Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Stavros
Płaskowyż Nida - widok z  ...
Droga do plaży Skinaria ||  ...
Loutro
Μονή Αρκαδίου |  ...

Kreta - najnowsze wiadomości

Fasola mavromatika ze szpinakiem

Fasola ze szpinakiem to kolejne proste, tradycyjne danie. Sekretem jego smaku jest wspólne gotowanie fasolki mavromatika ze świeżym szpinakiem z dodatkiem pomidorów. Taki krótki skład występuje w najprostszej i najbardziej ortodoksyjnej wersji tego dania. Można go jednak rozbudować o inne warzywa, jak na przykład marchew czy paprykę, dzięki czemu danie będzie jeszcze bardziej aromatyczne i sycące.

mavromatika-ze-szpinakiem

Gosia,  data_2020-04-04 19:11:34 2020-04-04 19:11:34 Liczba komentarzy: brak

Wiosenne prace w Samarii i nowe projekty turystyczne w Messarze

Początek tegorocznego sezonu turystycznego na Krecie trudno uznać za normalny. Ze względu na administracyjne ograniczenia działalności hotele oraz wiele innych miejsc zamroziło swoje wszelkie przygotowania. Są jednak również miejsca, które muszą i starają się funkcjonować zupełnie niezależnie od obecnej sytuacji. Jednym z nich jest wąwóz Samaria, gdzie prowadzone są obecnie prace konserwacyjne w obrębie szlaku oraz tej części parku, która dostępna jest dla zwiedzających. Oczywiście wiadomo już w tej chwili, że tegoroczny sezon turystyczny w wąwozie Samaria nie rozpocznie się zbyt szybko.

Samaria

Piotrek,  data_2020-04-02 19:25:46 2020-04-02 19:25:46
facebook45
Liczba komentarzy: 3
Booking.com

Agios Nikolaos - miasto dobrych wspomnień

Zdecydowana większość turystów, którzy widzieli Agios Nikolaos, ma bardzo dobre wspomnienia związane z tym miejscem. Wcale nas to nie dziwi bo miasto jest położone bardzo malowniczo nad przepiękną zatoką Mirambello. Dodatkowo centralnym punktem w mieście jest jezioro Voulismeni, wokół którego lokalizowane są tawerny. To właśnie tu latem koncentruje się nocne życie. Piękno Agios Nikolaos dobrze uchwycone zostało na dzisiejszym filmie nakręconym z drona. Oglądajcie, cieszcie oczy i wspominajcie!

Gosia,  data_2020-03-31 19:49:15 2020-03-31 19:49:15
facebook212
Liczba komentarzy: 34

Grecy wspierają walkę z pandemią

Przykład wielu osób pokazuje, że okres walki z koronawirusem to nie tylko czas coraz większych obostrzeń dotyczących wielu podstawowych codziennych aktywności, ale również to czas kiedy można pokazać swoją solidarność z personelem medycznym, czyli osobami stojącymi na czele walki z tą pandemią. W Grecji do walki z koronawirusem włącza się także wiele instytucji oraz prywatnych firm. Warto choćby wspomnieć, że dziś na lotnisku w Atenach wylądował samolot linii Aegean Airlines, który przywiózł z Chin bardzo w tej chwili potrzebne zaopatrzenie medyczne.

Aegean Airlines - lot z Chin

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-30 20:13:05 2020-03-30 20:13:05
facebook47
Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie zachody słońca

Dzisiejszego wieczoru chcielibyśmy zabrać Was na krótki powietrzny spacer w promieniach zachodzącego słońca ponad kilkoma miejscami znajdującymi się w rejonie środkowej i zachodniej Krety. Na filmie uchwyconych przez Chania SkyArt, będziecie mogli zobaczyć choćby takie plaże jak Elafonisi czy też Falasarna. Zapraszamy do oglądania.

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-28 19:08:40 2020-03-28 19:08:40
facebook98
Liczba komentarzy: 10

Grecka flaga w górach Białych

Dziś w Grecji obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt, czyli Dzień Niepodległości. Co roku w ramach obchodów w większości miast organizowanego są różnego rodzaju uroczyste pochody. Niestety w tym roku z wiadomych względów ich realizacja nie była możliwa. Nie oznacza to jednak, że Grecy nie obchodzą swojego narodowego święta. Bardzo ciekawy sposób na wyróżnienie tego dnia znalazło dwóch Kreteńczyków z Chanii. Jak donosi flashnews.gr w ramach obchodów Dnia Niepodległości wspięli się oni na zaśnieżony szczyt Xylaris, gdzie zatknęli grecką flagę.

Grecka flaga na Xylarisźródło zdjęcia flashnews.gr

Gosia i Piotrek,  data_2020-03-25 19:41:32 2020-03-25 19:41:32
facebook57
Liczba komentarzy: brak

Pakiet osłonowy dla branży turystycznej

W związku z pandemią koronawirusa w kolejnych krajach wprowadzane są różnego rodzaju pakiety osłonowe, które mają wspomagać lokalnych przedsiębiorców. Również i w Polsce trwają obecnie prace oraz konsultacje, których efektem ma być uruchomienie podobnego programu. Niezależnie od oceny tego pakietu pomocowego oraz tego czy faktycznie rozwiązania te mają realną wartość dla polskich przedsiębiorców, warto mieć jednak na uwadze to, że najprawdopodobniej znajdą się tam zapisy postulowane są również przez branżę turystyczną. Tym co powinno zainteresować szczególnie osoby korzystające z wyjazdów zorganizowanych jest wydłużenie okresu zwrotu pieniędzy wpłaconych na wycieczki zorganizowane przez biura podróży.

Turystyka zorganizowana

Piotrek,  data_2020-03-22 19:56:02 2020-03-22 19:56:02
facebook11
Liczba komentarzy: brak

Grecja - dalsze zaostrzanie przepisów

Szybka aktualizacja najnowszych danych i zmian dotyczących wiadomej sytuacji.

Kilka dni temu grecki rząd zadecydował o zamknięciu hoteli sezonowych. W ostatnich godzinach zadecydowano jednak także o zamknięciu pozostałych hoteli działających przez cały rok. Od 23 marca na terenie Krety w każdym nomosie będzie funkcjonować tylko jeden hotel. W Chania pozostawiono otwarty hotel Irene, w Rethymno działać będzie hotel Elina, na terenie Heraklionu – hotel Lato. Jeśli chodzi o prefekturę Lassithi to decyzję podejmie ministerstwo, ponieważ tu zainteresowane były dwie placówki.

Hotel Megaron w Heraklionie

Gosia,  data_2020-03-20 20:43:17 2020-03-20 20:43:17
facebook24
Liczba komentarzy: 27
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Syla Sylaba: Piękna moja Kreta....właśnie teraz miałam tam być
Aneta Kotowicz: Cudowne miejsce....
gość PiotrWie: Może tez tak być że wielu nie chodzących po szlakach mieszkańców Krety uważa że E4 to nazwa kazdego szlaku pieszego a nie tego konkretnego - w związku z tym autor mógł mieć na myśli jakiekolwiek szlaki turystyczne.
Piotrek | www.crete.pl : Niestety nie było to uszczegółowione w artykule, ale domyślam się, że może chodzi o część odcinków o których Ty piszesz. Niestety ciężko znaleźć jakieś sensowne informacje jak wygląda przebieg granic regionu Messary. (...)
gość PiotrWie: Piotrze czy mógłbyś konkretniej napisac o który odcinek E4 chodzi? Region Messary jest położony na południe od gór Idajskich więc tradycyjny przebieg E4 tam nie przebiega - przychodzi z północnego - wschodu w góry idajskie, idzie przez Las Rouvas na Nidę , dalej na szczyt Psiloritisa i schodzi do Fourfouras i dalej idzie Doliną Amari do Spili.
Marzena Gwiździel: Piękne miejsce ,polecam!
Sylwia Świetlik: Jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam. To były Pierwsze wakacje mojej córeczki...miała niespełna roczek. Przemiło wspominam. I te widoki ❤️
Sylwia Dawidek: 
Patrycja Kostrzewa: Piękne miejsce
Grazyna Glik: Lato 2019
Ania Kl: Byłam widziałam cudo
Agnieszka Dobierska: Najlepsze wspomnienia pod słońcem
Żaneta Firlej-Bogus: 
Daria Tosta: 
Grzegorz Edyta Rybaccy: Byliśmy 2 razy,przepiękne miejsce polecam każdemu kto jeszcze nie był ☺️
Go Sia: Cudowne wspomnienia❤
Ela Mirosz: Cudowne wspomnienia, warto zobaczyć to miasto i wyspę Spinalonga
Kat Baw: Milo powspominac, kiedy wracamy Kacper Bawor Kuba Bawor
Magdalena Kołacz: Cudowne wspomnienia
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: miałam tu być w tym roku po 10 latach ... niestety życie napisało inny scenariusz
Arleta Kowalska: Cudowne miejsce ❤️
Kamila Surowa: Piękna
Agnieszka Swietochowska-Bubel: Kocham Kręte ♥️
Paulina Paulcia: Piękne miasto
Roma Kapałka: Polecam

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt