Sfkia Vertical Run i Sfakia Sky Marathon 2022

data_2022-10-31 19:48:33 2022-10-31 19:48:33

W minioną niedzielę 30 października, odbył się jeden z ciekawszych biegów, jakie cyklicznie organizowane są na Krecie. Mamy na myśli Sfakia Vertical Run, który już na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych. Wyjątkowo nie był on organizowany podczas pandemii, jednak obecnie powrócono do tej imprezy, organizując ją po raz ósmy.

Sfakia Vertical Run
Bardzo oryginalne ceramiczne medale Sfakia Vertical Run 2022
(źródło zdjęcia: https://runntrail.gr/)

180 uczestników biegu przypłynęło promem z Chora Sfakion do Loutro by dalej już ruszyć biegiem w górę do wioski Annopoli, gdzie znajdowała się meta wyścigu. Trasa liczy co prawda „tylko” 4,5 km długości, jednak przewyższenie 690 metrów, jakie trzeba pokonać podczas tego biegu wymaga aby spojrzeć na to wyzwanie zupełnie inaczej.

We wczorajszym biegu pierwszy na metę przybiegł Fotis Matsigos pokonując dystans biegu w 37 minut i 7 sekund. Drugi zawodnik, Antonis Kostakis ukończył bieg zaledwie 20 sekund później (00:37: 27), trzeci na metę przybiegł Antonis Protopapadakis (00:38:23).

Sfakia Vertical RunBieg rozpoczyna się na przystani w Loutro
(źródło zdjęcia: https://runntrail.gr/)


Wśród kobiet zwyciężyła Eleni Kallitsaki (00:50:59), druga była Kalliopi Logothetis (00:52:06), trzecia zawodniczka Athina Papadaki przekroczyła metę osiągając czas 00:54:25.

Warto też zaznaczyć, że tylko jeden zawodnik nie ukończył tego biegu.

Jednocześnie w ten weekend 29 października po raz drugi zorganizowano wyścig Sfakia Sky Marathon. W biegu tym wzięło udział 51 zawodników, którzy również wystartowali w Loutro, ale ich meta znajdowała się 43 km dalej. Łączne przewyższenie, jakie zawodnicy mają do pokonania w trakcie maratonu, wynosi 3000 metrów. Trasa ta jest szczególna, ponieważ rozpoczyna się na poziomie morza w miejscowości Loutro, ale jednym z punktów biegu jest Pachnes czyli najwyższy szczyt Gór Białych (Lefka Ori) położony na wysokości 2453 m. Ten znacznie bardziej wymagający bieg jako pierwszy ukończył Dimitris Eleftheriou pokonując dystans w łącznym czasie 5:11:57. Wśród kobiet najszybsza była Eleni Haziraki, która przekroczyła linię mety z czasem 06:28:31.

Bring the Cheese Christos Sakkas został zwycięzcą wyścigu „Przynieś ser”
(źródło zdjęcia: https://irunmag.gr/)

Impreza ta była zorganizowana na Krecie po raz drugi. Jej inauguracja nastąpiła w 2019 roku, po czym ze względu na surowe obostrzenia związane z koronawirusem, również zawieszono jej organizowanie. Podczas tegorocznego wyścigu zorganizowane były dodatkowe dwa wyzwania. Pierwsze Sea to Summit było związane z najkrótszym czasem pokonania dystansu między Loutro a szczytem góry Pachnes. Drugie wyzwanie Bring the Cheese Challenge polegało na przybiegnięciu do mety z 3-kilogramowym krążkiem sera Graviera, który zawodnik zabrał na 23. kilometrze trasy maratonu. Ser ten został wytworzony tradycyjną metodą i dojrzewał w samym sercu Gór Białych. Oryginalne wyzwanie zostało dedykowane anonimowym pasterzom regionu Sfakia, którzy zbudowali ścieżki w Górach Białych a ich życie i praca są związane z tym rejonem.

Gosia,  data_2022-10-31 19:48:33 2022-10-31 19:48:33
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158803933897551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera