Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Znakomity widok na Heraklion  ...
Margarites is well known for  ...
Płaskowyż Nida - widok z  ...
Sitia
Rethymnon

Kreta - najnowsze wiadomości

Elektryfikacja Spinalongi

Ze względu na bardzo górzyste ukształtowanie terenu na Krecie wciąż jest tam wiele takich rejonów wyspy, które ze względu na swoje położenie nie są podłączone do globalnej sieci energetycznej. Zazwyczaj takie miejsca to odludne i dzikie tereny pozbawione możliwości swobodnego dojazdu, a dotarcie do nich wymaga mozolnej pieszej wędrówki. Trudno więc oczekiwać, aby problem dostępu do elektryczności dotyczył jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych położonych w rejonie wschodniej Krety. Pewnie niewiele osób spośród tych, które odwiedzają Spinalongę wie, że także ta wyspa nie jest podłączona do sieci energetycznej Krety, a cały prąd elektryczny potrzebny do jej funkcjonowania musi być wytwarzany na miejscu. Wydaje się jednak, że za sprawą jednego z najnowszych projektów uruchamianych przez lokalne władze sytuacja ta może ulec zmianie w najbliższych latach.

Spinalonga

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-17 19:09:08 2019-07-17 19:09:08
facebook89
Liczba komentarzy: 18

Finał głośnej sprawy zaginiecia i zabójstwa Suzanne Eaton na Krecie

Od kilku tygodni mieszkańcy Krety żyli tematem zaginięcia znanej amerykańskiej biolog molekularny Suzanne Eaton. W jej poszukiwania zaangażowane zostały nie tylko wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ale również duża ilość cywilnych ochotników, którzy zgłosili chęć pomocy w prowadzeniu tej akcji. Przez kilka dni wszelkie ślady jej obecności wypatrywane były również z wykorzystaniem wszelkich nowinek technologicznych. Do poszukiwania użyte zostały drony oraz samolot wyposażony w specjalistyczne kamery.

Searching for SuzanneW trakcie poszukiwań oferowana była nagroda za pomoc w zlokalizowaniu amerykańskiej biolog
W internecie prowadzone były również zbiórki pieniężne wspomagające akcje poszukiwawczą

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-16 20:10:59 2019-07-16 20:10:59
facebook18
Liczba komentarzy: 1

Czasowe zamknięcie wąwozu Samaria

Uwaga! Ważna wiadomość dla wszystkich osób, które na dzień jutrzejszy planowały zrealizować wycieczkę do wąwozu Samaria. Władze parku podały informację, że ze względu na zbliżający się front atmosferyczny, w czasie którego prognozowane są silne opady deszczu, w środę 17 lipca szlak przebiegający przez wąwóz będzie niedostępny dla zwiedzających. Jeśli warunki pogodowe ulegną normalizacji oraz nie zostaną odnotowane żadne zniszczenia szlaku ponowne wejście do wąwozu Samaria będzie możliwe już w najbliższy czwartek.

Samaria

Gosia,  data_2019-07-16 15:30:27 2019-07-16 15:30:27
facebook24
Liczba komentarzy: brak

Elafonisi z góry

Na Krecie jest wiele miejsc, których piękno jest szczególnie uwydatnione, gdy podziwia się je z góry. Warto wspomnieć choćby o słynnej lagunie Balos. Dziś jednak chcielibyśmy zaprosić Was do podziwiania innej znanej plaży. Elafonisi, która jest tematem najnowszego filmu Nikosa Sarantosa, to niezwykle popularne miejsce wśród turystów. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że każdego dnia przybywają tu tysiące osób. I chociaż większość z nich kończy swój pobyt spędzając większość czasu tylko przy najbliższym wybrzeżu, to piękno Elafonisi kryje się nie tylko w tej części plaży.

Oglądając film Nikosa Sarantosa, warto zwrócić również na charakterystyczną wysepkę znajdującą się na zachodnim krańcu Elafonisi. Z tym niezwykle malowniczym i pięknym miejscem związana jest tragiczna historia, którą znajdziecie w bezpośrednim opisie tej plaży.

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-15 19:48:52 2019-07-15 19:48:52
facebook123
Liczba komentarzy: 5

Lokalne produkty z Kandanos

Wśród pytań jakie pojawiają się na naszej stronie lub też jakie kierujecie bezpośrednio do nas często pojawiają się te dotyczące rekomendacji miejsc, w których można kupić ciekawe lokalne produkty. W związku z tym dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami jednym z naszych tegorocznych odkryć i wspomnieć Wam o Nikosie z Kandanos. Każdego dnia na centralnym placu tej miejscowości rozstawia on niewielki kramik, na którym sprzedaje różnego rodzaju domowe produkty.

Stoisko Nikosa w Kandanos

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-10 20:32:55 2019-07-10 20:32:55
facebook40
Liczba komentarzy: 6

Opóźnione wyloty/przyloty Blue Panorama do Heraklionu

O niezbyt fortunnym początku wakacji na Krecie mogą mówić turyści z Katowic, których lot do Heraklionu według newsa zamieszczonego na jednym z polskich portali informacyjnych opóźniony jest o około 36 godzin. Tak duże przesunięcie wylotu spowodowane zostało przez awarię układu klimatyzacji w samolocie. Wedle informacji przekazanej przez biuro podróży Itaka, przed ponownym startem maszyna włoskiego przewoźnika Blue Panorama musi przejść wszelkie niezbędne naprawy umożliwiające bezpieczną realizację lotu.

Lotnisko w Herakionie

Gosia i Piotrek,  data_2019-07-08 16:35:02 2019-07-08 16:35:02
facebook19
Liczba komentarzy: 26

Zamknięte piesze szlaki zachodniej Krety przy wysokim ryzyku pożarowym

Niedawno pisaliśmy na naszej stronie o tym, że w przypadku wysokiego ryzyka pożarowego zamykany będzie dostęp do niektórych pieszych szlaków oraz obszarów leśnych znajdujących się w rejonie środkowej Krety. W ostatnich dniach podobna decyzja została podjęta odnośnie analogicznych miejsc znajdujących się w zachodniej części wyspy. Warto zwrócić uwagę na tę informację, gdyż zakaz ten będzie dotyczył również popularnych pieszych szlaków poprowadzonych przez tamtejsze wąwozy.

Wejście do wąwozu Samaria

Piotrek,  data_2019-07-07 18:44:06 2019-07-07 18:44:06
facebook13
Liczba komentarzy: brak

Śmieci na plażach w zatoce Mirambello

Plaże znajdujące się w rejonie Kalo Chorio, Pachia Ammos czy też Kavousi to bezsprzecznie jedne z najlepszych plaż położonych wzdłuż zatoki Mirmabello. Sielankowy krajobraz rozpościerający się wzdłuż tej części wybrzeża wydaje się być dopełnieniem szczęścia dla właścicieli pensjonatów znajdujących się w tym rejonie Krety. Niestety, ze względu na nierozwiązany problem dużej ilości śmieci napływających na tamtejsze plaże, od wielu lat sytuacja jest zgoła inna i powoduje coraz większą frustrację wśród mieszkańców okolicznych miejscowości.

Śmieci na plaży w Pachia AmmosŚmieci na plaży Pachia Ammos

Piotrek,  data_2019-07-06 19:54:46 2019-07-06 19:54:46
facebook46
Liczba komentarzy: 13
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Piotr Kurowski: 
Daria Tosta: 
Daria Tosta: 
Zofia Filipczak: Magiczne miejsce z niezwykłą historia
Go Sia: Byłam.Magiczne miejsce
Iwona Kasperek: 
Grzegorz Stępniewski: I niech tak pozostanie. Cudne miejsce.
Katarzyna Mathea: Piękne miejsce... niezwykła historia...
Ilona Helwig: Byłam, piękne miejsce
Krystyna Tyczynska: 
Paulina Szczepaniak: 
Норберт Трочинский: Mnie się podobało :)
Edyta Anna Zaremba: Magiczne miejsce
Agnieszka Sowińska: Michał Gizowski tam też możesz skoczyć
Wojciech Wolicki: Jeszcze tu powrócę....
Agnieszka Sowińska: Na mnie to miejsce zrobiło wrażenie.
Dana Gołowacz: Biedna kobieta...
Kancelaria Prawna Turek&Wróbel: Informujemy, iż zgłosili się do nas pasażerowie opóźnionego lotu Heraklion - Wrocław. Gdyby ktoś z Państwa chciał przyłączyć się do wszczynanych przez nas postępowań, zapraszamy do kontaktu e-mail: [email protected]
Mat Tro: Jak powiedział mi jeden z lokalnych barmanów, wieje tam 360 dni w roku :D
Beata Mikłasz: Bajka...
Agata Borkowska: Cudowne miejsce
Gosia | crete.pl : Wojtek, dzięki za informację! Dodaliśmy ją do treści bo jest istotna.
Marta Wolny-Lis: Zawsze wracam z bagażem o kilka kilogramów cięższym niż ten, z którym wylatuje z Polski. Oliwa, miód tymiankowy, piniowy, pomarańczowy, chałwa....
Roman Roman: 
Roman Roman: Piekny wawoz i bez tłoku
Click and Boat

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-19 Linki | Kontakt