Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Lentas - miejscowość w cienu skały lwa

Południe Krety w rejonie gór Asterousia to wciąż izolowany obszar, do którego dociera relatywnie niedużo turystów. Tylko kilka miejscowości można uznać za takie, w których można znaleźć niezbędne minimum wypoczynkowych usług. Jedną z takich miejscowości jest Lentas (Λέντας) znajdujące się około 75 kilometrów na południe od Heraklionu.

Lentas

Geneza nazwy

Najprawdopodobniej nazwa tej miejscowości odnosi się bezpośrednio do wyglądu skały wyznaczającej zachodni kraniec zatoki, nad którą położone jest Lentas. Ten skalisty półwysep swoim kształtem przypomina siedzącego lwa. Nazwa Λέντας pochodzi od greckiego słowa λέοντας, którego polskim odpowiednikiem jest słowo "lew".


Historia

Bardzo łatwo przekonać się, że ta niepozorna miejscowość może poszczycić się bardzo długą historią. Wjeżdżając do niej nie sposób przeoczyć pozostałości świątyni Asklepiosa z czasów rzymskich. Prace archeologiczne prowadzone w Lentas dowodzą, że jego historia sięga jednak znacznie dalej. Nieliczne ślady wczesnego osadnictwa z epoki kamienia odnalezione zostały właśnie na charakterystycznej “lwiej” skale. W chwili obecnej więc można więc śmiało napisać, że historia tej osady ma swój początek w czasach neolitu.

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie można zobaczyć wiele artefaktów potwierdzających historię istnienia tego miejsca również w czasach minojskich. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Lentas odnaleziony został szereg przedmiotów pochodzących z tego okresu. Warto choćby wspomnieć o znaleziskach, które były ukryte w kopułowych grobowcach. W ich wnętrzach odkryte zostały zwierzęce figurki, biżuteria, ceramika zdobiona rytualnymi symbolami byka, a także liczne groty wykonane z brązu.

Podobnie jak wiele innych starożytnych miejscowości na Krecie, Lentas zostało zniszczone po wybuchu wulkanu na wyspie Santorini. W tym okresie jego losy pozostają zagadką i nawet dziś po wielu latach pracy archeologów nie udało się rzucić światła na tę część historii miejscowości. W kolejnych wiekach znaczenie odbudowanego Lentas  wzrosło wraz z rosnącymi wpływami znajdującej się niedaleko Gortyny, która w późniejszym czasie po upadku Knossos stała się najważniejszym ówczesnym miastem Krety (stolicą).

W okresie tym Lentas było znane pod nazwą Λἐβην (Leben) i było jednym z dwóch portów Gortyny. Jego ówczesna nazwa wywodziła się od słowa "biały" i najprawdopodobniej ma związek z kolorem skał otaczających dawniej zatokę wokół której wybudowana została miejscowość. Początek największego rozkwitu Lentas przypada na okres około 4 wieku przed narodzinami Chrystusa, kiedy w miejscowości powstaje świątynia Asklepiosa. Wraz z przyległymi budynkami tworzy ona swoisty środek opiekuńczy dla chorych, korzystających między innymi z kąpieli w gorących źródłach. Brak własnych monet dowodzi jednak, że Lentas nigdy nie uzyskało jednak statusu samodzielnego i autonomicznego miasta.


W 46 r. p.n.e na Krecie miało miejsce kolejne duże trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległa też znaczna część Lentas. W kataklizmie tym ucierpiała również świątynia Asklepiosa. Odbudowana utraciła jednak resztki greckiej architektury i przybrała formę typową dla rzymskich budowli. Aż do IV wieku świątynia ta była ważnym ośrodkiem religijnym, a jej rola zaczęła maleć dopiero w wyniku rosnącej popularności chrześcijaństwa.

W kolejnych wiekach kult Asklepiosa stracił na znaczeniu a sanktuarium zostało opuszczone. W ostateczności świątynia, jako miejsce “kultu pogańskiego”, popadła w ruinę i zaczęła być traktowana jako łatwo dostępne źródło kamienia. Wraz z upadkiem świątyni zmalało również znaczenie Lentas. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma dowodów na to, aby kiedykolwiek zostało ono całkowicie porzucone przez mieszkańców. Oznaczane jako port Leon stale widniało na morskich mapach tego rejonu morza Śródziemnego.

Historia skryta w ziemii

W połowie połowie XIX wieku do Lentas przybył angielski kapitan H. Spratt, który był prekursorem prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu. Ten angielski vice-admirał, hydrograf i geolog w połowie XIX wieku podczas swojej długiej podróży po Krecie prowadził badania z zakresu geologii, archeologii, geografii fizycznej oraz historii naturalnej wyspy. To właśnie dzięki jego spostrzeżeniom doszło do ważnych odkryć nie tylko w Lentas, ale i w Tylissos oraz znanym pałacu w Malia.

Na początku ubiegłego wieku dalsze wykopaliska na terenie Lentas były wykonywane pod kierunkiem naukowców z Włoskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. Zresztą prace archeologiczne prowadzone są do dnia dzisiejszego. Wokół miasta wytyczony został szeroki obszar podlegający szczególnej ochronie oraz bezwzględnemu zakazowi budowania domów a także hoteli. Właśnie choćby z tego względu, obecny kształt miejscowości najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom w najbliższej przyszłości.


Plaża

Główna plaża znajdująca się w Lentas jest relatywnie nieduża i stosunkowo ciasna. W weekendy kiedy do Lentas zjeżdżają się okoliczni mieszkańcy i bywa tu dość tłoczno. Jeśli szukacie odrobiny prywatności, a nie zależy Wam na wygodach takich jak leżaki to polecamy przejść się do sąsiedniej miejscowości Dityko. Znajdziecie tam długą i szeroką kamienisto-żwirową plażę, na której bez problemu znajdziecie swój kawałek miejsca. Panująca na niej relatywnie nieformalna atmosfera objawia się namiotami rozbitymi na plaży a także nudystami opalającymi się wśród tzw. tekstylnych.


Plaża w DytikoSzeroka i bardzo długa plaża znajdująca się w sąsiednim Dytiko

Inną ciekawą plażą znajdującą się w zasięgu nieco dłuższego spaceru jest plaża Petrakis położona na wschód od Lentas. To zdecydowanie bardziej kameralne miejsce ze znacznie mniejszą liczbą turystów. Dzięki tawernie Artis serwującej tu smakowite dania kuchni greckiej możecie spędzić na tej plaży nawet cały dzień. To właśnie w tej tawernie jedliśmy najlepsze do tej pory stifado.


Baza noclegowa

Już w chwili Lentas posiada całkiem dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Nawet w szczycie sezonu bez kłopotu można tu znaleźć wolny pokój o typowym greckim standardzie. Oczywiście próżno tu szukać wykwintnych dużych obiektów posiadających cztery czy też pięć gwiazdek, które poza noclegami oferują usługi typu AI czy też spa. Sądzimy jednak, że ten kto wybiera Lentas jako miejsce swojego wypoczynku raczej nie szuka tego typu atrakcji. To miejsce nastawione jest wręcz na samodzielnych turystów, ale i też Greków, których jest tu całkiem sporo. Miejscowi także lubią tu przyjeżdżać w trakcie wolnych dni.

Porady praktyczne

Na początku napisaliśmy, że Lentas to miejscowość w której można znaleźć wszystko co jest niezbędne do wypoczynku. Nie do końca jest to jednak prawda. Jedynym czego nie będziecie mogli kupić w tej miejscowości, a co może być szczególnie przydatne dla zmotoryzowanych turystów to paliwo do samochodu. Najbliższe stacje benzynowe oddalone są od Lentas o przeszło 20 kilometrów i znajdują się po drugiej stronie gór Asterousia.. Warto mieć to na uwadze jeśli chcecie spędzić tu część swojego urlopu lub po prostu macie ochotę wpaść w ten rejon Krety na plażowanie.


W miejscowości działa tylko jeden sklep typu mini-super-market. Swoisty monopol powoduje, że oferowane w nim ceny są nieco wyższe w stosunku do innych tego typu sklepów. Jeśli planujecie większe zakupy to polecamy Wam zrobić je w jednej z miejscowości znajdujących się w dolinie Messara. Całkiem niezłym wyborem może być Moires, gdzie znajdziecie kilka większych sieciowych sklepów, a także sporą liczbę lokalnych warzywniaków i piekarni.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie warto odwiedzić sklepu Kateriny w Lentas. My w jego skromnych czeluściach znaleźliśmy dobry wybór bardzo smacznych lokalnych serów, prawdziwych greckich jogurtów, a także miejscowych miodów.  Sklep ten ulokowany jest przy jednym z centralnych parkingów znajdujących się w ścisłym centrum miejscowości. Jeśli planujecie podjechać do niego samochodem to powinniście wjechać do Lentas od strony miejscowości Dityko.

Naszym zdaniem

Lentas to miejsce, które swoim klimatem najbardziej przypomina hippisowską Matalę. Z pewnością nie jest to miejscowość, którą można polecić każdemu. Zbyt odległa od głównych szlaków turystycznych nie będzie dobrym wyborem jako baza wypadowa dla tych, którzy chcą spędzić swój urlop na aktywnym zwiedzaniu znanych i mniej znanych zakątków Krety. Każdorazowy dojazd do głównej drogi jest równoznaczny z poświęceniem minimum 40 minut potrzebnych na przedarcie się przez góry Asteriousa.

Lentas - mapa dojazdu

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką. Jest to również doskonały wybór dla tych, którzy są zdecydowani na spędzenie tu stacjonarnie kilku dni przeplatanych pieszymi wędrówkami na okoliczne plaże. Dużą zachętą dla smakoszy greckiej kuchni może być to, że w Lentas działa spora liczba tawern, których menu zdominowane jest przez lokalne dania. Przechadzając się wieczorem pośród zabudowań tej miejscowości raz po raz daje się wyczuć smakowite aromaty, które zachęcają kulinarnych eksperymentów.


Tawerny w Lentas

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Inna Tchekourda
Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:12

Droga do Lentasа. To nie było łatwe, ale to jest naprawdę piękne i spokojne wybrzeże, którе różni się od północy.

1
 Inna Tchekourda
Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:53

Lentas

1
 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 10:29:10

Lentas jest dobrym miejscem na bazę dłuższego pobytu przy zwiedzaniu zachodniej części Asterousii - na zachód można dotrzeć do ciekawych wąwozów zakończonych plażami - Agiofarango i Martsalo, klasztoru Moni Odigitrias czy odludnej plaży Vathi, na wschód piekna, ustronna plaza u wylotu wąwozu Trachoulas , okolice Kapetaniany z najwyższym szczytem Asterousii Kofinasem - 1200 m ale prawie pionowo z morza, widok w dół na Moni Kouduma ( kolejny klasztor + okoliczne kościoły w jaskiniach wart odwiedzin) przyprawia o zawrót głowy, a sam Kofinas z daleka przypomina Matternhorn - wyrżnie górująca nad okolicą poramida, wejście jest jak na kreteńskie warunki dość dobrze przygotowane - na szycie jest kaplica Timios Stavros ( jak na wielu szczytach Krety na czele z Psiloritasem). Dla wspinaczy - okolice Kapetaniany to jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych na Krecie, jako ciekawostkę dodam też jedyną via ferratę na Krecie. Plaża w samym Lentas jest rzeczywiście niezbyt ciekawa, za to tawerny - jest ich kilkanaście i każda warta odwiedzenia, my po kilku próbach utkwiliśmy w "Porto Lendas" , o ile pamiętam to była trzecia od zachodniego skraju plaży. Niestety Piotrze nie zgodzę się z Twoim porównaniem z Matalą - gdy po 9 dniach spędzonych w okolicy Lentas przyjechaliśmy oddać samochód do Matali zauważyliśmy od razu jak bardzo skomercjalizowała się Matala - tak niewiekiej porcji i byle jak przygotowanej sałatki za o połowę większą cenę nikt by nam nie podał w Lentas, a także nie znalazłbym tam takiej byle jakiejś jakości obsługi. Jeśli ktoś się by wybierał do Lentas to przy wypożyczaniu samochodu należy zwrócić uwagę na prześwit - bez przesady, niekoniecznie Jimny, ale np Panda sprawdzi się dobrze, mu mieliśmy C3 pierwszej generacji, też się nadawał.

Piotrek Gęca
Piotrek Gęca
2016-11-28 13:55:08

Piotr dzięki za Twoją opinię. Fajnie, że opisałeś dodatkowe atrakcje, które znajdują się w tym rejonie.

Moje odniesienia do Matali były formułowane bardziej przez pryzmat osób osiadłych w Lentas. Daje się tu wyczuć pewien swoisty hippisowski klimat. Szczególnie w rejonie plaży Dytiko. Jeśli jednak już chodzi o sam poziom komercjalizacji to dwie zupełnie rożne miejscowości. I tu w pełni się z Tobą zgadzam. Mnie osobiście Matala bardzo męczy, szczególnie ze względu na ilość osób. Na pobyt lepiej już wybrać sąsiednie Kommos lub Kalamaki.

PS.
Planujesz już coś na przyszły rok?

 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 16:08:24

Ponieważ z różnych powodów darowaliśmy sobie w tym roku wyjazd na narty mamy urlop na dodatkowy krótszy wyjazd. Mamy na razie bilety na kwiecie4ń - lecimy w Wielki Piatek ( 14 ) - po pierwsze chcemy zobaczyć Wielkanoc na Krecie - w 2017 terminy się pokrywają, poza tym chcemy zobaczyć wiosnę - planujemy na pewno Nidę, jak będzie super widoczność to podejdziemy na Psiloritis - może za trzecim razem uda nam się zobaczyć Santorini, co jeszcze - to będziemy wymyślać na miejscu - na ten wyjazd planujemy wynająć samochód więc możliwości jest wiele.

Drugi bilet mamy na początek czerwca - planujemy przejechać na południe do Paranimfi i stamtąd ruszyć wzdłuż wybrzeża i Asterousii - najpierw do Tris Ekklises - miejsca gdzie nie dochodzi szosa i gdzie są podobna super plaże i góry - jest to dość zagadkowe miejsce, nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji czy są tam jakieś pokoje do wynajęcia, sklep itp - w najgorszym razie zawsze da się spać na plaży. Stamtąd chcemy przejść przez Moni Kuodumę, Agios Joanis, plażę Tripiti do Lentas, ew jak będziemy mieli jeszcze czas to dalej do Kali Limenes i Matali, skąd da się autobusem dotrzeć do Chani. Ale co wyjdzie - się okaże.

Na wrzesień wstępnie planujemy Portugalię - ale nie kupiliśmy jeszcze biletów i nie jest wykluczone że się skończy jak w zeszłym roku - znowu Chania.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154074950732551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Makry Gialos

Makry Gialos

Makry Gialos to jedna z mniej docenianych miejscowości turystycznych na Krecie. A szkoda, bo w odróżnieniu od tych znajdujących się na północnym wybrzeżu to właśnie tu możemy cieszyć się pełną infrastrukturą turystyczną i dobrą piaszczystą plażą, jednocześnie nie rezygnując ze świętego spokoju.

Chora Sfakion i okolice (gr. Χώρα Σφακίων)

Chora Sfakion i okolice (gr. Χώρα Σφακίων)

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia znajdującego się na południowym-zachodzie Krety.To szczególne ulokowanie nad morzem Libijskim niejako na tyłach górskiego pasma Lefka Ori powoduje, że Chora jest dość mocno odizolowana od miasteczek opanowanych przez masową turystykę. Obecnie dojazd tu nie stanowi większej trudności bowiem drogi choć wąskie i kręte są już jednak pokryte asfaltem.

Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety. Miejsce to wciąż znajduje się poza głównym szlakiem turystycznym. Nie licząc turystów wracających z wąwozu Samaria, miejscowość ta jest odwiedzana przez nieliczne osoby, dla których spokój i cisza stanowią zaletę a nie wadę.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Jarek Malec: Gratulacje, a ja z kolei jadę na Krete pierwszy raz i dzięki wam dużo już się dowiedziałem
Tomasz Stopa: gratulacje (y)
Marysia Ski: Dziękuję Wam za to, że (jako, że z rozmaitych przyczyn na razie na Krecie nie bywam) to dzięki Wam jestem tam codziennie. Robicie wspaniałą pracę, naprawdę .
Dana Gołowacz: Gratulacje dla Was !! Świetna robota :)
gość PiotrWie: Aż się cofnąłem do swoich zdjęć z 2009r. - bo wydawało mi się że chyba wtedy inaczej wyglądało Elafonisi - i rzeczywiście szerokość przejścia z lądu na wysepkę, które tu ma tyle że stoją łóżka i parasole wtedy wynosiło co najwyżej 2 m. (...)
Adam Grabowski: Dziękujemy za polecenie tej pozycji. Warto ją było przeczytać :)
Daniel Gorzelak: Ale mam ochotę na takie cudo :) Dzisiaj bede robił :)
Jacek Olkowski: Super
Dana Gołowacz: będzie dziś ,bedzie !! :D Wczoraj robiłam bez jajek ,dziś będzie z jajkiem :D
Anna Sprecher: Polecam

Ciekawe miejsca na Krecie

Booking.com
CRETE Copyright © 2009-17 Linki | Kontakt