Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Lentas - miejscowość w cienu skały lwa

Południe Krety w rejonie gór Asterousia to wciąż izolowany obszar, do którego dociera relatywnie niedużo turystów. Tylko kilka miejscowości można uznać za takie, w których można znaleźć niezbędne minimum wypoczynkowych usług. Jedną z takich miejscowości jest Lentas (Λέντας) znajdujące się około 75 kilometrów na południe od Heraklionu.

Lentas

Geneza nazwy

Najprawdopodobniej nazwa tej miejscowości odnosi się bezpośrednio do wyglądu skały wyznaczającej zachodni kraniec zatoki, nad którą położone jest Lentas. Ten skalisty półwysep swoim kształtem przypomina siedzącego lwa. Nazwa Λέντας pochodzi od greckiego słowa λέοντας, którego polskim odpowiednikiem jest słowo "lew".


Historia

Bardzo łatwo przekonać się, że ta niepozorna miejscowość może poszczycić się bardzo długą historią. Wjeżdżając do niej nie sposób przeoczyć pozostałości świątyni Asklepiosa z czasów rzymskich. Prace archeologiczne prowadzone w Lentas dowodzą, że jego historia sięga jednak znacznie dalej. Nieliczne ślady wczesnego osadnictwa z epoki kamienia odnalezione zostały właśnie na charakterystycznej “lwiej” skale. W chwili obecnej więc można więc śmiało napisać, że historia tej osady ma swój początek w czasach neolitu.

W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie można zobaczyć wiele artefaktów potwierdzających historię istnienia tego miejsca również w czasach minojskich. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Lentas odnaleziony został szereg przedmiotów pochodzących z tego okresu. Warto choćby wspomnieć o znaleziskach, które były ukryte w kopułowych grobowcach. W ich wnętrzach odkryte zostały zwierzęce figurki, biżuteria, ceramika zdobiona rytualnymi symbolami byka, a także liczne groty wykonane z brązu.

Podobnie jak wiele innych starożytnych miejscowości na Krecie, Lentas zostało zniszczone po wybuchu wulkanu na wyspie Santorini. W tym okresie jego losy pozostają zagadką i nawet dziś po wielu latach pracy archeologów nie udało się rzucić światła na tę część historii miejscowości. W kolejnych wiekach znaczenie odbudowanego Lentas  wzrosło wraz z rosnącymi wpływami znajdującej się niedaleko Gortyny, która w późniejszym czasie po upadku Knossos stała się najważniejszym ówczesnym miastem Krety (stolicą).

W okresie tym Lentas było znane pod nazwą Λἐβην (Leben) i było jednym z dwóch portów Gortyny. Jego ówczesna nazwa wywodziła się od słowa "biały" i najprawdopodobniej ma związek z kolorem skał otaczających dawniej zatokę wokół której wybudowana została miejscowość. Początek największego rozkwitu Lentas przypada na okres około 4 wieku przed narodzinami Chrystusa, kiedy w miejscowości powstaje świątynia Asklepiosa. Wraz z przyległymi budynkami tworzy ona swoisty środek opiekuńczy dla chorych, korzystających między innymi z kąpieli w gorących źródłach. Brak własnych monet dowodzi jednak, że Lentas nigdy nie uzyskało jednak statusu samodzielnego i autonomicznego miasta.


W 46 r. p.n.e na Krecie miało miejsce kolejne duże trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległa też znaczna część Lentas. W kataklizmie tym ucierpiała również świątynia Asklepiosa. Odbudowana utraciła jednak resztki greckiej architektury i przybrała formę typową dla rzymskich budowli. Aż do IV wieku świątynia ta była ważnym ośrodkiem religijnym, a jej rola zaczęła maleć dopiero w wyniku rosnącej popularności chrześcijaństwa.

W kolejnych wiekach kult Asklepiosa stracił na znaczeniu a sanktuarium zostało opuszczone. W ostateczności świątynia, jako miejsce “kultu pogańskiego”, popadła w ruinę i zaczęła być traktowana jako łatwo dostępne źródło kamienia. Wraz z upadkiem świątyni zmalało również znaczenie Lentas. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma dowodów na to, aby kiedykolwiek zostało ono całkowicie porzucone przez mieszkańców. Oznaczane jako port Leon stale widniało na morskich mapach tego rejonu morza Śródziemnego.

Historia skryta w ziemii

W połowie połowie XIX wieku do Lentas przybył angielski kapitan H. Spratt, który był prekursorem prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu. Ten angielski vice-admirał, hydrograf i geolog w połowie XIX wieku podczas swojej długiej podróży po Krecie prowadził badania z zakresu geologii, archeologii, geografii fizycznej oraz historii naturalnej wyspy. To właśnie dzięki jego spostrzeżeniom doszło do ważnych odkryć nie tylko w Lentas, ale i w Tylissos oraz znanym pałacu w Malia.

Na początku ubiegłego wieku dalsze wykopaliska na terenie Lentas były wykonywane pod kierunkiem naukowców z Włoskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. Zresztą prace archeologiczne prowadzone są do dnia dzisiejszego. Wokół miasta wytyczony został szeroki obszar podlegający szczególnej ochronie oraz bezwzględnemu zakazowi budowania domów a także hoteli. Właśnie choćby z tego względu, obecny kształt miejscowości najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom w najbliższej przyszłości.


Plaża

Główna plaża znajdująca się w Lentas jest relatywnie nieduża i stosunkowo ciasna. W weekendy kiedy do Lentas zjeżdżają się okoliczni mieszkańcy i bywa tu dość tłoczno. Jeśli szukacie odrobiny prywatności, a nie zależy Wam na wygodach takich jak leżaki to polecamy przejść się do sąsiedniej miejscowości Dityko. Znajdziecie tam długą i szeroką kamienisto-żwirową plażę, na której bez problemu znajdziecie swój kawałek miejsca. Panująca na niej relatywnie nieformalna atmosfera objawia się namiotami rozbitymi na plaży a także nudystami opalającymi się wśród tzw. tekstylnych.


Plaża w DytikoSzeroka i bardzo długa plaża znajdująca się w sąsiednim Dytiko

Inną ciekawą plażą znajdującą się w zasięgu nieco dłuższego spaceru jest plaża Petrakis położona na wschód od Lentas. To zdecydowanie bardziej kameralne miejsce ze znacznie mniejszą liczbą turystów. Dzięki tawernie Artis serwującej tu smakowite dania kuchni greckiej możecie spędzić na tej plaży nawet cały dzień. To właśnie w tej tawernie jedliśmy najlepsze do tej pory stifado.


Baza noclegowa

Już w chwili Lentas posiada całkiem dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Nawet w szczycie sezonu bez kłopotu można tu znaleźć wolny pokój o typowym greckim standardzie. Oczywiście próżno tu szukać wykwintnych dużych obiektów posiadających cztery czy też pięć gwiazdek, które poza noclegami oferują usługi typu AI czy też spa. Sądzimy jednak, że ten kto wybiera Lentas jako miejsce swojego wypoczynku raczej nie szuka tego typu atrakcji. To miejsce nastawione jest wręcz na samodzielnych turystów, ale i też Greków, których jest tu całkiem sporo. Miejscowi także lubią tu przyjeżdżać w trakcie wolnych dni.

Porady praktyczne

Na początku napisaliśmy, że Lentas to miejscowość w której można znaleźć wszystko co jest niezbędne do wypoczynku. Nie do końca jest to jednak prawda. Jedynym czego nie będziecie mogli kupić w tej miejscowości, a co może być szczególnie przydatne dla zmotoryzowanych turystów to paliwo do samochodu. Najbliższe stacje benzynowe oddalone są od Lentas o przeszło 20 kilometrów i znajdują się po drugiej stronie gór Asterousia.. Warto mieć to na uwadze jeśli chcecie spędzić tu część swojego urlopu lub po prostu macie ochotę wpaść w ten rejon Krety na plażowanie.


W miejscowości działa tylko jeden sklep typu mini-super-market. Swoisty monopol powoduje, że oferowane w nim ceny są nieco wyższe w stosunku do innych tego typu sklepów. Jeśli planujecie większe zakupy to polecamy Wam zrobić je w jednej z miejscowości znajdujących się w dolinie Messara. Całkiem niezłym wyborem może być Moires, gdzie znajdziecie kilka większych sieciowych sklepów, a także sporą liczbę lokalnych warzywniaków i piekarni.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie warto odwiedzić sklepu Kateriny w Lentas. My w jego skromnych czeluściach znaleźliśmy dobry wybór bardzo smacznych lokalnych serów, prawdziwych greckich jogurtów, a także miejscowych miodów.  Sklep ten ulokowany jest przy jednym z centralnych parkingów znajdujących się w ścisłym centrum miejscowości. Jeśli planujecie podjechać do niego samochodem to powinniście wjechać do Lentas od strony miejscowości Dityko.

Naszym zdaniem

Lentas to miejsce, które swoim klimatem najbardziej przypomina hippisowską Matalę. Z pewnością nie jest to miejscowość, którą można polecić każdemu. Zbyt odległa od głównych szlaków turystycznych nie będzie dobrym wyborem jako baza wypadowa dla tych, którzy chcą spędzić swój urlop na aktywnym zwiedzaniu znanych i mniej znanych zakątków Krety. Każdorazowy dojazd do głównej drogi jest równoznaczny z poświęceniem minimum 40 minut potrzebnych na przedarcie się przez góry Asteriousa.

Lentas - mapa dojazdu

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką. Jest to również doskonały wybór dla tych, którzy są zdecydowani na spędzenie tu stacjonarnie kilku dni przeplatanych pieszymi wędrówkami na okoliczne plaże. Dużą zachętą dla smakoszy greckiej kuchni może być to, że w Lentas działa spora liczba tawern, których menu zdominowane jest przez lokalne dania. Przechadzając się wieczorem pośród zabudowań tej miejscowości raz po raz daje się wyczuć smakowite aromaty, które zachęcają kulinarnych eksperymentów.


Tawerny w Lentas

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Inna Tchekourda
Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:12

Droga do Lentasа. To nie było łatwe, ale to jest naprawdę piękne i spokojne wybrzeże, którе różni się od północy.

1
 Inna Tchekourda
Inna Tchekourda
2016-11-27 22:36:53

Lentas

1
 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 10:29:10

Lentas jest dobrym miejscem na bazę dłuższego pobytu przy zwiedzaniu zachodniej części Asterousii - na zachód można dotrzeć do ciekawych wąwozów zakończonych plażami - Agiofarango i Martsalo, klasztoru Moni Odigitrias czy odludnej plaży Vathi, na wschód piekna, ustronna plaza u wylotu wąwozu Trachoulas , okolice Kapetaniany z najwyższym szczytem Asterousii Kofinasem - 1200 m ale prawie pionowo z morza, widok w dół na Moni Kouduma ( kolejny klasztor + okoliczne kościoły w jaskiniach wart odwiedzin) przyprawia o zawrót głowy, a sam Kofinas z daleka przypomina Matternhorn - wyrżnie górująca nad okolicą poramida, wejście jest jak na kreteńskie warunki dość dobrze przygotowane - na szycie jest kaplica Timios Stavros ( jak na wielu szczytach Krety na czele z Psiloritasem). Dla wspinaczy - okolice Kapetaniany to jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych na Krecie, jako ciekawostkę dodam też jedyną via ferratę na Krecie. Plaża w samym Lentas jest rzeczywiście niezbyt ciekawa, za to tawerny - jest ich kilkanaście i każda warta odwiedzenia, my po kilku próbach utkwiliśmy w "Porto Lendas" , o ile pamiętam to była trzecia od zachodniego skraju plaży. Niestety Piotrze nie zgodzę się z Twoim porównaniem z Matalą - gdy po 9 dniach spędzonych w okolicy Lentas przyjechaliśmy oddać samochód do Matali zauważyliśmy od razu jak bardzo skomercjalizowała się Matala - tak niewiekiej porcji i byle jak przygotowanej sałatki za o połowę większą cenę nikt by nam nie podał w Lentas, a także nie znalazłbym tam takiej byle jakiejś jakości obsługi. Jeśli ktoś się by wybierał do Lentas to przy wypożyczaniu samochodu należy zwrócić uwagę na prześwit - bez przesady, niekoniecznie Jimny, ale np Panda sprawdzi się dobrze, mu mieliśmy C3 pierwszej generacji, też się nadawał.

Piotrek Gęca
Piotrek Gęca
2016-11-28 13:55:08

Piotr dzięki za Twoją opinię. Fajnie, że opisałeś dodatkowe atrakcje, które znajdują się w tym rejonie.

Moje odniesienia do Matali były formułowane bardziej przez pryzmat osób osiadłych w Lentas. Daje się tu wyczuć pewien swoisty hippisowski klimat. Szczególnie w rejonie plaży Dytiko. Jeśli jednak już chodzi o sam poziom komercjalizacji to dwie zupełnie rożne miejscowości. I tu w pełni się z Tobą zgadzam. Mnie osobiście Matala bardzo męczy, szczególnie ze względu na ilość osób. Na pobyt lepiej już wybrać sąsiednie Kommos lub Kalamaki.

PS.
Planujesz już coś na przyszły rok?

 gość}
gość PiotrWie
2016-11-28 16:08:24

Ponieważ z różnych powodów darowaliśmy sobie w tym roku wyjazd na narty mamy urlop na dodatkowy krótszy wyjazd. Mamy na razie bilety na kwiecie4ń - lecimy w Wielki Piatek ( 14 ) - po pierwsze chcemy zobaczyć Wielkanoc na Krecie - w 2017 terminy się pokrywają, poza tym chcemy zobaczyć wiosnę - planujemy na pewno Nidę, jak będzie super widoczność to podejdziemy na Psiloritis - może za trzecim razem uda nam się zobaczyć Santorini, co jeszcze - to będziemy wymyślać na miejscu - na ten wyjazd planujemy wynająć samochód więc możliwości jest wiele.

Drugi bilet mamy na początek czerwca - planujemy przejechać na południe do Paranimfi i stamtąd ruszyć wzdłuż wybrzeża i Asterousii - najpierw do Tris Ekklises - miejsca gdzie nie dochodzi szosa i gdzie są podobna super plaże i góry - jest to dość zagadkowe miejsce, nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji czy są tam jakieś pokoje do wynajęcia, sklep itp - w najgorszym razie zawsze da się spać na plaży. Stamtąd chcemy przejść przez Moni Kuodumę, Agios Joanis, plażę Tripiti do Lentas, ew jak będziemy mieli jeszcze czas to dalej do Kali Limenes i Matali, skąd da się autobusem dotrzeć do Chani. Ale co wyjdzie - się okaże.

Na wrzesień wstępnie planujemy Portugalię - ale nie kupiliśmy jeszcze biletów i nie jest wykluczone że się skończy jak w zeszłym roku - znowu Chania.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154074950732551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Agia Roumeli

Agia Roumeli

Dla turystów, którzy wybrali się do wąwozu Samaria, białe zabudowania Agia Roumeli wyłaniające się na zakończeniu wędrówki to jeden z najprzyjemniejszych widoków, jakie przyjdzie im oglądać tego dnia. Chociaż liczba stałych mieszkańców oscyluje w okolicy stu osób, to jednak w okresie letnim Agia Roumeli to jedno z bardziej obleganych i gwarnych miejsc na Krecie. W szczycie sezonu codziennie spotyka się tu ponad tysiąc osób, które w oczekiwaniu na powrotny prom regeneruje swoje siły w jednej z wielu tamtejszych tawern.

Agios Pavlos (Saktouria)

Agios Pavlos (Saktouria)

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria (Σαχτούρια). Mimo stosunkowo dobrego dojazdu oraz niedużej odległości dzielącej to miejsce od tłocznego i przepełnionego turystycznym ruchem Agia Galini, wciąż można je nazwać oazą spokoju.

Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. Warto polecić to miejsce osobom snurkującym, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Na największej zaś plaży można wypożyczyć leżaki wraz z parasolką.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Olgierd Pasikonik: Oxi!
Katarzyna Lesiewicz: No nie wiem czy to dobry pomysl?
gość PiotrWie: I jeszcze jedno - jak komuś za gorąco latem to warto pamiętać e wystarczy wyjść powyżej 1500 m.n.p. i już będzie przyjemny chłodek.
gość PiotrWie: Film przedstawia podejście na Pachnes z parkingu na końcu drogi z Anopoli, przejścia z Agios Ioanis do okolicznych jaskiń i na szczyt Zaranokefaki, podejście dolnego odcinka wąwozu Eligias ( dalsza część wymaga wspinaczki z użyciem technik alpinistycznych) oraz przejście wąwozu Aradena ... (...)
Beata Hendzel: na lotnisku w Chania nie zauważyłam żeby było żle obsługa miła i życzliwa lepiej sie tam czułam niż w Poznaniu
Kayarzuna Nowak: W tym roku powtorzymy
Vangelis Skandalis: Tak zachodnia Kreta jest ladniejsza
Krzysztof Klamann: Szkoda, że wszędzie tyle ludzi, ale jak ma to poprawić życie w regionie to cóż. Trzeba zacisnąć zęby i podziwiać miedzy głowami ludzi to co tam jest. W maju się znowu zobaczymy.
Zofia Sokołowska: Zauwazylam ze biura turystyczne maja oferte do konca października.
Alicja Zielińska: Pięknie tam. Mogłabym tam mieszkać cały rok.

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-18 Linki | Kontakt