Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Top 12 Krety

Bardzo wiele osób, które wybierają się po raz pierwszy na Kretę kieruje do nas pytania, co koniecznie trzeba zobaczyć. Ograniczony czas pobytu i wypożyczenia samochodu, a także skończony zasób funduszy przeznaczony na zwiedzanie powodują, że spośród mnóstwa ciekawych miejsc, jakie oferuje wyspa trzeba wybrać tylko te najistotniejsze. Postanowiliśmy więc stworzyć nasze swoiste “must-see”, czyli listę miejsc według nas najbardziej znanych i najbardziej popularnych wśród turystów. Oczywiście poradnik ten nie uwzględnia wszystkich miejsc wartych zobaczenia. Te niszowe i mniej znane znajdziecie na naszej stronie, gdzie systematycznie dopisujemy to co sami zobaczyliśmy. Jeśli nie uda Wam się zobaczyć ich w czasie pierwszego pobytu na Krecie to warto zostawić je sobie na kolejne wakacje.

Korzystając z listy trzeba jednak pamiętać, że Kreta jest dość dużą wyspą, a “hity” są rozrzucone praktycznie na całej jej powierzchni. Jeśli Wasz hotel będzie znajdował się dajmy na to w Hersonissos lub Agios Nikolaos to ze względu na spore odległości raczej nie będziecie mogli uwzględnić w swoich planach plaży Elafonissi czy też Balos. Ilość kilometrów, jaką trzeba będzie pokonać, aby dojechać do tych miejsc będzie równoznaczna z tym, że większą część dnia spędzicie w samochodzie. Relatywnie mało czasu zostanie na to aby w spokoju docenić uroki miejsca, do którego chcecie się dostać.

Jeszcze trudniej wygląda sytuacja, gdy nie planujecie zwiedzania wyspy samochodem czy motorem. Korzystanie z połączeń KTEL jest co prawda wygodne i dość szybkie ale tylko w przypadku gdy chodzi o przemieszczanie się między głównymi miastami Krety.  Dojazd do mniejszych miejscowości oznacza czasem konieczność dokonania nawet kilku przesiadek, które niejednokrotnie muszą być dodatkowo zgrane w czasie. Warto także pamiętać o tym że do małych wsi i miasteczek oddalonych od głównych rejonów turystycznych autobusy KTEL dojeżdżają rzadko (1- 2 razy dziennie). W takim przypadku ciężko jest zaplanować odległy dojazd i powrót tego samego dnia.

Przy każdej z głównych atrakcji Krety podaliśmy orientacyjne odległości od najważniejszych miast wyspy. Jako punkty startowe ustaliliśmy centra miast a nie ich obrzeża.  Pozwoli to Wam choćby orientacyjnie określić czy taki dojazd jest sensowny. Miejsca zbyt oddalone od bazy wypadowej warto zostawić sobie na inny raz.:)
Nie mogliśmy się zdecydować, które miejsca powinny znaleźć się na szczycie listy jako te najważniejsze, więc wszystkie ułożyliśmy alfabetycznie.

1. Balos oraz Gramvousa

Balos odległościCharakterystyczny krajobraz laguny Balos często pojawia się w różnego rodzaju folderach i publikacjach jako swoista wizytówka Krety. Nie budzi to jednak większego zdziwienia, gdyż jest to jedna z najbardziej znanych kreteńskich plaż, która cyklicznie zajmuje wysokie pozycjach w różnego rodzaju rankingach plaż europejskich i światowych. Warto tu przyjechać pod warunkiem, że Wasz hotel znajduje się nie dalej niż w okolicach Rethymno. Aby dostać się na Balos oraz wyspę Gramvousa trzeba skorzystać z rejsu promem. W czasie trwania sezonu turystycznego statki odpływają z portu w Kissamos o godzinach 10:20 (powrót 17:45), 10:40 (powrót 18:00). W lipcu i sierpniu realizowany jest dodatkowy rejs o 12:30 (powrót 19:30). Koszt pojedynczego biletu to 27 € (ulgowy 13 €).
 
W okolice laguny Balos można dojechać też samochodem. Wybierając taką wycieczkę trzeba jednak wziąć pod uwagę, że:

 • dojeżdżając na Balos samochodem będziecie musieli pokonać około 7 km drogi szutrowej. Ewentualne uszkodzenia samochodu powstałe w czasie dojazdu, będziecie musieli pokryć na swój koszt (ubezpieczenie samochodów wyklucza jazdę takimi drogami!). Choć droga jest relatywnie łatwa to nie każdy kierowca czuje się na siłach aby samodzielnie przejechać tę trasę. Jednak naszym zdaniem droga ta nie stwarza większych trudności.
 • parking oddalony jest od laguny Balos o około kilometr. Odległość tę trzeba pokonać przechodząc pieszo szlak, który daje trochę w kość w czasie powrotnej drogi.
 • Gramvousę zobaczycie tylko z daleka.

Balos

2. Chania

Chania odległościPort Wenecki oraz malownicze zaułki Starego Miasta co roku przyciągają setki tysięcy turystów przyjeżdżających z całego świata. W wysokim sezonie bywa tu bardzo tłoczno zarówno w dzień, jak i do późnej nocy. Jeśli chcielibyście zobaczyć Chanię to warto zaplanować wycieczkę tak aby mieć kilka godzin na powłóczenie się w sennym tempie między pięknymi kolorowymi kamieniczkami oraz na zwiedzenie kilku istotnych miejsc. Przyjeżdżając do Chanii samochodem trzeba pamiętać również o płatnym parkowaniu oraz problemach ze znalezieniem wolnych miejsc postojowych. Ścisłe centrum tego miasta to gąszcz jednokierunkowych uliczek, w których łatwo się zgubić.

Chania

3. Elafonissi

Elafonisi odległościElafonissi to druga sztandarowa plaża Krety. Wśród turystów nie ma zgodności czy piękniejsza jest Elafonissi, czy wspomniane wyżej Balos. Niezależnie jednak od osobistych preferencji Elafonissi jest stale obecna w rankingach na najpiękniejsze plaże Europy i świata. Różowy piasek, który tu występuje, bajeczny kolor wody i ciepłe płycizny, każdego dnia w sezonie przyciągają bardzo duże ilości osób. Plaża ta jest jednak duża więc można przyjeżdżać bez obaw. Zmieszczą się wszyscy, co najwyżej dla spóźnialskich zabraknie leżaków ;-) Parking dla samochodów jest bezpłatny i dość rozległy. W okolicach południa oraz w weekendy może się jednak zdarzyć, że będziecie musieli poszukać na nim wolnego miejsca.

Elafonisi

4. Fajstos i Gortyna

Fajstos odległościTe dwa stanowiska archeologiczne znajdują się bardzo blisko siebie, więc można je zwiedzić w tym samym dniu. Wielkość ruin pałacu w Fajstos oraz Gortyny, dawnej stolicy Krety, daje wyobrażenie jak dawniej były imponujące te miejsca. Nie znajdziecie tu rekonstrukcji takich jakie znajdują się w Knossos, pozostałości tych dawnych budowli są takie jakie wykopali archeolodzy.

Elafonisi odległościZarówno na teren Gortyny jak i Fajstos można wejść codziennie do godziny 20:00. Bilety wstępu w Gortynie kosztują 6 € (cena regularna) oraz 3 € (ulgowy), a w Fajstos 8 € (cena regularna) oraz 4 € (ulgowy).

Fajstos

5. Jaskinia Dikte i płaskowyż Lassithi

Dikte odległościTa piękna jaskinia wedle wierzeń starożytnych Greków była uznawana za miejsce narodzin Zeusa. Jest położona na obrzeżach południowo-wschodniej części największego płaskowyżu na wyspie, Lassithi. Samochód należy zostawić na płatnym parkingu (około 2,5 €)  znajdującym się tuż za wioską Psychro. Wejście do jaskini znajduje się około 200 metrów powyżej parkingu. Warto założyć wygodne buty, bo ścieżka jest dość stroma i prowadzi po śliskich kamieniach. Wstęp do jaskini kosztuje 8 €.

Jaskinia Dikte

6. Klasztor Moni Arkadiou

Moni ArkadiouTen malowniczy klasztor ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Krety. Tragiczne wydarzenia spowodowały, że Moni Arkadiou stał się synonimem walki o wolność i buntu wobec tureckiej okupacji. Po dzień dzisiejszy jego piękna fasada nosi ślady dawnych wydarzeń. Nawet jeśli nie przepadacie za obiektami sakralnymi to do Moni Arkadiou warto przyjechać. Bilet wstępu kosztuje 3 €.

Moni Arkadiou

7. Knossos

Knossos odległościNajsłynniejszy pałac minojski jest jednocześnie najpopularniejszym i najbardziej kontrowersyjnym miejscem na Krecie. Starożytne fragmenty pałacu po odkopaniu zostały poddane betonowym rekonstrukcjom, co dziś jest przez wiele osób mocno krytykowane. Nie mniej jednak być na Krecie i nie widzieć Knossos to tak jak być w Egipcie i nie widzieć piramid ;-) Także na pytanie czy warto tu przyjechać odpowiadamy: jasne że warto! To kolebka kultury europejskiej niezależnie od tego ile betonu tu wylano.

Mimo że teren wykopalisk jest bardzo rozległy to lepiej naszykować się na zwiedzanie w tłumie. Każdego dnia w sezonie przyjeżdżają tu ogromne ilości autokarów i samochodów z turystami. Jednak jeśli macie możliwość zwiedzania w godzinach popołudniowych to gorąco do tego namawiamy, tym bardziej, że wykopaliska latem czynne są do 20-tej. Jeśli więc przyjedziecie tu pod wieczór lub późnym popołudniem to możecie liczyć na nieco mniej palące słońce i znacznie mniejszą ilość turystów. Warto pamiętać że od kwietnia 2016 roku zwiedzanie w Grecji podrożało, co szczególnie mocno jest odczuwalne właśnie w Knossos. Bilet normalny kosztuje teraz 15 €, ulgowy 8 € (poprzednia regularna cena to 6 €).

Knossos

8. Heraklion oraz znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne

Heraklion odległościZa Heraklionem ciągnie się opinia najbrzydszego miasta Krety. Faktycznie brakuje mu nieco do urody Chanii czy Rethymno jednak zapewniamy Was, że w rzeczywistości nie jest tak źle ;-) Miasto jest raczej nowoczesne ale jest tu kilka starych miejsc, którym urody nie brakuje. Warto wspomnieć choćby okolice portu i twierdzy Koules, czy też rejon fontanny Morosiniego. Przy dużej ilości czasu warto wybrać się na spacer wzdłuż imponujących murów otaczających to miasto. To właśnie dzięki tym fortyfikacjom miasto nie poddało się tureckiej inwazji przez 22 lata!

Punktem obowiązkowym jest wizyta w Muzeum Archeologicznym. Po wieloletnim remoncie w nowych przestronnych salach można obejrzeć setki artefaktów pochodzących z najważniejszych wykopalisk na Krecie. Bilety wstępu po ubiegłorocznych podwyżkach kosztują: normalny 10 €, ulgowy: 5 €. Jeśli planujecie też zwiedzanie Knossos to opłaca się kupić bilet łączony uprawniający do wejścia na teren muzeum oraz na wykopaliska. Koszt” 16 € (normalny) oraz 8 € (ulgowy). Taki bilet zachowuje swoją ważność przez 3 dni.

Heraklion

9. Rethymno

Rethymno odległościJest to trzecie co do wielkości miasto na Krecie. Od lat rywalizuje z Chanią o miano najpiękniejszego na wyspie. Atutami Rethymno są Stary Wenecki port, urocze kamieniczki oraz wenecko-osmańska przeszłość, która widoczna jest na każdym kroku. Warto pamiętać również, że jest ono dobrze skomunikowane z innymi miastami Krety. Autobusy kursujące między nimi jeżdżą szybko i często. Aby więc uniknąć kłopotów z parkowaniem samochodu warto rozważyć dojazd tu KTELem.

Rethymno

10. Samaria

Samaria odległościPrzejście przez najdłuższy wąwóz Europy, położony w południowo-zachodniej części wyspy, to wyprawa na cały dzień. Samodzielne zorganizowanie jest trudne o tyle, że po przejściu Samarii nie wraca się do punktu wyjścia. Kilka sposobów na rozwiązanie tej kwestii znajdziecie w tym artykule. Ze względu na znaczną odległość do przejścia (łącznie 18 km) oraz powrót promem do Paleochory bądź Hora Sfakion wycieczkę do wąwozu Samaria można brać pod uwagę, gdy Wasz hotel nie będzie znajdował się dalej niż w okolicach Rethymno.

Samaria

11. Spinalonga

Spinalonga odległościDawna wyspa trędowatych popularnością ustępuje jedynie pałacowi w Knossos. Rzesze turystów odwiedzających to miejsce przyciągają przede wszystkim niezwykle piękne widoki, a także mroczna i smutna historia wyspy oraz jej mieszkańców. Aby się tu dostać należy przypłynąć łodzią z miejscowości Elounda lub Plaka. Koszt rejsu to około 10 €, po dopłynięciu na wyspę zapłacicie jeszcze 8 € za bilet wstępu (ulgowy 4 €). Na miejscu jest godzina na zwiedzanie.

Spinalonga

12. Vai

Vai odległościPlaża w Vai jest znana przede wszystkim z największego w Europie lasu palmowego rosnącego na 250 tysiącach metrów kwadratowych. Ze względu na odległe położenie od popularnych turystycznych miejscowości, przyjazd tu najlepiej zaplanować, gdy Wasz hotel będzie we wschodniej części Krety. Ceną jej popularności jest niestety tłok oraz dość wysokie ceny.

Vai

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 5
Liczba ocen: 5
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 5
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Adam Kolasa
Adam Kolasa
2017-06-11 18:42:56

Dzięki za info w środę lecimy więc pewnie kilka z nich odwiedzimy

1
 Kraj Ewelina
Kraj Ewelina
2017-06-11 18:49:05

Balos obowiązkowo

2
 Lidka Stachniuk
Lidka Stachniuk
2017-06-11 20:24:36

Koniecznie Wąwóz Samaria!

2
 Michał Czuma
Michał Czuma
2017-06-11 18:44:38

A gdzie starożytna Falasarna?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:47:05

Tak jak napisaliśmy w artykule, to lista najpopularniejszych wśród turystów miejsc. Co oznacza że nie wyczerpuje ona tematu.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:48:41

I jeszcze jedno - jeśli ktoś wypożycza samochód na 2-3 dni to musi dokonać wyboru z baardzo długiej listy naprawdę ciekawych miejsc które są na Krecie.

2
 Marianna Conrad
Marianna Conrad
2017-06-11 18:48:34

Super. Dzięki za odległości, juz wiem co bede musiała sobie odpuścić.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 18:49:42

Proszę bardzo :)

1
 Marta Kapcińska
Marta Kapcińska
2017-06-11 18:54:30

Katarzyna

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2017-06-11 18:56:29

jeżeli mogę :D dopisuję do tej listy Plakias,Plażę Preveli, Plażę Falasarna , Spilii ,Jezioro Kourna :) Można by top 100 napisać :D

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:04:14

Może jeszcze nie top 100 ale też całkiem pokaźna jest na naszej stronie:
http://www.crete.pl/kreta-co-warto-zobaczyc/

 Aga Kud
Aga Kud
2017-06-11 18:59:19

Jeszcze Moni Preveli

 Katarzyna Macura
Katarzyna Macura
2017-06-11 19:00:09

A Kretanarium ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:06:02

Cretaquarium oczywiście jest opisane na stronie, jednak nie zmieściło się do naszej ścisłej listy top 12. Chociaż na pewno jest to jedna z ciekawszych atrakcji. Opis znajduje się pod adresem:
http://www.crete.pl/atrakcje/cretaquarium.html

1
 Beata Wójtowicz
Beata Wójtowicz
2017-06-11 19:07:10

Fajne wskazówki i opis.... przydatne

1
 Marek Andruchowycz
Marek Andruchowycz
2017-06-11 19:21:47

Elafonisi zdecydowanie bije na głowę Balos...no i taniej i prościej dojechać :)

3
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:25:51

Ilu ludzi tyle opinii co do tego która plaża piękniejsza :)

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:32:23

Byłem widziałem za godzinę mam samolot powrotny. Świetnie spędzony tydzień. Napewno tu wrócę.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:41:31

Gdzie najbardziej Ci się podobało?

 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:43:45

Elafonisi. Bajkowe miejsce.

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:47:06

Byłem też na Balos, Plakias, Rethymno, Chania, Bali i jezioro Kournas świetne ;) Pozdrawiam

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 19:51:21

Jak na tydzień to całkiem nieźle aktywnie. Pozdrawiamy :)

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 19:52:22

Nie lubię leżeć plackiem. Na Balos wbiegłem jak Rocky po schodach wracając... ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 20:03:20

To na przyszłość wybierz się do Samarii. 18 km do przejścia, można się trochę zmęczyć :)

 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-11 22:34:35

Tyle robię każdej nocy w pracy ciągnąć jeszcze towar za sobą poważnie... Nie zrobi na mnie wrażenia marsz.. pozdr

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-12 06:21:58

Zawsze można jeszcze wrócić pod górę.

1
 Łukasz Żakowski
Łukasz Żakowski
2017-06-12 08:16:05

To mogłoby mnie zabić :D

 Magdalena Samborska
Magdalena Samborska
2017-06-11 19:41:07

ja wprawdzie sie posiłkowałam tym profilem przy planowaniu wyjazdu na kretę ale też polecam moje podsumowanie (marzec/kwiecień 2017) :)
http://rebellook.pl/2017/04/08/our-trip-no-9-kreta-polnocna-poludniowa-i-zachodnia/

4
 Beata Ka
Beata Ka
2017-07-21 15:17:59

Co za muzyka towarzyszyła Wam przy drodze do Agios Pavlos ?

 Magdalena Samborska
Magdalena Samborska
2017-07-21 15:19:10

Beata Ka the doors strange days

 Magda Sciblak
Magda Sciblak
2017-06-11 20:29:42

1 wyjazd nawet na 2 tyg to i tak mało żeby to wszystko zobaczyć a dużo miejsc jeszcze tu nie zostało opisanych..

2
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-11 20:35:51

Stąd pomysł aby z mnóstwa pięknych i ciekawych miejsc wybrać te które cieszą się największą popularnością i te które są wyjątkowe i znane. Oczywiście lista jest do realizacji w miarę możliwości. Można ją też uzupełniać miejscami mniej znanymi ale położonymi w pobliżu.

1
 Karolina Gliniecka
Karolina Gliniecka
2017-06-11 20:59:48

http://charlizemystery.com/2017/05/wszystko-powinniscie-wiedziec-przed-wyjazdem-na-krete/ :)

 Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
Agnieszka Przysiuda-Zielkowska
2017-06-11 21:19:35

Polecam https://www.facebook.com/Aquaworld-Aquarium-Hersonissos-Crete-309964943123/

 Ania Zmarzlik
Ania Zmarzlik
2017-06-11 21:44:23

Polecam naturalne piramidy niedaleko kissamos :)

 Ye Sk
Ye Sk
2017-06-12 04:19:36

7/12 zaliczone. Samarii nawet nie próbuję, bo wiem, że nie podałam. Natomiast ceny na Santorini to rozbój w biały dzień.

 Woj Glow
Woj Glow
2017-06-12 05:43:36

Kreta jest na tyle dużą wyspą, że na jeden wypad 2 tyg. nie da się zobaczyć wszystkiego...

1
 Tomasz BambRownik
Tomasz BambRownik
2017-06-12 06:38:18

Hmm a mam takie pytanie co polecacie w Agios Nikolaos ? Pozdrawiam

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-12 06:52:45

Szczerze mówiąc to niewiele tam jest. Ładny port i okolice jeziora z tawernami. Niewielkie muzeum archeologiczne.

 Woj Glow
Woj Glow
2017-06-14 15:44:02

Jeżeli już, to niedaleko jest tzw grota Zeusa. Piękna jaskinia, schodzi się w dół... Bardziej w głąb wyspy. Poza tym jak wschodnia część wyspy, to plaża Vai z pięknymi palmami. Bardziej płn-wschodnia część Krety...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-14 20:24:31

Pewnie masz na myśli jaskinię Dikte przy płaskowyżu Lassithi. To spory kawałek od Agios, ale faktycznie warto zobaczyć.

 gość}
gość PiotrWie
2017-06-12 07:50:27

Ambitnemu i szybkiemu kol Łukaszowi polecam trasę Fourfuras-Nida, a jak mu jeszcze za mało to zawsze można jeszcze zbiec do Zaros. Niewiele po drodze zobaczy ale będzie miał się czym chwalić

 Robert Wiejek
Robert Wiejek
2017-06-12 07:56:54

Monika ☺

 gość}
gość marzena
2017-06-12 11:16:27

Kreta

Chciałabym dodać do tej listy Botanical garden park ,Aradenę-wawóz mniej znany niz Samaria,ale warty przejscia.pozdrawiam z Wrocławia.

 Ola Grzelewska
Ola Grzelewska
2017-06-12 15:50:01

6 urlopów zajęło nam z rodzinką zwiedzanie całej Krety

1
 Amanda Mska
Amanda Mska
2017-06-19 19:36:52

Gdzie zamawiala pani auto

 Ola Grzelewska
Ola Grzelewska
2017-06-19 21:03:58

Avis Polska

 Elżbieta Szybiak
Elżbieta Szybiak
2017-06-18 19:45:04

Polecam wąwóz Samaria

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:50:03

Tak Samaria mimo długości szlaku jest warta odwiedzenia. To bardzo unikalne miejsce :)

 Anita Fertyk
Anita Fertyk
2017-06-19 04:00:26

A jaka trasa jest na elafoniss? Czy też pod koniec droga szudrowa?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:49:12

Droga do Elafonisi jest w pełni asfaltowa, tylko ostatni krótki odcinek (może 400-500m to szutrowy kawałek dojazdu na rozległy parking.

 Anita Fertyk
Anita Fertyk
2017-06-20 05:03:09

Dziękuję za informację

 Amanda Mska
Amanda Mska
2017-06-19 19:35:52

A jak właśnie wygląda dojazd na elefonissi z Mali ? Jak kosztowo to wychodzi z wynajmem auta czym w ogóle tam docieraliscie ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:47:54

Z rejony Malii odpuściliśmy sobie dojazd do tej plaży. Naszym zdaniem zbyt daleko. I chyba jedyne sensowne rozwiązanie to jazda wypożyczonym samochodem.

 Amanda Mska
Amanda Mska
2017-06-19 19:49:31

Czyli chyba vai lepszym rozwiązaniem jest prawda ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 19:53:11

Zdecydowanie :). Warto pomyśleć też o wycieczce na wyspę Spinalonga.

 Amanda Mska
Amanda Mska
2017-06-19 19:58:31

Patrycja Gronek :)

 Patrycja Gronek
Patrycja Gronek
2017-06-19 20:01:04

A jaki jest koszt wypozyczenia auta na jeden dzień w Mali ?

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2017-06-19 20:07:47

Ciężko nam określić dokładnie, ale zależnie od klasy samochodu i zakresu ubezpieczenia może to być koszt od około 30-40€

 gość}
gość ryba76
2017-07-23 13:15:14

skuter

Czy kat.B wystarczy, by wynająć skuter? Na Kosie nie było problemu, natomiast na Thassos nie było już takiej możliwości.

 Krzysztof Fałek
Krzysztof Fałek
2017-10-12 15:58:36

Można się wybrać także do oceanarium na Krecie. Ale w zasadzie w Wrocławiu mamy nie wiem czy nie ładniejsze w zakresie dużych ryb, choć bardziej ubogie jeśli chodzi o ilość i rozmaitość fauny i flory. Na pewno warto obejrzeć w piękny dzień panoramę https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12994462_201200850264199_1962477565064199383_n.jpg?oh=723559c892a9a829c9230d4340c52839&oe=5A3FDA3C Ballos z perspektywy weneckiej twierdzy, ponurkować w lagunie, ponurkować przy Elafonisi, https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12990910_203162186734732_3200944182632619633_n.jpg?oh=f1fb8d882b2aeba96f7044bf56909f83&oe=5A3A09F5 obejrzeć pałac Minotaura w Knosos https://www.facebook.com/photo.php?fbid=317665281951088&set=a.275269006190716.1073741835.100011228556570&type=3&size=2048%2C1536 Zjeść coś ciekawego np nadziewaną paprykę czy gołąbki w liściach winogron w Rotymno https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15202489_326113504439599_1302397243371168231_n.jpg?oh=e857e9d77c25c88a85e0bbe476e27ea3&oe=5A79B76F Na mnie największe wrażenie zrobił jednak klasztor Kreta - klasztor Moni Arkadiou https://www.facebook.com/photo.php?fbid=201201226930828&set=a.202464366804514.1073741829.100011228556570&type=3&size=2048%2C1536 i historia Krety bardzo podobna do historii Polski w okresie ostatniej wojny, oraz opieranie się najazdom tureckim w pewnym sensie podobne do naszych walk o niepodległość. Zapraszam do swoich zdjęć. Mam parę obrazków z Krety ;) a także innych części Grecji.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154588526277551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Balos: samochodem czy statkiem?

Balos: samochodem czy statkiem?

Jednym ze sztandarowych obrazów kojarzonych z Kretą jest charakterystyczny kadr laguny Balos oraz płaskiego półwyspu Tigani w tle. Malowniczość tego miejsca ściąga tu co roku rzesze zachwyconych turystów, zaś sama plaża od długiego czasu systematycznie zajmuje bardzo wysokie miejsca w światowych i europejskich rankingach plaż.

Top 20 plaż na Krecie

Top 20 plaż na Krecie

Kreta to niezwykłe miejsce. Na około 1000 kilometrów linii brzegowej wyspy znajduje się ponad 300 plaż, z czego ponad ⅓ z nich co roku otrzymuje wyróżnienie Błękitną Flagą. Ze wszystkich tych miejsc wybraliśmy dwadzieścia plaż najbardziej znanych, popularnych oraz z jakiegoś powodu wyjątkowych. Część tych miejsc to ogólnie uznane hity, ale część to nasz osobisty wybór, plaże które z jakiegoś powodu uznaliśmy za godne umieszczenia na tej liście.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Piotr Kotarba: Jadę na trzy tygodnie w lipcu....zobaczymy jak tam jest naprawdę .
Adrian Wójcikowski: Co lepiej tu czy na Chrissi ?
Dana Gołowacz: to będzie fantastyczna przygoda :) Opisaliście tak pięknie i zachecająco,że mus być < jeszcze 90 dni > :D
Wioletta Hair: Pięknie tam jest
Wioletta Hair: 
Wioletta Hair: 
gość nejti1703: Nawet nie wiedzą Państwo jak bardzo ta strona pomaga mi przy pisaniu pracy licencjackiej !! Pomimo iż będę pracowała na Krecie już piąte wakacje, z tej strony dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy i naprawdę "ratuje mi życie" ! Pozdrawiam serdecznie ! Świetne artykuły :)
gość PiotrWie: Po czterodniowym przejściu bardzo trudnym szlakiem - wyszliśmy z Askifou na płaskowyż Niato, następnie do Leivados Mitato, Katsivelli skąd już było zdecydowanie łatwiej do Rousies dalej na Pachnes i w dół w stronę Anopoli - na drodze udalo nam się trafić na podwózkę do Anopoli więc po czterech dniach zeszliśmy do Loutro. (...)
Olga Lubowiecka: Aktualnie jestem na Krecie i tez dzis na to zwróciłam uwage .
gość Bibi: My skorzystalismy z wycieczek organizowanych, gdzie w cenie był przejazd, opieka pilota, posiłek, ubezpieczenia, przewodnik i np rejsy statkami. Nie trzeba było się martwić o ew. uszkodzenia samochodu z wypożyczalni, tankowania, problemy z miejscem parkingowym czy ew. kolizje. A wiadomo, że drogi na Krecie są specyficzne - zwłaszcza szutrowe np na Balos ☺ Samochodem nie dojedzie się wszędzie np. (...)
Virginie Kpp: Mathieu Ayden
Waldek Baszan: Właśnie tu jestem, ale już maja elektryczne samochody w wypożyczalniach

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-18 Linki | Kontakt