Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Przepisy na samodzielną organizację wycieczki do wąwozu Samaria

Samaria to jedno z miejsc, któremu dosyć często poświęcamy miejsce na naszej stronie. Wąwóz ten nie bez przesady uznawany jest za jedną z największych atrakcji zachodniej części Krety. Każdego roku w szczycie sezonu bywa odwiedzany nawet przez ponad tysiąc osób dziennie. Na jego popularności zaważyło nie tylko samo naturalne piękno tego miejsca, ale równie miano najdłuższego wąwozu w Europie.

Chociaż na naszej stronie jest już poradnik, w którym szczegółowo opisaliśmy wycieczkę z Paleochory do wąwozu Samaria, to jednak postanowiliśmy uzupełnić go dodatkowym artykułem ponieważ dostajemy dużo pytań na temat samodzielnej organizacji. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat tej wycieczki realizowanej z kilku ważniejszych miejscowości środkowej i zachodniej Krety.

Wawóz Samaria - wejście

Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że w opisach tych nie będziemy sięgać dalej na wschód Krety niż do Rethymno. Samodzielna organizacja wypadu do Samarii z takich miejscowości jak Rethymno, czy też Heraklion, bez korzystania z wynajętego samochodu nie ma naszym zdaniem większego sensu. Przejazd komunikacją autobusową w obie strony zajmie bardzo dużo czasu lub będzie wręcz niewykonalny w obrębie jednego dnia. Jeśli w czasie pobytu we wschodnim rejonie Krety zamarzy się Wam taka wycieczka do wąwozu Samaria to niezbędne będzie zrealizowanie noclegu w jednym z miast znajdujących się w zachodniej części wyspy.

Osoby przebywające jeszcze dalej na wschód w takich miejscowościach jak Agios Nikolaos, Ierapetia, czy też Sitia, powinny mocno zastanowić sie ogólnie nad sensem realizacji wypadu do wąwozu Samaria. Jeśli jednak jesteście mocno zdeterminowani aby przejść ten szlak to zdecydowanie polecamy Wam skorzystanie z usług jednego z lokalnych biur podróży, które w ramach wykupionej wycieczki zapewni Wam transfer autobusowy z i do hotelu.

Sposoby samodzielnej organizacji wycieczki do Samarii:

Samaria z Chanii oraz jej bliskich okolic

Wariant 1 – powrót przez Sougia

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [2:00] > Chania [przyjazd ok. 20:15]

Koszt wycieczki:

bilet KTEL Chania - Xyloskalo - 7,8€
bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
bilet KTEL Sougia - Chania - 7,8€

Łącznie stałe koszty: ok. 32€

Realizacja wycieczki z Chania nie nastręcza większych kłopotów. W szczycie sezonu urlopowego realizowane są nawet cztery kursy autobusowe umożliwiające dojazd bezpośrednio do Xyloskalo, czyli punktu startowego szlaku wiodącego przez Samarię. 

Duża liczba połączeń KTEL realizowanych z Chanii do Xyloskalo powinna także zainteresować osoby, których hotele znajdują się w tej części północnego wybrzeża Krety. Korzystając z komunikacji autobusowej można pokusić się o to by samodzielnie dojechać na dworzec autobusowy w Chanii, a następnie bez korzystania z pośrednictwa lokalnych biur podróży zrealizować swoją wycieczkę do wąwozu Samaria. W przypadku wielu miejscowości takich choćby jak Agia Marina, Platanias, Maleme, czy nawet Georgioupolis  powinno to być stosunkowo łatwe i niezbyt drogie.

W 2019 roku wakacyjna siatka połączeń z Chanii do Xyloskalo wyglądała następująco: - pierwszy kurs (niedostępny w niedziele) realizowany jest już o godzinie 5:00, a kolejne w godzinach: 6:15, 7:45 oraz 8:45. Czas przejazdu szacowany jest na około 1 godzinę i 5 minut. Całkowity koszt biletu to 7,5 €.

Po dojeździe do Xyloskalo wystarczy udać się do bramy wejściowej kupić bilet wejściowy do parku kosztujący 5€ i już można cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się w obrębie wąwozu Samaria. Więcej szczegółowych informacji oraz uwag związanych z przejściem szlaku znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Szlak przez wąwóz Samaria

Żelazne Wrota Samarii

Po przejściu wąwozu i dojściu do współczesnej części Agia Roumeli, osoby które chcą zakończyć swoją wycieczkę w Chanii mają przynajmniej kilka różnych możliwości związanych z powrotem do tego miasta. Niezależnie od tego, czy wybierzecie pierwszy wariant przez Sougię, czy też drugi opisywany poniżej przez Chora Sfakion, dalsze etapy Waszej wycieczki będą częściowo zrealizowane drogą morską.

Pierwszym rozwiązaniem przyjętym w tym wariancie jest wykupienie biletu na prom kursujący pomiędzy Agia Roumeli a Sougią. Koszt biletu na prom kursujący na tej trasie w zależności od przewoźnika wynoszą odpowiednio: Nen Kritis – 10 €, ANENDYK – 11€. Czas, w jakim statek pokonuje odległość między tymi dwoma miejscowościami, to około 40 minut. Warto też zaznaczyć że promy Nen Kritis są zacumowane przy małej przystani po zachodniej stronie plaży.

Promy ANENDYK w Agia Roumeli

Promy Anendyk cumują przy głównej przystani w Agia Roumeli.

Do Sougia dotrzecie kilkanaście minut po godzinie 18. Na drodze prowadzącej do przystani, gdzie przybija prom będzie czekać autobus KTEL odjeżdżający do Chanii. Warto pamiętać, że kurs ten jest realizowany dopiero po tym jak prom ANENDYK przypłynie do Sougia. Z pewnością nie musicie się obawiać tego, że w przypadku ewentualnego spóźnienia promu autobus odjedzie bez Was. Orientacyjny czas odjazdu autobusu to godzina 18:15. Koszt biletu KTEL na trasie Sougia – Chania to 7,80 €. Całkowita długość połączenia to około 2 godziny. Tak długi czas przejazdu wynika z faktu, że trasa powrotnego autobusu przebiega przez płaskowyż Omalos.

Do Chanii dotrzecie mniej więcej na godzinę 20:15.

Wariant 2 – powrót przez Chora Sfakion

Skrócony plan wycieczki:

Chania [KTEL - 5:00, 6:15, 7:45, 8:45] > przejazd [1:05] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [ok. 1:00] > Chora Sfakion [KTEL: 18:30] > przejazd [ok. 1:40] > Chania [przyjazd ok. 20:10]

Koszt wycieczki:

 • bilet KTEL Chania - Xylokalo - 7,8€
 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 12,5€/12€
 • bilet KTEL Chora Sfakion - Chania - 8,3€

Łącznie stałe koszty: ok. 34€

Na wstępie warto odnotować, że wariant ten pozwoli Wam dotrzeć do Chanii w podobnym czasie, jak w przypadku powrotu przez miejscowości Sougia. W większej części przebieg wycieczki będzie bardzo podobny, jak w przypadku wcześniej opisywanego rozwiązania. Tym co odróżnia ten wariant od poprzedniego jest sposób organizacji powrotu do Chanii po przejściu całego szlaku poprowadzonego przez wąwóz Samaria. W tym przypadku po dojściu do Agia Roumeli kolejnym etapem będzie pokonanie odcinka morskiego do Chora Sfakion.

Kasa biletów ANENDYK w Agia Roumeli

Punkt kasowy, w którym można kupić bilety tylko (!) na promy Anendyk

Niewielka jednostka Nen Kritis odpływa z zachodniej przystani w Agia Roumeli o godzinie 17:00, natomiast prom ANENDYK odpływa do Chora Sfakion z głównej portowej część o godzinie 17:30. Koszt biletu na połączenie między tymi miejscowościami to odpowiednio 12€ w przypadku pierwszego armatora oraz 12,5€ w przypadku drugiego. Warto w tym miejscu nadmienić, że mniejsze jednostki, jakimi dysponuje firma Nen Kritis, nie są w stanie realizować połączeń w przypadku gorszych warunków pogodowych w tym w szczególności przy wysokiej fali. Zdarzają się sytuacje kiedy rejsy Nen Kritis są odwoływane, dlatego osobiście nie zalecamy wcześniejszego kupowania biletów, które oferowane są przez lokalne biura podróży. W przypadku odwołania będziecie musieli dochodzić zwrotu kosztów biletu. Za rejs bez najmniejszego kłopotu możecie zapłacić bezpośrednio na statku Nen Kritis. Połączenia ANENDYK są pod tym względem zdecydowanie pewniejszym wyborem. Z własnego doświadczenia jednak śmiało możemy Wam poleci usługi obu firm, z których wielokrotnie korzystaliśmy osobiście. Ważna uwaga na koniec: promy Anendyk odpływają do Sougia/Paleochora oraz do Sfakii o tej samej godzinie (17:30).  Nie pomylcie tych promów na przystani!

Przystań Nen Kritis w Agia Roumeli

Promy Nen Kritis cumują przy małej przystani na po zachodniej części plaży w Agia Roumeli.

Jednym z atutów tej opcji powrotu do Chanii jest to, że w czasie rejsu będziecie mieć możliwość zobaczenia miejscowości Loutro, która szczególnie malowniczo wygląda z górnego pokładu promu ANENDYK. Rejs do Chora Sfakion to doskonała okazja do tego by uwiecznić na zdjęciach niewielką zatokę, wokół której znajduje się ciasna zabudowa hotelowa składająca się z niewielkich białych budynków.

Prom dopływa do Chora Sfakion mniej więcej o godzinie 18:30. Znów podobnie jak w przypadku Sougii, kierowca autobusu KTEL będzie czekał z odjazdem do momentu, w którym wszyscy pasażerowie z promu chętni do skorzystania z usług tego przewoźnika, znajdą się wewnątrz pojazdu.

Po ponad 1,5 godzinnej jeździe autobusem po godzinie 20:10 dotrzecie do Chani.

Samaria dojazd własnym samochodem na płaskowyż Omalos

Skrócony plan wycieczki:

Samochodem na Omalos-Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub  ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia [KTEL: 18:15] > przejazd [ok. 1 godzina] > Xyloskalo [przyjazd ok. 19:15] > dojazd samochodem do hotelu

Koszt wycieczki:

 • bilet wstępu do wąwozu Samaria - 5€
 • bilet na prom ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • bilet KTEL Sougia - Xyloskalo - ok. 5,5€
 • koszt paliwa
 • dobowy koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Tę opcję rezerwujemy dla wszystkich osób, które znajdują się poza głównymi szlakami autobusów KTEL i choćby z tego względu nie będą miały możliwości zrealizowania tej wycieczki z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej. Niezależnie od tego, w jakiej miejscowości będziecie się znajdować, musicie dojechać samochodem na płaskowyż Omalos, a następnie do Xyloskalo gdzie znajduje się punkt, w którym rozpoczyna się szlak przez poprowadzony przez wąwóz Samaria. Samochód możecie zostawić na dosyć obszernym parkingu znajdującym się przy schronisku. Rano ze względu na licznie przyjeżdżające tu autobusy, które dowożą wycieczki zorganizowane miejsce to może wydawać się zatłoczone. Do godzin popołudniowych na parkingu pozostaną jednak tylko samochody turystów indywidualnych.

Omalos - parkin samochodowy

Parking przy schronisku przed wejściem do wąwozu Samaria

Po przejściu wąwozu Samaria i dotarciu do Agia Roumeli musicie kupić bilety na rejs do miejscowości Sougia, który kosztuje w zależności od armatora 10 lub 11€. Pierwszy przystań w Agia Roumeli opuszcza statek Nen Kritis, który w kierunku Sougia wypływa o godzinie 17. Pół godziny później w tę samą trasę wyrusza prom ANENDYK.

Po dopłynięciu do Sougia musicie przesiąść się w autobus KTEL jadący w kierunku Chanii. Kurs ten realizowany jest przez płaskowyż Omalos. Autobus pokonuje tę trasę w około godzinę. Po dojechaniu do Xyloskalo możecie przesiąść się już do własnego samochodu by wyruszyć w powrotną drogę do hotelu.

Rozważając ten wariant wycieczki do wąwozu Samaria musicie pamiętać o tym, że w ogólnych kosztach nie uwzględnione zostały wydatki związane z wypożyczeniem samochodu, czy też jego zatankowaniem. Warto dodać je w swoich wyliczeniach, gdyż może to wyraźnie wpłynąć na opłacalność tego rozwiązania w stosunku do innych opartych na transporcie zbiorowym.

Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest także to, że jest dostępne jedynie w okresie szczytu wakacyjnego. Zazwyczaj poza sezonem autobusy kursujące na trasie Sougia - Chania nie przejeżdżają przez płaskowyż Omalos i tym samym nie mają przystanku przy Xyloskalo.

Samaria z Sougia/Paleochora komunikacją zbiorową

Skrócony plan wycieczki z Paleochory:

Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€

Łącznie stałe koszty: ok. 29€

Skrócony plan wycieczki z Sougii:

Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia 

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sougia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€

Łącznie stałe koszty: ok. 22€

Jeśli wasz pobyt na Krecie wypada w jednej z tych dwóch miejscowości, to realizacja samodzielnego wypadu do Samarii jest niezwykle prosta. W maju, wraz otwarciem wstępu na szlak poprowadzony przez ten wąwóz, uruchamiane są poranne połączenia autobusowe do Omalos/Xyloskalo.

W przypadku Paleochory kurs autobusowy realizowany jest o godzinie 6:15. Dworzec KTEL znajduje się przy głównej ulicy w centralnej części miejscowości w budynku, na którym zawieszony jest dobrze widoczny szyld. Tu możecie kupić bilety i zaczekać na możliwość wejścia do środka autobusu.

Dworzec autobusowy w Paleochorze

Przystanek autobusowy w Paleochorze

W Sougia odjazd autobusu realizowany jest z przystanku znajdującego się w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk, w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne, to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo, co w przypadku Paleochory zajmuje spory kawałek czasu, wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów.

Waszym ostatnim etapem wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości, czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Prom ANENDYK dopływajacy do Paleochory

Przystań w Paleochorze

Samaria dojazd własnym samochodem do Sougia/Paleochora

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Paleochora [KTEL - 6:15] > przejazd [1:30] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lun=b ANENDYK - 17:30] > rejs [1:30] > Paleochora > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Paleochora-Xyloskalo: 7€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Paleochora ANENDYK/Nen Kritis - 17,20€/15€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 29€ + koszt samochodu i paliwa

Skrócony plan wycieczki z dojazdem do Sougia:

Samodzielny przejazd samochodem z hotelu > Sougia [KTEL - 7:00] > przejazd [ok 1 godzina] > Xyloskalo > Samaria - pieszy szlak > Ag. Roumeli [promy: NEN KRITIS - 17:00 lub ANENDYK - 17:30] > rejs [0:40] > Sougia  > Samodzielny przejazd samochodem do hotelu

Koszty

 • bilet KTEL Sougia-Xyloskalo: ok. 5,5€
 • bilet wstępu: 5€
 • bilet na prom do Sugia ANENDYK/Nen Kritis - 11€/10€
 • koszt paliwa
 • koszt wypożyczenia samochodu

Łącznie stałe koszty: ok. 22€ + koszt wynajęcia samochodu i paliwa

Ta opcja dojazdu może być szczególnie przydatna dla tych osób, które planują realizację wypadu do wąwozu Samaria w okresie wczesnej  wiosny lub późnej jesieni. W okresach tych wieczorne kursy autobusów KTEL na trasie Sougia - Omalos są zazwyczaj niedostępne, gdyż uruchamiane są one tylko na czas sezonu wakacyjnego.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie opcję startu wycieczki w Sougia, czy też Paleochora, pierwszym krokiem jaki będziecie musieli zrobić jest samodzielny dojazd do tych miejscowości. Pamiętajcie jednak, że autobusy odjeżdżają bardzo wcześnie. Jest to odpowiednio godzina 7:00 dla Sougii oraz 6:15 dla Paleochory. Ze względu na wczesną porę odjazdu autobusów z tych miejscowości warto rozważyć wykupienie noclegu.

W Paleochorze zwróćcie uwagę aby nie zostawiać samochodu w rejonie dworca autobusowego. Zgodnie z oznakowaniem, jakie jest umieszczone w tym rejonie przy drodze obowiązuje tu zakaz zatrzymywania się, który jest bezwzględnie egzekwowany. Osobiście widzieliśmy kierowców, którzy za parkowanie w tym rejonie Paleochory otrzymywali mandaty. Jeśli będziecie mieć odpowiedni zapas czasu to proponujemy Wam zostawić samochód na relatywnie dużym parkingu znajdującym się przy przystani.

Sougia - autobusy czekające w rejonie portu

Autokary czekające w Sougia na pasażerów promów

W Sougi przystanek autobusowy zlokalizowany jest w zachodniej części drogi biegnącej wzdłuż wybrzeża (mniej więcej tuż za tawerną Livikon). Znajduje się tu niewielki kiosk w którym sprzedawane są bilety. Jeśli miejsce to byłoby nieczynne to bilety bez problemu kupicie bezpośrednio u kierowcy autobusu.

Po dojeździe do Xyloskalo wycieczkę przez wąwóz Samaria realizujecie w analogiczny sposób jak w przypadku innych wariantów. Szczegóły opisu samej wycieczki wraz z poradami znajdziecie w naszym odrębnym artykule.

Przedostatnim etapem Waszej wycieczki będzie powrót promem do startowej miejscowości czyli do Paleochory lub do Sougii. Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych opcjach możecie skorzystać z usług armatora Nen Kritis oraz Anendyk. Orientacyjny czas powrotu do Sougii to godzina 18:10, natomiast w przypadku Paleochory będą to okolice godziny 19.

Na koniec pozostanie Wam tylko przejazd z Sougia/Paleochora do miejscowości Waszego pobytu.

Prom ANENDYK przypływający do Sougia

Przystań w Sougia

Przydatne linki

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Katarzyna
2019-09-10 20:08:20

Samaria samochodem

Dziękuję za idealny opis. Planujemy wycieczkę samochodem ok 21 września. Czy wtedy jeszcze te autobusy do Chanii przejeżdzają przez Xyloskalo?

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2019-09-10 20:23:55

Cześć,

fajnie, że nasz opis będzie dla Was przydatny. Na razie wygląda na to, że autobus będzie dostępny. Na wszelki wypadek sprawdź jeszcze jak będziecie już na Krecie. Szczegółowe rozkłady znajdziesz na poniższej stronie:
https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia

Na razie dla kursów z Sougia na tej stronie jest "papierowy" rozkład ważny od 11 września:
https://www.e-ktel.com/images/pdfs/september2019/SOUGIA_FROM_11-09-2019.pdf

Na liście kursów wciąż jest widoczny ten realizowany o 18.15. Najprawdopodobniej więc do 21 września wciąż powinniście mieć bezproblemową możliwość realizacji tej wycieczki samochodem.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156458002867551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Wycieczka do wąwozu Samaria

Wycieczka do wąwozu Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety. Obok takich miejsc jak plaże Balos i Elafonissi czy też niezwykle urokliwa najstarsza część miasta Chania, wąwóz jest jednym z silniejszych magnesów przyciągających turystów w ten rejon wyspy.

Dziki wąwóz Ha

Dziki wąwóz Ha

Większość osób pokonujących trasę między Agios Nikolaos a Ierapetra na pewno zwróci uwagę na wielkie pęknięcie jakim naznaczona jest góra znajdującą się na wschód od tej drogi. Ten majestatyczny twór geologiczny zwany Ha powstał prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi. Całkowita długość wąwozu to nieco ponad 1,5 km. Mimo tego, że jest on tak doskonale widoczny to wciąż pozostaje on jednym z najdzikszych zakątków na Krecie. Kilkumetrowa skalna stromizna tworząca ujście tego wąwozu, skutecznie odstrasza większość zwiedzających. Jedynie osoby które mają wiedzę na temat wspinaczki oraz posiadające niezbędny ekwipunek alpinistyczny będą mogły w pełni cieszyć się pięknem tego miejsca.

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko

Wąwóz Kourtaliotiko (greckie : Κουρταλιώτικο Φαράγγι), znany również jako wąwóz Asomatos (greckie: Φαράγγι Ασώματου), to bodaj jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji przyrodniczych dostępnych w środkowej części Krety. Całkowita długość tego wąwozu wynosi około 3 kilometrów. Jego majestatyczne ściany rozdzielają Suchą Górę (904m wysokości) oraz górę Kouroupis (984m n.p.m.). W kulminacyjnym punkcie strome ściany wąwozu mają ponad 600 metrów wysokości.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Lisa Guldstrand: Ierapetra is our paradise and we are moving there when we retire in a couple of years
Ewa Szumowska: Larapetra nie rzuciła mnie na kolana
Roy Feuillade: Had a lovely day here with my Greek family
Paulina Kurkowiak: Byłam tam w tym roku w maju i już było prawie 30 stopni☀️☀️☀️
Karina Szafraniec: Pychotka...polecam
Reszczyńska Eveline: Pychotka. Jadłam na Korfu
Joanna Gumienna- Zalewska: 
Agnieszka Caputa Kieluś: Jeśli to coś podobnego do baklawy którą jadłam w tym roku na Korfu to musi być pyszne
Mariola Dudzinska: Pychota
Gisele Sisco Criscuolo: 
Mariusz Bart: Wycieczka na Mikołajki z dziecią jak znalazł :)
Piotr Pietrzak: Będziemy
Ania Łuczyńska: Zaproszenia wydrukowane. Teraz tylko odliczamy... i do zobaczenia ☺️
Tomasz Niewiadomski: Z zewnątrz niepozorny a za murami fascynujący
Wojtek Arciszewski: Fajne, lecz wieczorami zatłoczone . Wkurzało nas kelnerskie nagabywanie nas po rosyjsku
Beata Mikisz: Piękne miejsce
Hanna Duda: Ja również polecam a także rejs na wyspę Spinalonga
Katarzyna Ga: 
Katarzyna Ga: Cudowne miejsce
Aneta Oleksyn: Cudowne miejsce
Katarzyna Anszczak: cudne miejsce
Roma Kapałka: Piękne miejsce
Agnieszka Malanowska: Kretańskie San Tropéz
Arleta Kowalska: Cudowne Agios ❤️
Olenka Cze: Ukochane agios:)

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt