Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Spinalonga - wyspa trędowatych

Ta niepozorna niewielka wyspa znajdująca się około 5 km od centrum miejscowości Elounda to jedna z największych turystycznych atrakcji na Krecie. Spośród innych kreteńskich stanowisk historycznych Spinalonga (Σπιναλόγκα) popularnością ustępuje tylko pałacowi w Knossos. Otoczona szmaragdowymi wodami zatoki Mirabello wyspa ta rocznie przyciąga ponad 30 tysięcy turystów. Zwiedzając to pięknie położne miejsce trudno jest momentami pamiętać o jego ponurej historii. Tutaj bowiem znajdowało się ostatnie europejskie leprozorium, do którego zsyłano trędowatych.

Wyspa Spinalonga


Wyspa trędowatych

Ta część historii wyspy zaczyna się w 1830 roku kiedy to Grecja wywalczyła niepodległość i zrzuciła jarzmo tureckie. Mimo tego że Turcy wycofywali się z okupowanych terenów greckich to jednak nie palili się zbytnio aby porzucić Spinalongę, na której założyli osadę. Wedle źródeł powołujących się na spis z 1881 roku, mieszkało tu 1112 Turków.

Część źródeł podaje, że Grecy aby pozbyć się Turków z wyspy zaczęli na nią wysyłać chorych na trąd. Spinalonga znajduje się dość blisko brzegu, więc taki transport nie stanowiłby problemu. Do dyspozycji chorych oddano najpierw koszary dawnej fortecy weneckiej, które mogły pomieścić do 450 osób. Z czasem przejęli oni także zabudowania po muzułmańskich mieszkańcach, którzy w tej sytuacji szybko opuścili wyspę. Prawdopodobnie pierwsi trędowaci zostali przetransportowani w 1903 roku. Przyjmuje się, że do 1957 roku miejsce to stanowiło kolonię dla około 2000 osób zarażonych trądem (niektóre źródła podają jednak liczbę sporo mniejszą: 1300 osób).

Spinalonga widoczna na zdjęciu wykonanym w 1901 roku.

Wynalezienie serii leków na trąd, które spowalniały rozwój choroby, a niektóre jej odmiany były nawet możliwe do zaleczenia, spowodowało że liczba chorych powoli spadała. Część z nich wróciła do domów, zaś w 1957 roku ostatnich dziesięciu najciężej chorych przeniesiono do szpitala w Atenach.

Od leprozorium do turystycznej atrakcji

Dziś Grecy niezbyt chętnie mówią o Spinalondze zaś Ci z wygnańców, którzy jeszcze żyją bardzo opornie sięgają do swoich wspomnień. Z tej przyczyny bardzo długo nie można było spisać historii tego miejsca i stąd też pochodzą znaczące rozbieżności w informacjach (liczba chorych, jednoznacznie określona data powstania). Zaledwie kilka lat temu na uniwersytecie kreteńskim powstawała praca doktorska dotycząca historii leprozorium.

Od 1957 roku kiedy to wyspę opuścili ostatni chorzy jest ona niezamieszkana, zaś ci którzy tu przypływają na dzień do pracy opuszczają to miejsce ostatnim statkiem. Gdyby nie fakt, że wyspa stała się turystyczną atrakcją, która pozwala czerpać zyski z tej popularności, zapewne popadła by w zapomnienie i ruinę. Jeszcze stosunkowo niedawno można było się dostać tu tylko indywidualnie, z opłaconym rybakiem z pobliskiej wioski. Dziś latem regularnie do brzegów Spinalongi przybijają wypełnione turystami łodzie z Eloundy, Plaki i Agios Nikolaos.

Spinalnga - ruiny


Mimo że większość osób wie o dawnym leprozorium, to jednak na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim malowniczość tego miejsca. Ruiny twierdzy, pozostałości weneckich domów, widoki zapierające dech w piersiach to magnes. Można odnieść nawet wrażenie, że przewodnikowe historie o nieuleczalnie chorych pacjentach są zbyt spłycane.

Podkreślane jest przede wszystkim to, że dawni mieszkańcy żyli normalnie i stworzyli tu swoje miasteczko. Być może tak podana historia bardziej pasuje do tego pięknego miejsca i pozwala w jakiś sposób oswoić myśli o tej strasznej chorobie i dramatach jakie miały tu miejsce. Jednak przez to w zapomnienie odchodzi ta bardziej ponura część historii Spinalongi i jej mieszkańców.

Naznaczeni przez trąd

Trąd zwany również leprą to choroba, która od wieków wywołuje w ludziach przerażenie. Dawniej zarażeni nią musieli nosić przy sobie dzwonki, aby ostrzegać innych przed swoim nadejściem. W miarę możliwości izolowano chorych, aby trąd nie rozprzestrzeniał się. Obecnie wiadomo już, że zdecydowana większość populacji ludzkiej jest na nią odporna, a sama choroba nie przenosi się tak łatwo. Jednak mimo wynalezienia leków nie można uznać jej za pokonaną, bo obecnie według szacunków WHO liczba zarażonych nią osób wynosi około 15 mln (z czego 70% przypada na Indie).

Na Kretę trąd przedostał się prawdopodobnie z Egiptu. Jeśli myślicie, że greckie władze musiały stosować jakiekolwiek środki przymusu aby umieszczać trędowatych na wyspie to się mylicie. W większości przypadków sprawę załatwiał strach reszty zdrowego społeczeństwa, który skutecznie izolował chore osoby. Zarażeni mieli do wyboru albo samotne życie wysoko w górach z dala od ludzkich siedzib, albo namiastkę prawdziwego życia wśród innych chorych. Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowania leprozorium przewinęła się tu znacząca liczba chorych co dobitnie świadczy o tym jakiego wyboru ci ludzie dokonywali.

W  trakcie II Wojny Światowej nawet Niemcy zachowywali bezpieczny dystans i nie odważyli się zająć wyspy. Na plażach wokół niej rozstawiono tylko tablice ostrzegawcze, a mieszkańców pozostawiono samych sobie. Dało to im nieco więcej swobody. Mogli oni bez przeszkód słuchać wiadomości nadawanych przez radio w Londynie, czy Kairze. Ceną jaką przyszło im zapłacić za względny spokój była śmierć głodowa połowy chorych.


Życie na Spinalondze

Przeniesieni tu chorzy z czasem starali się aby ich codzienność jak najbardziej przypominała zwykłe życie. Zajmowali się małymi ogródkami, drzewkami oliwnymi oraz nielicznymi zwierzętami. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogli wymazać ze swojej pamięci przymusowego rozstania z dotychczasowymi rodzinami. Do momentu wynalezienia leków na trąd rejs na wyspę odbywał się tylko w jedną stronę bez możliwości powrotu. Nie dziwne jest więc że również w tym miejscu ci ludzie tworzyli nowe związki, na przekór strasznej chorobie. Jednak były one też napiętnowane przez trąd. Dzieci rodzące się na Spinalondze były po przebadaniu natychmiast zabierane i wywożone na Kretę. Według jednego ze źródeł miało tu przyjść na świat 39 dzieci, z czego jednak 16 zmarło.

Trąd jest podstępną chorobą, która rozwija się bardzo długo, zaś chorzy żyją z nią przez wiele lat. Jednak postępujące objawy uniemożliwiały z czasem mieszkańcom Spinalongi wykonywanie cięższych prac, więc musieli oni zlecać odpłatnie ich wykonanie robotnikom z pobliskiej wioski Plaka. Niestety stawki za te usługi były o wiele wyższe niż dla pozostałych ludzi. Lekarze, którzy tu czasem docierali także wystawiali za swoje wizyty słone rachunki. Z czasem rząd grecki przyznał zarażonym niewielkie zapomogi (1 drahma dziennie), które jednak stały się solą w oku zdrowych mieszkańców okolicznych wiosek.

Spinalonga

Ludzie którzy przypływali na Spinalogę (robotnicy, czy też lekarze) musieli obowiązkowo przed opuszczeniem wyspy przejść przez stację odkażania. Dezynfekowano także pieniądze, którymi chorzy płacili za usługi oraz żywność. Służył do tego podobno najzwyklejszy ocet.

W trakcie II Wojny Światowej, gdy mieszkańców wyspy zaczął wspierać przesyłkami Międzynarodowy Czerwony Krzyż, role nieco się odwróciły, gdyż to ze Spinalongi do Plaki sprzedawano niewielkie ilości żywności, dla cierpiących głód mieszkańców lądu stałego. Wyobraźcie sobie jak bardzo zdesperowani byli wówczas Grecy, którzy odkupowali od trędowatych jedzenie? Zdarzały się też przypadki kiedy zdrowi ludzie dociśnięci nędzą woleli uciec na wyspę i zarazić się trądem byle by tylko żyć choć nieco “lepiej”.

Z czasem warunki na wyspie stały się bardziej ludzkie, pojawił się szpital oraz lazaret dla najciężej chorych. Powstały małe warsztaty, zakład fryzjerski i kafeterie. Mieszkańcy wyspy jako jedni z pierwszych otrzymali swój generator prądu (co także wzbudzało zawiść). Warto pamiętać że do tej przymusowej izolacji trafiali też ludzie wykształceni tacy jak lekarze czy nauczyciele, dziennikarze, którzy pracując na wyspie podwyższali poziom jej funkcjonowania.

Spinalonga - odnowione zabudowania


Ślady przeszłości wyspy trędowatych

Obecnie dobitnym śladem tej przeszłości jest muzeum, w którym zgromadzono dawne przedmioty codziennego użytku ówczesnych mieszkańców. W ostatnich latach część zabudowań poddawanych jest solidnej rekonstrukcji i odbudowie. Dzięki temu przechadzając się uliczkami można odnieść wrażenie że cofnęliśmy się w czasie i historia dzieje się tu i teraz. Inne zabudowania będące w stanie grożącym zawaleniem czekają na swoją kolej.

Najbardziej przygnębiającym miejscem na całej wyspie jest cmentarz, na którym chowano zmarłych. Znajdują się tu proste anonimowe groby przykryte zwykłymi betonowymi płytami bez żadnych ozdób.

Cmentarz na Spinalondze

Rejs na Spinalongę

Aby dostać się na Spinalongę należy wykupić rejs w Agios Nikolaos, Place lub w Eloundzie. Z samej Eloundy regularnie kursuje kilkanaście łodzi, koszt biletu dla osoby dorosłej w obie strony w 2015 roku wynosił 10 €.  Można także przypłynąć tu bezpośrednio z Agios Nikolaos, ceny biletów wahają się między 16 a 25 €.

Rejs na Spinalongę

Do  jesieni 2015 roku koszt biletu wejściowego był symboliczny i wynosił zaledwie 2 €. Planując jednak przyszłoroczne wakacje warto pamiętać, że w nowym sezonie 2016 ceny te znacznie wzrosną. Wedle najnowszego cennika koszt wstępu na teren twierdzy ma wynosić około 8 €.

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 3.67
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.67 na 5 (0) liczba ocen 3
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Sylwia Jokiel
Sylwia Jokiel
2015-11-23 19:02:33

Byłam i polecam. Miejsce warte odwiedzenia.

2
 Kamcia Pawlikowska
Kamcia Pawlikowska
2015-11-23 19:09:54

Też byłam ,polecam

1
 Halina Piotrowska-Wantoła
Halina Piotrowska-Wantoła
2015-11-23 19:11:10

warto zwiedzić,...

2
 Krzysztof Dąbrowski
Krzysztof Dąbrowski
2015-11-23 19:21:44

Piękne miejsce z ciekawą historią

1
 CRETE
CRETE
2015-11-23 19:24:27

Tak, jej część opublikowaliśmy właśnie w podlinkowanym artykule.

 Grzegorz Zabielski
Grzegorz Zabielski
2015-11-23 19:29:27

Polecam książkę "Wyspa" .Pobudza wyobraźnię.

2
 Halina Jablonska
Halina Jablonska
2015-11-23 19:31:10

Niesamowite miejsce.

1
 Anna Klejzerowicz-Niewiarowska
Anna Klejzerowicz-Niewiarowska
2015-11-23 19:41:14

Bylam warto

1
 Elzbieta Sowa
Elzbieta Sowa
2015-11-23 19:46:18

Robi ogromne wrażenie! Polecam.

1
 Michal Kie
Michal Kie
2015-11-23 19:46:20

2
 Marlena Lubiato
Marlena Lubiato
2015-11-23 19:56:41

Piękne miejsce byłam

1
 Ania Koszycka
Ania Koszycka
2015-11-23 20:03:20

Byłam. Brak słów.

1
 Magdalena Mosiejczuk
Magdalena Mosiejczuk
2015-11-23 20:11:52

Bardzo chętnie wróciłabym tam raz jeszcze, wyspa robi niesamowite wrażenie!

1
 Jan Gubiec
Jan Gubiec
2015-11-23 20:30:40

Kreta miała byc wyspą moich wakacji w tym roku. Niestety nie bylo miejsc w samolotach. Polecialem na Korfu :(

 CRETE
CRETE
2015-11-23 20:36:32

Jan nic straconego. Kreta na pewno nie ucieknie a Korfu też ciekawe i mamy nadzieję że miałeś udane wakacje, bo to jakby nie patrzeć jest najważniejsze :)

 Jan Gubiec
Jan Gubiec
2015-11-23 20:51:27

Najblizsze wakacje z pewnością będa na Krecie :)

1
 Małgorzata Jokiel
Małgorzata Jokiel
2015-11-23 20:54:36

Super polecam byłam zwiedzilam

1
 Miłoszewska-Marchlewicz Justyna
Miłoszewska-Marchlewicz Justyna
2015-11-23 21:19:38

Kazda z wysp ma swoje uroki.Zwiedzilam juz wiele ale zawsze chetnie wracam tam.ten klimat widoki .....cudnie

1
 Ewelina Grabowska
Ewelina Grabowska
2015-11-23 22:13:08

Wspaniałe miejsce!

 Agnieszka Polulis
Agnieszka Polulis
2015-11-23 23:26:04

Jest świetny,grecki, wzruszający film o tej wyspie.

1
 Maria Johansen
Maria Johansen
2015-11-24 14:53:27

Akurat teraz tlumacze ten film na jezyk polski, koncze juz 5 odcinek z 26 :-)

1
 Agnieszka Polulis
Agnieszka Polulis
2015-11-24 17:48:33

Świetnie!!! jestem ciekawa na jakim kanale będzie go można zobaczyć.

 Gosia Małgorzata
Gosia Małgorzata
2015-11-24 08:06:03

:)

 Agnieszka Mikołajczak
Agnieszka Mikołajczak
2015-11-24 15:55:10

pieknie tam jest, byłam:)))

1
 Izabela Bijak
Izabela Bijak
2015-11-24 16:43:51

Ja tez wciaz wracam na Krete.Wieczny niedosyt !!! tych pieknych i niezapomnianych widokow !!!!

 Agata Mołda
Agata Mołda
2015-11-24 17:08:16

 Zofia Filipczak
Zofia Filipczak
2015-11-24 17:09:31

warto zwiedzic piekne miejsca

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 17:56:15

Mialam okazje byc i polecam jest jeszcze piekna ksiazka Wyspa wlasnie o Spinaladze

 CRETE
CRETE
2015-11-24 18:04:27

Zgadza się, ale nakład został wyczerpany. Można próbować szczęścia na allegro.

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 17:58:10

 CRETE
CRETE
2015-11-24 18:05:06

W jakim miesiącu było zrobione to zdjęcie?

 Wioleta Cieślik
Wioleta Cieślik
2015-11-24 19:34:10

Na krecie bylismy na wycieczce na spinaladze a zdjecie zrobilam z statku

 gość}
gość amigo50
2016-07-27 13:43:21

o "wYSPIE" słów kilka...

Książka, o której wcześniej była już mowa, to książka p.t. "Wyspa". Jej autorką jest Victoria Hislop (pod tym samym tytułem jest jeszcze kilka książek różnych autorów, choć nie sądzę aby one były o Spinalondze).

Właśnie kończę czytać tę książkę. Książka z tych co to czyta się "od dechy do dechy" i trudno się od niej oderwać. W charakterze jest to chyba taka bardziej "kobieca" książka, momentami może powodować "szklenie się oczu". Ja, stary facet, czytam ją z ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza, że jak kiedyś wyczytałem w rozmowie z autorką, jest oparta na faktach. Uważam, że świetnie wprowadza w klimat Spinalongi. Ponieważ się tam za miesiąc wybieram, to sami rozumiecie....

Książka jest aktualnie do kupienia np w eMPIK-u

Gosia Zdunkowska-Gęca
Gosia Zdunkowska-Gęca
2016-07-29 09:43:26

"Wyspa"

Zgadza się, jest obecnie dostępne nowe wydanie "Wyspy".

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153263541937551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Dimitrios P. - historia wraku z Gramvousa

Dimitrios P. - historia wraku z Gramvousa

Każdy kto płynął na Balos z podróży tej z pewnością zapamiętał wrak statku znajdujący się przy wyspie Imeri Gramvousa. Dziś już mało kto pamięta jego nazwę oraz historię wydarzeń z 8 stycznia 1968 roku, które spowodowały że znalazł się w tym miejscu.

Rejs na wyspę Koufonissi

Rejs na wyspę Koufonissi

Koufonissi to niewielka wysepka na Morzu Libijskim położona na wyciągnięcie ręki od południowego wybrzeża Krety. Ze względu na naturalne ukształtowanie i piękno śmiało można ją dopisać do listy turystycznych atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy.

Gonates, czyli wspinaczkowe Plakias

Gonates, czyli wspinaczkowe Plakias

Jeśli będziecie kiedyś w Plakias to na pewno zwrócicie uwagę na charakterystyczną monumentalną skałę znajdującą się na wschodnim krańcu plaży zwanej Paligremnos. Gonates to ogromne gładkie pionowe klify wznoszące się na wysokość około 80 metrów stanowią jedno z lepszych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej na Krecie.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Tomasz Stopa: gratulacje (y)
Marysia Ski: Dziękuję Wam za to, że (jako, że z rozmaitych przyczyn na razie na Krecie nie bywam) to dzięki Wam jestem tam codziennie. Robicie wspaniałą pracę, naprawdę .
Dana Gołowacz: Gratulacje dla Was !! Świetna robota :)
gość PiotrWie: Aż się cofnąłem do swoich zdjęć z 2009r. - bo wydawało mi się że chyba wtedy inaczej wyglądało Elafonisi - i rzeczywiście szerokość przejścia z lądu na wysepkę, które tu ma tyle że stoją łóżka i parasole wtedy wynosiło co najwyżej 2 m. (...)
Adam Grabowski: Dziękujemy za polecenie tej pozycji. Warto ją było przeczytać :)
Daniel Gorzelak: Ale mam ochotę na takie cudo :) Dzisiaj bede robił :)
Jacek Olkowski: Super
Dana Gołowacz: będzie dziś ,bedzie !! :D Wczoraj robiłam bez jajek ,dziś będzie z jajkiem :D
Anna Sprecher: Polecam
Dorota Szczepańska: 

Ciekawe miejsca na Krecie

Booking.com
CRETE Copyright © 2009-17 Linki | Kontakt