Sprzątanie po kataklizmie i pierwsze wnioski

Sitia jest jednym z miejsc, które w miony weekend najbardziej ucierpiały w konsekwencji gwałtownych ulew. Na najbliższe pół roku w mieście ogłoszono stan wyjątkowy, ponieważ zniszczenia i skala szkód jest ogromna. Już po wstępnych ocenach wiadomo, że w wyniku powodzi blisko połowa firm odnotowała straty oraz uszkodzenia siedzib, zniszczonych zostało także 150 samochodów. Uruchomienie tej procedury ma pomóc miastu w radzeniu sobie z konsekwencjami kataklizmu. W mieście mieszkańcy próbują posprzątać to co pozostawiła po sobie woda. Swoją pomoc zaoferowali licealiści oraz studenci, którzy już w tej chwili pomagają w uprzątaniu sklepów, podwórek i ulic.

Z konsekwencjami powodzi próbują uporać się także mieszkańcy pozostałych miasteczek, przez które w miniony weekend przetoczyła się nawałnica. Za pomocą ciężkiego sprzętu uprzątają błoto, zatopione samochody oraz wszystko to co przyniosła ze sobą fala powodziowa. Sytuacja tych osób, które straciły domy jest tragiczna ponieważ wiele z nich w ciągu jednej chwili stało się bezdomnymi.

W miejscowościach położonych na terenie gminy Malevizi w prefekturze Heraklion, Agia Pelagia, Lygaria czy też Paleokastro, mają zostać uruchomione dla poszkodowanych specjalne rządowe środki finansowe. Pomoc finansową na wyremontowanie sieci drogowej oraz wodociągowej ma też otrzymać gmina.

Mieszkańcy poszkodowanych rejonów nie kryją swojego rozczarowania oraz emocji, ponieważ od lat proszą władze o realizację solidnych projektów przeciwpowodziowych. W sieci pojawiają się już głosy, że katastrofy takie jak ta z którą mieliśmy do czynienia będą się powtarzać. Takie stanowisko zajął Michalis Dretakis, jeden z naukowców Muzeum Historii Naturalnej Krety.

Agia Pelagia

Dretakis krytykuje między innymi sposób zagospodarowania przestrzennego w Agia Pelagia, ponieważ według niego zabudowa jaka tu powstała przyczyniła się do kumulacji fali powodziowej. Dretakis pisze również, że tam gdzie obecnie znajduje się główna ulica Agia Pelagia, kiedyś był stary strumień. Nadmierna zabudowa na okolicznych zboczach oraz usunięcie roślinności sprawia, że gleba nie jest w stanie wchłonąć nadmiaru wody ani jej powstrzymać. W rezultacie przy większych opadach woda spływa w stronę miasteczka i zalewa ulice. Przy samym ujściu dawnego koryta rzeki jest dodatkowo obustronna zabudowa co jeszcze pogarsza problem spiętrzającej się wody.

Dretakis zaznacza wyraźnie, że ilość opadów była duża, ale jeszcze nie ekstremalna, zaś konsekwencje są nieproporcjonalnie tragiczne. Przestrzega, że trzeba się spodziewać powtarzalności takich zjawisk, które mogą być w przyszłości jeszcze gorsze. Dodatkowo naukowiec zwraca uwagę na duże osuwiska ziemi, które mogą się pojawić na zalanych terenach. Uważa on, że w tej chwili budowa dróg i budynków w tych rejonach powinna zostać zakazana ze względu na grożące niebezpieczeństwo.

Agia Pelagia

Krytyczna opinia Dretakisa nie jest jedyną jaka pojawiła się w mediach społecznościowych. Wiele osób podkreśla, że kataklizm mocno podważa starania regionu Krety o przedłużaniu sezonu turystycznego na miesiące jesienne i zimowe. Zbyt niepewna pogoda i gwałtowne zjawiska pogodowe mogą odstraszyć potencjalnych gości.

Na koniec dodamy, że ze względu na niestabilną pogodę oraz kiepskie prognozy na najbliższe godziny utrzymano nadal decyzję o przedłużeniu zamknięcia szlaku w Samarii. Otwarcie wąwozu nastąpi dopiero, gdy pogoda poprawi się, a stan szlaku okaże się na tyle dobry, że będzie możliwe wpuszczenie turystów do wąwozu.

Gosia,  data_2022-10-17 20:38:29 2022-10-17 20:38:29
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera