem zawieszone kilka tygodni wcześniej.

Ostatniego dnia października kończy również tegoroczną działalność wąwóz Samaria. Oczywiście jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów i nie wymusi wcześniejszego zamknięcia szlaku.

Rejs na Balos

Gosia,  data_2022-10-22 20:12:45 2022-10-22 20:12:45 Liczba komentarzy: brak

Dwudniowa akcja ratunkowa w pobliżu Agia Roumeli

O dużym szczęściu może mówić 65-letni Austriak, który dziś został uratowany ze stromego terenu w pobliżu wyjścia z wąwozu Samaria obok Agia Roumeli. Mężczyzna utknął w trudnym terenie w czwartkowe popołudnie, jednak ze skał sprowadzono go dopiero dzisiaj.

Wylot wąwozu Samaria

Gosia,  data_2022-10-21 20:13:15 2022-10-21 20:13:15 Liczba komentarzy: brak

Latarnia morska Faros w Chanii

Latarnia morska Faros to chyba najbardziej rozpoznawalny budynek w Chanii. Uwieczniona została na tysiącach fotografii, a jej charakterystyczna kamienna sylwetka wita łódeczki wpływające do portu. Na dzisiejszym filmiku możecie obejrzeć Faros od strony morza oraz z lotu ptaka. Film został nakręcony w minioną sobotę, kiedy pogoda była bardzo jesienna a fale całkiem spore.

Gosia,  data_2022-10-19 20:15:31 2022-10-19 20:15:31 Liczba komentarzy: brak

Sprzątanie po kataklizmie i pierwsze wnioski

Sitia jest jednym z miejsc, które w miony weekend najbardziej ucierpiały w konsekwencji gwałtownych ulew. Na najbliższe pół roku w mieście ogłoszono stan wyjątkowy, ponieważ zniszczenia i skala szkód jest ogromna. Już po wstępnych ocenach wiadomo, że w wyniku powodzi blisko połowa firm odnotowała straty oraz uszkodzenia siedzib, zniszczonych zostało także 150 samochodów. Uruchomienie tej procedury ma pomóc miastu w radzeniu sobie z konsekwencjami kataklizmu. W mieście mieszkańcy próbują posprzątać to co pozostawiła po sobie woda. Swoją pomoc zaoferowali licealiści oraz studenci, którzy już w tej chwili pomagają w uprzątaniu sklepów, podwórek i ulic.

Katastrofalne opady deszczu na Krecie

Ten weekend na długo zapadnie w pamięci mieszkańców Krety. Spodziewane pogorszenie pogody przyniosło ze sobą niespoodziewaną ilość opadów, które spowodowały nie tylko ogromne zniszczenia na wyspie, ale także ofiary śmiertelne.

Przesuwającemu się nad Kretę niżowi barometrycznemu towarzyszyły ogromne opady deszczu. W ciągu bardzo krótkiego czasu we wschodniej Krecie spadło tyle wody ile wynosi 1/3 łącznych opadów odnotowywanych w ciągu całego roku. W regionie Heraklionu oraz Lassithi ta ekstremalna ilość opadów szybko zamieniła się w gwałtowne powodzie. Straż pożarna w ciągu godziny otrzymała łącznie 453 zgłoszenia.

Agia Pelagia

Agia Pelagia, 15.10.2022 r.
Źródło zdjęcia Candiadoc.gr

Gosia,  data_2022-10-16 12:21:02 2022-10-16 12:21:02 Liczba komentarzy: brak

Grecja z dobrymi prognozami na przyszły rok

Koniec sezonu turystycznego na Krecie zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że nie ma jeszcze oficjalnie potwierdzonych wyników to można już teraz powiedzieć, że ten rok, mimo wielu przeciwności, zakończy się na Krecie świetnym wynikiem. Daje to również podstawy do optymizmu na przyszłoroczny sezon szczególnie, że pomimo wydarzeń geopolitycznych, kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji, turyści jednak przyjechali na wakacje.

Chania

Gosia,  data_2022-10-13 20:45:23 2022-10-13 20:45:23 Liczba komentarzy: brak

Nowy projekt miasta i gminy Chania

Gmina Chania właśnie rozpoczyna projekt zbierania materiałów do realizacji interesującego projektu, który urozmaici turystyczną mapę miasta i umożliwi odwiedzającym lepsze poznanie jego historii. Projekt ten zakłada najpierw sfotografowanie miejsc między innymi o znaczeniu historycznym i kulturalnym. Następnie na podstawie tych zdjęć fizycznego i cyfrowego oznakowania 115 zabytków i ciekawych punktów znajdujących się w mieście Chania. Ostatecznie zebrany materiał pozwoli na stworzenie tematycznych tras takich jak Pomniki Historii, Fortyfikacje, Miejsca kultury i wydarzeń, Architektura oraz Wybrzeże-przyroda.

Latania morska w Chania

Gosia,  data_2022-10-10 20:22:07 2022-10-10 20:22:07 Liczba komentarzy: brak

Czasowe zamknięcie wąwozu Samaria

Czy ktoś wybiera się jutro do wąwozu Samaria? Jeśli tak to niestety, ale trzeba zmienić plany. 7 października wąwóz będzie zamknięty zarówno od strony wejścia w Xyloskalo, jak i od strony Agia Roumeli. Decyzję o zamknięciu szlaku podjęto w oparciu o prognozy, według których jutro spodziewane są opady deszczu w rejonie Samarii oraz niestabilne zjawiska pogodowe na szerszym obszarze. Decyzja o ponownym otwarciu wąwozu będzie zależała od tego czy pogoda ustabilizuje się.

Samaria

Gosia,  data_2022-10-06 19:56:29 2022-10-06 19:56:29 Liczba komentarzy: brak

Niedostępna plaża Kaminaki

Południe Krety skrywa wiele mało znanych zakamarków, do których z racji na odległe położenie, dostęp jest mocno utrudniony. Jednym z takich miejsc jest plaża Kaminaki (Καμινάκι) znajdująca się w południowo-wschodnich rejonach Gór Asterousia. Bez kozery można powiedzieć, że jej okolica to prawdziwie dzika i niedostępna Kreta. Niedostępne wąwozy, strome klify, imponujące skały tworzą niepowtarzalny krajobraz.

Gosia,  data_2022-10-05 19:40:16 2022-10-05 19:40:16 Liczba komentarzy: brak

Problemy z greckimi serami

Graviera oraz feta to dwa najbardziej znane i popularne greckie sery produkowane również na Krecie. Są one obecne przede wszystkim na greckich stołach, gdzie roczna konsumpcja tylko samej fety wynosi około 12 kg na osobę. Te dwa sery również zalicza się do grupy kluczowych towarów eksportowych. Niestety jednak ogólnoświatowy kryzys związany z gwałtownie rosnącymi kosztami energii i paliw oraz inflacja negatywnie odbija się także na produkcji tych lubianych serów.

Graviera

Gosia i Piotrek,  data_2022-10-02 20:29:18 2022-10-02 20:29:18 Liczba komentarzy: brak

Ciekawe zjawisko na północy Krety

Do ciekawego zjawiska atmosferycznego doszło dzisiaj na niemal całym północno-wschodnim wybrzeżu Krety. Wielu mieszkańców okolic Heraklionu (i nie tylko), którzy wybrali się na spacer wybrzeżem mieli okazję zobaczyć dzisiaj dziwne zjawisko. Tuż nad linią horyzontu unosiła się nietypowa mgła, która całkowicie przesłoniła widok.

Gosia,  data_2022-10-01 19:57:29 2022-10-01 19:57:29 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera