Po tragedi w Agia Fotia

data_2022-10-30 20:10:36 2022-10-30 20:10:36

Dzisiejszymi mediami na Krecie wstrząsnęła tragedia w Agia Fotia, o której informowaliśmy rano. Skała, która w nocy oderwała się ze zbocza, zmiażdżyła dwa pokoje w pensjonacie powodując śmierć jednej z osób, które znajdowały się w tym apartamencie. W tym momencie znamy więcej szczegółów tej tragedii. Pojawiają się również opinie na temat przyczyn tego zdarzenia.

Na filmie Nikosa Sarantosa możecie zobaczyć wielkie odłamy skalne wciąż zagrażające zabudowaniom

Dowódca straży pożarnej, który brał udział w wielu akcjach ratunkowych po trzęsieniach ziemi, mówi że dzisiejsza była jedną z najtrudniejszych, w jakiej uczestniczył i będzie ona jedną z tych, która na długo pozostanie w jego pamięci. Apartament, w którym znajdowała się rodzina turystów miał dwa pokoje. Pierwszy z nich był zniszczony w połowie i to od niego rozpoczęto poszukiwania poszkodowanych. Ratownicy ocenili, że jeśli ktoś miał ocaleć, to większe szanse na przeżycie miał właśnie w tym pomieszczeniu. Jak się okazało trafnie ocenili sytuację, ponieważ to właśnie w tym pokoju odnaleziono ojca z 9-letnim synem. Poza drobnymi otarciami mężczyzna wyszedł z tej sytuacji bez szwanku. Dziecko, które było częściowo przysypane gruzem, ma złamane nogi ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Matkę dziecka odnaleziono dopiero po kilku godzinach w pozostałościach po drugim pokoju. Używając kamer termowizyjnych i ręcznie usuwając gruz ratownicy w końcu dotarli do ciała kobiety. Jak mówią osoby bezpośrednio uczestniczące w akcji, leżała ona na łóżku bez widocznych obrażeń. Oznacza to, że najprawdopodobniej udusiła się pod gruzem jeszcze w trakcie snu.

Po wypadku i zakończeniu akcji ratowniczej w miejsce katastrofy udali się inżynierowie z regionu Krety oraz geolog aby ocenić sytuację. Istnieje niestety poważne zagrożenie dla pozostałych zabudowań, ponieważ inne duże kawałki skały, które oderwały się od wzgórza, zagrażają bezpieczeństwu pozostałych mieszkańców. Efthymios Lekkas, specjalista zarządzania klęskami żywiołowymi, podkreśla, że należy zbadać stabilność budynków i zachowanie geologiczne tego terenu. Ostatnie ulewne deszcze, jakie dwa tygodnie temu nawiedziły Kretę, prawdopodobnie przyczyniły się do tej katastrofy. Dodatkowo Lekkas zauważył, że pensjonat, w którym doszło do tragedii, został wybudowany w bardzo złym miejscu, a obszar ten jest od zawsze podatny na osuwiska skalne. Było wręcz oczywiste, że kiedyś dojdzie do takiego zdarzenia. W 1980 roku kiedy stawiano ten budynek nie było odpowiednich regulacji prawnych, natomiast później po ich wprowadzeniu nic już nie zrobiono.

Gosia,  data_2022-10-30 20:10:36 2022-10-30 20:10:36
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-10-30 19:32:00

Ktos wydal zgode na budowe w tym miejscu... czyli wiadomo o co chodzi

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-10-30 20:30:43

Dominika Tomczyk Dokładnie to napisaliśmy w artykule.

1
2022-10-30 20:31:22

CRETE - Kreta a czy ten pensjonat był przy tawernie czy wyżej ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-10-30 21:35:37

Dominika Tomczyk Powyżej. To Markos Studios.

2022-10-30 20:47:26

Dominika Tomczyk tym bardziej im dawniej to zbudowano tym wiadomo na jakich czesto zasadach. A skaly czy dzis czy dawniej tak samo mogly sie oderwac

2022-10-30 20:08:14

Maja Janiszewska nie koniecznie - może pensjonat istniał już b dawno a wtedy obowiązywały inne przepisy prawo

2
2022-10-31 03:50:33

Panie,daj pokój wieczny zmarłej osobie ,miej w opiece pogrążonych w smutku

2022-10-31 04:07:52

Straszna tragedia 200 metrow odemnie…niestety kobieta nie zyje.. ale coz cala Kreta .. Mam nadzieje ze sie zmieni I nie pozwola budowac gdzie popadnie..

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2022-10-31 06:38:08

Agni Sofia Smolarek Jest wiele budynków które stoją w takich miejscach, w których nie powinny.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158800870367551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera