Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Matala

Matala (gr. Ματαλα) jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka wówczas rybacka wioska stała się mekką hippisów. Jej znakiem rozpoznawczym jest skała z wydrążonymi jaskiniami, przy której ulokowana jest plaża. Od kilku lat organizowany jest tutaj Matala Beach Festival, który na jeden czerwcowy weekend ściąga tu wielbicieli dobrej muzyki i zabawy.

Matala - panorama

Matala położona jest około 70 km na południowy zachód od Heraklionu. Obecnie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc na Krecie. Po jej wschodniej stronie ulokowana jest równina Messara, czyli jeden z największych rolniczych obszarów Krety, zaś po południowej stronie rozpoczyna się pasmo gór Asterousia. Samo miasteczko położone jest przy zamkniętej od południa i północy zatoce Messara.

Plaża

Oprócz malowniczego położenia dodatkowym atutem Matali jest szeroka (45 m) 300-metrowa plaża. Warto w tym miejscu nadmienić jednak, że nie leży na niej sypki drobny piasek, lecz raczej drobny żwir. Mimo wszystko jak na kreteńskie standardy plaża ta i tak jest niezła. Jej północna część porośnięta jest przez drzewa tamaryszkowe, a malowniczości krajobrazu dopełnia krystalicznie czysta woda oraz wspomniana wcześniej łagodnie opadająca do wody skała z jaskiniami. Dno morskie jest miejscami dość skaliste, zaś często wiejące zachodnie wiatry powodują, że występują tu wysokie fale. Plaża ta podobnie jak sąsiednie Kommos oraz Red Beach zostały objęte ochroną w ramach programu Natura 2000. Jego celem jest zachowanie tamtejszej przyrody w celu zapewnienia długotrwałego przetrwania najcenniejszych i najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk w Europie.

Matala - plaża

Plaża ta jest zaopatrzona w typową infrastrukturę taką jak leżaki z parasolami, toalety, prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Warto odnotować, że bezpieczeństwa kąpiących się pilnują ratownicy. W 2018 po rocznej przerwie plaża ta ponownie uzyskała wyróżnienie Błękitnej Flagi. Wieczorami zarówno tawerny przy plaży, jak i te w głębi miasteczka, są pełne ludzi.

W samej Matali znajdziecie sporo różnych prywatnych pensjonatów oraz kemping. Jeżeli jednak wybieracie się tu w terminie Matala Beach Festival, to miejscówki należy rezerwować tuż po ogłoszeniu terminu festiwalu.

Trochę historii dalszej….

Jak głoszą greckie mity Zeus, który pod postacią śnieżnobiałego byka porwał Europę,  dopłynął z nią właśnie do Matali. Tutaj także według Homera miał rozbić się statek powracającego spod Troi Menelaosa, męża Heleny. W starożytności Matala pełniła funkcje portu położonego niedaleko, drugiego co do wielkości, pałacu minojskiego w Fajstos. Ruiny domów mieszkalnych pochodzących z tego czasu, a także świątyń i suchych doków widoczne są nadal na dnie morza. Z jej dogodnego położenia korzystali również Rzymianie. Za czasów ich panowania Matala pełniła funkcję portu handlowego dla Gortyny, czyli ówczesnej stolicy Krety.

Północną ścianę zatoki tworzy stroma skała składająca się głównie z miękkiego białego wapienia, w którym wydrążone zostały liczne jaskinie. Nie ma pewności kiedy dokładnie powstały, ale niektóre teorie mówią, że mogło to być nawet o neolicie. Wiadomo na pewno jednak, że zarówno Rzymianie, jak i pierwsi chrześcijanie w tych skalnych jaskiniach chowali  swoich zmarłych. Niektórzy historycy zwracają jednak uwagę, że w niektórych z jaskiń można zobaczyć rzeźbione łóżka i okna, a także ganki. Dlatego uważają oni, że niektóre z grot najprawdopodobniej pełniły również funkcje domów. Napotkaliśmy także na informacje o tym, że podobno istniała tu także kolonia trędowatych.

Matala - skała

i bliższej ….

Pod koniec lat 50. Matala była niewielką rybacką osadą składającą się z około dziesięciu skromnych domów. Wybudowane były one w oddaleniu od morskiego brzegu w głębi wąwozu znajdującego się na przedłużeniu zatoki. Właśnie w tym okresie miejsce to zostało odkryte przez pierwszych buntowników poszukujących wolności. W większości były to dobrze sytuowane osoby, które mogły sobie pozwolić na beztroskie życie w Matali. Wśród bywalców goszczących wówczas w Matali znalazł się nawet brytyjski lord. Dbali oni o doskonałe stosunki z lokalnymi mieszkańcami. Nigdy nie chodzili w zbyt skąpym ubraniu a kobiety kąpiące się w morzu korzystały ze staroświeckich jednoczęściowych kostiumów. Czasy się jednak zmieniały i w kolejnych latach pierwsi zagraniczni mieszkańcy Matali bywali tu już tylko w okresie wakacyjnym a ich miejsce zajęła bardziej wyzwolona młodzież.


W roku 1965 pojawili się tu bitnicy, przedstawiciele popularnego wówczas nonkonformistycznego ruchu odrzucającego konsumpcjonizm. W poszukiwaniu prawdy w miał im pomagać alkohol oraz narkotyki. Dwa lata później miejsce to odkryli przedstawiciele ruchu hippisowskiego, którzy zagościli w Matali na dłużej. Swoim stylem życia także protestowali przeciwko temu co było według nich pozbawione znaczenia. Choć życie jakie tu wiedli można określić jako dosyć proste i prymitywne to warto pamiętać, że większość z nich stanowiły osoby o bardzo dobrym wykształceniu. Znaczną część mieszkających tu hippisów stanowili wówczas Amerykanie, którzy postanowili żyć w jedności z naturą. Świadomie zdecydowali się aby zrezygnować z życia w społeczeństwie konsumpcyjnym. Szukając sensu życia i harmonii spędzali tu leniwe dni oraz noce pod rozgwieżdżonym niebem kreteńskim. Poczucie wolności, piękna plaża, gościnna zatoka i lazurowe wody stworzyły idealną hippisowską scenerię. W 1970 kręcono tu nawet ujęcia do greckiego filmu “My hippie aunt” w reżyserii Alekosa Sakellariosa.

Matala zatoka

Widok na plażę, zatokę i słynną skałę z jaskiniami

Hipisowski raj na ziemi

W lipcu 1968 roku amerykański magazyn “Life” wysłał na Kretę do Matali swojego dziennikarza i fotografa. 19 sierpnia 1968 roku został opublikowany obszerny reportaż Thomasa Thompsona dotyczący mieszkających tu hippisów. Oprócz zapisu rozmów z ówczesnymi mieszkańcami jaskiń, warto uwagę zwrócić na unikalne fotografie. Artykuł oraz okładkę magazynu zdobiły zdjęcia wykonane przez Denisa Camerona. Właśnie tym sposobem cały świat dowiedział się o tej ziemi obiecanej hippisów. Jeśli mielibyście ochotę zapoznać się z nim to podajemy linka do tego zeskanowanego numeru Life: https://books.google.nl/

Matala swoim klimatem wolności przyciągnęła także ówczesne gwiazdy muzyki. Joni Mitchell zainspirowana tym miejscem stworzyła piosenkę “Carey”. Pojawiali się tu także Bob Dylan, Janis Joplin czy Joan Baez.

Zbyt duży postęp

Trzeba sobie jednak wyobrazić, jaki szok kulturowy przeżywali rdzenni mieszkańcy Matali obserwujący nowych lokatorów jaskiń. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych Kretę zamieszkiwało bardzo ortodoksyjne, tradycyjnie żyjące i bogobojne społeczeństwo. W tamtych czasach rzadko kto przyjeżdżał na Kretę, a turystyka masowa nie istniała. Matala zaś była tylko małą rybacką wioską znajdującą się na trudno dostępnym południu wyspy. Długowłosi niekompletnie odziani hipisi z ich wyzwolonym stylem życia stanowili dla ówczesnych Kreteńczyków zbyt wielki przeskok cywilizacyjny. Dodatkowo klimatowi wolności i miłości dzieci-kwiatów nie sprzyjała panująca wówczas na Krecie dyktatura wprowadzona przez czarnych pułkowników.

Pierwszą osobą, która sprzeciwiła się obecności hippisów w Matali był Michalis Vamvoukas, który zaczął wysyłać listy do kreteńskiej gazety "PATRIS" z prośbą o ich usunięcie. Według Michalisa styl życia hippisów stanowił zagrożenie dla lokalnego społeczeństwa i praktykowanego tu prawosławia. Listy te zapoczątkowały dalsze wydarzenia. Lokalny biskup Timotheos (późniejszy arcybiskup Krety) postanowił wypędzić ze skały dzikich lokatorów. Napisał też pismo, w którym nazwał jaskinie "domem moralnego rozpadu”. Słowa te trafiły na pierwsze strony ateńskich gazet.

I po raju

Ostateczne rozwiązanie problemu hipisów w Matali nastąpiło latem 1969 roku, gdy kreteńska gazeta "Mediterranean" określiła koczujących tu ludzi jako “bummer”. W najdelikatniejszym tłumaczeniu może oznaczać menela lub włóczęgę. Pojawiły się też podejrzenia o homoseksualizm. Po takich publikacjach prokurator Heraklionu Michalis Tsevas zlecił specjalne śledztwo w jaskiniach Matala. Celem nalotów policyjnych trwających w dzień i w nocy było poszukiwanie słynnych orgii. I chociaż nie znaleziono dowodów na takowe praktyki orgii seksualnych czy też szerzenie homoseksualizmu, to za to w czasie prowadzonych kontroli policyjnych odkryto konopie indyjskie. Ostatecznie więc śledztwo zakończyło się doprowadzeniem do siedemnastu wyroków skazujących za posiadanie narkotyków.

Działania władz i kościoła doprowadziły do tego, że społeczność dzieci-kwiatów opuściła to miejsce i przeniosła się w inne rejony wyspy. Schronienie znaleźli oni w okolicach plaż Vai, PlakiasPreveli czy Lentas, a także na innych wyspach Grecji. Nadzór nad jaskiniami przejęli archeolodzy, którzy na długi czas zamknęli do nich dostęp.

Matala skała

Warto wspiąć się na skałę i zajrzeć do kilku jaskiń

Współczesność

Dziś jaskinie Matala nie są zamieszkane. Jeszcze kilka lat temu dostęp do nich był darmowy. Obecnie dostępu do nich broni ogrodzenie, zabronione jest nocowanie w jaskiniach. Opiekę nad tym rejonem sprawują służby archeologiczne. Turyści mogą je zwiedzać, jednak wstęp jest płatny (3€). Jak twierdzą mieszkańcy Matali w jaskiniach w okolicznych górach mieszka jeszcze kilku hippisów, kontynuujących cyganerię życia. My takie zamieszkałe jaskinie widzieliśmy ze szlaku na pobliską plażę Red Beach. Nieliczni hippisi żyją podobno obecnie na plaży Dytiko w pobliżu Lentas.

Obecna Matala w niczym nie przypomina już biednej rybackiej osady. Cały region podobnie jak Kreta uległy szybkiej modernizacji, a niewielkie nadbrzeżne miejscowości  przekształciły się w turystyczne kurorty dopasowujące się do potrzeb współczesnych turystów.


O kolorowej przeszłości Matali przypomina jedynie słynny umieszczony przy plaży napis: Today is life, tomorrow never comes oraz sprzedawane w sklepikach pamiątki nawiązujące do ruchu hipisowskiego. Dawny klimat ożywa też podczas Matala Beach Festival.

W poszukiwaniu dawnych mieszkańców jaskiń

W 1996 roku historią jaskiń w Matali zainteresował się Elzo Smid z Holandii, jeden ze zwykłych przyjeżdżających tu turystów. Po spędzeniu zaledwie kilku godzin w tym miejscu zaintrygował się hipisowskim epizodem tak bardzo, że próbował dowiedzieć się czegoś więcej od lokalnych mieszkańców. Niestety jego wysiłki spełzły na niczym. Kreteńczycy unikali rozmów na temat przebywających tu wcześniej długowłosych mieszkańców i nie chcieli udzielać mu żadnych informacji. Po powrocie do domu przez wiele lat próbował drążyć ten temat, poszukiwał informacji w sieci, jednak ówczesny internet nie przyniósł mu żadnych odpowiedzi. Sytuacja zmieniła się, gdy przypadkiem otrzymał archiwalne numery magazynu Life, wśród których był ten z reportażem o Matali. Zeskanowany artykuł umieścił na swojej stronie internetowej prosząc jednocześnie o kontakt dawnych hipisów mieszkających w jaskiniach.

Apel ten powoli zaczął przynosić odzew. Po roku od jego publikacji nadeszła pierwsza odpowiedź od mieszkańca Belgii. Do Elzo Smida zaczęli pisać również inni ludzie mieszkający w latach 60-tych w Matali. Kolejne lata przynoszą po 3-4 nowe historie rocznie. Ludzie ci opisali w listach swoje wspomnienia i życie jakie tu prowadzili, przesłali także zdjęcia. Elzo Smid zaś publikował je systematycznie na swojej stronie internetowej:
https://www.matala.nl/stories.html

W 2010 roku nawiązał z nim kontakt pisarz Arn’e Strohmeijer’em, który także zbierał takie relacje. Strohmeijer, nadesłane do Elzo historie, uzupełnił swoim zebranym materiałem. Na podstawie tych relacji napisał książkę “The Myth of Matala”, a wspomnienia mieszkańców jaskiń w Matali zilustrował około setką oryginalnych zdjęć otrzymanych od dawnych buntowników.

Matala - transporter

Matala Beach Festival

Premiera tej książki nastąpiła w 2011 roku, a Arn Strohmeijer z wydawcą uznali, że jedyne miejsce, w którym mogła odbyć się jej prezentacja była oczywiście plaża w Matali. Kiedy dawni “weterani” z Matali dowiedzieli się o tych planach, zasugerowali organizacje koncertów w cieniu legendarnych jaskiń. Oczywiście miały one nawiązywać do nostalgicznych lat 60-tych i 70-tych. Miał to być sposób na przyciągnięcie do Matali tych, którzy tu mieszkali albo identyfikowali się z ruchem hipisowskim. Oczywiście wydarzenie to miało być skierowane także do współczesnych turystów i miłośników muzyki.

Matala - plaża w czase Beach Festival

W czasie Matala Beach Festival na plaży ciężko znaleźć wolne miejsce


Jak się okazało był to dosłowny strzał w dziesiątkę, bo hasło powrotu do przeszłości trafiło na podatny grunt. Na pierwszą imprezę ściągnęło tu około 35 000 osób, a na kolejne prawie dwukrotnie więcej. Szybko okazało się więc, że to 3-dniowe wydarzenie ma magiczną moc przyciągania coraz większej liczby fanów dobrej muzyki i zabawy. Zaczęto więc organizować je co roku w jednej z weekendów czerwca. W 2018 roku Matala Beach Festival zostanie zorganizowany już po raz ósmy. Oczywiście Elzo Smid, od dociekliwości którego się zaczęło, przyjeżdża także na ten festiwal.

Z całą pewnością impreza ta jest jedyna w swoim rodzaju i niesie w sobie ogromne pokłady klimatu dawnych hippisów. Ta niepowtarzalna atmosfera powoduje, że co roku zjeżdża tu mnóstwo ludzi, którzy chcą przez 3 dni żyć muzyką oraz cieszyć się piękną pogodą. Przez ten czas Matala zamienia się w namiotowe miasteczko, a lokalne władze organizują autobusy specjalnie kursujące do tego miejsca. Ulice Matali pokrywają się kolorowymi i fantazyjnymi malowidłami stworzonymi w ramach imprezy Street Painting, w której każdy może wziąć udział.


Street Painting

Jedno z ulicznych malowideł stworzonych podczas festiwalu

W tym roku względem poprzednich edycji festiwalu szykuje się jednak istotna zmiana. Od 2018 roku wstęp na festiwal będzie płatny. Co prawda koszt wejścia nie jest szczególnie wysoki, bo wynosi zaledwie 5€, jednak rozwiązanie to budzi dosyć mieszane reakcje w lokalnych mediach, wedle których wprowadzenie takiej opłaty w pewien sposób zaprzecza otwartości tej imprezy.

Matala idealna dla kogo?

Wiele osób na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku wybiera Matalę nie tylko ze względu na jej malownicze położenie. To także dobra baza wypadowa do zwiedzania tej części Krety. Poza tym Matala pomimo dość mocnego rozwoju jeszcze nie przypomina turystycznych miejscowości północnego wybrzeża wyspy opanowanych przez agresywną turystykę zorganizowaną. Nie ma tu hoteli oferujących All Inclusive, do których biura podróży wysyłają swoich klientów. To powoduje, że w sezonie Matala wieczorami żyje pełnią życia, a w tawernach ciężko znaleźć wolne stoliki. To spokojne miejsce, a ludzie spędzają wieczory w tawernach jedząc kreteńskie przysmaki popijając je lokalnym winem.


Matala - nocą

Wieczorna Matala

Jeśli zatem macie w planach zwiedzanie tego rejonu Krety i jednocześnie nie szukacie ekstremalnie spokojnego i odizolowanego od świata miejsca, to możecie wybrać Matalę na wakacje. Oczywiście jest jeszcze jeden warunek. Wakacje w tym miejscu musicie zorganizować sobie sami, bo o ile nam wiadomo na chwilę obecną żadne polskie biuro podróży nie wysyła tu swoich klientów.

Ciekawe miejsca w okolicy

W niedalekiej odległości od Matali znajdują się dwa spośród najważniejszych stanowisk archeologicznych Krety. Mamy na myśli pałac w Fajstos oraz Gortynę. Mniejsze wykopaliska można także zobaczyć w Agia Triada.

Także zwolennicy aktywnego wypoczynku będą mogli wybrać się na spacer wąwozem Agiofarago. Przy okazji tej wycieczki warto zajechać do położonego po drodze klasztoru Odigitrias.

Sporo pieszych szlaków oferuje położone w pobliżu pasmo górskie Asteriousa. Jest ono dużo mniej popularne i mało znane, więc te góry mogą przypaść do gustu tym osobom, które nie lubią tłoku na szlakach.

Jeśli mielibyście ochotę na bardziej wyczerpującą wycieczkę to warto pojechać w kierunku północnym do wąwozu Agios Nikolaos (Zaros, Rouvas), czy pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu Krety - Psiloritis. Góry Idajskie, płaskowyż Nida wraz z jaskinią Nida są jak najbardziej w zasięgu zmotoryzowanych turystów.

Oprócz tego warto skierować się także na zachód, gdzie położone są atrakcyjne miejsca, np. TriopetraAgios Pavlos czy plaża Agiofarago (nie mylić z plażą na końcu wąwozu o tej samej nazwie-są to zupełnie inne miejsca).Jeśli zaś ktoś zatęskni za atmosferą dużego miasta to relatywnie niedaleko znajdują się także Heraklion czy Rethymno. Oprócz aktywnego zwiedzania można po prostu poleżeć na plaży, snurkować i nurkować w ruinach zatopionego miasta. W zasięgu krótkiego spaceru jest także znana wśród naturystów plaża Red Beach, czyli Kokkini Ammos. Wschody i zachody słońca zamieniają kolor jej piasku na czerwonawy. Dodatkowo pobliskie skały przecinają także krótkie szlaki piesze, warto je więc przetestować.

Zaś po drugiej stronie słynnej skały z jaskiniami znajduje się mała miejscowość Kommos, w której zaczyna się jedna z najdłuższych kreteńskich plaż. Właśnie tu z końcem maja żółwie Caretta caretta zakładają swoje gniazda.

Red Beach

Z Matali warto przejść się na sąsiednią plażę Red BeachZachód słońca w Matali

Z okolicznych wzgórz można oglądać zachody słońca

west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Knossos
Knossos

Knossos

Knossos to jeden ze sztandarowych zabytków odwiedzanych przez turystów, jest to też najpopularniejsze miejsce, do którego udają się zorganizowane wycieczki.

X
więcej
Heraklion
Heraklion

Heraklion

Heraklion (Iraklion) to największe miasto Krety. Z liczbą prawie 140 tysięcy mieszkańców jest on czwartym co do wielkości greckim miastem.

X
więcej
Margarites
Margarites

Margarites

Dziesiątki warsztatów rzemieślniczych położonych w tej niewielkiej górskiej wiosce powodują, że Margarites jest jednym z czterech głównych ośrodków, w których wytwarzana jest tradycyjna kreteńska ceramika.

X
więcej
Heraklion - lotnisko
Heraklion - lotnisko

Heraklion - lotnisko

Międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa w Heraklionie w chwili obecnej jest największym lotniskiem na Krecie.

X
więcej
Moni Arkadiou
Moni Arkadiou

Moni Arkadiou

Data powstania klasztoru Moni Arkadiou (Arkadi) nie jest dokładnie znana. Wedle tradycji nazwa tego kościoła nawiązuje do imienia Cesarza Arkadiusza, który podobno miał być jego fundatorem.

X
więcej
Rethymnon
Rethymnon

Rethymnon

Rethymnon z około 40 tys. mieszkańców to trzecie co do wielkości miasto Krety. Miejsce to zostało zaludnione już w okresie minojskim. Dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlowym.

X
więcej
Thrapsano
Thrapsano

Thrapsano

Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość do niedawna utrzymywała się wykonując zawód garncarza.

X
więcej
Skinaria
Skinaria

Skinaria

Skinaria to mała plaża położona wzdłuż niewielkiej zatoki, której ujście z obu stron zakończone jest skalnym wybrzeżem. To wciąż mało znane miejsce pomijane przez masową turystykę

X
więcej
Jaskinia Idi
Jaskinia Idi

Jaskinia Idi

Według mitologii greckiej w jaskini Ida ukrywał się (a może też i urodził) Zeus. Właśnie ten mit jest największym atutem tej jaskini, która nie jest tak ciekawa i piękna jak jaskinia Dikte.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Tripiti
Tripiti

Tripiti

Tripiti to niewielka plaża pokryta mieszanką szarego piachu, żwiru i kamieni. Mimo tego, że plaża jest mało zorganizowana i sprawia wygląd półdzikiej, to działa tu jedna niewielka tawerna.

X
więcej
Plakias
Plakias

Plakias

Plakias to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na pieszych wędrówkach. W rejonie miasteczka oraz przyległej okolicy wytyczonych jest kilka pieszych szlaków, którymi możecie dojść do ciekawych plaż.

X
więcej
Klasztor Preveli
Klasztor Preveli

Klasztor Preveli

Obecnie dolny klasztor wciąż nie jest udostępniany dla zwiedzających oraz nie jest wykorzystywany przez mnichów. Zabudowania górnego klasztoru przeszły częściową renowację i stanowią główną siedzibę klasztoru Preveli.

X
więcej
Wąwóz Kourtaliotiko
Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko znany również jako wąwóz Asomatos, to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety.

X
więcej
Minojska Agia Triada
Minojska Agia Triada

Minojska Agia Triada

Agia Triada to nieduże minojskie stanowisko archeologiczne na południu Krety, znajdujące się w pobliżu Timpaki położone na zachodnim zboczu wzgórza około 40 metrów nad poziomem morza.

X
więcej
Fajstos
Fajstos

Fajstos

Około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Krety - Heraklionu znajdują się ruiny drugiego co do wielkości starożytnego pałacu - Fajstos.

X
więcej
Jaskinia Melidoni
Jaskinia Melidoni

Jaskinia Melidoni

Obecnie jaskinia Melidoni (oryginalnie zwana Gerontospilios) jest kojarzona głównie z tragicznymi wydarzeniami, jakie rozegrały się w tym miejscu w 1824 roku.

X
więcej
Twierdza Koules
Twierdza Koules

Twierdza Koules

Twierdza ta jest doskonałym przykładem wielokulturowości Krety. Znajdująca się dziś w greckich rękach, została zbudowana przez Wenecjan, ale określana jest nazwą zaczerpniętą z języka tureckiego.

X
więcej
Preveli Beach
Preveli Beach

Preveli Beach

Preveli to jedna z bardziej rozpoznawalnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Jest to jedno z najważniejszych i największych muzeów w Grecji i jedno z najważniejszych w Europie.

X
więcej
Tylissos
Tylissos

Tylissos

Tylissos to jedno z niewielu miejsc na Krecie, które zachowało swoją nazwę od czasów starożytnych.

X
więcej
Damnoni
Damnoni

Damnoni

Plaża w Damnoni jest położona po sąsiedzku z Plakias - popularną turystyczną miejscowością

X
więcej
Agios Pavlos
Agios Pavlos

Agios Pavlos

Agios Pavlos to niewielka miejscowość położona na południowym wybrzeżu Krety niedaleko miejscowości Saktouria.

X
więcej
Triopetra
Triopetra

Triopetra

Triopetra znajduje się u podnóża góry Siderotas około 52 km na południe od Rethymno.

X
więcej
Agia Galini
Agia Galini

Agia Galini

gia Galini (Αγία Γαλήνη) jest jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Obserwatorium Skinakas
Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium Skinakas

Obserwatorium jest ulokowane na szczycie góry Skinakas na wysokości 1750m. Pomysł na jego wybudowanie narodził się w 1984 roku.

X
więcej
Armeni
Armeni

Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno.

X
więcej
Muzeum Wojskowe
Muzeum Wojskowe

Muzeum Wojskowe

Muzeum to prezentuje dramatyczną historię Krety napisaną na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

X
więcej
Argyroupolis
Argyroupolis

Argyroupolis

Współczesna osada znana pod nazwą Argyroupolis została wybudowana na miejscu starożytnego miasta Lappa (zwanego także Lambi)

X
więcej
Lentas
Lentas

Lentas

Lentas to dobry pomysł dla tych, którzy chcą uciec od miejscowości przesiąkniętych przemysłową turystyką.

X
więcej
Labyrinthaki i Labyrinthos
Labyrinthaki i Labyrinthos

Labyrinthaki i Labyrinthos

Ten starożytny kamieniołom składający się z dwóch części przez współczesnych zwany jest Λαβυρινθάκι oraz Λαβύρινθος.

X
więcej
Muzeum Archeologiczne w Eleftherna
Estiatorio Chrisopigi
Estiatorio Chrisopigi

Estiatorio Chrisopigi

Jeśli ktoś z Was szuka dobrej restauracji w pobliżu Matali i Kalamaki, to chcielibyśmy zarekomendować estiatório Chrisopigi.

X
więcej
Gortyna
Gortyna

Gortyna

Gortyna uważana jest za jedno z najbardziej rozległych wykopalisk na terenie Grecji.

X
więcej
Psiloritis - Timios Stavros
Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis - Timios Stavros

Psiloritis (Timios Stavros - Święty Krzyż) to szczyt najwyższej góry Krety wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m.

X
więcej
Wąwóz Rouvas
Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas

Wąwóz Rouvas to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w tej części Krety. Ciekawie poprowadzony szlak w doskonały sposób ukazuje zmieniających się wygląd tego wąwozu.

X
więcej
Matala
Matala

Matala

Matala jest jedną z najpopularniejszych miejscowości nie tylko południowego wybrzeża ale i całej Krety. W latach 60-tych i 70-tych ta niewielka rybacka wioska była mekką hippisów.

X
więcej
Klasztor Odigitrias
Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Niestety pod względem popularności daleko mu do innych kreteńskich monastyrów.

X
więcej
Kali Limenes
Kali Limenes

Kali Limenes

Kali Limenes (czyli Dobre Porty lub Piękne Przystanie) to nadmorska miejscowość położona w górach Asterousia znajdujących się na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Vathipetro
Vathipetro

Vathipetro

Oprócz słynnych wielkich pałaców na wyspie w okresie minojskim powstało szereg mniejszych rezydencji. Jednym z ważniejszych przykładów jest Vathipetro odkryte około 5 km na północ od Archanes, na południowo-wschodnim zboczu góry Juchtas w środkowej części Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 2
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Michal Rataj
Michal Rataj
2018-06-17 18:15:16

mega miejsce, zapada w pamieci na zawsze!

2
 Szymon Matusewski
Szymon Matusewski
2018-06-17 19:24:58

Polecam red beach, z 15' przez małą górkę na południe, super plaża, 10 razy lepsza od Matali

2
 Beti Hood
Beti Hood
2018-06-17 21:34:46

Byłam wczoraj

3
 gość}
gość PiotrWie
2018-06-17 23:24:31

Piotrze, jedno sprostowanie - Asterousia mimo że niższa jest bardziej wymagająca niż Góry Idajskie - gdy w 2015 roku wybieraliśmy się tam pierwszy raz napotkani na szczycie Psiloritisa ludzie z Klubu Górskiego z Heraklionu ostrzegali nas przed trudnościami czekającymi nas tam - i rzeczywiście szlaki są trudniejsze, w rejonie Kapetaniany jest nawet jedyna Via Ferrata na Krecie. Tak więc jest raczej odwrotnie - kto nie czuje się na siłach chodzić po eksponowanych szlakach Aserousii może wybrać się w wyższe, lecz znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze Góry Idajskie. Oczywiście w Asterousii są pojedyncze łatwe szlaki, ale jako całość są jednymi z trudniejszych gór Krety.

 Magda Bażan
Magda Bażan
2018-06-18 20:59:35

A ja w pracy... fajnie ? I muszę zazdrościć przed snem

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-06-19 06:49:04

No my też w pracy. Nie ma czego zazdrościć :P

 Małgorzata Kozłowska
Małgorzata Kozłowska
2018-08-01 20:12:42

MATALA robi ogromne wrażenie... ten widok pamiętam do dzisiaj...:-)

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155475811347551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Chora Sfakion i okolice (gr. Χώρα Σφακίων)

Chora Sfakion i okolice (gr. Χώρα Σφακίων)

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia znajdującego się na południowym-zachodzie Krety.To szczególne ulokowanie nad morzem Libijskim niejako na tyłach górskiego pasma Lefka Ori powoduje, że Chora jest dość mocno odizolowana od miasteczek opanowanych przez masową turystykę. Obecnie dojazd tu nie stanowi większej trudności bowiem drogi choć wąskie i kręte są już jednak pokryte asfaltem.

Margarites - wioska garncarzy

Margarites - wioska garncarzy

Margarites na każdym kroku nie daje zapomnieć o tym z czego żyją jej mieszkańcy. Nawet drzewa zdają się tu owocować garnkami, które malowniczo zwisają z gałęzi. Właśnie w ten osobliwy sposób jeden z rzemieślniczych warsztatów reklamuje swoje wyroby. Po wizycie w Margarites nasz bagaż wzbogacił się o dobre kilka kilogramów ceramiki. Choć wyroby z tej wioski można kupić praktycznie na całej Krecie to jednak tylko właśnie tu znajdziecie mniej spotykane, choć równie piękne wzory. Mimo swej popularności Margarites zachowała swój autentyczny grecki klimat, warto więc wybrać się na spacer wzdłuż głównej ulicy, która jest wprost zalewana wyrobami lokalnych garncarzy.

Xerokambos

Xerokambos

Xerokambos to niewielka osada, w której znajdziesz dosłownie kilka tawern, a większość zabudowy stanowią jednopiętrowe i parterowe domy. Dużym atutem tej plaży jest łagodne piaszczyste zejście do morza. Warto polecić to miejsce osobom snurkującym, gdyż na końcu tej plaży znajduje się ciekawe dno oraz malownicze skałki. Na największej zaś plaży można wypożyczyć leżaki wraz z parasolką.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Agnieszka Stanulczyk: Coś pięknego
Adamo Adamo: Genialne
Gosia | crete.pl : Dokładnie tak.
gość Katarzyna: Czy dobrze rozumiem, że wąwóz Samaria jest zamknięty przy 4 i 5 stopniu a przy 3 już nie?
Gosia | crete.pl : Powinny pływać, choć niestety organizator nie zamieszcza informacji na swojej stronie. Dzisiaj jeszcze tylko promy Anendyka nie pływają na Gavdos.
gość Katarzyna: Czy promy Gramvousa/Balos też będą już pływać
gość PiotrWie: Na Samotrace wiało w nocy z czwartku na piątek i w piątek w dzień tak że łeb urywało ale prom pływał.
gość PiotrWie: Czyli trzeba kupować jak najwcześniej - jak łatwo obliczyć nasze bilety kosztują po 300 400 zł za bilet - ale zdarzało nam się kupować we wrześniu na przyszły rok.
Agnieszka Szyc Con Collina: na Krecie nie mialam okazji ale widziałam je na żywo na Kefalonii. Piękne zwierzęta
Desremaux Dominique: 
Piotrek | www.crete.pl : Nie wiem za jakie kwoty ostatecznie zostały w tym roku sprzedane bilety czarterowe, ale muszę przyznać, że ceny w jakich były proponowane w zimie były dla mnie nie do przyjęcia. W sporej części przypadków były to kwoty powyżej 1720zł za bilet a zdarzał się i takie które oferowano za kwotę powyżej 2tys. zł za bilet. W tym roku bardzo szybko wyleczyliśmy się z Gosia z kupna biletów czarterowych. (...)
gość PiotrWie: Latamy systematycznie na Kretę Ryanairem od 2012, czasem nawet 3 x w roku i zawsze za przelot w obie strony za dwie osoby + 20 kg bagaż+ 10 kg bagaż pokładowy płacimy pomiędzy 1200 a 1500 zł. W tym roku dokładnie 1420 , nie zawużyliśmy jakiegoś wzrostu cen, skoro tegoroczne ceny tak was powalają to ile płaciliście w poprzednich latach?
Marcin Krasnowski: Ceny, ceny i jeszcze raz ceny. Ja chciałem w tym roku polecieć do Heraklionu po ubiegłorocznym pobycie w Chanii. Rozpatrywałem przyloty na obydwa lotniska ale ceny mnie powaliły. W najtańszym przypadku wychodziło mi 50% więcej niż w ubiegłym roku a rezerwowałem na początku stycznia na wrzesień. Hotele też dały trochę do pieca ale nie tak bardzo. O wiele taniej wyszedł mi lot do Hiszpanii przy tej samej cenie hotelu.
Michał Makowski: No zadziwiajacy ten wniosek
Marek Marek: Czartery są / były w masakrycznych cenach. Ceny w większości hoteli kompletnie niezrozumiałe. Patrząc na ceny first minut w promocjach jest drożej na przyszły rok ze zniżkami niż teraz ... będzie wiatr tylko w hotelach. Zyska Turcja Bułgaria i Tunezja
Dariusz Rzeczkowski: Dokładnie hotele w Agios na własną rękę są nieopłacalne, hotele dogadane cenowo z tour operatorami, a szkoda bo fajnie byłoby na własną rękę wyjechać.
Anna Zalewska: Zgadzam się. W Heraklionie jakiś taki chaos. Lotnisko w Chanii mi się podobało!
Magdalena Gołembka: Ja odwiedzilam Kretę w tym roku i moim zdaniem był duży ruch- zwłaszcza samoloty że Skandynawii tam bardzo często lądowały. I fakt, jak inną osobą skomentowała, lotnisko dużo przyjemniejsze (czystrze) jak w Heraklionie.
Iwona Adamiec: Lepsze lotnisko w Chani niż w Heraklionie :)
Joanna Gumienna- Zalewska: My w tym roku właśnie lądowalismy w Chani :)
Amelia Napieralska: Ceny w tym roku korzystne nie były...
Miłosława - Miłka Stępień - Partia Zieloni: My chcieliśmy lecieć do Chanii, niestety na 2 tyg. przed lot odwołano i była opcja tylko do Heraklionu.
Estera Ślesińska: Jak lotów z i do Chani nie było prawie wcale w tym roku
Gosia | crete.pl : Decyzja o zamknięciu jest ściśle uzależniona od pogody i stanu technicznego szlaku. Zazwyczaj do drugiej połowy października można wchodzić do wąwozu. Jeśli jesienne deszcze nie są intensywne i nie zniszczą części szlaku to bywa że i do końca października. Jednak we wrześniu i październiku mogą już zdarzać się czasowe zamknięcia szlaku ze względu na opady. (...)
gość Kasia: A ja mam pytanie, do kiedy jest otwarty wąwóz Samaria?

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt