Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Agia Galini

Agia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety. To małe miasteczko z widokiem na zatokę Messara tętni życiem w miesiącach letnich i zapewnia wszelkie niezbędne udogodnienia turystyczne. Plaże, szmaragdowe morze, jaskinie, mit Dedala i Ikara oraz dawny hipisowski klimat sprawiają, że obecnie wioska ta stała się ulubionym miejscem dla wielu turystów. Panujący tu swoisty łagodny mikroklimat sprawia, że nawet w środku zimy codziennie świeci tu słońce.

Położenie w centralnej części Krety, między Rethymno a Heraklionem w pobliżu znanych stanowisk archeologicznych (Fajstos, Gortyna, Apoloudou), pięknych plaż (Agios Pavlos, Preveli, Triopetra), tradycyjnych wiosek kreteńskich oraz znanych klasztorów (Preveli, Odigitria) sprawia, że Agia Galini to dobra baza wypadowa do organizowania nawet krótkich wycieczek samochodowo-motocyklowych. Małe wysepki Paximadia położone vis a vis miejscowości to  kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć. Aby się tu dostać można wykupić rejs lokalną łodzią. Drogą morską można także dotrzeć do pięknych jaskiń położonych na zachód od Agia Galini. W sezonie letnim są także organizowane rejsy na pobliskie plaże: Preveli, Agios Pavlos, St. George.

Panorama Agia Galini


Poprzez swój amfiteatralny układ domów i hoteli Agia Galini oferuje swoim gościom wspaniały widok na port i zatokę Mesara, która latem przyciąga stateczki. Patrząc na miasto od strony portu mamy nie mniej imponujący widok. Wzgórze, na którym położona jest ta miejscowość, sprawia wrażenie obsianego białymi domkami i hotelikami, zaś wszechobecne bougainville przełamują tę biel.

Spacerując wąskimi uliczkami w wielu miejscach można odkryć stare domy z i ich niezwykłą architekturę. Pełno tu tawern, w których gościnni Grecy oferują domowe tradycyjne jedzenie.
Jako miejscowość turystyczna ma ona w pełni rozwiniętą infrastrukturę, czyli znajdziemy tu markety, bankomaty, sklepy z pamiątkami. Piękne położenie i pobliska plaża powodują, że jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc południowego wybrzeża Krety.

Agia Galini posiada dwie plaże rozdzielone rzeką Platis Potamos. Plaża na zachód od rzeki jest główną plażą o lepszej infrastrukturze, znajdziecie tu parasole, plażowe tawerny i całkiem sporo miejsca.
Plaża wschodnia nie jest tak dobrze zorganizowana jednak jest mniej oblegana przez turystów. Nieopodal niej znajdują się tu pola namiotowe, co na Krecie jest raczej rzadkością.

Plaże w Agia Galini


Historia miejscowości

Agia Galini została zbudowana na miejscu minojskiego miasta Sulia, które było jednym ze stu miast opisanych przez Homera. W starożytności Sulia była portem minojskiego miasta Syvritos, ale przede wszystkim była znana jako miejsce kultu Artemidy. Znajdowała się tu świątynia poświęcona tej bogini. Historia Sulii kończy się w 640 roku n.e. kiedy została zniszczona przez piratów. Z tych czasów przerwały jedynie pozostałości budynków, grobowców, kolumn, zaś zniszczonej Soulii nie odbudowano aż do czasów weneckich.

Zatoka, nad którą jest położone obecne Agia Galini, była dawniej wykorzystywana do cumowania statków. Odegrała ważną rolę w rewolucjach 1821 i 1866 roku kiedy to rozładowywano tu amunicję. Później był to zwykły port załadunkowy. Przez długi okres czasu właśnie stąd odpływała na statkach oliwa z oliwek pozyskiwana z owoców drzew oliwnych uprawianych na okolicznych plantacjach. W tych czasach nie było tu jeszcze zamieszkanej wioski. Regularną osadę założono dopiero w 1884 roku, zaś przez lata systematycznego ruchu handlowego znaczenie jej wzrosło. W 1890 roku na stałe osiedliło się tu 20 mieszkańców.

Do lat 60-tych ubiegłego wieku  Agia Galini była małą rybacką wioską. Miejscowość ta rozwinęła się dopiero w kolejnych latach.  Wraz z wciąż rosnącym znaczeniem turystyki zwiększeniu uległa również liczba gości odwiedzających tą miejscowość. Z czasem podobnie jak do pobliskiej Matali zaczęli tu zjeżdżać hipisi. Obecnie mieszka tu około 800 stałych mieszkańców, a w sezonie letnim przyjeżdża blisko 3000 turystów.

Agia Galini - port


Święty spokój

Jeśli wierzyć legendzie to dzisiejszą nazwę Agia Galini zawdzięcza cesarzowej Bizancjum Eudocii, córce greckiego filozofa Leoncjusza. Kiedy cesarzową ukarano za cudzołóstwo, udała się ona na wygnanie do Afryki. Statek którym podróżowała natrafił na morzu na ogromny sztorm. Eudocia wznosząc modły nakazała załodze podpłynąć do brzegu ślubując jednocześnie, że w wybuduje kościół w miejscu, w którym uda się jej znaleźć schronienie. Niebiosa wysłuchały Eudocię, wszyscy szczęśliwie przybili do brzegu, zaś wygnana cesarzowa aby wypełnić przysięgę rozpoczęła budowę świątyni nazwaną Panagia Galini. W języku greckim γαλήνη oznacza spokój, zaś nazwę po latach zmieniono na Agia Galini (święty spokój). Pozostałości tego kościoła wciąż są widoczne na pobliskim cmentarzu. Niektóre źródła podają, że nazwa ta nawiązuje do niezwykle spokojnego morza jakie jest zawsze w tej zatoce.

“Pamiętaj, synu, żebyś zawsze latał środkiem, między morzem a niebem”

Z Agia Galini powiązana jest jeszcze jedna historia. Znajduje się tu jaskinia, w której według mitów schronił się Dedal z Ikarem po ucieczce z pałacu Minosa, dla którego pracował jako wynalazca i budowniczy słynnego labiryntu. Dedal był tak cenny dla króla Krety, że ten zabronił mu powrotu do ojczyzny. Jednak Dedal razem ze swoim synem umknął Minosowi, a następnie schronił się właśnie w Agia Galini, gdzie z wosku i piór zrobił słynne skrzydła. To z pobliskiego wzgórza obaj wznieśli się na skrzydłach i odlecieli z Krety.


Wszyscy wiemy jak skończyła się ta historia, zaś obecnie na tym wzgórzu stoją posągi Dedala i Ikara, którzy spoglądają na współczesne miasto. Za ich plecami wznosi się nowo wybudowany amfiteatr, który jest poświęcony właśnie tej legendzie. Miejsce to jest łatwo dostępne dla zwiedzających. Warto tu wejść, nie tylko po to aby przyjrzeć się z bliska pomnikom słynnym mitycznych bohaterów, ale także po to aby móc podziwiać piękną i malowniczą panoramę miasta rozpościerającą się z tego punktu.

Jak dojechać

Agia Galini znajduje się na południowym wybrzeżu środkowej części Krety. Oddalone jest o około 55 km od Rethymnonu oraz około 68 km od Heraklionu. Jeśli nie dysponujecie samochodem można tu dojechać także autobusem KTEL zarówno z Rethymno, jak i z Heraklionu. Kursy te są realizowane kilka razy dziennie przez cały tydzień. Na podróż z Rethymno trzeba przeznaczyć około 1,5 godziny, bilet kosztuje 6,2€. Jadąc z Heraklionu trzeba pamiętać, że podróż będzie trochę dłuższa (2 godz.) i nieco droższa (8€).

Agia Galini

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Kasia
2015-05-11 10:05:07

Agia Galini najlepsza!

Pozdrawiam serdecznie z Agia Galini - to wlasnie w tej miescowosci jakis czas temu zdecydowalam sie osiedlic, z dala od tlumow, w kameralnym, ale kosmopolitycznym klimacie. 

Od tego roku prowadze tu niewielki hotel. Idealny dla turystow z ojczyzny, ktorzy nie chca typowego kurortowego all in, ale chcieliby miec polski serwis i po polsku wszelkie turystyczne informacje. 

Zastanawiam sie, czy jest wiecej Polakow prowadzacych hotele na Krecie - wiecie moze? 

Pozdrawiam, Kasia

Piotrek Gęca
Piotrek Gęca
2015-05-11 10:27:09

Witamy

Bardzo fajna inicjatywa. Myślimy, że znajdzie się sporo osób, które będą chciały skorzystać z oferty.

Osobiście nie znamy innych osób z Polski, które zajmują się na Krecie prowadzeniem hoteli. Z pewnością jednak pośród naszych czytelników znajdzie się wielu takich dla których jest to marzenie lub plan na przyszłość :).

Pozdrawiamy i życzymy udanego sezonu :).

 gość}
gość arturos
2015-07-16 13:55:29

jak dojechać?

heja, wiecie, jak dostać się z Agia Roumeli do Frangokastello najprościej? Będę w Agia R. i później chciałbym spędzić parę nocy w tym drugim miejscu, ale dopiero tam chcę wypożyczyć auto. Zresztą drogi żadnej nie ma tylko prom z Agia roumeli do Hora Sfakion, ale co dalej?

Piotrek Gęca
Piotrek Gęca
2015-07-18 12:49:34

Najlepsze rozwiązanie

Tak jak pisałaś promem z Agia Roumeli do Chora Sfakion. Potem najtaniej i najprościej będzie skorzystać z autobusu KTEL który kursuje między Chora Sfakion a Frangokastello. Przejazd trwa około 30 minut i kosztuje 2,30 €. Połączenie realizowane jest kilka razy dziennie o godzinie: 08:00    10:00    13:00    15:30. Szczegółowy rozkład kursów znajdziesz na poniższej stronie:
http://bus-service-crete.com/timetabledet.php?line=8&lg=2

 gość}
gość Miro
2015-08-08 11:19:34

Agia Galini

Częso bywamy w Agia Galini. Co to za Hotel ?

 gość}
gość PiotrWie
2016-06-23 08:58:43

Z Aghia Roumeli do Chora Sfakion można też dojść pieszo - bardzo ładna trasa, przez plażę Św. Pawła, Marmara, Loutro. Wychodząc rano swobodnie da się dojść na wieczór. Czy jesteś pewien że w Fragokasetllo wypożyczysz  samochód? Takiej normalnej wypożyczalni gdzie stoją i czekają samochody na pewno tam nie ma, co najwyżej jakiś pensjonat współpracuje z wypożyczalnią w Plakias czy Chanii i na zamówienie Ci przywiozą - ale czy na pewno to nie wiem. Na pewno szyld "car rental" jest w Chora Sfakion a kilka wypożyczalni - w Plakias - z tym że nie wiem czy z Fragokastello są bezpośrednie autobusy do Plakias, czy trzeba jechać przez Chanię i Rethymnon - przed kilku laty nie było.

 

 gość}
gość PiotrWie
2016-09-02 22:37:34

Trochę przypadkiem trafiliśmy do Agia Gallini - po przejściu z Fourfuras przez Psiloritis, Nidę, Rouvas do Zaros nie udało nam się wypożyczyć samochodu ( firmy dostarczające samochody do Zaros wymagały blokady na karcie i to 700 euro) więc pojechaliśmy sami do Agia Galini, gdzie okazało się że można wypożyczyć samochód dopiero od poniedziałku - postanowiliśmy więc zostać tu do końca - stąd jest dobry dojazd autobusem do Chanii - i zwiedzić pobliski teren. Czy ktoś może polecić tu jakąś tawernę-jest ich tu za dużo do ogarnięcia

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153685008912551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie. A szkoda, bo w odróżnieniu od tych znajdujących się na północnym wybrzeżu to właśnie tu możemy cieszyć się pełną infrastrukturą turystyczną i dobrą piaszczystą plażą, jednocześnie nie rezygnując ze świętego spokoju.

Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość żyje obecnie z rolnictwa. Dominującą uprawą, jaką obsadzone są pola, to drzewa oliwne oraz winorośle. I chociaż rejon ten jest również znany z uprawy kwiatów, głównie goździków to jednak właśnie wielowiekowa tradycja rzemiosła garncarskiego decyduje o unikalności tej wioski. Jeszcze do niedawna większość mieszkańców Thrapsano utrzymywało się wykonując ten zawód.

Margarites - wioska garncarzy

Margarites - wioska garncarzy

Margarites na każdym kroku nie daje zapomnieć o tym z czego żyją jej mieszkańcy. Nawet drzewa zdają się tu owocować garnkami, które malowniczo zwisają z gałęzi. Właśnie w ten osobliwy sposób jeden z rzemieślniczych warsztatów reklamuje swoje wyroby. Po wizycie w Margarites nasz bagaż wzbogacił się o dobre kilka kilogramów ceramiki. Choć wyroby z tej wioski można kupić praktycznie na całej Krecie to jednak tylko właśnie tu znajdziecie mniej spotykane, choć równie piękne wzory. Mimo swej popularności Margarites zachowała swój autentyczny grecki klimat, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Halschka Schütza: Nasi wnukowie się tego nie doczekają - nie ma OBAWY!!!
gość PiotrWie: To typowy projekt typu - zapowiemy jakieś nowoczesne przedsięwzięcie i nasz wartość wzrośnie, nieważne że  nie mamy umiejętności i pieniędzy by go realizować - jest to według mnie równie prawdopodobne jak zapowiedź hyperloopa z Warszawy do Wrocławia.
Katarzyna Ledzion: Zajęli by się śmieciami lezacymi prawie wszędzie ...poza hotelowymi terenami ....Grecja jest cudna . ..Ale ...zasmiecanie też spore
Olgierd Pasikonik: Na Balos też dojadę?
Beti Hood: Nie, nie i nieeee
Anna Mielin: Ale głupstwa!
Wieska Kedzierska: Urok Krety polega na spokojnym życiu, bez pośpiechu. To cenne dla turystów takich jak ja.
Dana Gołowacz: czego to ludzie ?! a to nie mem ? wskazana zmiana dealerów dla rządzących :D
Piotrek Gęca : Piotr masz wiele racji. Lokalni samorządowcy mają też taką teorię, że te wszystkie pomysły wypływające w ostatnim czasie to tylko takie mydlenie oczu, że niby grecki rząd coś robi w kwestii modernizacji sieci dróg na Krecie. (...)
Olgierd Pasikonik: Oxi!

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-18 Linki | Kontakt