Sfkia Vertical Run i Sfakia Sky Marathon 2022

W minioną niedzielę 30 października, odbył się jeden z ciekawszych biegów, jakie cyklicznie organizowane są na Krecie. Mamy na myśli Sfakia Vertical Run, który już na dobre wpisał się w kalendarz imprez biegowych. Wyjątkowo nie był on organizowany podczas pandemii, jednak obecnie powrócono do tej imprezy, organizując ją po raz ósmy.

Sfakia Vertical Run
Bardzo oryginalne ceramiczne medale Sfakia Vertical Run 2022
(źródło zdjęcia: https://runntrail.gr/)

180 uczestników biegu przypłynęło promem z Chora Sfakion do Loutro by dalej już ruszyć biegiem w górę do wioski Annopoli, gdzie znajdowała się meta wyścigu. Trasa liczy co prawda „tylko” 4,5 km długości, jednak przewyższenie 690 metrów, jakie trzeba pokonać podczas tego biegu wymaga aby spojrzeć na to wyzwanie zupełnie inaczej.

We wczorajszym biegu pierwszy na metę przybiegł Fotis Matsigos pokonując dystans biegu w 37 minut i 7 sekund. Drugi zawodnik, Antonis Kostakis ukończył bieg zaledwie 20 sekund później (00:37: 27), trzeci na metę przybiegł Antonis Protopapadakis (00:38:23).

Sfakia Vertical RunBieg rozpoczyna się na przystani w Loutro
(źródło zdjęcia: https://runntrail.gr/)


Wśród kobiet zwyciężyła Eleni Kallitsaki (00:50:59), druga była Kalliopi Logothetis (00:52:06), trzecia zawodniczka Athina Papadaki przekroczyła metę osiągając czas 00:54:25.

Warto też zaznaczyć, że tylko jeden zawodnik nie ukończył tego biegu.

Jednocześnie w ten weekend 29 października po raz drugi zorganizowano wyścig Sfakia Sky Marathon. W biegu tym wzięło udział 51 zawodników, którzy również wystartowali w Loutro, ale ich meta znajdowała się 43 km dalej. Łączne przewyższenie, jakie zawodnicy mają do pokonania w trakcie maratonu, wynosi 3000 metrów. Trasa ta jest szczególna, ponieważ rozpoczyna się na poziomie morza w miejscowości Loutro, ale jednym z punktów biegu jest Pachnes czyli najwyższy szczyt Gór Białych (Lefka Ori) położony na wysokości 2453 m. Ten znacznie bardziej wymagający bieg jako pierwszy ukończył Dimitris Eleftheriou pokonując dystans w łącznym czasie 5:11:57. Wśród kobiet najszybsza była Eleni Haziraki, która przekroczyła linię mety z czasem 06:28:31.

Bring the Cheese Christos Sakkas został zwycięzcą wyścigu „Przynieś ser”
(źródło zdjęcia: https://irunmag.gr/)

Impreza ta była zorganizowana na Krecie po raz drugi. Jej inauguracja nastąpiła w 2019 roku, po czym ze względu na surowe obostrzenia związane z koronawirusem, również zawieszono jej organizowanie. Podczas tegorocznego wyścigu zorganizowane były dodatkowe dwa wyzwania. Pierwsze Sea to Summit było związane z najkrótszym czasem pokonania dystansu między Loutro a szczytem góry Pachnes. Drugie wyzwanie Bring the Cheese Challenge polegało na przybiegnięciu do mety z 3-kilogramowym krążkiem sera Graviera, który zawodnik zabrał na 23. kilometrze trasy maratonu. Ser ten został wytworzony tradycyjną metodą i dojrzewał w samym sercu Gór Białych. Oryginalne wyzwanie zostało dedykowane anonimowym pasterzom regionu Sfakia, którzy zbudowali ścieżki w Górach Białych a ich życie i praca są związane z tym rejonem.

Gosia,  data_2022-10-31 19:48:33 2022-10-31 19:48:33
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158803933897551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera