Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Μονή Αρκαδίου |  ...
Widok z Agia Triada w  ...
Droga do Plakias || Road to  ...
Morze Libijskie || Lybian Sea
Zatoka Souda (Plakias) ||  ...

Kreta - najnowsze wiadomości

Filmowy spacer po Elounda

Jeśli w ten piątkowy wieczór macie trochę wolnego czasu to zapraszamy na filmowy spacer po Elouda. Miejscowość tę pewnie znacie jeśli wypływaliście z niej w rejs na Spinalongę. Spacer po miasteczku kończy się na wąskim przesmyku Poros, który łączy Eloundę z półwyspem Kalydon. To w rejonie tego przesmyku można pod wodą dostrzec pozostałości antycznego zatopionego miasta Olous. Miłego spacerowania!

Gosia,  data_2020-06-05 20:01:08 2020-06-05 20:01:08
facebook55
Liczba komentarzy: 3

Rocznica wydarzeń w Kandanos

Kandanos to obecnie współczesna wioska położona niespełna 20 km na północ od Paleochory. 3 czerwca 1941 roku po tym jak wojska niemieckie przejęły kontrolę nad Kretą doszło tu do masowej zagłady 180 niewinnych kreteńskich cywilów. Współcześnie zagładę w Kandanos uznaje się za jedną z najbardziej okropnych zbrodni wojennych popełnionych na Krecie w trakcie II wojny światowej.

Kandanos - pomnik

Gosia,  data_2020-06-04 20:55:23 2020-06-04 20:55:23
facebook22
Liczba komentarzy: brak

Koronawirus z Kataru

O tym, że tegoroczny sezon wakacyjny oraz przyloty do Grecji będą realizowane w bardzo specyficznych warunkach pisaliśmy Wam w kilku ostatnich newsach zamieszczanych na naszej stronie. Niestety nie trzeba było czekać zbyt długo aby przekonać się jak będzie wyglądała w praktyce obsługa lotów, gdzie wśród pasażerów znajdą się osoby zarażone koronawirusem. Tego typu zdarzenie miało w miejsce w dniu wczorajszym w przypadku lotu Qatar Airlines z Doha do Aten. Wśród 91 pasażerów podróżujących tym samolotem znalazło się aż 12 osób, u których stwierdzone zostało zakażenie koronawirusem.

Koronawirus u pasażerów samolotu

Piotrek,  data_2020-06-03 19:51:43 2020-06-03 19:51:43
facebook56
Liczba komentarzy: 31

Teoretyczne otwarcie hoteli na Krecie

Od wczoraj oficjalnie dozwolone jest w Grecji funkcjonowanie całorocznych hoteli. Wielu turystów, szczególnie tych czekających na swoje bliskie wakacyjne wyjazdy, traktuje ten fakt jako swoisty przełom w luzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Niestety wiele wskazuje jednak na to, że data 1 czerwca w niewielki sposób wpłynęła na funkcjonowanie branży hotelarskiej na Krecie. W dalszym ciągu większość hoteli, nawet tych które teoretycznie mogłyby już działać, pozostaje wciąż zamknięta. No cóż zwykły rachunek ekonomiczny wyraźnie pokazuje, że rozpoczęcie działalności tego dnia, przy braku zagranicznych turystów, ma wymiar tylko i wyłącznie symboliczny.

Hotel Megaron w HeraklionieHotel Megaron w Heraklionie

Piotrek,  data_2020-06-02 20:18:32 2020-06-02 20:18:32
facebook37
Liczba komentarzy: 4

Porządki w Porcie Weneckim w Chania

Port Wenecki w Chania to jedno z najlepiej znanych turystycznych miejsc na Krecie. Z portem kojarzą się malownicze kamieniczki, latarnia Faros, charakterystyczne ławeczki oraz ogromna ilość tawern ulokowanych wzdłuż nabrzeża. W sezonie Port Wenecki przyciąga tłumy od rana aż do późnych godzin nocnych. Nie dziwi nas więc, że w ramach akcji charytatywnej, Kreteńczycy postanowili doprowadzić do porządku, tę wizytówkę miasta.

Porządki w PorcieZdjęcia pochodzą z serwisu zarpanews.gr

Gosia,  data_2020-06-01 20:10:14 2020-06-01 20:10:14
facebook77
Liczba komentarzy: 4

Grecja wita świat

W ciągu ostatnich godzin grecki rząd ponownie zmienił decyzje dotyczące możliwości wjazdu turystów na teren Grecji. Przypomnijmy, że w piątkowy wieczór opublikowano kolejną, nową listę 29 krajów, z których turyści mogą przyjechać do Grecji począwszy od 15 czerwca. Zapewne pamiętacie, że na tej liście nie było Polski. Natomiast wczoraj wieczorem greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Turystyki po raz kolejny zmieniły zasady wjazdu dla obywateli różnych krajów. Wszystkie zmiany zostały opublikowane w wytycznych zatytułowanych „Grecja wita świat”. Według informacji w nich zawartych Grecja powita świat w kilku fazach i jednak nie bezwarunkowo.

Grecja wita świat

Gosia,  data_2020-05-31 20:18:49 2020-05-31 20:18:49
facebook77
Liczba komentarzy: 25

Polska jednak poza grecką listą

Jak większość z Was już wie, Grecja zweryfikowała wcześniejszą listę krajów, z których mogą przylecieć pierwsi turyści. Początkowo wśród 19 krajów wymieniona była również Polska. Jednak Grecja po przeanalizowaniu danych epidemiologicznych każdego kraju oraz uwzględnieniu zaleceń Komisji ds. Chorób Zakaźnych i Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wczoraj przedstawiła nową listę 29 krajów, na której jednak ostatecznie zabrakło Polski. Ta decyzja potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi greckiego rządu, który już kilka tygodni wcześniej mówił o tym, że podjęte postanowienia będą miały przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo własnych obywateli. Jednocześnie warto pamiętać że decyzja ta dotyczy na razie tych turystów, którzy chcieli przylecieć do Grecji od 15 czerwca, czyli w najwcześniejszym możliwym terminie. W tym terminie międzynarodowe loty do Grecji mają być realizowane tylko do Aten i Salonik. Na chwilę obecną bowiem wiadomo, że regionalne lotniska np. w Chanii czy Heraklionie w tym czasie mają być nadal nieczynne. Chyba że rząd postanowi inaczej ;)

Samolot pasażerski

Gosia,  data_2020-05-30 20:34:06 2020-05-30 20:34:06
facebook186
Liczba komentarzy: 199

Aegean Airlines - loty w czasach pandemii

Greckie linie lotnicze Aegean Airlines ogłosiły swoje wytyczne odnośnie sposobu realizacji lotów w reżimie sanitarnym. Warto wczytać się w nie, gdyż właśnie najprawdopodobniej zgodnie z takimi regułami będą odbywać się tegoroczne loty do Grecji. Poza oczywistymi zaleceniami dotyczącymi samego lotu w informacji prasowej znalazły się również wytyczne dotyczące zachowania na lotnisku.

Na wstępie warto podkreślić coś co nie powinno dziwić nikogo: konieczność używania maseczek będzie obowiązywać nie tylko podczas przebywania na terenie lotniska, ale również podczas całego lotu. Ważną uwagą jest również to, że ze względów bezpieczeństwa oraz usprawnienia obsługi, pasażerowie będą mogli posiadać ze sobą tylko jeden przedmiot osobisty: jedną damską/męską torebkę lub jeden pokrowiec na urządzenie elektroniczne (laptop/aparat fotograficzny) lub jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach oraz wadze zgodnej z taryfą lotu.

Aegean Airlines

Piotrek,  data_2020-05-29 19:42:17 2020-05-29 19:42:17
facebook73
Liczba komentarzy: 33
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Zmieni się forma podawania posiłków. Jeśli hotel oferuje wyżywienie to nie będzie funkcjonować szwedzki stół. Potrawy będą nakładać pracownicy. Chodzi o to aby goście nie mieli kontaktu ze sztućcami i naczyniami w których wykładane jest jedzenie. Wszystko będzie ze pleksi. Na basenie leżaki muszą być szerzej rozstawione i dezynfekowane po każdym kliencie. Zmniejszy się przez to liczba miejsc, zwiększą kolejki chętnych. (...)
Przemysław Przybylak: Byliśmy tam coś pięknego -zwiedzilismy oczywiście Spinalonge i Agios Nikolaos
Ann Claydon: Thank you I ❤️ Elounda
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: tutaj miałam spędzić swoją 10 rocznicę ślubu ❤
Barbara Chudy: To przez to ze zamknęli się przed nami.Bali sie Polaków ? To dobrze im tak ,
Kate Stash: Barbara
Anna Boruk: Anna Radziun
Alicja Janicka-Terelak: Skoro przylecieli, znaczy, że mieli mierzoną temperaturę na lotnisku wylotowym oraz byli bezobjawowi. Powiedzmy sobie szczerze, to będzie się zdarzało nawet jak by testowali wszystkich do końca sezonu, albo się pogodzimy z tym, że covid będzie się przenosił, albo odpuśćmy sobie latanie..
Ewelina Drogosz: Loty miały być od 15 czerwca dziwne że już wpuścili samolot...
gość PiotrWie: Mariusz Wołoszyn - najpierw doczytaj ze zrozumieniem a potem pisz. Testy serologiczne wychodzą dodatnie po pewnym czasie choroby oraz jakiś czas po - ponieważ jest to nowy wirus i nie mamy wieloletnich obserwacji to nie wiemy jak długo - być może nawet w latach a może tylko w miesiącach czy dniach. (...)
gość Arturrro: Kabaret. Jeżeli Grecja chce wpuszczać turystów robiąc im testy serologiczne i wysyłać następnie na kwarantanne to naprawdę niech się zamkną i nikogo nie wpuszczają. Powstaje pytanie na jak długo bo wirus do przyszłego sezonu nie zniknie więc mam wrażenie że jak ludzie będą z głodu przymierać to się pandemia skończy szybciutko. (...)
Oliwia Majka: Zaneta Warszawska
Barbara Binkowska: no i co z tego z grypa tez latali i nikt nie informował...komu na tym tak zalezy zeby spoleczenstwo zastraszyć
Lidia Flinta: W tym roku trzeba chyba mimo wszystko dać sobie spokój z wakacjami zagranicznymi
Bartosz Głowacki: Za szybko to sie wszystko otwiera ,za szybko. Rządy stoją w rozkroku chcąc ratować turystykę i równocześnie dbając o bezpieczeństwo - nic dobrego z takiego rozkroku nigdy nie wyjdzie. Totolotek tegoroczne przeloty - na zasadzie "a może nam się akurat uda, a może nie". Jedna wielka niewiadoma...
gość Arturrro: W artykule piszecie, że hotele przygotowują się do protokołu sanitarnego(zdrowotnego). Znane są już konkretne wymogi sanitarne stawiane hotelom? Bez wątpienia będzie to jeden z elementów wpływających na decyzję o przylocie do Grecji.
Gosia | crete.pl : Tak, na ten moment taka jest właśnie decyzja.
gość Piotr: Czy lotniska w Chanii i Heraklionie dla ruchu międzynarodowego otwarte będą dopiero od 1 lipca br. ?  
Andrzej Wawrzyńczak: Jestem potomkiem szamana z plemienia Zulusów i skośnookiej piękności z Bangkoku, wyznaję Buddyzm....czy mogę, pomimo zameldowania w Koziej Wólce liczyć na wczasy na Krecie ?????
Marta Kubiak: Izabela Kłosinska
Sławomir Rośleń: Biorąc pod uwagę warunki sanitarne jaki muszą być w samolotach, cena przelotów a co za tym idzie całych imprez będzie bardzo wysoka. Nie wróżę wysokiej frekwencji.
Artur Wilkos: Nawet bankomat znalezli.
Irena Zygmunt Pampuch: 
Beata Banasik: Już nieaktualne info
Ela Elzbieta: Jakoś nie jestem zdziwiona

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt