Kreta - aktualności z lutego 2023 r.

Czysty Poniedziałek i 4-metrowa lagana

Jeszcze wczoraj trwały szalone zabawy karnawałowe, za to dzisiejszy dzień w Grecji jest zupełnie odmienny. Jest to tak zwany Czysty Poniedziałek (Καθαρή Δευτέρα), który wyznacza początek 40-dniowego postu. Jest to ruchome święto, które obchodzi się w poniedziałek siódmego tygodnia poprzedzającego prawosławną Wielkanoc. Święto to jest dniem wolnym od pracy w Grecji oraz na Cyprze.

Postny chleb Lagana

Gosia,  data_2023-02-27 19:33:51 2023-02-27 19:33:51 Liczba komentarzy: brak

Karnawał na Krecie dobiega końca

Ostatnie dni karnawału to dla Krety czas wypełniony zabawą. Tradycyjnie jest to okazja do zorganizowania wielkich imprez ulicznych, podczas których huczna zabawa ogarnia miasta i miasteczka.

Tegoroczne imprezy karnawałowe cieszyły się wielką popularnością, a dobra pogoda tym bardziej motywowała do wyjścia z domów. Nawet wiatr nie przeszkodził Kreteńczykom w świętowaniu. Duże zainteresowanie wynika też zapewne z tego, że parady karnawałowe odbyły po raz pierwszy od czasu pandemii. Kilkuletnia przerwa w organizacji tych imprez była spowodowana surowymi zakazami zakazującymi zgromadzeń.

Karnawał 2023Źródło zdjęć: www.zarpanews.gr

Gosia,  data_2023-02-26 20:26:22 2023-02-26 20:26:22 Liczba komentarzy: brak

Rozkład rejsów Anendyk na 2023 rok

Dzisiaj podrzucamy Wam linki do rozkładów rejsów promowych, które będą obowiązywały w tym roku. Połączenia promowe na południu Krety realizuje firma Anendyk, która w ostatnich dniach zamieściła najnowszy wykaz wszystkich połączeń wraz z cenami biletów.

Mimo że do rozpoczęcia wysokiego sezonu turystycznego pozostało jeszcze sporo czasu to jednak z pewnością takie informacje przydadzą się, jeśli planujecie wiosenny wypad na południe Krety. Planując piesze wycieczki zwłaszcza w okresie niskiego sezonu turystycznego w tym rejonie wyspy trzeba koniecznie wcześniej sprawdzić godziny połączeń promowych. W miesiącach wiosennych połączenia są realizowane rzadziej, czasem rejsy są realizowane tylko w określone dni.

Prom Anendyk w porcie Sougia

 

Gosia,  data_2023-02-25 19:51:50 2023-02-25 19:51:50 Liczba komentarzy: brak

Produkt pierwszej potrzeby według Greków

Jaki jest najpopularniejszy produkt spożywczy w Grecji? Zapewne powiecie, że jest to feta. I będzie w tym stwierdzeniu sporo racji, bo Grecy rzeczywiście zjadają najwięcej fety na świecie. Jednak jest jeszcze jeden produkt, który cieszy się tak dużą popularnością, że kupują go nawet ci, którzy go później nie spożywają.

Grecka kawa

Gosia,  data_2023-02-22 20:28:40 2023-02-22 20:28:40 Liczba komentarzy: brak

Chania w lutym

Wczoraj opublikowaliśmy zdjęcia satelitarne kreteńskich gór przykrytych śniegiem. Jednak na terenach położonych niżej oraz na wybrzeżu aura w ogóle nie przypomina zimowej. Mieszkańcy Chanii przypominają sobie o zimie tylko gdy popatrzą na znajdujące się w oddali Góry Białe. Zresztą zobaczcie sami jak wygląda Chania tej zimy na krótkim filmiku nakręconym w rejonie Portu Weneckiego.

Gosia,  data_2023-02-21 19:22:22 2023-02-21 19:22:22 Liczba komentarzy: brak

Kreteńskie góry z satelity Sentinel-2

Bezchmurne warunki pogodowe na Krecie pozwoliły w minioną niedzielę 19 lutego na wykonanie zdjęć satelitarnych pokrywy śnieżnej na wyspie. Jak widać śnieg zalega w górach Białych oraz masywie Psiloritis. Przypominamy, że znaczna ilość białego puchu pojawiła się tej zimy na Krecie dopiero na początku lutego po przejściu niżu Barbara.

Zdjęcia o rozdzielczości 10 m wykonał satelita Sentinel-2 działający w ramach europejskiego programu Copernicus EU, który systematycznie pozyskuje obrazy zarówno nad lądem, jak i wodami przybrzeżnymi. Prezentowane zdjęcia zostały już przetworzone przez Climatebook.

Na poniższej fotografii widać Góry Białe (Lefka Ori) wraz charakterystycznym płaskowyżem Omalos. Po kliknięciu otworzy się zdjęcie w większych rozmiarach.

Lefka Ori zdjęcie satelitarne


Kreteński sęp płowy odzyskuje wolność

Takie wiadomości cieszą najbardziej! Wczoraj wypuszczono na wolność młodego sępa płowego, który od września ubiegłego roku znajdował się w klasztorze Kapsa na południu Krety. Ten potężny ptak trafił pod opiekę ludzi w bardzo złym stanie, jednak po kilku miesiącach troskliwej rehabilitacji ponownie mógł rozprostować swoje ogromne skrzydła i wzbić się w przestworza.

Dzisiaj Grecja pachnie dymem

Tsiknopempti oznacza greckie święto przypadające pod koniec karnawału, na 11 dni przed Czystym Poniedziałkiem. W tym roku ten dzień wypada właśnie dzisiaj i można z grubsza porównać go do polskiego "tłustego czwartku". Jednak w przeciwieństwie do Polaków, którzy tego dnia jedzą pączki, Grecy rozstawiają grille w wielu miejscach miast i miasteczek i grillują jak szaleni zajadając się dużymi ilościami mięsa.

tsiknopemptiŹródło: EntaXoyas/Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

Gosia,  data_2023-02-16 19:27:45 2023-02-16 19:27:45 Liczba komentarzy: brak

Wyroby z Thrapsano podbijają świat

Spędzając wakacje na Krecie prawdopodobnie zauważyliście w wielu miejscach ogromne gliniane naczynia, przypominające solidnych rozmiarów doniczki. Są to tak zwane pithosy, których rola obecnie ogranicza się przede wszystkim do celów ozdobnych. W czasach epoki minojskiej naczynia te służyły jednak do przechowywania żywności, oliwy czy wina. Zwiedzając kreteńskie muzea archeologiczne z pewnością znajdziecie wiele różnego rodzaju pithosów. Można je także obejrzeć na dużych stanowiskach archeologicznych takich jak Knossos, Malia czy Fajstos. Oprócz typowych funkcji zdarzało się że pithosy pełniły również rolę trumien, w których przechowywano szczątki zmarłej osoby.

Mimo upływu kilku tysięcy lat, które dzielą naszą cywilizacją od minojskiej, na Krecie nie zaniechano wytwarzania tych oryginalnych naczyń. Do dziś tradycja tworzenia ogromnych glinianych garnków przetrwała w wiosce Thrapsano, gdzie obecnie działa 17 warsztatów garncarskich specjalizujących się w produkcji pithosów. Wioska ta znajduje się w centralnej części Krety, zaledwie 30 km na południowy wschód od centrum Heraklionu.

ThrapsanoJeden z warsztatów w Thrapsano

Gosia,  data_2023-02-15 19:06:08 2023-02-15 19:06:08 Liczba komentarzy: brak

Samaria przyciąga turystów

Na Krecie jest wiele miejsc, które przez turystów silnie kojarzone z wakacyjnym pobytem na wyspie. Z pewnością do czołówki tych najbardziej rozpoznawalnych można zaliczyć wąwóz Samaria. O popularności tego miejsca niech choćby świadczy to, że na przestrzeni ostatnich 5 lat odwiedziło go blisko 635 tys. osób. Liczba ta z pewnością byłaby jeszcze większa gdyby w okresie tym, szczególnie w 2020 roku, nie obowiązywały ograniczenia ruchu turystycznego. Tym bardziej warto podkreślić, że na przestrzeni całego ubiegłorocznego, pierwszego od kilku lat pełnego sezonu, Samarię odwiedziło niespełna 169 tys. turystów.

Xyloskalo

Piotrek,  data_2023-02-11 18:42:12 2023-02-11 18:42:12 Liczba komentarzy: brak

Po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Od poniedziałkowego poranka świat śledzi doniesienia z rejonu Turcji i Syrii. Miejsca te zostały dotknięte ogromnym trzęsieniem ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 19 tysięcy i niestety stale rośnie. Turecki sejsmolog Ogun Ahmet Ercan na podstawie swoich obliczeń przewiduje, że pod gruzami nadal może znajdować się około 184 000 ludzi. Jest to dość skrajny scenariusz, jednak jak mówi Konstantinos Synolakis, profesor akademicki ds. klęsk żywiołowych, niestety może się sprawdzić. Dodatkowo wciąż żywym ludziom znajdującym się w zniszczonych budynkach właśnie kończy się tzw. okno życia. Tak określa się czas, jaki mija od zawalenia budynków, w którym przysypane osoby mają największe szanse na przeżycie. To swoiste okno trwa zwykle około 72 godzin, a po ich minięciu szanse przeżycia ludzi drastycznie maleją. W szóstej dobie po zawaleniu się budynków przeżywalność ludzi nie przekracza 3%.

Rejs na Balos
Skaliste wybrzeże mijane w czasie rejsu na Balos.
Na skałach widoczne jest wyraźne wyżłobienie wyznaczające dawny poziom morza.

Poruszamy ten temat, ponieważ Grecja również jest krajem bardzo aktywnym sejsmicznie i często doświadcza trzęsień ziemi. W obecnych czasach są one jednak słabe i mają na ogół lokalny zasięg w szczególności w porównaniu do katastrofy, jaka miała miejsce kilka dni temu w Turcji oraz Syrii. W kontekście tych ostatnich wydarzeń swoje opinie wyrazili również greccy eksperci zajmujący się tematyką trzęsień ziemi.

Co przyniosła Barbara?

Bezśnieżna dotąd zima na Krecie zmieniła swoje oblicze za sprawą frontu "Barbara". Przyniósł on ze sobą ochłodzenie i solidne opady śniegu. Początkowo zła pogoda miała utrzymywać się do wtorku, jednak "Barbara" postanowiła pozostać jeszcze trochę na Krecie. Jutro bowiem mają utrzymać się opady śniegu zarówno w rejonie gór jak i półgórskich obszarach wyspy.

Anogia

Anogia pod śniegiem. Źródło zdjęcia cretalive.gr

Gosia,  data_2023-02-07 19:41:16 2023-02-07 19:41:16 Liczba komentarzy: brak

Zwiedzaj lokalnie - ciekawe drogi w prefekturze Rethymno

Dziś zapraszamy do kolejnego odcinka naszej reanimowanej serii Zwiedzaj Lokalnie. Tym razem zebraliśmy kilka ciekawych tras zlokalizowanych w prefekturze Rethymno, które warto się przejechać. Z góry jednak uprzedzamy, że jeśli jesteście świeżo upieczonymi kierowcami, albo nie macie wprawy w jeżdżeniu po kreteńskich górskich drogach, to niektóre z nich mogą być nie lada wyzwaniem. Te ciekawie położone bywają bowiem kręte, wąskie, czasem strome i z reguły pozbawione zabezpieczeń. Jednak kto nie ryzykuje ten nie widzi prawdziwego oblicza Krety.

To nasze poniższe zestawienie oczywiście nie wyczerpuje tematu interesujących tras w prefekturze Rethymno. Przemieszczając się lokalnymi drogami z pewnością traficie na wiele innych ciekawych punktów. Ale samodzielne odkrywanie zakamarków Krety jest najlepszym sposobem na poznanie wyspy.

Przypominamy też, że na naszej stronie w zakładce Zwiedzaj lokalnie znajdziecie pogrupowane tematycznie inne  ciekawe miejsca znajdujące się w prefekturze Chania oraz Rethymno. Serię tę zaczęliśmy tworzyć w 2021 roku i sukcesywnie publikujemy kolejne części. Wybaczcie nam jednak nieco wolniejsze tempo w tworzeniu nowych poradników. Jest to czaso- i pracochłonny proces, a ostatnio właśnie czasu brakuje nam najbardziej.

Rejon Rethymno - najciekawsze drogi

Gosia,  data_2023-02-04 19:06:32 2023-02-04 19:06:32 Liczba komentarzy: brak

Idzie zima

Wygląda na to że w tym roku Kreteńczycy doczekają się prawdziwej zimy. Po wybitnie ciepłym i bezśnieżnym styczniu, do Grecji zbliża się front pogodowy Barbara. Według zapowiedzi przyniesie on opady śniegu, spadek temperatury oraz silny wiatr. Największe śnieżyce spodziewane są przede wszystkim na wyżej położonych rejonach, czyli głównie obszarach półgórzystych i górskich. Mieszkańcy niższych rejonów Krety również powinni spodziewać się opadów białego puchu choć już nie w takich ilościach. Szczególnie gwałtowne zjawiska pogodowe mają pojawić się w sobotę, a od niedzieli spodziewany jest również znaczny spadek temperatury. Podmuchy wiatru mają osiągać nawet 8-9 stopni w skali Beauforta. Zła pogoda prawdopodobnie utrzyma się do wtorku.

Idzie zima

Gosia,  data_2023-02-03 20:11:40 2023-02-03 20:11:40 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. (...)
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera