Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Antyczne Lissos szlakiem E4 z Sougia

Ruiny starożytnego miasta Lissos (Λισσός) znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety oraz około 70 km na południowy zachód od miasta Chania w miejscu, gdzie współcześnie znajduje się zatoka Agios Kirikos. Lissos to jedno z tych miejsc, do których można dostać się albo pieszo pokonując fragment szlaku E4, albo dopłynąć wynajętą łódką.

Przejście piesze nie jest szczególnie łatwą wycieczką, jednak patrząc na pozostałości zachwycającej mozaiki w dawnej świątyni Asklepiosa zapomina się o palącym słońcu i trudniejszych fragmentach prowadzącego tu szlaku.

Lissos - plaża

Antyczne Lissos

Starożytne Lissos, położone między Paleochorą a Sougią, było portem doryckiego miasta Elyros, które znajdowało się w w miejscu współczesnej wsi Rodovani. Archeolodzy datują istnienie Lissos na okres między 4 wiekiem p.n.e. a 9 wiekiem n.e. Wczesna historia miasta nie jest dobrze poznana. Zarówno Lissos jak i 30-tysięczne Elyros oraz jego drugi port Sougia, swój rozkwit przeżywały w czasach hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich. Za zniszczenie tego miejsca odpowiadali Saraceni, którzy licznie przybyli tu z Hiszpanii. Kres istnienia miast ostatecznie położyło potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło wówczas wyspę.

Autonomiczne Lissos leżące na trasie szlaków kupieckich miało potężną flotę handlową. Swoją działalność mieszkańcy opierali także na rybołówstwie. Na podstawie odnalezionych inskrypcji i monet wiadomo, że w okresie hellenistycznym Lissos odegrało ważną rolę jako członek Federacji Orio, do której należały także Elyros, Syia, Poikilassos, Tarra i Yrtakina.

Zarówno Elyros jak i Lissos posiadały swoje monety. Te bite w Lissos (podobno złote) odnalezione po wiekach przez archeologów z jednej strony przedstawiały wizerunek greckiej bogini Artemidy a z drugiej - delfina.

Lissos - świątynia Asklepiosa

Świątynia Asklepiosa w Lissos

W starożytności Lissos było miejscem, do którego przybywali ludzie z całej Krety, Grecji oraz północnego wybrzeża Afryki. Celem ich wędrówki była świątynia Askleopiosa (Aesculapium) słynąca z niezwykłej wody tryskającej z miejscowych źródeł. Wedle przekazu miała ona podobno zbawienną moc zdrowotną, która chętnie była wykorzystywana do leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości. Dziś z tego sanktuarium pozostały jedynie fragmenty ścian oraz zachwycająca rzymska mozaika pokrywająca dawną podłogę świątyni. Motywy zwierzęce oraz geometryczne przetrwały wielkie trzęsienie ziemi i w obecnym stanie można je podziwiać tu na miejscu. Fragmenty ścian zostały częściowo zrekonstruowane z tych samych materiałów, które wcześniej tworzyły świątynię. To niezwykłe przeżycie dla każdego fascynata archeologii, patrzeć na dawną mozaikę, która nie została przeniesiona do sterylnego muzeum. Właśnie dla tej świątyni warto tu przyjść i pozachwycać się precyzją form i pięknem wykonania.


Odkrycie Aesculapium, jak to często na Krecie, zawdzięczamy miejscowemu pasterzowi, który poszukiwał wody dla swojego stada. Poważne prace archeologiczne przeprowadzono tu w latach 1957-1960. Świątynia Asklepiosa została wydobyta przez znanego greckiego archeologa, odkrywcę minojskiego pałacu w Zakros, Nikolasa Platona. Jej ruiny znajdowały się pod wielkimi skałami, które wieki temu przyczyniły się do jej zniszczenia a jednocześnie skryły jej pozostałości na setki lat. Wokół ruin świątyni zidentyfikowano także inne obiekty pomocnicze związane z funkcjonowaniem tego miejsca w starożytności.


Zagłębie posągów

Pozostałości Lissos są rozproszone na obszarze całej doliny, warto więc rozglądać się uważnie dookoła. Niektóre fragmenty budowli znajdują się po prostu w okolicznych zaroślach. To tu odnaleziono 20 posągów, między innymi słynne figury Asklepiosa, jego córki Hygiei bogini zdrowia oraz posąg Plutona. Oczywiście tych rzeźb już tu nie ma, ponieważ te cenne artefakty zostały przeniesione do Muzeum Archeologicznego w Chanii i w Heraklionie. Te liczne znaleziska świadczą o bogactwie i potędze dawnego Lissos. Jak podają źródła, tylko w Gortynie będącej rzymską stolicą Krety, odnaleziono większą liczbę posągów.

Większość odkrytych ruin takich jak fragmenty teatru i wodociągi pochodzą z okresu rzymskiego. Z tego czasu pochodzi także 118 rzymskich grobowców zajmujących całą południową i zachodnią stronę wąwozu. Z daleka komory grobowe przypominają jednonawowe niewielkie domy, gdyż zostały zbudowane na prostokątnym planie z wypukłym sklepieniem.

Lissos Agios Kirikos


W dalszej części znajdują się dwie bizantyjskie kaplice Agios Kirikos i Panagia. Datowane na XIII wiek były zbudowane na ruinach kościołów wczesnochrześcijańskich.
W kościółku Agios Kirikos co roku 15 czerwca obchodzony jest dzień Św. Kirikosa, który był  najmłodszym męczennikiem kościoła prawosławnego. Tego dnia wieczorem łodziami przybywają tu pielgrzymi, którzy odwiedzają ten kościółek i uczestniczą w całonocnych uroczystościach.

Co pokaże przyszłość

Prace archeologiczne w Lissos wciąż trwają, więc jeszcze niejeden skarb tkwiący w ziemi zostanie odkryty w przyszłości. Na odnalezienie czeka między innymi świątynia Diktinny (Britomartis), co do istnienia której badacze dysponują podobno dowodami.

W 1994 roku, dzięki pozyskanym funduszom pochodzącym z programu LEADER UE, wydobyte ruiny zostały poddane czyszczeniu, konserwacji oraz powierzchniowym badaniom. Obecnie znaczna część doliny, w której znajdują się ruiny Lissos została wywłaszczona przez greckie Ministerstwo Kultury.

Szlak E4 Sougia - Lissos

Lissos - kierunkowskazTak jak wspominaliśmy na wstępie aby dotrzeć do Lissos można albo wynająć łódź, albo dojść pieszo szlakiem E4 z Paleochory (11,5 km) lub z Sougii (3,5 km).

Mimo relatywnie niewielkiej odległości dzielącej Sougię z Lissos przejście tego szlaku, zwłaszcza upalnym latem, wymaga dobrego przygotowania, gdyż po drodze nie można uzupełnić zapasów wody. Kilka lat temu na własnej skórze przekonaliśmy się jak bezlitosne jest tu słońce, gdy zapasy wody okazują się niewystarczające. Szykując się do ponownego pokonania tego szlaku przygotowaliśmy się już odpowiednio zabierając ze sobą stosowną ilość picia.

Po pozostawieniu samochodu na parkingu w Sougii udaliśmy się na zachód wzdłuż głównej drogi biegnącej przy plaży. Po minięciu małego portu, przy którym znajduje się niewielka kamienista plaża, wypatrzyliśmy ręcznie wymalowany drogowskaz z napisem Lissos. Miejsce to sygnalizuje początek szlaku, który rozpoczyna się u wylotu niewielkiego malowniczego wąwozu.

W tej części szlaku szykujcie się na pokonywanie głazów i konarów, które często przecinają drogę. Im dalej zagłębicie się w wąwóz tym bardziej dokuczliwy stanie się upał potęgowany przez nieruchome powietrze. Po drodze miniecie malowniczą wiszącą skałę, w której cieniu lubią kryć się owce i kozy. Widać ro po grubej warstwie ich odchodów nagromadzonych w tym miejscu. Po jakimś czasie ścieżka prowadząca dnem wąwozu zaczyna powoli wspinać się na zachodnie zbocze. To dobre miejsce na zrobienie sobie przystanku. Warto wykorzystać cień rzucany przez drzewa, zwłaszcza że później nie będzie go wcale.

Lissos - szlak


Lissos - wąwóz

Po wejściu na górną część szlaku trafiamy na płaskowyż Kandouni, gdzie kierujemy się dalej na zachód. Słabo widoczna ścieżka wije się pomiędzy kamieniami, suchymi kłującymi zaroślami oraz kępami tymianków. Drzewa tu prawie nie rosną, a palące słońce zdaje się wysysać każdą kroplę potu pojawiającą się na skórze.

Po przejściu około 800 metrów tej “patelni” dochodzimy do krawędzi zbocza. Tu zaczyna się część szlaku nieco trudniejsza do przejścia. Robi się bardziej stromo i wąsko a ścieżka schodzi ostro w dół. Mamy wrażenie, że schodzenie jest znacznie trudniejsze niż późniejsza droga powrotna, która mija nam w zasadzie dość szybko. Po kilkudziesięciu minutach udaje się w końcu zejść na dno doliny i prawie od razu trafiamy na ruiny świątyni Asklepiosa. Są one ogrodzone ale aby wejść wystarczy uchylić bramkę. Tabliczka przyczepiona do furtki informuje aby zamykać ją za sobą.


Lissos - płaskowyż Kandouni

Po napatrzeniu się na cudowną mozaikę wróciliśmy na szlak. Choć może to zbyt duże słowo, gdyż ścieżka jest nieoznaczona i posiada wiele rozgałęzień. Najlepiej po prostu iść w kierunku wybrzeża. Plaża wyznaczająca koniec szlaku oraz dno morza są kamieniste. Nie przeszkadza to jednak lokalnej rodzinie baraszkować w wodzie. Przez kilkanaście minut obserwujemy jak dzieciaki skaczą do morza ze skalnego zbocza stromo opadającego ku wodzie.


Lissos - szlak

Oczywiście w drogę powrotną można udać się za pomocą łodzi (jeśli wcześniej ustali się to sobie z kapitanem), my jednak postanawiamy wrócić pieszo tą samą drogę. Wspinaczka na strome zbocze idzie szybciej i sprawniej niż zejście. Tym razem droga przez płaskowyż zaczyna się nam dłużyć bardzo szybko. Słońce, które o tej porze stoi wysoko na niebie, jest o wiele bardziej dokuczliwe. W końcu dochodzimy do skraju “patelni” i po krótkiej przerwie w cieniu drzew zaczynamy schodzić w dół wąwozu. Spacer tym kawałkiem szlaku wytyczonym w lesie jest zdecydowanie najprzyjemniejszą jego częścią. W końcu dochodzimy do dna wąwozu, gdzie wciąż jeszcze czeka na nas spory kawałek do przejścia. Wybierając się na tę wycieczkę latem zwłaszcza w bezwietrzne dni, trzeba naszykować się na małe “piekiełko” w tej części szlaku. Żar lejący się z nieba i wszechobecne gorąco potęgowane jest przez nagrzane skały i kamenie, które oddają ciepło zgromadzone w ich wnętrzu. Z nieukrywaną radością w końcu dochodzimy do wyjścia wąwozu i korzystamy z dobrodziejstw morza na plaży znajdującej się w ujściu wąwozu. I tym razem jakoś nie zwracamy uwagi na to, że jest ona kamienista ;-)


west
central
east

Ciekawe miejsca na Krecie

↤ kliknij odpowiednią część wyspy aby zmienić dolną mapę

Falasarna
Falasarna

Falasarna

W 2002 roku Falasarna zdobyła tytuł najlepszej plaży w Grecji. Wyróżnienie to nie jest bynajmniej przypadkowe, gdyż miejsce to jak na standardy Krety jest naprawdę unikalne.

X
więcej
Elafonisi
Elafonisi

Elafonisi

Elafonisi to niewielka wyspa znajdująca się na końcu południowo-zachodniego skraju Krety. Cechą charakterystyczną Elafonisi jest płytka laguna łącząca ją z Kretą.

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chania - Xania
Chania - Xania

Chania - Xania

Chania (Χανιά) jest drugim co do wielkości (po Heraklionie) miastem Krety.Największym atutem Chanii jest rejon Starego Miasta oraz piękny Port Wenecki.

X
więcej
Aptera
Aptera

Aptera

Aptera to miasto, którego historia sięga przynajmniej tysięcznego roku przed naszą erą. W szczytowym okresie mieszkało w nim około 20 tyś. ludzi, z czego zaledwie 1/5 stanowili wolni ludzie.

X
więcej
Aradena
Aradena

Aradena

Stalowa przeprawa, którą w środkowej części dzieli od ziemi blisko 150 m, plasuje się na czołowej pozycji miejsc w których wykonuje się najdłuższe skoki bungee.

X
więcej
Frangokastello
Frangokastello

Frangokastello

Frangokastello to niewielka twierdza jaka została zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni 4 lat począwszy od 1371 roku. Początkowo zamek nazwano imieniem Świętego Nikitasa.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Hrisoskalitissas
Hrisoskalitissas

Hrisoskalitissas

(Χρυσοσκαλίτισσα) Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną.

X
więcej
Płaskowyż Omalos
Płaskowyż Omalos

Płaskowyż Omalos

Omalos to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania wąwozu Samaria. Położony przeszło 1100 m n.p.m. rozciąga się na obszarze 25 km2. Jego wielkość odpowiada mniej więcej rozmiarom płaskowyżu Lasithi.

X
więcej
Kournas
Kournas

Kournas

Znajdujące się 47 kilometrów od miasta Chania, to jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Jego powierzchnia wynosi około 580 tys. mkw. a maksymalna głębokość to ok 45 metrów

X
więcej
Xyloskalo
Xyloskalo

Xyloskalo

Miejsce to położone jest na wysokości 1250 m n.p.m, czyli ponad 200 metrów wyżej od naszego rodzimego Zakopanego.

X
więcej
Sfakia
Sfakia

Sfakia

Geneza nazwy tego powiatu, nie zdziwi żadnej osoby, która pokona drogę od wąwozu Imbros do Hora Sfakion. Słowo

X
więcej
Port lotniczy w Chanii
Port lotniczy w Chanii

Port lotniczy w Chanii

To drugie co do wielkości lotnisko (kod IATA: CHQ) na Krecie. W 2010 roku port lotniczy w Chanii obsłużył łącznie ponad 1,65 mln pasażerów.

X
więcej
Chora Sfakion
Chora Sfakion

Chora Sfakion

Chora Sfakion to niezwykle malowniczo położona główna miejscowość górzystego i dzikiego regionu Sfakia

X
więcej
Loutro
Loutro

Loutro

Loutro słynie z tego, że można dostać się do niej tylko od strony morza lub dojść pieszo górskim szlakiem, bowiem nie prowadzi tu żadna inna droga.

X
więcej
Stavros
Stavros

Stavros

Stavros dawniej było małą rybacką wioską. Dziś jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

X
więcej
Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia oddalona jest niespełna kilometr od klasztoru Moni Gouvernetou. Dojdziecie do niej korzystając z pieszego szlaku jaki został wytyczony wzdłuż zbocza wąwozu Avlaki.

X
więcej
Laguna Balos
Laguna Balos

Laguna Balos

Balos to jedna ze sztandarowych plaż Krety jeśli nie całej Grecji. Możemy Was zapewnić, że krajobrazy jakie zobaczycie w czasie wycieczki na Balos, pozostaną z Wami na bardzo bardzo długi czas.

X
więcej
Moni Katholiko
Moni Katholiko

Moni Katholiko

Moni Katholiko to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej spektakularnie położony klasztor na Krecie. Znajduje się on 20 km na północny-wschód od Chanii.

X
więcej
Monastyr Agia Triada
Monastyr Agia Triada

Monastyr Agia Triada

Prawosławny klasztor Agia Triada położony na północnej części półwyspu Akrotiri to jeden z najpiękniejszych i najbogatszych klasztorów na Krecie.

X
więcej
Klasztor Gouverneto
Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto

Klasztor Gouverneto to prawdopodobnie najstarszy aktywny grekokatolicki klasztor położony na półwyspie Akrotiri w pobliżu Chania.

X
więcej
Imbros
Imbros

Imbros

Długość szlaku wiodącego przez to miejsce wynosi około 8 kilometrów a pokonana różnica wysokości wynosi mniej więcej 600m.

X
więcej
Agia Roumeli
Agia Roumeli

Agia Roumeli

Agia Roumeli znajduje się na południowym wybrzeżu Prefektury Chania, pomiędzy miejscowościami Chora Sfakion i Paleochora.

X
więcej
Souda
Souda

Souda

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych miejsce to było znane tylko nielicznym turystom oraz okolicznym mieszkańcom.

X
więcej
Paleochora
Paleochora

Paleochora

Paleochora to całkiem dobrze zorganizowane turystyczne miasteczko, z piękną wielką i piaszczystą plażą

X
więcej
Lissos
Lissos

Lissos

Ruiny starożytnego miasta Lissos znajdują się około 3,5 km od miejscowości Sougia na południowym wybrzeżu Krety.

X
więcej
Samaria
Samaria

Samaria

Samaria to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie zachodniej Krety.

X
więcej
Glyka Nera
Glyka Nera

Glyka Nera

Glyka Nera to jedna z bardziej spektakularnych plaż znajdujących się na Krecie.

X
więcej
Sougia
Sougia

Sougia

Sougia to niewielka miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety.

X
więcej
Falasarna (wykopaliska)
Falasarna (wykopaliska)

Falasarna (wykopaliska)

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

X
więcej
Krios
Krios

Krios

Plaża Krios znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na tym odcinku południowego wybrzeża

X
więcej
Agia Sofia
Agia Sofia

Agia Sofia

Między miejscowościami Topolia i Koutsamatados znajduje się interesująca jaskinia znana pod nazwą Agia Sofia

X
więcej
Milia
Milia

Milia

Milia to autentyczna górska osada, która pochodzi najprawdopodobniej z około XVII wieku.

X
więcej
Potamida
Potamida

Potamida

Na skraju wioski Potamida wyrasta zespół glinianych kopców zwanych Komolithi (Komolithoi)

X
więcej
Grammeno
Grammeno

Grammeno

Grammeno (Γραμμένο) to plaża, którą można zaliczyć do grona jednej z lepszych i najładniej położonych plaż znajdujących się w tym rejonie Krety.

X
więcej
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 4
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 4
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-02 07:34:38

Mam pytanie. W mojej sytuacji pieszo nie wchodzi w rachube. Gdybym doplynela lodka z Sougii czy ruiny sa oddalone od wybrzeza? Czy trzeba sie wspinac po skalach? Za kilka dni bede na Krecie i wybieram sie do Sougii. Czy ew łodki do Lissos czekaja w porcie czy trzeba zamawiac?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-02 07:40:22

Ruiny świątyni są nieco oddalone od wybrzeża ale idzie się po płaskim terenie. Pozostałości grobów są rozsiane raczej na zboczach więc dostęp tam jest dość utrudniony. Natomiast kaplica Agios Kirikos jest tuż przy plaży. Zaś co do łódki to w wielu miejscach w Sougii są rozwieszone ogłoszenia z nr telefonu do kapitana. Ewentualnie można popytać też w tawernach.

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-02 08:58:19

Dzięki

 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2016-06-14 18:49:41

Byłam, płynęłam z kapitanem George do Lissos motorowka. Po prostu był w porcie.W Lissos byłam w świątyni Asklepiosa, kaplicy.Grobowce widziałam. W drodze powrotnej kapitan pokazał ogromną grote w skałach w pobliżu. A w Sougii jadłam w tawernie przepyszna rybkę. Droga z Chania przez góry tez była ekscytująca.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-06-14 18:59:37

Super! Bardzo się cieszymy że poznałaś to miejsce :)

1
 Zofia Sokołowska
Zofia Sokołowska
2019-02-22 19:26:23

Byłam. Płynełam tam z Sougii z kapitanem George.

1
 gość}
gość PiotrWie
2019-02-23 22:18:45

Trasa z Sougii do Lissos to 45 min + zdjęcia i podziwianie krajobrazu - w zależności od potrzeb dla wprawnego piechura - przeszliśmy ją w sumie czterokrotnie, w tym dwukrotnie z plecakami na dwutygodniowy pobyt plus jedzenie i woda na dwa dni -25 i 15 kg, ma długość niecałe 3,5 km i przewyższenie ok 150 m ( profil trasy - https://pl.wikiloc.com/szlaki-wycieczki-piesze/sougia-lissos-25255614) W 2017 wracając spieszyliśmy się i przeszliśmy w 40 min jednym ciągiem - nawet bez postoju na picie które mieliśmy ale nie było potrzebne - tak więc osobom choć trochę chodzącym polecam - prawie każdy przejdzie bez problemu.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153635750937551,10156040921442551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Cmentarzysko w Armeni

Cmentarzysko w Armeni

Późnominojskie cmentarzysko w Armeni położone jest na obrzeżach tej miejscowości, znajdującej się niespełna 10 km na południe od centrum Rethymno. Jeśli spędzacie urlop w tych okolicach to warto przyjechać do tego ciekawego stanowiska archeologicznego. Chociaż zostało ono odkryte w 1969 roku przez Yiannisa Tzedakisa to jednak prace wykopaliskowe są prowadzone do dnia dzisiejszego.

Antyczna Falasarna

Antyczna Falasarna

Na północno-zachodnim wybrzeżu Krety u stóp półwyspu Gramovousa położone są ruiny antycznego portu Korikos, znanego później jako Falassarna.

Pałac w Malia (Μάλια)

Pałac w Malia (Μάλια)

Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta. O pałacu tym wiadomo bardzo niewiele chociaż niektóre fragmenty posadzek oraz jego murów zachowały się i napotykano się na nie podczas prac prowadzonych na terenie młodszych budowli. Pałac ten przetrwał do 1700 r. p.n.e. kiedy to został zniszczony, a na jego miejscu wybudowano Drugi Pałac pod wieloma względami podobny do pierwszego. To właśnie jego ruiny można dziś podziwiać, jego kres położył rok 1450 p.n.e., kiedy to wszystkie ośrodki minojskie na Krecie zostały zniszczone.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Dokładnie tak.
gość Katarzyna: Czy dobrze rozumiem, że wąwóz Samaria jest zamknięty przy 4 i 5 stopniu a przy 3 już nie?
Gosia | crete.pl : Powinny pływać, choć niestety organizator nie zamieszcza informacji na swojej stronie. Dzisiaj jeszcze tylko promy Anendyka nie pływają na Gavdos.
gość Katarzyna: Czy promy Gramvousa/Balos też będą już pływać
gość PiotrWie: Na Samotrace wiało w nocy z czwartku na piątek i w piątek w dzień tak że łeb urywało ale prom pływał.
gość PiotrWie: Czyli trzeba kupować jak najwcześniej - jak łatwo obliczyć nasze bilety kosztują po 300 400 zł za bilet - ale zdarzało nam się kupować we wrześniu na przyszły rok.
Agnieszka Szyc Con Collina: na Krecie nie mialam okazji ale widziałam je na żywo na Kefalonii. Piękne zwierzęta
Desremaux Dominique: 
Piotrek | www.crete.pl : Nie wiem za jakie kwoty ostatecznie zostały w tym roku sprzedane bilety czarterowe, ale muszę przyznać, że ceny w jakich były proponowane w zimie były dla mnie nie do przyjęcia. W sporej części przypadków były to kwoty powyżej 1720zł za bilet a zdarzał się i takie które oferowano za kwotę powyżej 2tys. zł za bilet. W tym roku bardzo szybko wyleczyliśmy się z Gosia z kupna biletów czarterowych. (...)
gość PiotrWie: Latamy systematycznie na Kretę Ryanairem od 2012, czasem nawet 3 x w roku i zawsze za przelot w obie strony za dwie osoby + 20 kg bagaż+ 10 kg bagaż pokładowy płacimy pomiędzy 1200 a 1500 zł. W tym roku dokładnie 1420 , nie zawużyliśmy jakiegoś wzrostu cen, skoro tegoroczne ceny tak was powalają to ile płaciliście w poprzednich latach?
Marcin Krasnowski: Ceny, ceny i jeszcze raz ceny. Ja chciałem w tym roku polecieć do Heraklionu po ubiegłorocznym pobycie w Chanii. Rozpatrywałem przyloty na obydwa lotniska ale ceny mnie powaliły. W najtańszym przypadku wychodziło mi 50% więcej niż w ubiegłym roku a rezerwowałem na początku stycznia na wrzesień. Hotele też dały trochę do pieca ale nie tak bardzo. O wiele taniej wyszedł mi lot do Hiszpanii przy tej samej cenie hotelu.
Michał Makowski: No zadziwiajacy ten wniosek
Marek Marek: Czartery są / były w masakrycznych cenach. Ceny w większości hoteli kompletnie niezrozumiałe. Patrząc na ceny first minut w promocjach jest drożej na przyszły rok ze zniżkami niż teraz ... będzie wiatr tylko w hotelach. Zyska Turcja Bułgaria i Tunezja
Dariusz Rzeczkowski: Dokładnie hotele w Agios na własną rękę są nieopłacalne, hotele dogadane cenowo z tour operatorami, a szkoda bo fajnie byłoby na własną rękę wyjechać.
Anna Zalewska: Zgadzam się. W Heraklionie jakiś taki chaos. Lotnisko w Chanii mi się podobało!
Magdalena Gołembka: Ja odwiedzilam Kretę w tym roku i moim zdaniem był duży ruch- zwłaszcza samoloty że Skandynawii tam bardzo często lądowały. I fakt, jak inną osobą skomentowała, lotnisko dużo przyjemniejsze (czystrze) jak w Heraklionie.
Iwona Adamiec: Lepsze lotnisko w Chani niż w Heraklionie :)
Joanna Gumienna- Zalewska: My w tym roku właśnie lądowalismy w Chani :)
Amelia Napieralska: Ceny w tym roku korzystne nie były...
Miłosława - Miłka Stępień - Partia Zieloni: My chcieliśmy lecieć do Chanii, niestety na 2 tyg. przed lot odwołano i była opcja tylko do Heraklionu.
Estera Ślesińska: Jak lotów z i do Chani nie było prawie wcale w tym roku
Gosia | crete.pl : Decyzja o zamknięciu jest ściśle uzależniona od pogody i stanu technicznego szlaku. Zazwyczaj do drugiej połowy października można wchodzić do wąwozu. Jeśli jesienne deszcze nie są intensywne i nie zniszczą części szlaku to bywa że i do końca października. Jednak we wrześniu i październiku mogą już zdarzać się czasowe zamknięcia szlaku ze względu na opady. (...)
gość Kasia: A ja mam pytanie, do kiedy jest otwarty wąwóz Samaria?
gość PiotrWie: Na trasie z Aghia Roumeli do Marmary nie ma jakichś trudności, to bardzo ładne i przyjemne przejście na ok. 5 godzin, polecam wszystkim, szczególnie jako pierwszy szlak na Krecie
Piotrek | www.crete.pl : Cześć, fajnie, że nasz opis będzie dla Was przydatny. Na razie wygląda na to, że autobus będzie dostępny. Na wszelki wypadek sprawdź jeszcze jak będziecie już na Krecie. Szczegółowe rozkłady znajdziesz na poniższej stronie:https://www.e-ktel.com/en/services/dromologia Na razie dla kursów z Sougia na tej stronie jest "papierowy" rozkład ważny od 11 września:https://www.e-ktel. (...)

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt