Serwis wymaga plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Niespełna 50 km od Chanii między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia oraz Mądrości Bożej (Wisdom of God). Jest ona położona przy głównej drodze łączącej plażę Elafonissi oraz miejscowość Kissamos. Droga ta wiedzie wzdłuż spektakularnego wąwozu Topolia. Jest to jedna z tych dróg na Krecie, których się nie zapomina. Z jednej strony jezdni znajduje się wysoka i stroma skała, z drugiej zaś przepaść wiodąca na dno 300 metrowego wąwozu. W dodatku na trasie tej wyznaczony został wąski tunel, do którego wjazd możliwy jest wyłącznie w ruchu wahadłowym.
Jadąc od strony plaży Elafonissi jaskinia Agia Sofia znajduje się tuż przed tym tunelem. Położona jest ona na wysokości około 400 metrów, więc gdy patrzymy na nią z dołu to widzimy tylko niezbyt duży otwór wejściowy. Widoczna jest również niewielka dzwonnica oraz metaliczna gwiazdę, od której w słoneczne dni odbija się światło.
Samochód należy zostawić przy drodze, na wysokości tawerny Panorama Café, gdzie zaczyna się ścieżka wiodąca do wejścia do jaskini. Wspinaczkę po stromym skalnym zboczu wyznaczają kamienne schody pnące się ostro w górę. My zwiedzaliśmy to miejsce wiosennym popołudniem, kiedy jaskinia ta pogrążona jest w cieniu. Zdecydowanie ułatwiło to nam naszą wspinaczkę. Mimo tego, że z dołu jaskinia nie sprawiła na nas wrażenia dużej, to już w trakcie podchodzenia zmieniliśmy zdanie. Zamieszkana jest przez dziesiątki gołębi, których zwielokrotnione przez echo gruchanie, podczas podchodzenia potęguje narastający niepokój.
Gdy już dotarliśmy na górę to okazało się, że jaskinia Agia Sofia jest całkiem duża i wysoka. Jej powierzchnia ma około 70 m średnicy, a wysokość sięga miejscami nawet 20 metrów. Nasze zdziwienie wywołało to, że w jaskini po lewej stronie znajduje się niewielka kaplica o tej samej nazwie. Mimo że jej wystrój jest skromny i bardzo typowy dla prawosławnych obiektów sakralnych to jednak jej położenie sprawiło, że tę obecność odbieramy w sposób niezwykły. Po latach poznawania Krety nie dziwi nas już to, że kapliczki i kościółki są ulokowane pod skałami, w różnych zagłębieniach. Jednak w Agia Sofia jest coś niezwykłego, można by rzec, że to jaskinia Boga.
Nazwa jaskini i kaplicy Agia Sofia pochodzi od ikony, która tu się znajduje. Prawdopodobnie pochodzi ona ze świątyni znajdującej się dawniej na terenie Konstantynopola. Jak głosi legenda kreteńscy marynarze bronili brzegów tego miasta przed atakami Turków. Gdy sułtan Mehmed II ogłosił rozejm, pozwolił im odpłynąć do domu. Nie mogli zabrać ze sobą broni, w zamian za to dostali jednak pozwolenie na zabranie czegoś w zamian. Część Kreteńczyków pochodząca z Kissamos, zabrała ze sobą ikonę i ukryła ją właśnie w tej jaskini. Później wybudowano tu kaplicę.
Po obejrzeniu z bliska części sakralnej zaczęliśmy eksplorować samą jaskinię. Na jej terenie znajduje się sporo stalaktytów oraz stalagmitów, których wielkość sięga nawet około 6 metrów. To właśnie tu urzędują gołębie, które cały czas hałasują i fruwają. W jaskini panuje spora wilgotność, więc skały pokrywa w wielu miejscach mech.
Jak podają źródła Agia Sofia była dawniej miejscem kultu, na jej terenie odnaleziono sporo artefaktów z czasów neolitu. Głównie były to gliniane figurki oraz naczynia ceramiczne.
Na jednym z większych kamieni znajduje się dziwny kształt przywodzący na myśl końską podkowę. Jak podają niektóre źródła jest to odcisk kopyta konia św. Jerzego. Jaskinia ta nie została do końca zbadana, istnieją więc podejrzenia, że rozciąga się na sąsiadujące z nią niewielkie jaskinie i sale. Jakiś czas temu na terenie jaskini odnaleziono dwa szkielety bez głowy pochodzące sprzed kilku wieków. Przypuszcza się, że były to szczątki braci Psaromilingos, którzy ukrywali się na terenie jaskini podczas weneckiej okupacji. Mieli oni zginąć w walce podczas rebelii prowadzonej przez Leona Kallergisa, który nie zgadzał się na ugodową politykę wobec okupanta. Głowy braci dostarczone Wenecjanom miały ocalić życie innych powstańców.
Współcześnie każdego roku w Agia Sofia obchodzone są dwa święta: we wtorek po Wielkanocy oraz 24 grudnia. Wejście do jaskini jest możliwe każdego dnia w godzinach 8-20. Wstęp jak na razie jest darmowy.
west
central
east
Ciekawe miejsca na Krecie
↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę
W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.
Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.
Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.
Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.
Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.
Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.
Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.
Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.
Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.
Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.
Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.
Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.
Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.
Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.
Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.
Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę
Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.
Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.
Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.
Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.
Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.
Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.
Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.
Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.
Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.
Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.
Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.
Informacje na temat jednego z bardziej znanych miast turystycznych Krety czyli na temat Malii. Opis atrakcji znajdujeących się w mieście Malia oraz opis specyfiki tej miejscowości.
Płaskowyż Lasithi oddalony jest o ok. 70 kilometrów od stolicy Krety - Heraklionu. Średnia wysokość, na jakiej znajduje się teren tego płaskowyżu to 840 m. n.p.m.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią.
Wśród gajów oliwnych w miejscu zwanym Logari, które oddalone jest o niecały kilometr od wsi Kritsa, znajduje się niewielki bizantyjski kościół Panagia Kera pochodzący z XIII-XIV wieku.
Stalida położona jest bezpośrednio wzdłuż wybrzeża jest jedną z najbardziej znanych turystycznych miejscowości na Krecie, która zdecydowanie ożywia się wraz z nadejściem sezonu turystycznego
Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi.
Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza.
Agios Nikolaos (Άγιος Νικόλαος) to niewielkie miasteczko z niespełna 20 tys. stałych mieszkańców (wg danych statystycznych z 2001 roku). Miejscowość ta jest stolicą nomosu Lasithi.
Choć Elounda do dziś sprawia wrażenie sennego rybackiego miasteczka to jednak pozory nie powinny Was zmylić, gdyż to właśnie ta miejscowość i jej okolica może poszczycić się bodaj największą ilością najlepszych hoteli.
Zakros to czwarty co do znaczenia i wielkości pałac minojski na Krecie. Ten najpóźniej znaleziony, wybudowany na wschodnim wybrzeżu wyspy pałac znajduje się w miejscowości Káto Zákros.
ierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta.
Ruiny starożytnego miasta Itanos zlokalizowane są na wschodnim krańcu Krety, niespełna 3 kilometry na północ od słynnej palmowej plaży Vai. Mimo że przy samym Itanos także znajdują się fajne plaże, to w przeciwieństwie do swojej znanej sąsiadki miejsce to nie przyciąga tłumów. Trafiają tu albo przypadkowi zabłąkani turyści, albo miłośnicy wykopalisk.
Niespełna 10-tysięczna populacja Sitii czyni to miasto najmniejszym na Krecie. Niektórzy idą nawet o krok dalej i mówią przekornie, że jest to raczej największa wioska Krety.
Dom Napoleona to jedna z niewielu typowo turystycznych atrakcji znajdujących się w Ierapetrze. O tym co mogło wydarzyć się tu latem 1798 roku i ewentualnie ile w tej legendzie jest prawdy piszemy w artykule na poniższej stronie.
Klasztor Moni Kapsa to jeden z najciekawiej położonych klasztorów na Krecie. Jego masywne zabudowania zostały wzniesione na skalistych, szarych zboczach otaczających położony obok wąwóz Pervolakia.
Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki. W środkowej części tej jaskini znajduje się duży stalagmit obok którego ulokowany jest niewielki zbiornik na wodę. Stając pod odpowiednim kątem oraz uzbrajając się w dużą dozę wyobraźni można dostrzec w tej kamiennej bryle niedźwiedzia, który dał nazwę dla tego miejsca.
Jedną z atrakcji turystycznych chętnie odwiedzaną przez osoby spędzające urlop na Krecie jest jaskinia Dikte (Psychro). Głównymi czynnikami, które przyciągają ludzi do tej groty są bogata i urozmaicona szata naciekowa oraz ścisłe powiązanie z mitologią. Jaskinia ta wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. To właśnie mitologia wyróżnia tę jaskinię wśród 3 tysięcy innych grot znajdujących się na terenie Krety. Godne podkreślenia jest również to, że historia bytności człowieka w tym miejscu to przeszło 6 tys lat.
Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym miejscu dowodzą jednak, że historia tej pięknej jaskini jest znacznie dłuższa i sięga czasów neolitycznych. W czasie panowania Minojczyków znajdowało się tu jedno z ważnych miejsc kultu. Wzmianki o Melidoni pojawiają się również w legendach i mitach, wedle których miał się tu chronić wykonany z brązu olbrzym Talos.
gość PiotrWie: Wąwóz Roza jest jak najbardziej szlakiem górskim - po pierwsze leży w masywie Mt. Seleny - te góry maja wysokość 1200 - 1400 m z kulminacja pod 1600 więc jak Karkonosze - tyle że Karkonosze wyrastają z poziomu 500 - 600 m a masyw Seleny ze 150 - 200 m - więc jest praktycznie o kilkaset metrów wyższy. Po drugie sam wąwóz na długości kilku kilometrów ma różnicę wysokości od 700 m do 350 m npm.
Patrycja Jurczyk: Nie. Ja muszę mieć gdzie wracać!
Wieska Kedzierska: Kreto kochana trzymaj się. Tylko tam wypoczywam
Artur Baranowski: Źle to wróży....
Wieska Kedzierska: Bardzo smutna historia.Byliśmy w Chanii i słyszeliśmy tą opowieść od przewodniczki. Jest też druga podobna historia ,również tragiczna.
gość PiotrWie: Nie bardzo rozumiem czego w takim razie oczekują ci zainteresowani innymi trasami w okolicy - są szlaki, mapy, nawet czynne od wiosny do jesieni schronisko Kallerghi i schrony w Katsivelli i Rousies - jak ktoś jest zainteresowany to trzeba po prostu chodzić - i z roku na rok coraz więcej ludzi chodzi.
Aneta Okoniewska: Byłam na Krecie a do wąwozu Samaria nie dotarłam... muszę tam wrócić
Kamil Juszczyk: Czyżby budzi się wulkan na Santorini. Oby nie, bo to by była wielka katastrofa. W sierpniu byłem na Santorini i taka stara babcia mówiła że dobrze że teraz odwiedzamy to miejsce bo niedługo może zniknąć pod wodą.
Ma Nickl: Rebecca Schmidt
Monika Zofia Koprowska-Ludwig: Na Santorini też trzeslo
Komentarze
komentarz z
...byłam tam. Pięknie :)
komentarz z
Potwierdzam :-)
komentarz z
Przepięknie. Będę zawsze tam wracać
komentarz z
Byłam
komentarz z
Byłam,widzialam-niesamowite
komentarz z
Ja tez
komentarz z
I tez widzialam, nawet dwa razy. Jak będę na Krecie to zawsze tam wstapię.
komentarz z
A ja będę
komentarz z
Byłam we wrześniu
komentarz z
Παρολίγον να μη γνωρίσω το μέρος, έχω φωτογραφίες εκει.
komentarz z
Zrobila na mnie wrazenie...
komentarz z
Nasza pierwsza wycieczka
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154211358462551