Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Znakomity widok na Heraklion  ...
Rejs do wyspy Gramvousa ||  ...
Chora Sfakion
Gramvousa ||  ...
Xerokambos

Kreta - najnowsze wiadomości

Film z Moni Kapsa

Jakiś czas temu zamieściliśmy opis klasztoru Moni Kapsa. Dziś w ramach uzupełnienia chcielibyśmy podzielić się z Wami krótkim filmikiem jaki nakręciliśmy w tym miejscu. Oprócz klasztornych zabudowań zobaczycie na nim także jaskinię w której mieszkał Gerontoyiannis oraz fragment wąwozu Pervolakia. Niestety jakość filmu nie jest najwyższych lotów, bo kręciliśmy go tylko za pomocą komórki. Mimo to zapraszamy Was do oglądania.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-27 19:40:37 2020-01-27 19:40:37
facebook52
Liczba komentarzy: brak

Sezon 2019 pod lupą Bank of Greece

W ostatnich dniach Bank Grecji (Bank of Greece) opublikował dane statystyczne dotyczące przychodów z turystyki, jakie osiągnęła Grecja w sezonie 2019. Analizowane dane dotyczą pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku, czyli od stycznia do września.

Chania - Port Wenecki

W prezentowanych danych dobrze widoczna jest niesłabnąca popularność Krety, która jako region w powyższym okresie zajęła drugie miejsce pod względem osiągniętych przychodów. Warte podkreślenia jest to, że w zasadzie tylko pięć regionów Grecji razem wypracowało aż 87,9% z łącznych przychodów sektora turystycznego, które sumarycznie w ujęciu kwotowym wyniosły w ubiegłym roku 16,1 miliardów €.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-26 19:27:18 2020-01-26 19:27:18
facebook30
Liczba komentarzy: brak

Zimowy krajobraz schroniska Kallergi

W wielu rejonach gór na Krecie wciąż można cieszyć się niesamowitymi zimowymi krajobrazami, które są niezwykle malownicze i bardzo spektakularne. W ostatnich dniach na portalu informacyjnym zarpanews.gr opublikowany został krótki news, w którym pokazane zostało jak w tej śnieżnej scenerii wygląda schronisko Kallergi znajdujące się na wysokości około 1680 m. n. p. m. Poniżej możecie zobaczyć krótki film nagrany przez Dimitrisa Karofyllakiego. Przelatując wokół schroniska uchwycił on nie tylko zimową panoramę Gór Białych, ale także wąwozu Samaria znajdującego się poniżej Kallergi.

Zachęcamy Was także do zajrzenia do artykułu źródłowego, gdzie znajdziecie więcej zdjęć schroniska Kallergi.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-25 18:22:57 2020-01-25 18:22:57
facebook39
Liczba komentarzy: 3

Czystek kreteński

Użytkowe właściwości czystka kreteńskiego znane są ludziom już od kilku tysięcy lat. Niestety na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci jego wykorzystanie ograniczało się głównie do zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Dopiero kilka ostatnich lat jest okresem ponownego odkrycia jego równie ciekawych właściwości leczniczych.

Czystek kreteński

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-22 20:27:15 2020-01-22 20:27:15 Liczba komentarzy: brak

Podwodne badania starożytnego Olous

Niedawno pisaliśmy Wam o tym, że w rejonie Eloundy, a dokładnie ruin starożytnego miasta Olous, prowadzone są nowe badania geoarcheologiczne. Niecodzienność tych prac polega na tym, że w dużym stopniu realizowane są one pod wodą. Poniżej na filmie przygotowanym przez stację EPT możecie zobaczyć jak wyglądają te niecodzienne prace archeologiczne prowadzone przez płetwonurków. Chociaż pozostałości miasta Olous znajdują się na głębokości nie większej niż 2,5 m to jednak mimo wszystko praca w takich warunkach wymaga od archeologów odpowiedniego przygotowania zarówno technicznego, jak i kondycyjnego.

Podczas tych prac odkryto dawne budynki publiczne, drogi, donice i kotwice ze starożytnych jak i współczesnych wraków. Dno morskie zostało zmapowane przy użyciu specjalnych metod, co ma pomóc w poznaniu tego starożytnego miasta znanego w czasach minojskich między innymi z handlu purpurą tyryjską.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-21 20:01:56 2020-01-21 20:01:56
facebook22
Liczba komentarzy: brak

Kreta nieprzychylna przepisom antynikotynowym

Chociaż od zaostrzenia przepisów antynikotynowych minęło już trochę czasu i można by było sądzić, że był to wystarczający okres do tego aby przyzwyczaić się do nowych regulacji prawnych, to jednak niestety papierosy na Krecie są wciąż dosłownie "palącym" problemem. W zmianie zachowań nie pomagają różnego rodzaju akcje informacyjne ani też groźby wysokich kar. Kontrole prowadzone w najróżniejszych miejscowościach i miastach znajdujących się na Krecie zazwyczaj kończą się kolejnymi mandatami nakładanymi na właścicieli sklepów oraz lokalów gastronomicznych, a także na ich klientów palących w miejscach, gdzie jest to zabronione.

Zakaz palenia

Piotrek,  data_2020-01-20 20:35:17 2020-01-20 20:35:17
facebook21
Liczba komentarzy: 15

Filmowa wycieczka po klasztorze Odigitrias

Klasztor Odigitrias to jeden z najbardziej znanych klasztorów południowej Krety. Położony nieco z dala od popularnych szlaków turystycznych, przyciąga jedynie tych, którzy wypoczywają w pobliżu Matali, więc nie ma tu tłumów. Warto do niego zajrzeć bo jest to jeden z najbardziej zabytkowych i majętnych klasztorów wyspy. Jest to miejsce o wielkim znaczeniu i dużej wartości historycznej. We wnętrzu wieży Xopateras i okolicznych zabudowaniach udostępnione zostało niewielkie muzeum, w którym można obejrzeć dawne urządzenia i przedmioty wykorzystywane przez mnichów w życiu codziennym. Jest to klasztor, który bardzo dobrze wspominamy. Czuliśmy się w nim jak mile widziani goście.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-19 19:25:13 2020-01-19 19:25:13
facebook43
Liczba komentarzy: brak

Nadchodzące zmiany w Plakias

Dziś mamy dla Was kolejne informacje związane z nowymi inwestycjami, jakie mają być realizowane w Plakias. I chociaż niedawno pialiśmy Wam o dosyć kontrowersyjnym pomyśle stworzenia kompleksu hotelowego, którego budowa była planowana w Plakias w rejonie charakterystycznego klifu Gonates, to jednak ten news będzie mieć dużo pozytywniejszy wydźwięk. Inwestycje, o których chcemy wspomnieć będą dotyczyć zmian prowadzonych w obrębie sieci tamtejszych dróg oraz ciągów pieszych. Jednym z najważniejszych elementów tej inwestycji, jest budowa małej obwodnicy Plakias, która pozwoli przenieść tranzytowy ruch samochodowy poza tę miejscowość.

Plakias

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-16 19:18:49 2020-01-16 19:18:49
facebook18
Liczba komentarzy: brak
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Iwona Witek: Tak Sylwia zdecydowanie latem
Katerina Glownia: Adrianna Pawłowska to ten Dimitris? ;) w Grecji więcej śniegu niż tu :(
Sylwia Krzyś Kołodziej: Noooo ale my jednak wolimy Cretę...latem...
Roman Roman: Trzeba byc chamem zeby komus mowic co ma robić. Ich dom ich sprawa nie podoba sie to wybrac inny kierunek wakacji
Ewa Szumowska: W Polsce też tak powinno być bo trzeba być chamem żeby komuś dmuchać w twarz
Artur Nowak: To ich kraj i ich sprawa
Adaś Es: Mimo, że nie pale to jednak widząc pana z papierosem na stacji paliw wywierał na mojej twarzy uśmiech
Łukasz Polański: Wszędzie powinien wejść ten przepis, lato ciepło, sama przyjemność zjeść kolację czy obiad na świeżym powietrzu, ale się nie da bo Ci usiądzie obok dziad z baba co dosłownie palą na zmianę on kończy ona zaczyna i gdzie tu przyjemność z jedzenia w takich sytuacjach :/
Krzysztof Klamann: Grecy kochają palić, musiało boleć. Ale faktycznie jarają wszedzie I niepalacym trochę tam ciężko.
Mariola Dudzinska: W końcu coś się dzieje zakaz palenia
Anne Passera: Belle chapelle bien placée il faut la mériter pour y arriver
Joanna Tissaoui: To miejsce odmieniło moje zycie
Viola Viola Viola: 
Katarzyna Pakos: 
Edyta Szulik: Moje ukochane Georgioupolis
Magdalena Mk: Piękne miejsca w około jezioro słodkowodne i żółwie... Plaże piaszczyste..w drodzę na jeziorko piękne widoki....
Teresa Malada: Jeszcze tam wrócę.kocham to miasteczko
Teresa Malada: Cudowne miejsce.
Przemysław Przybylak: Byliśmy i polecam piękne miejsce jak i cała Kreta
Ola Grzelewska: Cudowne miejsce, droga do kapliczki pełna
Bo Kub: Super miejsce na odpoczynek
Marzanna Młynarczuk: Cudne miejsce... Byłam, widziałam
Jola Ostraszewska: Wrócę
Mirosława Nagła: Wspaniale miejsce, hardcorowa droga, cudowne wspomnienia❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Paweł Świecicki: Super miejsce

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt