2022-10-24 20:13:21
Katastrofalna szybka powódź, która kilkanaście dni temu zniszczyła kilka znanych miejscowości na Krecie to temat ciągle obecny w mediach. Dziennikarze wciąż przyglądają się jak poszkodowani ludzie radzą sobie z tą trudną sytuacją. Jednak to nie jedyny związany z powodzią temat, który przyciąga uwagę lokalnych mediów. Redaktorzy z portalu flashnews.gr przyjrzeli się pogodowym katastrofom, które wydarzyły się w Grecji oraz na samej Krecie w ciągu ostatnich 22 lat. Upraszczając te statystyki można powiedzieć na Krecie raz na kwartał dochodzi do takich zjawisk, a w całej Grecji co dwa tygodnie.
Agia Pelagia, październik 2022 r. Źródło zdjęcia flashnews.gr
Przeanalizowali oni dane gromadzone przez Narodowe Obserwatorium w Atenach. Okazuje się, że na terenie Grecji w latach 2000-2022 zarejestrowano łącznie 540 zdarzeń pogodowych, w których życie straciło 260 osób. Zdarzenia te przyniosły też liczne straty materialne, zniszczoną infrastrukturę oraz problemy transportowe.
Na przestrzeni tych lat Kreta doświadczyła 95 gwałtownych zdarzeń pogodowych o skutkach społeczno-gospodarczych z czego 43, czyli prawie połowa była związana z powodziami. Z powodu takich gwałtownych zdarzeń spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne na Krecie życie straciło 25 osób. Warto odnotować, że w tym prawie połowa zginęła w trakcie powodzi. Przypominamy że w czasie ostatniej z nich zginęły kolejne dwie osoby.
Agia Pelagia, październik 2022 r. Źródło zdjęcia flashnews.gr
Na podstawie danych z ateńskiego obserwatorium wiadomo też, że większość tych zdarzeń skoncentrowała się przede wszystkim w północnej części wyspy. 58 takich zdarzeń dotyczyło regionu Chania, a 48 regionu Heraklion. Zdecydowanie rzadziej negatywne zjawiska pogodowe pojawiały się w regionie Rethymno (19) oraz Lassithi (21).
Mapa pogodowych katastrof na Krecie. Źródło: flashnews.gr
Ciągła aktualizacja bazy danych niekorzystnych zjawiskach pogodowych pozwala na identyfikację obszarów, które są najbardziej narażone na pogodowe katastrofy. Ideałem byłoby wyciąganie wniosków i tworzenie skutecznej infrastruktury, która złagodzi skutki katastrof. Jednak wydarzenia ostatnich dni pokazują, że na takie działania z pewnością jeszcze będziemy musieli poczekać.
Komentarze
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158782076972551