Kreta - 95 pogodowych katastrof przez ostatnie 22 lata

Katastrofalna szybka powódź, która kilkanaście dni temu zniszczyła kilka znanych miejscowości na Krecie to temat ciągle obecny w mediach. Dziennikarze wciąż przyglądają się jak poszkodowani ludzie radzą sobie z tą trudną sytuacją. Jednak to nie jedyny związany z powodzią temat, który przyciąga uwagę lokalnych mediów. Redaktorzy z portalu flashnews.gr przyjrzeli się pogodowym katastrofom, które wydarzyły się w Grecji oraz na samej Krecie w ciągu ostatnich 22 lat. Upraszczając te statystyki można powiedzieć na Krecie raz na kwartał dochodzi do takich zjawisk, a w całej Grecji co dwa tygodnie.

Agia Pelagia 2022Agia Pelagia, październik 2022 r. Źródło zdjęcia flashnews.gr

Przeanalizowali oni dane gromadzone przez Narodowe Obserwatorium w Atenach. Okazuje się, że na terenie Grecji w latach 2000-2022 zarejestrowano łącznie 540 zdarzeń pogodowych, w których życie straciło 260 osób. Zdarzenia te przyniosły też liczne straty materialne, zniszczoną infrastrukturę oraz problemy transportowe.

Na przestrzeni tych lat Kreta doświadczyła 95 gwałtownych zdarzeń pogodowych o skutkach społeczno-gospodarczych z czego 43, czyli prawie połowa była związana z powodziami. Z powodu takich gwałtownych zdarzeń spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne na Krecie życie straciło 25 osób. Warto odnotować, że w tym prawie połowa zginęła w trakcie powodzi. Przypominamy że w czasie ostatniej z nich zginęły kolejne dwie osoby.

Agia PelagiaAgia Pelagia, październik 2022 r. Źródło zdjęcia flashnews.gr

Na podstawie danych z ateńskiego obserwatorium wiadomo też, że większość tych zdarzeń skoncentrowała się przede wszystkim w północnej części wyspy. 58 takich zdarzeń dotyczyło regionu Chania, a 48 regionu Heraklion. Zdecydowanie rzadziej negatywne zjawiska pogodowe pojawiały się w regionie Rethymno (19) oraz Lassithi (21).

Mapa katastrof pogodowych na KrecieMapa pogodowych katastrof na Krecie. Źródło: flashnews.gr

Ciągła aktualizacja bazy danych niekorzystnych zjawiskach pogodowych pozwala na identyfikację obszarów, które są najbardziej narażone na pogodowe katastrofy. Ideałem byłoby wyciąganie wniosków i tworzenie skutecznej infrastruktury, która złagodzi skutki katastrof. Jednak wydarzenia ostatnich dni pokazują, że na takie działania z pewnością jeszcze będziemy musieli poczekać.

Gosia,  data_2022-10-24 20:13:21 2022-10-24 20:13:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158782076972551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera